Forum Klimatyzacja
powitanie i pytanie o BItzer 4182Y - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: powitanie i pytanie o BItzer 4182Y (/showthread.php?tid=1555)



powitanie i pytanie o BItzer 4182Y - wit - 2008-08-12

Witam wszystkich kolegów po fachu... -po raz pierwszy tu na tym forum...
teraz pytanie a poniżej kilka słów o sobie....

PILNIE potrzebuję dane techniczne sprężarki semihermetycznej BITZER 4182Y

znajomemu siadła komora mroźnicza (wymiary 3,5 x 10 x 3,5 m)- zatarł się stary agregat -sprężarka bitzer 4182Y pracujący na R22.
jako, że trzeba było natychmiast uruchomić -wstawiłem inną sprężarkę -używany "w dobrym stanie" hermetyk maneurop LTZ88

-bo akurat była pod ręką -a wydajność wydawała się zbliżona.
-trzeba było ciąć koszty (komora do likwidacji -ma pracować jeszcze tylko około pół roku więc właściciel nie chciał płacić za nowy sprzęt) więc w grę wchodził tylko "dostępny od ręki sprzęt używany)

niestety po 3 dobach komora osiągnęła tylko -8 zamiast -16.
uruchomiono przy temp w komorze +13 stopni i w godzinę pusta komora zeszła do temp -3
niestety natychmiast -nieczekając na wymrożenie komory załadowano 2,5 tony świeżego schłodzonego do +2 stopni mięsa i jeszcze ponad tonę mięsa o temp 0 -ale już zamrożonego (mięso wyjęte z mroźni po awarii i 3 dni przechowywane w komorze zerowej)

komora dwie doby zatrzymała się na -6 potem w trzeciej dobie doszła do -8 i czekam co dalej. czy po prostu trzeba jej dać więcej czasu -bo została przeładowana na starcie -czy jednak wydajność "zamiennika" jest zbyt mała?

z tabliczki znamionowej "starej" sprężarki udało mi się sczytać typ -niestety nie mogę namierzyć żadnych danych technicznych... -i prawdopodobnie wydajność w metrach na godz -jako 39,3 m3 /godz -prawdopodobnie -bo tabliczka jest dość zatarta i nieczytelna w tym miejscu. wydajność zamiennika dobrałem na podst właśnie metrów sześciennych na godz.... tylko czy to jest wiarygodne ?
pozdrawiam.
Witek

PS. kilka słów o mnie.... -z wykształcenia jestem.... inżynierem chłodnictwa... jednak kilkanaście lat pracowałem jedynie jako obsługa dużej maszynowni amoniakalnej -jedynie dorywczo czasem naprawiając coś freonowego... więc zaległości w wiedzy "freonowej" się tworzyły... od ponad roku pracuję dodatkowo jako serwisant freonowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Niby mam dużo wiedzy -jednak czasem brakuje "czegoś czysto praktycznego" co jedynie przez zwykłe obycie i praktykę można zdobyć... więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych kolegów z tego forum.
pozdrawiam serdecznie -Witek.


powitanie i pytanie o BItzer 4182Y - wit - 2008-08-12

Ciśnienie na tłocznej około 15 bar (skraplanie + 42)-zależne od temp zewnętrznej (mierzono przy około +26stopniach)
skraplacz raczej "nad wymiarowy" ten stary agregat był "składakiem" i miał spory skraplacz od czegoś innego -dwa wiatraki bodajże po pól metra średnicy i około 50m2 powierzchni lamel


odparowanie 2bary (-15stopni) -po dobie zeszło do -17stopni.

przegrzanie -trudno wyczuć -o ile manometry mam wiarygodne -i dobre -to termometr głupieje...
-przy sprężarce temp rury ssącej około +3 stopni -sporadycznie pojawia się szron na pojedyncze minuty. czyli byłoby około 15-20 stopni -jednak to po 16 metrach rurociągu ssącego.
jakiś metr za komorą -czyli 2 metry rurociągu -jest mały kawałek uszkodzonej izolacji -w tym miejscu rura równo zaszroniona.

a dobranie na podstawie metrów sześciennych -problem, ze te metry starej sprężarki są mało wiarygodne -odczytane z zamazanej tabliczki -nie wiem czy dobrze przeczytałem....
warto byłoby to potwierdzić jakimiś danymi katalogowymi.... miejsce "TYP" było czytelne.... Bitzer 4182Y nr fabryczny... też czytelny... 490110
pozdrawiam -i dziękuje za podpowiedzi.
Witek.


