Forum Klimatyzacja
Popękany skraplacz. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Popękany skraplacz. (/showthread.php?tid=2583)



Popękany skraplacz. - krzysztof_fuf - 2009-07-01

Mam taki problem:

Przed zimą ktoś poucinał instalacje miedziane w trzech urządzeniach. Są to splity 3,5 kW pracujące na czynniku R410A. Nikt nie zaizolował poucinanej instalacji.

Po zimie klient zgłosił się do mnie aby je uruchomić. Więc na początku dolutowaliśmy instalację, przeczyściliśmy układ specjalnym środkiem, przedmuchaliśmy azotem, wykonaliśmy próżnię (utrzymywała się) oraz chcieliśmy uruchomić. Jedno z tych trzech urządzeń wystartowało, reszta nie.

Więc następnym naszym posunięciem była wymiana sprężarek. Wymieniliśmy dwie sprężarki tego samego producenta, znowu wyczyściliśmy układ, przedmuchaliśmy azotem, zrobiliśmy próżnię no i uruchomiliśmy. Zadziałało.

Po miesiącu czasu klient zadzwonił, że urządzenia w których były wymieniane sprężarki nie chłodzą.

Posprawdzaliśmy luty, kielichy - wszystko ok. Po wpuszczeniu azotu do układu zobaczyliśmy, że skraplacze są popękane w wielu miejscach!

Co spowodowało pęknięcia???

Proszę o radę i opinie.

Z góry ogromne dzięki.


Popękany skraplacz. - radekklimat - 2009-07-01

popekane czyli dziurawe
albo od drgan albo za duze cisnienia ewentualnie za duzo gazu i w momencie rozruchu nastapiło uderzenie hydrauliczne


Popękany skraplacz. - boryspol - 2009-07-01

krzysztof_fuf napisał(a):...zobaczyliśmy, że skraplacze są popękane w wielu miejscach!

Co spowodowało pęknięcia???

Proszę o radę i opinie.
Jeśli rurociągi były otwarte to może po prostu dostała sie tam wilgoć , woda i podczas mrozów skraplacze zostały rozmrożone.

Na twoim miejscu postawił bym sprawę jasno:
Odpowiadam za czynności przezemnie wykonane jak rurociągi i sprężarki.

Jak mu sie nie podoba to niech idzie do sądu.

Ostatecznie jak był taki pazerny, ze chciał naprawiać "zapuszczony sprzęt" to niech sie zdecyduje teraz na wymianę skraplaczy.

Nastepnym razem nie bierz takiej roboty.


Popękany skraplacz. - radekklimat - 2009-07-02

ewentualnie ze starosci


Popękany skraplacz. - p.obelix - 2009-07-02

Osobiście sam dwa razy już lutowałem ten sam skraplacz bo kolanka pękały i też to było LG.


Popękany skraplacz. - krzysztof_fuf - 2009-07-03

Dzięki Panowie za pomoc.

Przedstawiłem sytuację jasno, czyli że nie warto dalej naprawiać urządzeń. Sprężarki odkupię i złoże ofertę na wymianę urządzeń.

Pozdrawiam


Popękany skraplacz. - monterod2002 - 2009-07-03

Ja osobiście sprężarek bym nie odkupywal jak nie masz gdzie ich zamontować .
Skoro klijent chciał uruchomić wraki to powinien się liczyć z konsenfekcjami .
Ale jak zrobisz to twoja sprawa .
pozdrowionka


Popękany skraplacz. - coolmaker1 - 2009-07-03

Witam.To od początku jechało trupem.Miałem podobną sytuację,nurki wycięły Cu.Nowy właściciel chciał łatać rurociąg i przewody ale przekonałem Go aby sobie temat odpuścił dla wspólnego dobra.Zamontowałem 2 splity po 6,5 kW i po problemie.A sprężarki.........posłuchaj co koledzy radzą.Pozdrawiam