Forum Klimatyzacja
JAK NAS WIDZĄ - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Hyde Park (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: JAK NAS WIDZĄ (/showthread.php?tid=2510)

Strony: 1 2


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-06

Witam
Oczywiście to co napiszę będzie niepopularne,jednak śledzac m.in. to Forum włos mi się na głowie jeży .
to przerażające jak wielu przypadkowych ludzi rozpoczyna pracę w chłodnictwie.
Można by rzec:"jeżeli nigdzie się nie nadajesz to zawsze mozesz serwisować klimatyzację"
Osobiście nie mam nic przeciwko konkurencji i powstawaniu nowych firm,mało tego bardzo chętnie pomogę jeżeli będę mógł.Jak jednak rozumieć wpisy typu "gdzie ZAŁATWIĘ szybko świadectwo kwalifikacji"?????i wiele temu podobnych.Może od razu napisac pod jaki adres wysłać takie świadectwo "za pobraniem".
Przecież nawet idąc ulica ilość "fuszerek" w zamontowanych klimatyzatorach jest juz tak znaczna,że niedługo staniemy się przykładem niedbalstwa i braku profesjonalizmu.Moze kilka jednostek powinno spaść przechodniom na głowę aby problem został zauważony,a przeciez montaz splita to najprostrza rzecz z jaka sie spotykamy.
Cieszę się,że wchodza bardzo rygorystyczne przepisy i wymagania w stosunku do osób i firm z naszej branzy i UE wymusi ich przestrzeganie.Może wtedy częściej znajda się tu wpisy "gdzie mogę nauczyć się montażu klimatyzacji"

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu,wszak do 4 lipca pozostały jeszcze cztery:Smile)


JAK NAS WIDZĄ - tommatiz - 2009-06-06

Witam. Przepisy przepisami, ustawy ustawami a układy układami i tego niestety nie da się wykluczyć takie życie. Pzdr


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-06

tommatiz napisał(a):Witam. Przepisy przepisami, ustawy ustawami a układy układami i tego niestety nie da się wykluczyć takie życie. Pzdr
Oczywiście,ze zawsze bedzie jakis margines jednakże w ograniczonym zakresie.Nie moze sobie każdy kto chce zająć się np.instalacjami gazowymi,p-pożarowymi,księgowymi i wieloma innymi,dlaczego każdy miałby mieć prawo "grzebać "w chłodniczych?.Chyba zależy nam na ochronie środowiska,nie wystarczy do tego organizacja Światowego Szczytu Klimatycznego w Poznaniu.Jestem przekonany,że jeszcze kilka przypadków Legionellozy,zatruc spowodowanych przez nieprawidłowo przetrzymywany w sklepach towar oraz uszkodzeń ciała przez spadajace klimatyzatory i wyznaczone do kontroli w zakresie przestrzegania OBOWIĄZUJĄCYCH przepisów urzędy zaczną się z tego wywiązywać.


JAK NAS WIDZĄ - tommatiz - 2009-06-06

To tak jak nie wszyscy mogą mieć prawo jazdy bo się nie nadają do jazdy i nie wszyscy mogą być lekarzami to dlaczego wszyscy mogą bawić się w klimatyzację. Jestem jak najbardziej "za" aby przepisy i regulacje prawne były zaostrzone i bardziej rygorystyczne aby tylko nie znaczna część osób miała kwalifikacje do tej specyficznej dziedziny jaką jest Chłodnictwo Klimatyzacja. Pzdr


JAK NAS WIDZĄ - monterod2002 - 2009-06-06

Idea piękna chyle czoło. W naszym pięknym kraju nikt nie widzi nic złego gdy kucharz montuje klime , murarz montuje instalacje elektrycne czy hydrauliczne itd. Nikt nie widzi problemu gdy wielu nie zginie . Musi coś się stać żeby ktoś zauważył problem. Nie wszyscy mogą mieć prawo jazdy czy być lekarzem itd. (choc też są wyjatki ) bo tu się widzi zagrożenie zdrowia lub życia.
pozdrowionka


