Forum Klimatyzacja
GOLF 3 klima sie wyłącza - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: GOLF 3 klima sie wyłącza (/showthread.php?tid=1396)

Strony: 1 2


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-02

Witam

W samochodzie GOLF 3 1.9 TDI 90 KM 96r. dotychczas były wykonane następujące czynności i naprawy:

Auto ma zamontowana nową chłodnice klimatyzacji, kompresor został zregenerowany, szczelność sprawdzana, nabite nowym czynnikiem, odgrzybiona itd.
Po uruchomieniu silnika po kilku sekundach się załącza i pięknie chłodzi, nieważne jaki by był upał na zewnątrz, dmucha bardzo zimnym powietrzem. W momencie załączenia sprężarki włączają się wentylatory, jak się zbyt zgrzeje włącza się drugi bieg. Jednak po jakies 20 – 30 min jazdy sprężarka się wyłącza i przestaje chłodzić. Wentylatory na chłodnicy działają w dalszym ciągu jednak sprzęgło od sprężarki się rozłącza. Po tym jak stanę na kilka minut i potem włącze silnik to znowu sie klima włącza i chłodzi. Niespradzałem czy wyłączenie klimy w czasie jazdy i ponowne załączenie po kilku minutach da podobny efekt bo sprawdzałem w mieście a tam jeżdzę na krotkich odcinkach. W kazdym razie po chwili od wyłączenia i ponownych uruchomieniu auta znowu chlodzi pieknie.
Co może być przyczyną? Czy to jakiś czujnik temperatury, np. przeciwoblodzeniowy? Jeśli tak to gdzie się on znajduje, jak do niego dotrzeć? Jeśli coś innego to proszę o wskazówki i porady jak to zlokalizować. Zastanawiam się już nad kupnem „”kabla” do podłączenia komputera do złącza OBD ale czy to ma sens w tym przypadku i czy cos tym znajdę?

Pozdrawiam serdecznie


GOLF 3 klima sie wyłącza - mister - 2008-07-02

może filtr kabiny zapchany i zbyt mały przepływ powietrza powoduje oblodzenie parownika.


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-02

ok to dxzisiaj zaloze nowy. ale czy ktos moze ma inne pomysly gdyz to mi sie wydaje zbyt proste:-) rozwiązanie?


GOLF 3 klima sie wyłącza - radekklimat - 2008-07-02

czasami proste rozwiazania sa skuteczne


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-02

jechalem dzisiaj po miescie jakies 15 -20 min i w polowie jazdy mi sie wylaczyla sprezarka. Po dojechaniu na miejsce otworzylem skrzynke z bezpiecznikami i przekaznikami(robilem to juz wczesniej) wyciagnalem przekaznik glowy po wyjeciu ktorego silnik gasnie, poruszalem zamontowalem i odpalilem i klima dziala. I tak stalem z 10 minut z wlaczona klima na parkingu, w srodku sie bardzo zimno zrobilo wentylatory po jakims czasie na 2 bieg wskoczyly i ogolnei wszystko pykalo. Pochodzilo 15 minut, sprezarka sie nie wylaczyla tylko caly czas pracowala. Przewody do ktorych sie podlacza maszyne do napelniania byly: ten po lewej zimny ten po prawej goracy( niewiem czy to ma znaczenie). Pojawia sie zatem pytanie, o co tu chodzi, bo chyba na postoju szybciej sie powinno cos zagrzac, itd niz w czasie jazdy a tu nic?!


GOLF 3 klima sie wyłącza - radekklimat - 2008-07-02

moze masz problem z elektryka, sprawdz połaczenia kablowe


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-03

a czy ktorys z Kolegow nie dysponuje moze schematem klimatyzacji oraz instalacji elektrycznej klimatyzacji do tego modelu? chcialbym sprawdzic podlaczenia przy czujnikach cisnienia ale nie wiem gdzie one sa w aucie, jesli ktos ma albo wie gdzue tego szukac to bardzo bym prosil o pomoc. Dzisiaj kolejny raz mi sie wylaczyla, ale po jakims czasie jazdy bez klimy sprobowalem wlaczyc i... zaskoczyla. ciekawe o co tu chodzi?!


GOLF 3 klima sie wyłącza - fugazi - 2008-07-03

A sprawdzałeś ciśnienia ??

Jeżeli na wysokim będziesz miał pow 20 bar to po jakimś czasie pracy włączą się wentylatory, a potem rozłączy klimę


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-03

i jak rozlaczy to przestaje chlodzic? i co zrobic w tej sytuacji, zbyt duzo czynnika w ukladzie to powoduje czy cos innego?


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-04

fugazi napisał(a):A sprawdzałeś ciśnienia ??

Jeżeli na wysokim będziesz miał pow 20 bar to po jakimś czasie pracy włączą się wentylatory, a potem rozłączy klimę
A czy w momencie rozlaczenia klimy nie powinno rozlaczyc wentyalorow rownież? czy tylko sama spreżarkę?

