Forum Klimatyzacja
Serwerownia - Prośba o poradę - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Serwerownia - Prośba o poradę (/showthread.php?tid=3255)



Serwerownia - Prośba o poradę - PiotrK - 2010-03-24

Serwerownia o wymiarach 6x3x3m, od strony północnej, okno 1x2m. Trzy szafy z serwerami, macierzami, modemami, streamerami i UPS-ami – o max obciążeniu elektrycznym: 12000, 14500 i 3500W. W przyszłości ma stanąć jeszcze jedna szafa i przybędzie ok. 10000W. W chwili obecnej na schłodzenie pracują: 1 klimakonwektor podokienny Qc=2,5kW, 1 podwieszony Qc=2kW, 1 szafa klimatyzacji precyzyjnej TRANE Qc=6,4kW z nawiewem od góry. Korzystając z różnych tematycznych wątków na powyższym forum wyliczyłem sobie, że powinno się na docelowe schłodzenie opisanej serwerowni dostarczyć 75% max zainstalowanych max mocy elektrycznych czyli około 30kW chłodu. Mam pytanie: czy te obliczenia można przyjąć za względnie poprawne? Wynikałoby wtedy, że bilans serwerowni jest bardzo zły bo zabraknie około 20kW chłodu. W obecnej chwili utrzymana jest temp ok. 21⁰C, nawiew mechaniczny 0,5 wymiany, temp nawiewu ok17⁰C ale dział IT obawia się letnich upałów. Przepraszam za jakiekolwiek nieścisłości ale jestem tylko ciepłownikiem i zagadnienia chłodnictwa są dla mnie mniej jasne. Acha, nie ma w serwerowni podniesionej podłogi technologicznej dla uzyskania prawidłowego przewietrzania i schładzania szaf. Czy należy spodziewać się latem problemów ze schłodzeniem i czy można temu jakoś zaradzić? Na ewentualne zainstalowanie Splitów raczej architekt nie wyrazi zgody bo budynek z lekka zabytkowy. Dzięki za wszelkie porady i sugestie


Serwerownia - Prośba o poradę - radekklimat - 2010-03-24

To jak budynek zabytkowy to pozostaje dach a rury jakimis kanałami wentylacyjnymi trzeba prowadzic.
A skad jestes?


Serwerownia - Prośba o poradę - tommatiz - 2010-03-24

Jeżeli odpada ściana na zewnątrz to tak jak kolega napisał zostaje dach albo piwnice albo gdzieś na dole. Są urządzenia które mają bardzo dużą separację między parownikiem i skraplaczem 30-50metrów więc coś można kombinować. 30 kW to dobre przeliczenie a jak dojdzie te 10Kw i temperatury letnie to upał masz zagwarantowany więc myśl a my jesteśmy do Twojej dyspozycji. Pzdr


Serwerownia - Prośba o poradę - HVAC - 2010-03-24

możliwe jest również zastsowanie agregatu do montażu wewnątrz budynku, wyglądem przypomina kanałówkę, wystarczy wtedy tylko zrobić czerpnie i wyrzutnie w ściania/oknie o odpowiednich wymiarach, łatwo to jest wkomponowac w budynek i konserwator nawet tego nie zauważy.
hitachi Utopia RASC dysponuje inverterami z chłodzeniem do -15°C temperatury zewnętrznej o wydajnościach 7; 12.5 i 23 kW.
wewnetrzna jednostka dowolna o odpowiedniej wydajności.


Serwerownia - Prośba o poradę - HVAC - 2010-03-24

patusX napisał(a):a co to za problem zainstalowac pompe ciepla? chlodzona woda
chyba nie masz na myśli pompy P-W
w serweroni o zapotrzebowaniu na chłód ok. 10 kW, przyrost temperatury z 21 do 26 to ok. 6-7minut.
co zrobić z taką ilościa ciepłej wody, zakładam, że nie ma chilera z zapasem mocy?


Serwerownia - Prośba o poradę - HVAC - 2010-03-24

1. to nie jest wentylacja pomieszczenia, tylko chłodzenie agregatu bez połączenia z powietrzem pomieszczenia. to tak jakbyś musiał robić kanał od standardowego agregatu stojącego na dachu aby powietrze wrzucane z agregatu nie zostało zassane z powrotem przez skraplacz
2. jak zaznaczyłem można wykorzystać okana


Serwerownia - Prośba o poradę - crocens - 2010-03-24

Można nie chłodzić pomieszczenia a same szafy... zajmuję się klimatyzacją precyzyjną szaf sterowniczych. Gwarantuję Ci, że upchasz urządzenia o stratach mocy do 40kW do jednej szafy sterowniczej. Instalowałem takie systemy między innymi na lotnisku w Pyrzowicach czy Urzędzie Miasta Bielsko-Biała. Jak jesteś zainteresowany to pisz, podam ci telefon.
Niestety takie systemy są dosyć drogie a nie wiem jak stoisz z budrzetem...