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-06

Szczerze mówiąc wydaje mi się,że wiele zależy od nas samych.Sami jesteśmy sobie winni,że np markety traktują nas jak gówniarzy narzucając swoje warunki.To wszystko można zmienic i postawic na nogach,ale trzeba uwierzyc,że to jest możliwe.
To właśnie w interesie największych użytkowników ,producentów,dystrybutorów itd jest abyśmy nie byli zorganizowani.Nie jesteśmy w takiej sytuacji partnerem ,z którym trzeba się liczyc i wypracowywac kompromis.Śmieszne ceny za często skomplikowane projekty i realizacje inwestycji są wynikiem konkurencji na niezdrowych zasadach .Udział w przetargach dystrybutorów jest możliwy tylko dlatego,że zgadzamy się zbierac okruchy jako podwykonawcy.Reprezentowani jesteśmy przez organizacje gdzie większośc w Zarządach stanowią handlowcy pomimo iż członkami są głów3nie firmy serwisowe.
Słynne niegdyś powiedzenie "weżmy sprawy w swoje ręce"jest jak najbardziej aktualne dzisiaj w kwestii spraw związanych z normalnym wykonywaniem zawodu przez nas.Nie jest normalne ,że np.czynnik chłodniczy może kupic każdy z ulicy w hurtowniach ,nawet w spożywczych nie stosuje się takich procederów.
Aby to zmienic powstało Krajowe Centrum Innowacji Chłodnictwa I Klimatyzacji
www.kcichik.pl,gdzie nie ma działaczy ,a jedynie fachowcy-praktycy.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zarówno doświadczonych jak i początkujących.


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

patusX napisał(a):koledzy tak to w polsce jest i nikt tego nie zmieniBig Grin
Nikt poza nami ,niby dlaczego nie możemy tego zrobic?
Nie rozumiem skąd ten brak wiary ,jeżeli będziemy potrafili zorganizowac się i stworzymy silną i liczną grupę to uzyskamy znaczący wpływ na to co się dzieje w naszej branży.Ponadto my nie chcemy żadnych rewolucyjnych zmian,a jedynie
faktycznego egzekwowania OBOWIĄZUJĄCYCH USTAW.Administracja tłumaczy,że nie ma technicznych i materialnych możliwości ku temu.Środki materialne się znajdą,chocby z nakładanych kar,a w technicznych trudnościach chętnie pomożemy:Smile)


JAK NAS WIDZĄ - monterod2002 - 2009-06-07

W sumie jak sie nie spróbuje to skąd można wiedzieć . W polsce więkrzość marudzi ale żeby coś zrobić ........
pozdrowionka


JAK NAS WIDZĄ - Klima-cool - 2009-06-07

no ciekawe ale komuna udoskonaliła do perfekcij szarą strefe a tego z dnia na dzień czy nawet pare lat nie wykożeni z naszej mentalności


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

Klima-cool napisał(a):no ciekawe ale komuna udoskonaliła do perfekcij szarą strefe a tego z dnia na dzień czy nawet pare lat nie wykożeni z naszej mentalności
To nie do końca prawda.ta szara strefa w naszej branży właśnie teraz rośnie w przerażającym tempie.Nie jest to tak duże w innych .
Komuna jak widzę udoskonaliła do perfekcji brak wiary w to,że cokolwiek można zrobic i dziwię się,że młodzi ludzie również traktują "Warszawkę" jak coś z innego świata .Rząd ,Parlament i inne organa władzy to tylko ludzie,mało tego to my ich zatrudniamy