Jest jakis sposob, zeby sprawdzic czy to np nie czuknik wysokiego cisnienia wylacza sprezarke, np przez odlaczenie kostki od tego czujnika i zmostkowanie ? czytalem w jakims watku ze mozna tak sprawdzic dlaczego sie wentylatory nie zalaczaja ale czy dotyczy to rownież spreżarki? czy jest jakies iine sterowanie dla sprezarki?

W ktorym miejscu szukac czujnika oblodzeniowego (w sensie jak sie do niego najlepiej i najlatwiej dostac)?


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-07

jechalem nad morze w piatek i zauwazylem, ze jak mam wentylator wlaczony na 1 pozycje czyli najwolniejszy bieg to w czasie jazdy na trasie klima dziala caly czas, przez okolo 3 godziny jazdy nei wylaczala sie. Czy to może naprowadzić na przycyznę wyłączania się w mieście?


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-07

greg napisał(a):jechalem nad morze w piatek i zauwazylem, ze jak mam wentylator wlaczony na 1 pozycje czyli najwolniejszy bieg to w czasie jazdy na trasie klima dziala caly czas, przez okolo 3 godziny jazdy nei wylaczala sie. Czy to może naprowadzić na przycyznę wyłączania się w mieście?
oczywiscie piszac wentylator mialem na mysli nawiew do kabiny.


GOLF 3 klima sie wyłącza - max - 2008-07-07

MOIM ZDANIEM:
Objawy przemawiają za tym że sprężarka wyłącza się z powodu zbyt dużego ciśnienia, spowodowaną niedrożnością skraplacza, bądź za słabą siłą nadmuchu wentylatora.
W momencie wyżej opisanej sytuacji jednostka sterująca klimatyzacją rozłącza sprzęgło sprężarki, a wentylatory skraplacza pracują dalej, by obniżyć ciśnienie do "bezpiecznej" wartości by znów się włączyć.

RADA:
Pojechać na badanie ciśnień w upalny dzień i przedstawić je na forum:
ciśnienie ssania i tłoczenia na postoju, podczas pracy na biegu jałowym, podczas pracy przy obrotach 1500-2000.


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-12

mowiac o niedroznosci skaplacza, masz na mysli niedrozność tzw chlodnicy klimatyzacji? jesli tak to jest ona nowa, prosto ze sklepu wiec chyba powinna byc drozna. Jade w przyszlym tygodniu zbadac te cisnienia ale mam pytanie: czy ktos z kolegw zna moze warszat w Poznaniu godny polecenia ktory umie naprawiac a nie tylko napelniac i odgrzybiac klimatyzaje?

Czy do kontroli cisnien trrzeba spuszzczac srodek chlodniczy?
ile powinna kosztowac taka operacja, oczywiscie plus minus?

pozdrawiam

g.p


GOLF 3 klima sie wyłącza - dv24v - 2008-07-12

do sprawdzenia cisnien czynnik jest niezbedny samo sprawdzenie cisnien to chyba raczej na piwo a odgrzybianie to w zaleznoci od metody i warsztatu od 50 do 120pln


GOLF 3 klima sie wyłącza - mruczas - 2008-07-12

witam Wszystkich.Powodem wyłączania może być wysoka temp. w pod maską samochodu i freon się rozszerza , spróbuj upuścić freonu tak z -0,5 bara.Miałemtaki numer i pomogło . Zauważ że włącza się 2 bieg wentylatora jak by system chciał schłodzić ale nie wyrabia i termik sprężarki wyłącza.


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-13

no wiec ja tez tak mysle bo ten co mi napelnial to mowil ze napelnili na fest wiec byc moze jest za duzo tego srodka. Powiedz mi tylko czy mam z trym jechac do warsztatu zeby mi to upuscili(odessali) czy mam porpostu przycisnac kulke zeby "troszke" wyleciało?


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-26

witam

bylem u kumpla w warsztacie, odciagnelismy caly czynnik, nabiliśmy nowym i na zegarach działo od maszyny napelniajacej przy ok 2000 obr/min działo sie nastepujaco:
niskie cisnienie 1,5 ( mowi ze to jest ok)
wysokie dochodzilo od czerwonego ( ok 15 ), w momencie dochodzenia do czerwonego wlaczal sie drugi bieg wentylatora i chlodzil to nieco ale dosyc dlugo, niewiem do jakieo powinno spasc. DOdam ze przewod aluminiow byl bardzo mokry i zimny. Na pierwszym biegu nawiewu powietrza do kabiny uzyskalismy na wylocie 4 st. wiec chyba niezle. WIdzac ze to tak dziala uznalismy ze chyba jest ok. Niestety przed wczoraj jechalem do Wisly iznowu to samo: klima sie wylacza jak sie stanie w korku tzn najpierw wentylator drugi bieg itd. czyli to samo co wczesniej. Nastepnie jak sie ruszy i chwile pojedzie i to wszystko sie ochlodzi to wlacza sie znowu i w czasie szybiek jazdy dziala. Pytanie czy to moze byc zawor rozprezny? przymierzam sie do wymiany ale chce stwierdzic czy to wogole moze byc to? Przypomne ze chlodnica klmatyzacji byla zeszlej jesini nowa zamontowana, sprezarka zregenerowana wiec te elementy chyba odpadaja? czujnik wlacza drugi bieg wentylatora wiec on chyba tez ok. Jak sie ja wlaczy zaraz po odpaleniu silnika to na 4 biegu nawiewu super chlodzi ale po jakims czasie sie wylacza.. Prosze o konsultacje.


