Forum Klimatyzacja
Jak działa monoblok - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Jak działa monoblok (/showthread.php?tid=199)



Jak działa monoblok - kornel_l - 2006-06-30

Mam pytanie związane z zasadą działania klimatyzatoro typu monoblok.
Klimatyzator ten chłodząc skraplacz (mam nadzieje, że nie pomyliłem z parownikiem) pobiera powietrze z pomieszczenia, a ogrzane powietrze wyrzuca na zewnątrz. W miejsce wyrzuconego powietrza musi napłynąć nowe powietrze (z reguły ciepłe powietrze z zewnątrz). Więc w jaki sposób może on obniżyć temperaturę w pomieszczeniu ? Domyslam się, że jest to kwestia bilansu, tzn. więcej chłodzi niż pobiera ciepła z zewnątrz. Ale w takim razie o ile jest mniej sprawny od klimatyzatora typu split ?


Jak działa monoblok - YN - 2006-06-30

Szanowny Panie kornel_l'u
Jak do tej pory w klimatyzacyjnych urządzeniach monoblokowych spotkałem się z rozwiązaniami, w których strumień powietrza zewnętrznego chłodzącego skraplacz jest oddzielony od strumienia powietrza wewnętrznego schładzanego przez parowacz. Oczywiście takie rozwiązanie stosowane jest w urządzeniach tzw. przenośnych a także w specjalnej konstrukcji klimatyzatorach przeznaczonych np. do klimatyzacji pomieszczeń w budynkach zabytkowych, na elewacjach których nie można w żaden sposób wprowadzić zmian konstrukcyjnych jak też wizualnych.
Rozumiem, że Pan kornel_l miał na myśli klimatyzator zwany okiennym. Ma Pan całkowitą słuszność, że w tym przypadku efektywość energetyczna takiego urządzenia jest obniżona poprzez konieczność schładzania ciepłego strumienia powietrza zewnętrznego. Jest to jedak cena, którą płacimy za możliwość wprowadzenia do pomieszczenia powietrza zewnętrznego z pełną lub prawie pełną zawartością tlenu.
W niektórych rozwiązaniach klimatyzatorów okiennych isnieje możliwość regulacji proporcji strumienia powietrza cyrkulacynego i zewnętrznego poprzez zastosowanie odpowiedniej przepustnicy.
Pozdrawiam


Jak działa monoblok - kornel_l - 2006-06-30

Szanowny Panie Ekspercie,
Prawdopodobnie się żle wyraziłem i nie zrozumieliśmy się do końca. Mam na myśli zwykły przenośny klimatyzator typu monoblok, gdzie ciepłe powietrze wyrzucane jest przez uchylone okno za pomocą giętkie rury. Mam na myśl fakt, że na miejsce usuniętego (rurą) powietrza musi wpłynąć nowe.
Dzięki temu teperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu jest cały czas podnoszona przez powietrze z zewnątrz. Chodzi mi o porównanie wydajności powyższego kimatyzatora z klimatyzatorem typu split.


Jak działa monoblok - kornel_l - 2006-06-30

Czy znana jest szacunkowa liczba, która mówi o ile klimatyzator przenośny jest mniej sprawny od klim. rtpu split ?


Jak działa monoblok - Vigant - 2006-07-01

Szanowny Panie Expercie Mirosławie pisze Pan, że w klimatyzatorze zwanym okiennym efektywość energetyczna jest obniżona poprzez konieczność schładzania ciepłego strumienia powietrza zewnętrznego. Przecież wystarczy pozamykać okna i drzwi.


Jak działa monoblok - IK - 2006-07-04

Cytat:Rozumiem, że Pan kornel_l miał na myśli klimatyzator zwany okiennym. Ma Pan całkowitą słuszność, że w tym przypadku efektywość energetyczna takiego urządzenia jest obniżona poprzez konieczność schładzania ciepłego strumienia powietrza zewnętrznego. Jest to jedak cena, którą płacimy za możliwość wprowadzenia do pomieszczenia powietrza zewnętrznego z pełną lub prawie pełną zawartością tlenu.
W niektórych rozwiązaniach klimatyzatorów okiennych isnieje możliwość regulacji proporcji strumienia powietrza cyrkulacynego i zewnętrznego poprzez zastosowanie odpowiedniej przepustnicy.
Pozdrawiam

