Forum Klimatyzacja
Układ wody lodowej - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Układ wody lodowej (/showthread.php?tid=2930)



Układ wody lodowej - eryk_wiking - 2009-11-09

Potrzebna pomoc, potrzebne mi są parametry pracy układu wody lodowej, prarametry ciśnienia układu przed pompą, za i może jakieś jeszcze ważne informacje.
Z góry dzięki


Układ wody lodowej - Shitashii - 2009-11-09

Zależy ile wody/glikolu napompujesz w instalację. Możesz mieć 1,5 albo np 2 bary. A spadki ciśnienia zależą też od instalacji, od pompy...
Napisz więcej co to za sprzęt, jaki układ.


Układ wody lodowej - eryk_wiking - 2009-11-09

Chodzi o generalne zasady przeglądu takiego układu, jakieś wytyczne, aby wiedzieć czy to działa czy nie


Układ wody lodowej - Shitashii - 2009-11-10

Jak chłodzi powietrze, bądz proces technologiczny to znaczy że działa :-) Raczej ważniejsze są temperatury chłodziwa niż ciśnienie. Na wejściu do chillera możesz mieć np 12*C a na wyjściu 6*C. Czyli działa. No i sprawdz czy zawory trójdrożne działają odpowiednio, bądz inne jeśli są.
Sorry, ale nie możemy Ci napisać krok po kroku co masz robić, bo dalej nie wiemy co to za układ.


Układ wody lodowej - Remik - 2009-11-10

Ciśnienie wody w układzie jest mało istotne, natomiast ważne jest ile litrów na minutę tej wody przepływa przez wymiennik. Takich informacji mysisz szukać w DTR


Układ wody lodowej - eryk_wiking - 2009-11-10

Dzięki Panowie wielkie.
Sprawa z temperaturą jest mi znana.
Ale głownie chodzi mi o sytuacje gdy wchodze na obiekt, i powinienem być w stanie ustalić czy układ pracuje poprawnie, czy nie, bez szczególnego zagłebiania się.
Ponoć ciśnienia są ważne i ten temat staram sie drążyć.


Układ wody lodowej - wogotto - 2009-11-10

Witam.Manometry,termometry,termomanometry,wysokosc instalacji,usytuowanie pomp jak i samego urzadzenia,przeplyw przez poszczegolne elementy ukladu,srednice wewnetrzne rur,pompy i ich wydajnosc,zawory,regulatory,odpowietrzniki,filtry,naczynia i zbiorniki,chlodnice,jak i automatyka......masz co drazyc.powodzenia.


Układ wody lodowej - eryk_wiking - 2009-11-10

chłopaki w robocie na podstawie ciśnień ustalają czy jest ok.
ja, jako młody w firmie dostałem prace domową, dowiedzieć się jakie są poprawne Wink


Układ wody lodowej - bodzio - 2009-11-10

Jesteś młodym wilkiem w firmie i chłopaki chcą cię w maliny wpuścić.
Dobrze że temat cię wciąga to z czasem ich dogonisz Wink


Układ wody lodowej - eryk_wiking - 2009-11-10

pewnie tak jest Wink


Układ wody lodowej - tece - 2009-11-13

Zeby ci pomóc, trzeba byłoby wiedzieć jak wygląda instalacja.
Ponieważ zbliża się zima, warto wiedzieć co masz w instalacji i jaka jest temperatura zamarzania tej mieszaniny. Ja mam mieszaninę z 30% zawartością glikolu i układ automatycznie uruchamiający pompy przy spadku temperatury zewnętrznej poniżej - 18 st. Ciśnienie statyczne po stronie wody zależy od różnicy między najniższym i najwyższym punktem instalacji i od tego gdzie je mierzysz. Najlepiej mieć bms i monitorawanie instalacji. Wiele nastaw i parametrów jest istotnych, np. ciśnienie w przeponowym naczyniu wzbiorczym i nastawa upustowego zaworu różnicowego.
Pozdrawiam


Układ wody lodowej - eryk_wiking - 2010-06-14

Małe odgrzebanie, bo nadal nie wpadłem na konkretną książke czy pdfa traktującego o budowie układu wody lodowej, a w szkole to będzie za jakiś czas (o ile to będzie w sposób wyczerpujący podjęte)
Teraz mam taki przypadek:

agregaty 3x24kW na układzie wody lodowej i odpowiednio dobrana (oby Smile )centrala wentylacyjna

Nie miałem możliwości porozkręcać dokładnie całego układu, ale rzuciło mi się w oczy brak monometru przed pompą glikolu i za nią (to chyba powinno być ?)
jest tylko manometr na zbiorniku (przy 12*C wody lodowej ciśnienie na zbiorniku wody lodowej 0,4 bara, w/g mnie to za mało)

da rade sprawdzić czy w układzie jest glkiol i jego stężenie, bo nie chciałbym w zime przekonać się o tym Wink

jak jest nieszczelność na rurociągo wody lodowej to przy wycieku gliokol może jakoś wyparować, szybciej wydostać sie niż woda ? bo we właściwościach chemicznych nic o tym nie pisze, ale wole mieć pewność