Forum Klimatyzacja
Szczelność - pytanie nowicjusza - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Szczelność - pytanie nowicjusza (/showthread.php?tid=3295)

Strony: 1 2


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-02

Witam wszystkich!
Tydzień temu firma zainstalowała u mnie w mieszkaniu klimatyzację sinclair asf-09al (jednostka wewnętrzna podsufitowa). Dodam, że śpię w pokoju, w którym się znajduje urządzenie. Praktycznie od zainstalowania budzę się z uczuciem hmm, zbliżonym do "kaca" ( a dodam, że nie używam prawie wcale), a poza paroma próbami urządzenia jeszcze nie eksploatuję na ful, bo nie jest gorąco. Zastanawiam się, czy to może być skutek "wyciekania" freonu? Dzwoniłem do firmy, przyjechali, sprawdzili szczelność przyłączeń, stwierdzili, że jest OK. Klima działa, chłodzi. Rozmawiałem też z innymi serwisantami, którzy powiedzieli, że praktycznie jest to niemożliwe, skoro urządzenie działa i chłodzi, a poza tym freon w ilościach obecnych w takim urządzeniu jest praktycznie nieszkodliwy. W necie natrafiłem na artykuł, w którym napisali, że objawy "podtrucia" freonem przypominają odurzenie (dysponuję tym artykułem w pdf, mogę podesłać). Jedna z firm serwisowych zaoferowała badanie czujnikami freonu. Będę wdzięczny za sugestie na poruszony temat, dodam, że urządzenie jest nowe.
Pozdrawiam.


Szczelność - pytanie nowicjusza - elnino81 - 2010-04-02

Jaki czynnik jest w instalacji? Szkodliwość freonu polega na tym, niszczy warstwę ozonową..chlor i fluor z freonu jest katalizatorem reakcji rozpadu czasteczki ozonu. Natomiast sam fluor jest szkodliwy w pewnych stezeniach - mimo tego jest uzywany chociazby do dezynfekcji wody czy ochrony zębów. Ogolnie fluor moze powodowac problemy z koncentracja, apatie, zmeczenie w okr. stezeniach. Wymiana powietrza w pomieszczeniach powinna zapewniac ze szkodliwosc ewentualnego nawet minimalnego wycieku jest bardzo malo prawdopodobna.


Szczelność - pytanie nowicjusza - elnino81 - 2010-04-02

jeszcze jedno jesli to jest R410A a tak sądze, w niskich stezeniach tak jak pisalem powoduje działanie narkotyczne, nudnosci, zawroty i bole glowy...


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-02

Sprawdziłem w specyfikacji. Jest to istotnie R410A. Czy mogę jakoś to sprawdzić? I czym się różni od freonu?


Szczelność - pytanie nowicjusza - elnino81 - 2010-04-02

nie rozumiem pytania...jak to czym sie rozni od freonu? Freony to grupa fluoro i chloropochodnych weglowodorow alifatycznych...a wiec r410a jest freonem


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-02

Jak zaznaczyłem na początku, jestem nowicjuszem i w dodatku tylko użytkownikiem, więc może dlatego "głupie" pytanie. Szukam po prostu podpowiedzi, jak sprawdzić, czy przypadkiem to cudo mnie nie podtruwa?


Szczelność - pytanie nowicjusza - Fujitsu Szczecin - 2010-04-02

Witam

Proszę sobie kupić nawilżacz powietrza.

Pozdrawiam


Szczelność - pytanie nowicjusza - elnino81 - 2010-04-02

Sprawdzić szczelność instalacji dokładnie zeby wyeliminowac te mozliwosc.


Szczelność - pytanie nowicjusza - byniom - 2010-04-02

Jeżeli masz wyciek ktory jeszcze nie spowodował złej pracy instalacij to nawet przy takiej ilości tego nie odczujesz . Możliwe że bardziej wpływają na ciebie plastiki i części pianki, izolacji tak wpływa na ciebie zanim to wszystko odparuje bo wiadomo że nowość też czuć ale możliwe że masz niską wilgotność w pomieszczeniu w skutek działania klimatyzatora. Przewitrz pokój i powinno się poprawić . Jeżeli za kilka/kilkanaście dni się okaże że klima źle pracuje to znaczy ze wyciek był minimalny i to mogło pocześci powodować ż ejestes lekko niedotleniony ale tak jak pisałem taka ilość co sie znajduje w jednostce to by musiała cała sie wydobyć do pomieszczenia żebyś to odczół.


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-02

W sumie też tak myślałem, ale wolę sie upewnić. Wydaje mi się mało prawdopodobny duży wyciek z nowego urządzenia, ale teoretycznie wszystko jest możliwe. Wilgotność mam w granicach 24%- 35% (zawsze tak było, mam od dawna hygrometr).