JAK NAS WIDZĄ - dominik486 - 2009-06-07

Tak, absolutnie sie zgadzam i uważam, ze jak ktos sie chce czegos nauczyc robic (dobrze!!), to nie wystarczy samo szkolenie i certyfikat jego ukonczenia, tylko długa praca z fachowcami znającymi sie na tym co chcemy w przyszłosci robic. Zeby ograniczyć tą "szara strefę" intensywnie się rozwijającą w Polsce wystarczy zaostrzyc przepisy, orazvnie odpowiadac i lekcewazyc posty typu( zakładałem juz klimatyzator i chce załozyc firme, pomozcie w kontaktach i udzielcie wiecej informacji).
Wiadomo, że każdy ma prawo do popełnienia jakiegos błedu ale bez przesady, ze klimatyzator wisi prawie w powietrzu nad wejsciem do sklepu i z rurki z odprowadzenia skroplin woda kapie na wchodzacych do sklepu. Porażka!!
Zauważyłem, że wszyscy na tym forum odpisują uprzejmie na takie własnie posty jakie przytoczyłem. Po co?
Nie chcecie ciągle schodzic z ceny i mało tego miec coraz to mniej zlecen( ktore wam zabierają pseudofachowcy), to trzeba temu zaprzestac.
Wiadomo, że na forum mozna sobie pomagac, i powinno się , ale niektóre posty są ewidentnie porażające.
Moze zrobimy z tym cos, i polepszymy sobie renome i ilosc zlecen???? Wink
Niech jak ktos wie, ze chce to robic napewno w zyciu sie uczy najpierw cały czas przez długi, długi okres własnie w tym fachu, a nie chodzi np. do szkoły chłodniczej, pozniej pracuje jako piekaz i po 10 latach go zwolnia i sobie przypomni sobie ze ma tytuł fachowca i bez praktyk nawet kilkuletnich zabiera sie do roboty.
Pozdrawiam i przepraszam za błedy, spiesze sie Wink


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

Pozwólcie,że uściślę swoje stanowisko w tej kwestii.

Nie mam nic przeciwko pomaganiu Kolegom po fachu,nawet tym początkującym.Pisząc "Kolegom po fachu"mam na myśli osoby legalnie wykonujące ten zawód.Chętnie bezinteresownie udzielę każdej takiej osobie pomocy w granicach jakich będę potrafił.Nie zgadzam się jedynie na doradzanie osobom ,które pracując na czarno ustalają ceny na rynku.!!!!!!!!


Do Dominika486
Przepisów nie trzeba zaostrzac ,one są naprawdę restrykcyjne( www.kcichik.pl)
Po prostu są ignorowane,natomiast służby odpowiedzialne za pilnowanie ich przestrzegania nie zauważają (albo nie chcą zauważyc) problemu.Dzieje się tak głównie dlatego,że np.większośc odpowiedzialnych za to pracowników Sanepidu czy też Wydziałów Ochrony Środowiska niewiele wie o urządzeniach chłodniczych i unika na wszelki wypadek ich kontroli.Przecież tajemnicą poliszynela jest np,że temperatury w urządzeniach chłodniczych w sklepach są "skorygowane "na wyświetlaczach ,pomijam kwestie miejsca umieszczenia czujnika.Przecież tu wystarczy pomiar temperatury rzeczywistej towaru ,a i tego się nie robi.Wymuszenie na właścicielach sklepów utrzymania prawidłowych temperatur zmusiłoby ich do zlecania serwisów firmom,które potrafia to zrobic i przy zastosowaniu prawidłowo dobranych urządzeń,a nie jedynie tańszych.Takich kwiatków jest wiele.


Przy okazji,właśniw wysłuchałem w TV informacji o niskiej frekwencji wyborczej.
Jest to analogia,potrafimy narzekac,wymagac,żądac,ale żeby włączyc się do działania to jakoś nie bardzo.

Pozdrawiam

NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI


JAK NAS WIDZĄ - dominik486 - 2009-06-07

No tak, rynek poprostu sie załamuje( na kazdym rogu są reklamy "klimatyzacja").
Co masz na mysli "NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI" )


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

dominik486 napisał(a):No tak, rynek poprostu sie załamuje( na kazdym rogu są reklamy "klimatyzacja").
Co masz na mysli "NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI" )
Mam na myśli to,że nie robiac nic (nawet nie próbując) nie ma się prawa krytykowac.!!


