Forum Klimatyzacja
Koszty eksploatacji splita w mieszkaniu - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Koszty eksploatacji splita w mieszkaniu (/showthread.php?tid=298)



Koszty eksploatacji splita w mieszkaniu - Romney - 2006-10-09

Niestety nie znalazlem takiej informacji na forum, pomimo, ze byly zadawane pytania. Sam postanowilem to obliczyc. Poniewaz nie posiadam wiedzy na temat klimatyzacji, a nawt nie mam klimatyzatora, moje obliczenia beda bardzo przyblizone, ale dadza odpowiedz takim jak ja, czy to kosztuje 20 zl, 200 zl czy 2000 zl miesiecznie.
Zalozenia:
- mieszkanie w bloku 50 m2
- klimatyzator 3,5 kW
- cena kilowatogodziny brutto 0,3445 zl (to jest jedyny dokladny parametr, poniewaz przed chwila dzwonilem do Stoenu)
Zakladam, ze klimatyzator nie chodzi caly czas, a w nocy bedzie mniej zuzywal pradu - szcuje, ze bedzie zuzywal srednio 0.6 kWh.
Koszt na godzine: 0.6 kWh x 0,3445 zl = 0,21 zl
Koszt na dobe: 24 h x 0,21 zl = 5 zl
Koszt miesieczny: 30 dni x 5 zl = 150 zl
i to by bylo na tyle :-)
Dzieki moim szacunkom dowiedzialem sie, ze nie kosztuje to ani 20 zl, ani 2000 zl miesziecznie i jest to juz jest bardzo duzo!
Powtarzam: nie znam sie na tym, a klimatyzator widzialem tylko raz w sklepie.
Prosze o ocene osoby potrfiace to wyliczyc i bedzie mi bardzo milo, gdy wylicza dokladniej.

pozdrawiam
Rafal


Koszty eksploatacji splita w mieszkaniu - awax - 2006-10-09

Witam
-Jeżeli chcesz dokładnie to nie ma sprawy podaj tylko kilka danych tzn.
-Jaka temperatura panuje w sąsiednich pomieszczeniach:
-grubość i rodzaj ścian:
-wielkość i rodzaj okien:
-wielkość i rodzaj drzwi:
-sposób wentylacji:
-ilość żródeł ciepła,ich moc i czas pracy:
-ilość osób w pomieszczeniu:
-częstotliwość otwierania okna i drzwi:
-jaką temperaturę zaprogramujesz:
-czy jest tryb nocny:
-i wiele innych czynników.
Nikt nie będze robił szczegółowego bilansu energetycznego dla tak małej jednostki .
Generalnie jednak szedłeś w dobrym kierunku,może jedynie współczynnik pracy 0,6 jest nieco zawyżony biorąc pod uwagę tryb nocny,chłodniejsze dni,programowanie włączenia na np.godzinę przed powrotem z pracy ,chłodniejsze dni itp.

Przykro mi,że nie mogę Ci napisać:
-w maju -19.87zł.
-w czerwcu -42.89zł
......
......
......
Jest to po prostu nierealne
podrawiam i życzę udanego zakupu i pamiętaj,że teraz tzn.po sezonie możesz zainstalować klimatyzator w znacznie korzystniejszej cenie.


Koszty eksploatacji splita w mieszkaniu - Romney - 2006-10-09

Jestem Panu bardzo wdzieczny za pozytywna opinie o moich kalkulacjach. Ciesze sie, ze w zasadzie zaakceptowal Pan moje wyliczenia szacunkowe. W szczegolnosci dlatego, ze uwazam Pana Wladyslawa "awax" za wiarygodnego eksperta w dziedzinie klimatyzacji.
Wspomne, ze do tej pory nikomu na tym forum nie udalo sie oszacowac kosztow eksploatacji splita w mieszkaniu, pomimo, ze kilkakrotnie padaly takie pytania.

pozdrawiam goraco
Rafal


Koszty eksploatacji splita w mieszkaniu - YN - 2006-10-18

Szanowny Panie Romney
Wszystko co jest związane z prostymi układami klimatyzacyjnymi zmierza do minimalizacji kosztów ich eksploatacji. I tak ma być pod warunkiem, że są dobrze dobrane.
Powiem tak. Płacę rocznie za ogrzewanie, w swoim bardzo dobrze termicznie izolowanym domu 2.300 do 3.500. To tylko zewnętrzne warunki atmosferyczne i nic na to nie poradzimy. Dokładnie jest to samo z klimatyzacją. Wykładnikiem ponoszonych kosztów eksploatacji jest żądana (zadana przez użytkownika) temperatura w pomieszczeniach, czas i warunki zewnętrzne przy jakich system pracuje. Rozrzut kosztów eksloatacyjnych może być znaczny i określanie go do, drugiego miejsca po przecinku jest nieco dziwne. Rząd wielkości jest bardzo prawdopodoby... ale czy aż tak??
Pozdrawiam