powitanie i pytanie o BItzer 4182Y - wit - 2008-08-12

moim zdaniem też jest przeciążona komora....
i usiłuję zachować cierpliwość -jednak "klient" gnebi mnie telefonami...
-tak orientacyjnie liczyłem straty przez ściany około (raczej poniżej) 5kW -wiec agregat maneurop LTZ88 powinien mieć jakieś 5kW zapasu...
jeśli izolacja ścian jest sensowna... niestety nikt nie wie jak to jest izolowane.... i czy mocno zawilgocone.


wychodzi, że komora powinna łyknąć około 1200kg dobowo...
dostała 2,5 tony do zamrożenia i ponad tonę zamrożonego ale zbyt ciepłego... czyli powiedzmy, że tak jakby ze 3 tony do zamrożenia -średnio... 3 doby powinno już schłodzić ?
tylko kwestia ile tego chłodu potrzeba do wymrożenia samej komory ???
dodatkowo doba -dwie na zmrożenie ścian i posadzki ?

Jakbyś miał jakiś stary katalog bitzera z danymi sprężarki bitzer 4182Y ... można by wiarygodnie stwierdzić o ile słabszy jest ten mój zamiennik.... jeśli m3 prawidłowo odczytałem to słabszy o 5% -czyli niewarte nawet uwagi.
gorzej jeśli źle odczytałem wydajność starego w m3...
dziękuję.
pozdrawiam.
Witek.


powitanie i pytanie o BItzer 4182Y - AS - 2008-08-12

Kolego, ten typ sprężarki nie występuje w katalogu Bitzer'a, ale możliwości są tyko dwie 4Z-8.2 lub 4T-8.2. Pierwsza z nich jest sprężarką pracującą w zakresie temperatur odparowania dla R22 +12,5 do -30, druga jest sprężarką niskotemperaturową od -5 do -40.

Natomiast LTZ 88 jest sprężarką niskotemperaturową w zakresie od -20 do -45.

Po wydajności objętościowej, którą Kolega podaje w starym układzie była zamontowana sprężarka Bitzer 4T-8.2 , która przy temperaturze parowania -20 i temperaturze skraplania +40 posiada wydajność 12,9 kW> natomiast Maneurop przy tych samych parametrach 10,5 kW oraz wydajność objętościową 37,49m3/h.

Wniosek: dobrana sprężarka posiada zbyt małą wydajność chłodniczą oraz objętościową.

Inną kwestją jest to, czy komora to zamrażalnia do takiej ilości towaru.


powitanie i pytanie o BItzer 4182Y - wit - 2008-08-12

Witam.
W NOWYCH katalogach ten typ nie występuje....
właśnie taki 4182Y typ był napisany na tabliczce znamionowej -i akurat ten kawałek tabliczki był doskonale czytelny. to jakiś stary agregat bitzera -prawdopodobnie pochodzący z początku lat 90-tych - rama agregatu na którym był ten bitzer jest datowana na 91 rok.
prawdopodobnie w jakiś starych katalogach powinny być dane dokładnie tego modelu.

a to co Kolego podajesz jest współczesnym zamiennikiem. dzieki za te dane -są jakimś przybliżeniem.
jednak prawie na pewno w produkcji były jakieś modyfikacje...

ciekawi mnie jedno... różnica w wydajności objętościowej m3/godz pomiędzy bitzerem a tym maneurop jest tylko 5% -skąd tak duże różnice w wydajności chłodniczej przy podobnych warunkach pracy ?

ja mam jakieś katalogi maneurop -i wydajność LTZ 88 dla -20/+40 jest 11,85kW -co prawda dla R404 a nie R22 -jednak nie powinno być aż tak dużych różnic.
ale w innym -katalogu jest tak jak Ty podajesz... 10,5 kW -dla R404 a 10,3 kW dla R22
Prawdopodobnie różne źródła różnie podają wydajności -i nie wiadomo któremu katalogowi wierzyć...

i nadal przydałoby się znaleźć dane tego starego modelu bitzera... może coś by sie rozjaśniło... a w necie niestety tylko nowe katalogi...
dziękuje i pozdrawiam.
Witek