Forum Klimatyzacja
R22 - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: R22 (/showthread.php?tid=3309)

Strony: 1 2


R22 - klm 77 - 2010-04-07

Witam,
może ktos podzieli się info . co z urządzeniami które obecnie chodzą na czynniku r22, karta urzadzenia, ew.naprawy tych dziadków?


R22 - tommatiz - 2010-04-07

Jak działają i są sprawne to niech działają. Jeżeli masz urządzenie gdzie jest powyżej 3kg tego czynnika w układzie to musisz zakładać kartę urządzenia. Jeżeli masz wyciek na układzie to znajdź go i napraw i załaduj na nowym zamienniku. Jeżeli walnie np. płytka elektroniczna to możesz ją śmiało wymienić ale jak padnie np. zawór 4drogowy to nie wolno bawić się w naprawę tylko wymień urządzenie na nowe. Zapoznaj się z ustawą tam jest wszystko napisane. Pzdr


R22 - łysy45 - 2010-04-07

ale to dotyczy r-12 ,r-11 i jemu podobnych chyba ze jest nowa ustawa to po co karty urządzeń jak niewolno naprawiac a świadectwo kwalifikacji no jestem zaskoczony proszę podac kolego tommatiz namiar na ustawę dotyczącą r-22 bo z tego co wiem to od tego roku w użyciu będzie tylko r-22 z odzysku po oczyszczeniu a nie będzie nowego ale tylko w uni bo rosja i stany jadą dalej na nim równo


R22 - tommatiz - 2010-04-07

Nowego R22 i tak już nie wolno mieć a karta jest potrzebna do urządzeń które mają powyżej 3kg czynnika i takie urządzenie muszą być minimum dwa razy w roku serwisowane a naprawa naprawie nie równa o czym pisałem wyżej. Możesz naprawiać bez ingerencji w układ chłodniczy. http://sigma-not.pl:8080/strona-1230-Zasady.postepowania.z.czynnikami.chlodniczymi.z.grupy.HFC%20.html a tu jest cała ustawa i to po co jest potrzebne świadectwo kwalifikacji: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1263.htm


R22 - mg - 2010-04-07

łysy45 napisał(a):ale to dotyczy r-12 ,r-11 i jemu podobnych chyba ze jest nowa ustawa to po co karty urządzeń jak niewolno naprawiac a świadectwo kwalifikacji no jestem zaskoczony proszę podac kolego tommatiz namiar na ustawę dotyczącą r-22 bo z tego co wiem to od tego roku w użyciu będzie tylko r-22 z odzysku po oczyszczeniu a nie będzie nowego ale tylko w uni bo rosja i stany jadą dalej na nim równo
W USA pomału wycofują R-12 Big Grin


R22 - łysy45 - 2010-04-07

z zasady się nie spieram z odnośników a w zasadzie co tam było napisane nic nie wynika na temat r-22 mnie chodzi dokładnie o/ Jeżeli masz wyciek na układzie to znajdź go i napraw i załaduj na nowym zamienniku/nie ma takiego obowiązku przynajmniej narazie dotyczy to wyłącznie urządzeń na r-12 no chyba tylko żeby miec spokój na przyszłośc ale to kosztuje oraz /Nowego R22 i tak już nie wolno mieć a karta jest potrzebna do urządzeń które mają powyżej 3kg czynnika i takie urządzenie muszą być minimum dwa razy w roku serwisowane/to co mam go wypuścic a ja pisałem o r-22 z odzysku/recyklingu/a dwa razy do roku to przegląd jest obowiązkowy w urządzeniach które zawierają więcej jak bodaj 15 kg substancjji kontrolowanej r-12,r-22,r-401 ale nie 3 kg pozdrawiam


R22 - Shitashii - 2010-04-07

Ilość przeglądów obowiązkowych:
3-30kg raz/rok
30-300kg dwa/rok
>300 cztery/rok
I przeglądy zobowiązany jest wykonywać (tu: zlecać) właściciel urządzenia, a nie sam serwisant

A r-22 jest wycofywany (oficjalnie) i nie można go używać. A freonu z odzysku też nie wolno używać tylko trzeba go zutylizować. takie przepisy.


R22 - tommatiz - 2010-04-07

Krótko mówiąc lepiej go zamienić R22 na inny ekologiczny np. R417A czy R419A i nie wchodzić z klientami w gadkę. Trudno, koszty musi ponieść klient a Ty masz spokój bo czy to R22 nowy czy z odzysku po recyklingu to po co bagnić się w papiery. Pzdr


R22 - mn27 - 2010-04-07

czy musze posiadać świadectwo kwalifikacji jeżeli pracuje na czynniku r 134a r 404 r 410


R22 - tommatiz - 2010-04-07

mn27 napisał(a):czy musze posiadać świadectwo kwalifikacji jeżeli pracuje na czynniku r 134a r 404 r 410
Tu sobie kolego poczytaj o Świadectwie: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1263.htm pzdr


R22 - Shitashii - 2010-04-07

Luudzie! Budzicie się z wieloletniego snu zimowego??
Swiadectwo kwalifikacji jest potrzebne dla czynników HCFC (no i CFC jak gdzieś jest).
Przeczytajcie Rozporządzenie i wszystko będzie jasne.