No i nic nie będzie wisieć na ścianach... ale za dużo pisania...


Serwerownia - Prośba o poradę - R-40 - 2010-03-24

radekklimat napisał(a):To jak budynek zabytkowy to pozostaje dach a rury jakimis kanałami wentylacyjnymi trzeba prowadzic.
A skad jestes?
Przepisy budowlane niepozwalają na takie rozwiązania.


Serwerownia - Prośba o poradę - R-40 - 2010-03-24

crocens napisał(a):Można nie chłodzić pomieszczenia a same szafy... zajmuję się klimatyzacją precyzyjną szaf sterowniczych. Gwarantuję Ci, że upchasz urządzenia o stratach mocy do 40kW do jednej szafy sterowniczej. Instalowałem takie systemy między innymi na lotnisku w Pyrzowicach czy Urzędzie Miasta Bielsko-Biała. Jak jesteś zainteresowany to pisz, podam ci telefon.
Niestety takie systemy są dosyć drogie a nie wiem jak stoisz z budrzetem...

No i nic nie będzie wisieć na ścianach... ale za dużo pisania...
Panowie to chodzi o procesor a nie obudowę czy pomieszczenie.


Serwerownia - Prośba o poradę - PiotrK - 2010-03-25

witam ponownie i dziąki za odzew!
Rzecz dotyczy niewielkiego budynku biurowego w warszawie. Opis instalacji chłodu: w piwnicy wytwornica wody lodowej Trane 3-D scroll Qc=121,8kW na potrzeby trzech central z chłodnicami Qc=16, 11,5 i 15,9kW plus inst. klimakonwektorów w całym budynku łącznie Qc =77,8kW (3piętra).2 skraplacze od agregatu plus jeden od opisanej szafy z serwerowni umieszczone na zewnątrz pod tarasem (płn-zach czyli w cieniu). Strych lub poddasze jak kto woli załadowane na maxa instalacją wywiewną – całkowity brak miejsca. Nie mam ABSOLUTNIE żadnej dokumentacji odnośnie właśnie tej serwerowni. Żadnego projektu, obliczeń - dosłownie nic. Odnoszę wrażenie że serwerownia znalazła się tam podczas adaptacji pomieszczeń – jej jedna duża ściana to tafla szklana z dostępem do pokoju działu IT (6x6m) czyli jeszcze jakieś dodatkowe źródło ciepła. Szafy z serwerami stoją na podłodze i na dodatek mają zdemontowane obudowy. Czy należałoby zainwestować w podłogę podniesioną żeby uporządkować strumień powietrza? Ponadto na innym budynku posiadamy dwie szafy Trane po Qc=4,5kW. Może by warto było przemyśleć temat powiększenia powierzchni serwerowni przez przesunięcie ścianki szklanej i dostawienie tych szaf – ale czy to wystarczy? wydaje mi się że nie a byłoby dobrze problem rozwiązać definitywnie. I czy po tych kosztach związanych z ewentualnym przeniesieniem nie byłoby lepiej zrobić nowy projekt, zamówienie i dostawić jakieś nowe urządzenie do Klimy a jeśli tak to jakie? Na temat dostępnego budżetu nie wypowiadam się bo to nie mój poziom ale swojemu szefowi chciałbym przekazać jakoś ten temat z ewentualnymi propozycjami, chociaż teoretycznie.
Dzięki za porady


Serwerownia - Prośba o poradę - crocens - 2010-03-25

Jeżeli dobrze rozumiem, to chcesz chłodzić urządzenia znajdujące się w szafach sterowniczych. Wtedy warto przemyśleć systemy, które chłodzą tylko i wyłącznie wnętrza szaf. Przykładowe urządzenie wygląda jak dostawka z boku szafy (lub między nimi) i chłodzi tylko i wyłacznie wnętrze szafy. Dodatkowo powietrze zimne jest kierowane w ten sposób, by optymalnie chłodzić znajdujące się w nim urządzenia. Nie potrzebujesz wtedy podłogi technicznej gdyż urządzenia te działają "na" wodę lodową. Mankamentem jest to, iż wymaga to zakupu nowych szaf sterowniczych współpracujących z systemem. Innym wyjściem są kompaktowe wymienniki ciepła (również na wodę lodową) które montuje się na ścianie lub dachu szafy sterowniczej. Odpada wtedy zakup nowych szaf i również może się to odbyć bez podłogi technicznej. Mankamentem tego wyjścia jest to, iż urządzenia te mają nieporównywalnie mniejszą moc od pierwszego rozwązania. Pozostają dwa pytania.
1. Jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na chłód, jeżeli jest to w granicach 5-7kW to można wybrać te kompaktowe wymienniki ciepła (choc zawsze można zamontować po 2 na szafę.)
2. Poniekąd związane z pierwszym. Czy ten chiller który już tam jest rzeczywiście jest obciążony w 100%, czy da się z niego jeszcze trochę tych kilowatów "wyciągnąć. Jeżeli się nie da to pozostaje zakup drugiego agregatu dla serwerowni.
Wydaje mi się, że każde rozwiązanie na wodę lodową będzie lepsze od systemu freonowego, a już na pewno od klimy.