JAK NAS WIDZĄ - dominik486 - 2009-06-07

Nie bardzo rozumiem kontekstu: czy to o mnie chodzi?? Wink Mam nadzieje, że nie bo ja sie staram .
Pozdrawiam


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

Nie miałem nikogo konkretnego na myśli.
Po prostu uczestnicząc w tworzeniu Krajowego Centrum Inowacji Chłodnictwa I Klimatyzacji często spotykam się z postawą typu "zaczekam,zobaczę co z tego będzie"
Taka bierna postawa to pewne nieporozumienie.Wydaje mi się ,że chyba lepiej włączyc się i miec wpływ na to "co z tego wyjdzie",a jak dotychczas wychodzi nieżle .
www.kcichik.pl


JAK NAS WIDZĄ - dominik486 - 2009-06-07

No dobra, ale co zrobisz z pseudomonterami, jeżeli będziemy im pomagać sie udoskonalać, gdy oni nie mają kompletnie informacji na ten temat???!!!
Trzeba coś z tym zrobic w jakis sensowny sposób, bo inaczej za 5 lat bedziemy mieli tyle samo pseudoinstalatorów co sklepików Wink Zycie jest brutalne, każdy łapie się czego może i to popieram ale nie rozumiem tego, ze sie nie zna na rzeczy a to wykonuje Smile
Popieram kcichik i sądze, że jesteśmy w stanie wyelminować skrajne, nietypowe przypadki.


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

dominik486 napisał(a):No dobra, ale co zrobisz z pseudomonterami, jeżeli będziemy im pomagać sie udoskonalać, gdy oni nie mają kompletnie informacji na ten temat???!!!
Trzeba coś z tym zrobic w jakis sensowny sposób, bo inaczej za 5 lat bedziemy mieli tyle samo pseudoinstalatorów co sklepików Wink Zycie jest brutalne, każdy łapie się czego może i to popieram ale nie rozumiem tego, ze sie nie zna na rzeczy a to wykonuje Smile
Popieram kcichik i sądze, że jesteśmy w stanie wyelminować skrajne, nietypowe przypadki.
Właśnie dlatego trzeba im pomagac,ale w sensowny sposób.Np. kursy mają dawac jakąś wiedzę (praktyczną i teoretyczną) ,a nie tylko certyfikat i kaca.Głównie jednak chodzi o wyeliminowanie maksymalnej ilości tych robiących na czarno.To głównie oni
psują rynek,kształtują ceny itd.Sądzę,że z tych np. ogłaszających się na Allegro z montażem za 400 zł. nikt nie wystawia faktury,albo zysk ukrywa w marży za sprzedaż.Inną sprawą jest nacisk na użytkowników aby podpisywali umowy ZGODNIE Z PRAWEM jedynie z firmami certyfikowanymi.Należy również dążyc aby Ministerstwo Środowiska ustalając zasady przyznawania certyfikatów postawiło wymóg stażu lub egzaminu praktycznego na normalnym poziomie,tak jak np Prawo Jazdy.
Możliwości jest wiele jednak najważniejsze jest aby w naszym imieniu nie występowali producenci,importerzy itd.Obecnie tak jest i brak własnych inicjatyw i sprzeciwu jest cichym przyzwoleniem.Interes handlowców nie zawsze jest zbieżny z naszym.Trzeba współpracowac ,ale na uczciwie wypracowanych zasadach.
Wskażcie mi jedną organizację branżową -poza KCICHIK-gdzie większośc we Władzach mieliby serwisanci i instalatorzy???A Ministerstwo twierdzi ,że skonsultowało z nami zmiany w przepisach.Ja osobiście akurat brałem udział w tych konsultacjach i nie zauważyłem tam więcej ani jednej osoby z w.w.

NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI


JAK NAS WIDZĄ - dominik486 - 2009-06-07

No tak wszystko się fajnie mówi, ale jak przyjdzie co do czego to się okaże, że poza kcichik nikt sie za to nie wezmie i co ??
Polskie realia są takie, żeby się szybko dorobić kosztem innychSmile
Wpiszcie w pkt np. klimatyzacja i wam wyskoczy ileś tysięcy ofert. Tak naprawdę, to legalnie robi tylko pewnie z 1/3 wszystkich. Po każdym zainstalowaniu obojętnie jakiego urządzenia powinna moim zdaniem być komisja, która to zatwierdza albo nie i sprawdza przy okazji papiery montera, ale rząd nic z tym nie zrobi, bo najwięcej kasy mają własnie z tych małych firm. Gdy częsci z nich się pozbędą, to za co wyżyją?
To wszystko to jest błędne koło. Może na forach itd. powinno się wymagać nipu i nazwy firmy, sam nie wiem. To jest trudny temat, jednak cos z tym fantem trzeba zrobić i to szybko, bo niedługo sklepikarka będzie sprzedawać w sklepie, prowadzić 2 firmy i jeszcze cos. (dla przykładu) Wink
Wymyslmy cos sensownego, aby szybko temu zaradzic.