GOLF 3 klima sie wyłącza - romanb - 2008-07-27

Cześć. Mam pytanie. Czy uporałeś się z tym problemem? Bo mam podobny problem.


GOLF 3 klima sie wyłącza - RobertS - 2008-07-27

Może w układzie jest zator? uszkodzony zawór rozprężny, zużyty osuszacz?


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-27

witam,

no wlasnie chodzi mi o to czy to mozliwe zeby to byl zawor rozprezny, dzisiaj caly skraplacza wyszorowalem pod cisnieniem, i nadal to samo. wiec sie nie uporalem niestety. Chce wymienic ten zawor ale najpierw pytam czy przy takich objawach jest wogole mozliwosc ze to wlasnie to?
Ponoc jak by byl osuszacza zatkany to by nie chlodzlo wogole a u mnie przez jakis czas chlodzi super ale nie jestem tu ekspertem wiec stad moje pytania. Jesli jest ktos kto moze powiedziec, ze moze to byc zawor rozprezny albo ze napewno nie jest to zawor to bym bardzo prosil o odpowiedz. Ustareka ta jest bardzo bardzo denerwujaca;-)


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-28

w dni dzisiejszym robilem kolejny test dzialania klimy i stwierdzilem, ze na postoju dziala ona prawidlowo, niewazne ktory bieg naweiwu wlacze, sterowanie wentyaltora dziala, jak trzeba wlacza drugi bieg po czym jak ochlodzi czynnik w skraplaczu i cisnienie spadnie to sie wylacza i pracuje na 1 biegu. Jednak po tym tescie wsiadlem i przejehcalem jakis 800m i klima sie rozlaczyla. Wniosek z tego taki ze nie lubi pracy sprezarki an wyzszych obrotach, wtedy cisnienie wzrasta itd. Czy moze byc to spowodowane zla praca zaworu rozpreznego tzn ze jesli auto stoi to sprezarka daje mniejse cisnienie, zawor to przepuszcza i dlatego uklad dziala bez problemu, jednak gdy cisnienie wzrosnie, zawor pracuje na tym samym "nastawie" co w trakcie postoju i dlatego cisnienie wzrasta gdyz przepluw przez zawor jest zbyt maly? istnieje taka mozliwoc czy zupelnei zle rozumuje?


GOLF 3 klima sie wyłącza - greg - 2008-07-30

witam

wymienilem zawor rozprezny na nowy, niestety dalej to samo. po dlugich dyskusjach kolejna wymiana czynnika i oleju, tez nic.... potem sciagniety czynnik z olejem, nastepnie napelnione samym czynnikiem, pochodzila chwile, sciagniete czynnik i olej, ok 14 cm3 jeszcze bylo, po czym nabite olejem i czynnikiem i dalej to samo. Drodzy koledzy, prosze pomożcie bo juz nie wiadomo za co sie lapac. Ostatnie cisnienia to ok 14 wysokie i 1.5-2 niskie. Wentylatory chodza, drugie bieg sie wlacza i na postoju chodzi bez problemu ale ujedz z kilometr dwa i sie rozlacza. Co to moze byc? Czy jest mozliwosc ze zawor odcinajacy i zalaczajacy wentylatory rozlacza prawidlowo ale nie zalacza gdy cisnienie spadnie do odpowiedniego poziomu? Brak mi juz jakich kolwiek pomyslow a kasa leci.....


GOLF 3 klima sie wyłącza - tas - 2008-07-30

a moze sterownik wtrysku nie zezwala na zalaczenie klimy,np.za goracy silnik,za duze obciazenie,moze pozostaje Ci znalezc kogos kto ma laptopa+VAG i z nim pojezdzic,sprawdzic czy w czasie jazdy w parametrach wtrysk zezwala na prace sprezarki.....


GOLF 3 klima sie wyłącza - RobertS - 2008-07-31

Dziwne jest chyba, że na postoju włącza się wysokie obroty wentylatorów (ale może w tym aucie to normalne)

Dla mnie podejrzany jest jeszcze zawór regulacyjny sprężarki. Wraz ze wzrostem obrotów silnika powinien on zmniejszać wydajność sprężarki, a jeśli tego nie robi to ciśnienie wzrasta co prowadzi do odłączenia sprężarki.

Zrób test na postoju ale przy obrotach silnika 3000 i wyższych, zmierz ciśnienia.