Szczelność - pytanie nowicjusza - byniom - 2010-04-02

Wilgotnośc optymalna dla ludzi to 40-60%


Szczelność - pytanie nowicjusza - tommatiz - 2010-04-02

Witam. Jeżeli to wyciek to istnieje drobna szansa że wraz z czynnikiem wydostaje się i olej i wtedy jak masz czujne oko to zobaczysz krople oleju bądź zapoconą dolną cześc urządzenia. Czy jesteś może alergikiem?? Pzdr


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-02

Witam!
Trochę alergikiem to jestem, ale w pracy mamy klimę prawie na okrągło i nic.
To, co mogłem zobaczyć jest suche....


Szczelność - pytanie nowicjusza - elnino81 - 2010-04-02

Klimatyzacja moze byc przyczyna alergii ale tylko w momencie zaniedbania - braku wymiany czyszczenia filtrów.


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-02

To mniej więcej wiem - mam klimę w aucie i serwisuję ją regularnie (czyszczenie, odgrzybianie, sprawdzanie ciśnienia czynnika). Dziwiło mnie (nieprzyjemnie na marginesie), czy nowo zainstalowana klima w domu może powodować takie hocki-klocki, praktycznie nieużywana na dodatek?


Szczelność - pytanie nowicjusza - Shitashii - 2010-04-02

Może producent użył słabszego tworzywa, albo coś i ono szybciej się rozkłada. A może masz niezwykle rzadką chorobę i teraz ona wychodzi....
Mi również wydaje się, że taki wyciek, który spowodowałby złe samopoczucie byłby łatwy do wykrycia. ... chyba, że gdzieś z parownika leci...


Szczelność - pytanie nowicjusza - R-40 - 2010-04-02

Shitashii napisał(a):Może producent użył słabszego tworzywa, albo coś i ono szybciej się rozkłada. A może masz niezwykle rzadką chorobę i teraz ona wychodzi....
Mi również wydaje się, że taki wyciek, który spowodowałby złe samopoczucie byłby łatwy do wykrycia. ... chyba, że gdzieś z parownika leci...
Moim zdaniem samoreakcja na niezrozumiałom wiedzę.Jeżeli chodzi o czynniki chłodnicze R-12-22-507-404 i tpnie są trujące.Aczkolwiek zaduszą człowieka w odpowiednim stężeniu w powietrzu.


Szczelność - pytanie nowicjusza - barbie - 2010-04-02

czy masz syfon w odpływie wody do kanalizacji ? .


Szczelność - pytanie nowicjusza - R-40 - 2010-04-02

barbie napisał(a):czy masz syfon w odpływie wody do kanalizacji ? .
Może z odpływem poszli do miejskiej instalacji?Syfon niepomoże bo odchody mają ciśnienie.


Szczelność - pytanie nowicjusza - Shitashii - 2010-04-02

barbie napisał(a):czy masz syfon w odpływie wody do kanalizacji ? .
HEHEHE, HAHAHA. Dobre! Nie pomyślalem.

I ostrożnie z ogniem !! Strefa EX Smile


Szczelność - pytanie nowicjusza - Bogdan_New_Jersey - 2010-04-03

elnino81 napisał(a):nie rozumiem pytania...jak to czym sie rozni od freonu? Freony to grupa fluoro i chloropochodnych weglowodorow alifatycznych...a wiec r410a jest freonem
to jest Puron
to jest mieszanina dwoch gazow 50%-CH2F2 50%-CHF2CF3

to tak jak by porównac propan butan to jest gaz, dopiero z gazem tlen jest to mieszanka wybuchowa


Szczelność - pytanie nowicjusza - majpitek - 2010-04-03

barbie napisał(a):czy masz syfon w odpływie wody do kanalizacji ? .
Odpływ skroplin mam nie do kanalizacji tylko do rynny pod balkonem :-))
Takie realia mieszkania w bloku.


Szczelność - pytanie nowicjusza - byniom - 2010-04-03

Jeżeli to by był wyciek taki że byś go poczół to już byś nie miał czynnika w instalacji . Włącz klimatyzator na samo wentylowanie i przewietrzaj mieszkanie. chinole robią z różnych rzeczy te tworzywa i być moze tu leży problem. Ja kupiłem kiedyś latarkę która miała gumową obwolutę i to tak śmierdziało jakimś asfaltem że musiałem tą gume zerwać i wywalić i też moż ebyć tutaj że coś jeszcze paruje z twożywa i dlatego masz ten zapach. Wywietrzyć dobrze i moz eisę poprawi.


Szczelność - pytanie nowicjusza - tommatiz - 2010-04-03

Jak ktoś zakładał jakiegoś chińczyka który ma w sobie rury miedziane (3m) i kable sterujące na ogół czarne grube to zwróćcie uwagę jak one śmierdzą no po prostu walą. Moja rada; jak możesz to zaproś znajomego do domu i niech on powie czy coś czuje jakiś dziwny zapach a najlepiej koleżankę Smile na kolację ze śniadaniem ... Pzdr


Szczelność - pytanie nowicjusza - maryś - 2010-04-03

Może kup w zoologicznym jakiegoś ptaszka przecenionego papużkę, kanarka jak fiknie to znak ze jednak coś jest na rzeczy.Trochę drastyczne ale czasem potrzeba ofiar
Wesołych świąt