Forum Klimatyzacja
Wymiana sprężarki w pompie ciepła - dobór zamiennika. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Wymiana sprężarki w pompie ciepła - dobór zamiennika. (/showthread.php?tid=12933)



Wymiana sprężarki w pompie ciepła - dobór zamiennika. - Tomek1286 - 2022-12-31

Witam wszystkich użytkowników forum.

Posiadam chińską pompę ciepła typu monoblock. Pompa posiada sprężarkę rotacyjną, inwerterową DC 280V Panasonic model 5vd420zaa21 czynnik r410a - z tego co udało mi się wyczytać jest to model dostępny jedynie na rynek chiński.
Niestety sprężarka po 10 latach odmówiła dalszej pracy.
Znalazłem (tak mi się wydaje) odpowiednik dostępny w Polsce 5jd420xaa22 czynnik i napięcie sie zgadza, pojemność i moc się bardzo minimalnie różnią:
5JD420XAA22 - Rotary Compressors (Variable Speed) - Compressors - Panasonic
Panasonic Rotary Compressor 5VD420ZAA21 (qishanrcompressor.com)
Pytanie mam następujące - czy jest możliwość zastosowania tej sprężarki która jest dostępna w Polsce(5jd420xaa22) zamiast 5vd420zaa21 ?
Czy nie będzie problemu ze sterowaniem - czy sterownik nie będzie świrować przez te niewielkie różnice w parametrach obu sprężarek?
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wymianie sprężarki na nową?

Pozdrawiam


RE: Wymiana sprężarki w pompie ciepła - dobór zamiennika. - freegass - 2023-01-01

Pasować będzie i się uruchomi, ale czy będzie działać zależy od charakteru uszkodzenia kompresora.


RE: Wymiana sprężarki w pompie ciepła - dobór zamiennika. - Tomek1286 - 2023-01-02

Kompresor najprawdopodobniej uszkodził się z powodu przegrzania ponieważ było zbyt mało czynnika, pompa słabo grzała, brała dużo prądu a ciśnienie rosło zbyt szybko po stronie tłoczenia, po dobiciu 100g zaczęła grzać prawidłowo i pobór prądu spadł ale kompresor już głośniej pracował. Po dobiciu działała jakiś tydzień i zaczęła się wyłączać przy wyższych obrotach - wzrastał za bardzo prąd sprężarki i zabezpieczenie ją wyłączało, po jakimś czasie znów startowała na chwilę a obecnie nie jest już w stanie wystartować. Kompresor jedynie zatrzęsie się kilka razy i staje. Myślę że przez przegrzanie olej stracił właściwości smarne i kompresor się zatarł, lub po prostu padł że starości...
Wracając do sprawy zamiennika kompresora - czy nie będzie problemu z ewentualną różnicą rezystancji uzwojeń lub częstotliwości pracy sprężarek?
Niestety Panasonic nigdzie nie udostępnia dokładnych parametrów swoich sprężarek aby mieć pewność czy zamiennik kompresora będzie pasował... Myślę że ma to związek z tym że inne (lepsze i nowsze) modele sprężarek montują w swoich pompach a inne sprzedają dla innych marek. I nie chcą aby jako zamiennik do ich pomp stosować sprężarki tańsze o podobnych parametrach przeznaczone na otwarty rynek...


RE: Wymiana sprężarki w pompie ciepła - dobór zamiennika. - TomaszW12 - 2023-02-09

Wymiana sprężarki w pompie ciepła wymaga użycia odpowiedniego zamiennika, który będzie pasował do twojego systemu. Najlepiej jest skonsultować się z producentem lub specjalistą od instalacji, aby upewnić się, że wybrany zamiennik jest zgodny z wymaganiami technicznymi i będzie działać prawidłowo. Ważne jest także, aby upewnić się, że zamiennik jest odpowiednio dobrany do wielkości i mocy sprężarki, aby zapewnić prawidłową wydajność pompy ciepła.