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

No cóż czy poza KCICHIK będzie jeszcze jakaś organizacja ,która bedzie naprawde reprezentowac serwisantów jest sprawą otwartą.Jest wolnośc zrzeszania się.
Wbrew pozorom można bardzo wiele jeżeli organizacja bedzie silna i liczna.
Przestańcie ciągle mówic ,że nic się nie da zrobic."Ojca i Matki nie da się zrobic"wszystko inne jest możliwe.Oczywiście są sprawy wymagające czasu ze wzgledu na procedury,ale za rok też chyba chcemy prowadzic firmy?


NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI


JAK NAS WIDZĄ - dominik486 - 2009-06-07

."Ojca i Matki nie da się zrobic"wszystko inne jest możliwe"
Dobre słowa awax Wink
To do roboty, trzeba sie zarejstrowac i działac i odbierac klientow tym pracujacym na czarno!
Tylko jak chcesz dokładnie sprawdzac czy ktos z kcichik ma zarejstrowana działalnosc czy tez pracuje nielegalnie?


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-07

dominik486 napisał(a):."Ojca i Matki nie da się zrobic"wszystko inne jest możliwe"
Dobre słowa awax Wink
To do roboty, trzeba sie zarejstrowac i działac i odbierac klientow tym pracujacym na czarno!
Tylko jak chcesz dokładnie sprawdzac czy ktos z kcichik ma zarejstrowana działalnosc czy tez pracuje nielegalnie?
Małe sprostowanie:od czasu klonowania nie ma już rzeczy niemożliwych.

Co do sprawdzania to zarejestrowani na forum aby uzyskac dostęp do zamkniętej części muszą podac dane osobowe przynajmniej do wiadomości Zarządu,zaś członkowie wypełniaja deklaracje z danymi.Jeszcze jedno KCICHIK nie jest Stowarzyszeniem jedynie osób prowadzących działalnośc,mogą wstąpic do Centrum również pracownicy zatrudnieni legalnie w takich firmach,studenci oraz każdy kto wykaże,że zawodowo związany jest z branżą.
Wszystkie dane weryfikujemy i przysłowiowego "Pana Kazia" nie instruujemy jak ma robic Swoje fuchy.

NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI


JAK NAS WIDZĄ - pawelek - 2009-06-08

Witam panów
przepraszam, że się wtrącam , rzadko bywam na tym forum, ale z całości was popieram aby zlikwidować tych pracujących na czarno. Nie da się z nimi rywalizować i totalnie psują rynek.


JAK NAS WIDZĄ - awax - 2009-06-08

pawelek napisał(a):Witam panów
przepraszam, że się wtrącam , rzadko bywam na tym forum, ale z całości was popieram aby zlikwidować tych pracujących na czarno. Nie da się z nimi rywalizować i totalnie psują rynek.
Może wobec tego warto się wzajemnie poznawać i działać w sposób zorganizowany.Pojedyńczo nikt niczego nie dokona.

NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI


JAK NAS WIDZĄ - Klima-cool - 2009-06-08

Witam co do komuny przypiąłem to właśnie do pana kazia, chodziło mi o szarą strefę nie rozwinąłem wątku i zostałem źle zrozumiany. a co do udzielania. od paru dni mogę uczestniczyć wraz z wypowiedzią wcześniej nie mogłem ponieważ miałem mały wypadek i tak jeszcze miesiąc i w pełni wracam bo sezon. Wracając do wątku życzył bym sobie samych takich inwestorów którzy przed wejściem na inwestycje sprawdzają wpis do działalności regon i ITP. Nie raz mi się zdarza propozycja abym wystawił faktorkę na montaż którą ja nie montowałem., tak że chłopaki se radzą. znam jedną Firme gdzie wchodzi zainteresowany chce klime za montaż krzyczą 1200zł biorą od gościa dane i po godzinach pracy jadą i montują za 500zł. POZDRAWIAM