Forum Klimatyzacja
GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? (/showthread.php?tid=2955)



GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - Ukashq86 - 2009-11-27

Witam! ostatnio słyszałem o GHP czyli pompami na gaz Smile Dla tych nieobcykanych to pompy, które zamiast energii elektrycznej zużywają gaz płynny do napędu sprężarki. Co myślicie o takim sposobie napędzania PC?


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - bodzio - 2009-11-27

No tak, bardziej skomplikowany układ to większe ryzyko usterki i kosztowna eksploatacja a przecież wszystko miało być tanie i niezawodne Wink


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - barbie - 2009-11-27

cena tego sprzętu zaczyna się od 100000 złotych.kiedy to się zwróci ? .


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - barbie - 2009-12-13

wejdź na stronę SANYO nazwa tego systemu zaczyna się na A


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - barbie - 2009-12-13

wpisz SANYO znajdziesz tam GHP


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - barbie - 2009-12-14

oszczędność tego systemu polega na tym że turbina gazowa napędza sprężarkę ,wykorzystane jest równierz ciepło spalin do ogrzewania parownika .


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - zuku - 2009-12-15

Witam
Kiedys sie tym zainteresowalem z racji tego ze produkuje to Toyota razem z ASIN i jest to wyrob Japonski a sam jezdze corolla autem na wieki wiekow.

Napisalem maila do firmy ktora to rozprowadza w polsce i oto co mi odpisali:

Szanowny Panie,
Dziękując za zainteresowanie naszą ofertą wyjaśniam jak ponizej.
Atmopomiar sp.z o.o. jest wyłącznym importerem i dystrybutorem gazowych pomp ciepła w Polsce (rozprowadza następujące modele : 5HP, 7,5HP, 8HP 10HP, 13HP, 16HP and 20HP), które są produkowane w Japonii przez przedsiębiorstwo AISIN z grupy TOYOTA.
GHP (gazowe pompy ciepła ) są to jednostki o bardzo wysokiej efektywności, zaprojektowane z przeznaczeniem dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego a także dużych budynków stwarzając doskonałe warunki funkcjonowania przy optymalnej klimatyzacji zarówno dla okresu zimowego jak i letniego.
Funkcjonalność pompy GHP jest osadzona na tym samym założeniu co pompa elektryczna (EHP) jednak główna różnica polega na tym ,że jest ona poruszana przez endotermiczny silnik zamiast elektrycznego. GHP używa zarówno paliwa gazowego zarówno naturalnego (CNG) jak również ciekłego (LPG) i jest specjalnie zaprojektowana przez Badawcze i Rozwojowe Centrum koncernu TOYOTA, a nie przez przystosowanie do tego celu samochodowego silnika.
Szczególny nacisk jest położony na rozwiązanie samego silnika, który jest wysokiej technologii i pozwala na długotrwałe jego użytkowanie bez konieczności okresowych przeglądów nawet 10.000 godzin lub 5 lat, przy jednoczesnym niskim poziomie hałasu (porównując do EHP) oraz niskim poziomie emisji tlenków azotu (NOx) oraz tlenku węgla ( CO).
Energia cieplna produkowana przez silnik, jest odzyskiwana przy zastosowaniu specjalnego obiegu wody chłodzącej system ( system wymiany ciepła woda / gazowy czynnik chłodzący oraz woda / gaz spalinowy .
Głównymi przewagami GHP w stosunku do EHP, są:
- używanie źródła energii alternatywnej polegające na znacznym ograniczeniu użycia energii elektrycznej;
- wysoka koefektywność wynikająca z używania nośnika gazowego (CUG – (coefficient of usage gas) około 5 ;
- wyjątkowe ograniczenie kosztów bieżących ogrzewania w zimie oraz chłodzenia w lecie oraz ograniczenie skażenia atmosfery;
- pojemność grzewcza na poziomie stałym przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (-15 °C i więcej ), przy zdolności gwarancji stałych kosztów ogrzewania;
- efektywny i bardzo szybki stopień nagrzewania nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej – wyższa zdolność grzewcza w porównaniu ze zdolnością chłodzenia;
- możliwość instalacji do 20 urządzeń montowanych wewnątrz pomieszczeń (na ścianie ,przy suficie lub przy systemie wewnętrznych kanałów).
Przy użyciu GHP można płynnie regulować zdolność ogrzewania i chłodzenia od 10% do 100% w stosunku do aktualnego zapotrzebowania;
- możliwość używania GHP z tradycyjnym nagrzewaniem / chłodzeniem powietrza przy systemie wodnym AWS YOSHI.
- bez konieczności ustawienia bojlera ciepłej wody w pomieszczeniu oraz ponoszenia dodatkowego kosztu dostarczenia i użycia potrzebnej energii elektrycznej).
- możliwość dostarczenia gorącej wody.
Najmniejsza jednostka zewnętrzna posiada moc grzewczą 18 kW, chłodniczą zaś 14 kW, najwieksza moc grzewczą 56 kW i chłodniczą zaś 67 kW. Oczywiscie wszystkie jednostki moga byc połączone w kaskady uzyskujac żądane moce .Najwieksze jednostki są zastosowane w kosciołach gdzie zastosowana moc grzewcza wynosi około 5.000 kW.
Podstawowa jednostka aż nadto zabezpieczy budynek mieszkalny, wolnostojacy o powierzchni 150 mkw zarówno w lecie przy wysokich temperaturach jak i w nazimniejsze dni w zimie.
Prosze zobaczyc dane techniczne stosowanych urzadzeń zewnetrznych praz im odpowiadajacych wewnetrznych na stronie www.atmopomiar.pl.
Urzadzenie zewnetrzne zuzywa nominalnie ok.1,2 m3 gazu ziemnego na godzinę. W zimie 2005-2006 w którym sezon grzewczy trwał wyjatkowo długo bo około 6 miesięcy ,gazowa pompa ciepła AISIN pracowała około 2000 h ( w zaleznosci od termoizolacji budynku ) a koszty eksploatacyjne wyniosły ok. 6000 zł .
Wyceny kosztów wykonania instalacji wraz z porzewidywanymi kosztami eksploatacji w/g aktualnych cen gazu (CNG lub LPG) na życzenie.
Pozostaję z poważaniem ,
inż.Jacek M.Morkis