Coś chyba się nie zgadza z pana wypowiedzią.
[Obrazek: ac-ups-new.gif]


"Szanowny Panie Expercie Mirosławie pisze Pan, że w klimatyzatorze zwanym okiennym efektywość energetyczna jest obniżona poprzez konieczność schładzania ciepłego strumienia powietrza zewnętrznego. Przecież wystarczy pozamykać okna i drzwi."
Panie Vigant :lol: :lol: :lol:


Jak działa monoblok - 2006darek2006 - 2006-07-07

Mam klimatyzator przenosny DESA AC 9 E, elektorniczny z pilotem. Ma mozliwosc chlodzenia (wlacza sie kompresor), wentylatora (nie chodzi kompresor i gorace powietrze nie leci) i grzania. Jest calkiem fajny, ale jest jedno ale ktore chyba dotyczy wszystkich klimatyzacji, a juz napewno klimatzatorow przenosnych. Ogolna zasada dzialania tego klimatyzatora jest taka, ze wypuszcza z przodu zimne powietrze, ale za to z tylu rura idzie gorace... niestety nie mozna puszczac tego goracego powietrza spowrotem do pomieszczenia bo klimatyzator nie da rady tego przetworzyc w upal... i trzeba wypychac z pomieszczenia, oczywiscie samo pomieszczenie musi byc szczelne, wtedy efekt jest OK. Jesli wlaczy sie tryb samego wentylatora to kompresor sie wylacza i nie leci z tylu gorace powietrze ale za to z przodu nie jest zimne (albo leci tylko przez jakis czas dopoki sie nie nagrzeje...) tylko takie jak w pomieszczeniu...
Czy sa w ogole klimatyzatory, ktore wypuszczaja tylko zimne powietrze ????? i nie ma zadnej rury ktora trzeba wystawiac z pomieszczenia np. za okno... ????? Nie chodzi mi o klimatyzacje, ktora montuje sie za oknem ale najlepiej jakis klimatyzator przenosny...


Jak działa monoblok - Bulbulator - 2016-06-24

To niestety niemożliwe - zabrania tego II zasada termodynamiki. Wszystkie chłodziarki muszą pobierać moc, którą oddają głównie jako dodatkowe ciepło odprowadzane przez np. skraplacz (niewielka część tej mocy może być dodatkowo zamieniana na hałas). Tak więc z punktu widzenia całego Wszechświata wszystkie lodówki i klimatyzatory są w rzeczywistości grzejnikami. II zasada termodynamiki pozwala na działanie przeciwnych urządzeń - silników cieplnych, które zamieniają część (ale nigdy nie całość) dostarczanego ciepła na energię mechaniczną. Jednak silniki cieplne wymagają dwóch układów o różnych temperaturach (np. w przypadku samochodów - paliwa spalanego w cylindrach i powietrza chłodzącego chłodnicę) i pośredniczą w transporcie ciepła pomiędzy nimi, dążąc do wyrównania tych temperatur. Ciężko byłoby wykorzystać takie zjawisko do chłodzenia.
Istnieją jeszcze tzw. klimatyzery, które ochładzają powietrze odparowując w nim wodę. Wtedy podczas pracy faktycznie nie oddają ciepła do otoczenia, ale nie można odparować w powietrzu dowolnej ilości wody - nawet gdyby nadmierna wilgotność nie szkodziła ludziom, to i tak powietrze ma ograniczoną "pojemność" pary wodnej. Pomieszczenie chłodzone w ten sposób trzeba intensywnie wietrzyć. Oczywiście klimatyzery również nie mogą łamać II zasady termodynamiki - ciepło pobierane z otoczenia jest zawarte w parze wodnej, która skraplając się (np. podczas formowania chmur) oddaje je do otoczenia.


Jak działa monoblok - Fujitsu Szczecin - 2016-06-25

Witam

Czemu odgrzewasz kotlety, Ci ludzie może już nie żyją. Sprobuj z żywymi, nie gryziemy Big Grin

Pozdrawiam


Jak działa monoblok - Amfan - 2016-06-25

Świeć Panie nad ich duszą


Jak działa monoblok - Bolas - 2016-06-26

Złoty szpadel za odkopywanie postów Big Grin


Jak działa monoblok - aras - 2016-06-26

Bolas napisał(a):Złoty szpadel za odkopywanie postów Big Grin

Big Grin Big Grin Big Grin