Warszawa to kawałek drogi ode mnie ale jeżeli chcesz skontaktuję Cię z ludźmi którzy się tym zajmują z Twoich okolic

Teraz doczytałem, że szacujesz zapotrzebowanie na 30kW. To klimatyzacja precyzyjna jest chyba najlepszym wyjściem, gdyż znam systemy które sobie z tym poradzą nawet jak upakujesz to wszystko do jednej szafy. Wtedy nie przejmujesz się klimatyzacją pomieszczenia (1 mały klimakonwektor odpowiednio dobrany i po problemie)

Pozdrawiam


Serwerownia - Prośba o poradę - PiotrK - 2010-03-25

wszystkie moce chłodnicze spisane z projektu wykonawczego i z tabliczek znamionowych. chiller nie ma wymiennika glikolowego więc za nisko z zadaną temp wody lodowej wolę nie zjeżdżać. a jeśli ktoś chciałby zapoznać się z wyliczeniami IT na temat mocy zainstalowanych urządzeń to chętnie prześlę ich wykaz na skrzynkę pocztową - proszę tylko o namiary
pozdrawiam - Piotr


Serwerownia - Prośba o poradę - crocens - 2010-03-25

dla systemów które instalowałem wystarczy woda o temp 15st celsjusza przy zachowanej wydajnosci 30kW i temperaturę powietrza 20st... zakładając, że nie możesz podpiąć się do istniejącego chillera moża kupić drugi, 30kW to nie są duże agregaty. O ile jest jeszcze miejsce na niego, np obok tego istniejącego


Serwerownia - Prośba o poradę - slimtech - 2010-03-27

witam,jeszcze jedna kwestia wentylowania szaf:jakie maja wymiary szafy? 60x60 cm czy wiecej?80x100 lub 100x100 cm?,bo jak sa male to wymiana powietrza bedzie slaba i uzadzenia na gorze szafy sie ugotuja,a jak duze to obieg powietrza bedzie dobry.Przy małych musisz chłodzic cale pomieszczenie.Ale z tego co piszesz to sa male szafy jak sa rozbrojone i stoja tylko stelaze.


Serwerownia - Prośba o poradę - PiotrK - 2010-03-31

sorki że tak późno odpowiadam ale jestem na chorobie. szafy rzeczywiście są małe: 2 szt 60x80 i 1 szt 60x100. każda na górze ma 4 wetylatorki przewietrzające - sprawne!


Serwerownia - Prośba o poradę - crocens - 2010-03-31

No to proponuje wymienniki woda powietrze zasilane z agregatu wody lodowej. Jeżeli się da to wykorzystać ten co istnieje, jeżeli nie to obok postawić drugi... są modele ścienne i dachowe rożnych wydajności chłodniczych. Dobra firma która takie sprawy załatwia kompleksowo mieści się w Grodzisku Mazowieckim. Zawsze się możesz do nich zwrócić, na pewno ci jakoś pomogą.


Serwerownia - Prośba o poradę - PiotrK - 2010-03-31

witam ponownie - czy na wszelki wypadek mógłbym otrzymać namiar na tą firmę z Grodziska? zwłaszcza jeśli sprawdzona i dobra. nie wiem tylko jakie są zasady na forum udzielania tego typu informacji, żeby nikt tego nie podciągnął jako np reklamę lub tworzenie konkurencji.


Serwerownia - Prośba o poradę - crocens - 2010-03-31

Firma bardzo solidna, niestety nie najtańsza. Podaj maila to pośle Ci namiary. Sam montuje ich urzadzenia i jest to bajka sprawa, ale za daleko odemnie. Ale mogę polecić Ci ją z czystym sumieniem. Przedstawiciel powinien podjechać, wypowiedzieć się i zrobić wycenę za darmo. Napisz swojego maila to wyślę ci namiary


Serwerownia - Prośba o poradę - PiotrK - 2010-04-05

witam ponownie! - w Święta nie miałem dostępu do sieci - podaję maila:
PIOTR_44@interia.pl
dzięki, pozdrawiam - Piotr


Serwerownia - Prośba o poradę - crocens - 2010-04-05

poszło =)