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - barbie - 2009-12-15

przeczytaj jeszcze raz uważnie jest regulacja mocy od 10% do100%.ja mam prymitywny piec gazowy ,ale 6000 rocznie na gaz nie wydam.oferta jest przedstawiona bardzo rzetelnie,nie widzę powodu aby ją krytykować.


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - Ukashq86 - 2009-12-16

Witam! Widzę, że wątek się ożywił Smile

mg_1 napisał(a):Wszystko zależy od zimnej kalkulacji. Biorąc pod uwagę koszt instalacji pompy, przeglądy i ewentualne usterki, może się okazać że nie zarobi na siebie przed utylizacją. Choć idea całkiem słuszna.
Usterki? Z tego co słyszałem silniki spalinowe marki Nissan, które tu stosowane są niezawodne i to głównie zależy od paliwa i np. LPG który jest bardziej kaloryczny i lepszej jakości przez co awaryjność ograniczono do minimum. Te informacje rzekomo są oparte już na doświadczeniach z zachodu (Wielka Brytania, Belgia, Włochy). Poza tym jak wcześniej wspomniano można regulować obciążenie,a takowa instalacja jest raczej przeznaczona do większych systemów i do większej ilości jednostek wewnętrznych.


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - PCC - 2010-07-27

Ukashq86 napisał(a):Witam! ostatnio słyszałem o GHP czyli pompami na gaz Smile Dla tych nieobcykanych to pompy, które zamiast energii elektrycznej zużywają gaz płynny do napędu sprężarki. Co myślicie o takim sposobie napędzania PC?

Pompy zasilane gazem (ziemnym lub LPG) to przede wszystkim urządzenia absorpcyjne GAHP. Absorpcyjne urządzenia grzewcze/chłodnicze zasilane są ciepłem, które pochodzi ze spalania gazu. W przypadku tego typu urządzeń nie mamy silnika spalinowego oraz sprężarki czyli elementów bardzo złożonych mechanicznie. Sprawność urządzeń podawana jest jako efektywność spalania gazu i osiąga wartości rzędu 170% (powyżej 100% ze względu na sposób obliczania jaki podają normy). Sprawność osiąga tak wysokie wartości ponieważ wykorzystywana jest energia odnawialna, co dla użytkownika oznacza znaczną redukcję kosztów eksploatacji .


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - romcost - 2017-06-06

Panowie, wszelkie wynalazki zwane GHP omijajcie z daleka, są nieefektywne i kosmicznie drogie w eksploatacji. Jakiekolwiek oszczędności względem innych nośników energii pożrą Wam i to z nawiązką koszty serwisu.


Użytkownik GHP Panasonic & Aisan


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - bartek2700 - 2017-07-25

...jedziesz na serwis takiej pompy i musisz wymienić olej,świece i rozrząd w silniku :-) jedyny plus takiej pompy to to że w przypadku zaniku napięcia pompa nadal działa ponieważ posiada agregat ale tylko w opcji zapewnie dodatkowo płatnej?


GHP czyli jeszcze oszczędniejse pompy ciepła? - Tomm - 2017-08-29

romcost. Psuje się ?
Ile godzin rocznie Ci pracuje to urządzenie ?