R22 - byniom - 2010-04-07

R22 można stosować do napraw do końca 2014 roku . Od stycznia tego roku został wprowadzony zakaz sprzedaży czynnika nowowyprodukowanego . W handlu znajdowac się powinien tylko czynnik z odzysku po regeneracji. Urządzenia na r22 można naprawiać ale nie można ich modernizować bo jeżeli będzie taka potrzeba wychodziła to niestety urzadzenie ptrzeba przezbroić na inny czynnik.


R22 - tommatiz - 2010-04-07

Przykład: dzwoni klient i mówi że mu kiepsko chłodzi klima--jadę i stwierdzam że połowa czynnika(R22) ulotniła się--informuję klienta że potrzeba jest naprawy nieszczelności i zgodnie z ustawą tego czynnika nie mogę uzupełniać a jedynie mogę napełnić nowym ekologicznym nie kontrolowanym czynnikiem koszt xxxPln--odsysam resztkę gazu do utylizacji. Chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie. Pzdr


R22 - byniom - 2010-04-07

Dokładnie


R22 - tommatiz - 2010-04-07

Bo my jesteśmy normalni Smile i nie mamy układów z trzema tonami czynnika!!!!!!!!!!!!!!!!! A jak się trafi klient inwestor który będzie miał taki układ to on Tobie powie co trzeba zrobić....Nie zadawaj głupich pytań o 3 tonach.. skoro my mówimy o 3kg Pzdr


R22 - tommatiz - 2010-04-07

R40 Nie przeginaj bo usunę wszystkie Twoje posty!!!!!! My rozmawiamy o normalnych układach a nie Twojej wyobraźni na 3 tony czynnika....!!!!!


R22 - łysy45 - 2010-04-08

byniom napisał(a):R22 można stosować do napraw do końca 2014 roku . Od stycznia tego roku został wprowadzony zakaz sprzedaży czynnika nowowyprodukowanego . W handlu znajdowac się powinien tylko czynnik z odzysku po regeneracji. Urządzenia na r22 można naprawiać ale nie można ich modernizować bo jeżeli będzie taka potrzeba wychodziła to niestety urzadzenie ptrzeba przezbroić na inny czynnik.
czy nie o tym pisałem/Shitashii,r-40/narazie można go stosowac tak jak napisał wyżej cytowany od tego roku tylko z odzysku pozdrawiam


R22 - rabix - 2010-04-08

Shitashii napisał(a):Ilość przeglądów obowiązkowych:
3-30kg raz/rok
30-300kg dwa/rok
>300 cztery/rok
I przeglądy zobowiązany jest wykonywać (tu: zlecać) właściciel urządzenia, a nie sam serwisant

A r-22 jest wycofywany (oficjalnie) i nie można go używać. A freonu z odzysku też nie wolno używać tylko trzeba go zutylizować. takie przepisy.
Wyjaśniając to ustawa (jak również rozporzadzenie UE) nie mówi o przeglądach tylko o obowiązkowych kontrolach szczelności. Karty urządzeń są wymagane dla wszystkich urządzeń zawierających powyżej 3 kg HCFC. Dodatkowo zgodnie z cyklem rozporzadzeń i dyrektyw UE jesteśmy zobowiązani do przeglądów szczelności również układy zawierające powyżej 3 kg czynnika HFC. Ilość kontroli i zakres taki sam jak dla czynników HCFC.


R22 - byniom - 2010-04-08

Dodam jeszcze że powyżej tych 300kg jest obowiązek stosowania stałego monitoringu (czujniki) w pomieszczeniach z taką instalacją i to tyczy czynników z grupy HCFC i HFC


R22 - barbie - 2010-04-08

R40---przy ubytku 1% czynnika każdy układ nawet klima w motorowerze będźe pracował normalnie .po co ta filozofia chłopka roztropka ? .


R22 - barbie - 2010-04-08

przenieś się na forum dla aptekarzy .


R22 - R-40 - 2010-04-08

barbie napisał(a):przenieś się na forum dla aptekarzy .
Gdybym wiedział gdzie działasz to bym podjechał i skrócił bym ci rurkę w zbiorniku cieczy.Na końcu bym opisał 1 procent od R-40.Powyżej poziomu cieczy wiertełkiem fi 1mm zrobiłbym sito aby układ chłodniczy czasami od warynków pogodowych zasysał czasami ciecz, czasami mieszaninę gazu i cieczy.Wtedy byś zrozumiał ten 1 - procent.Czasami układ chodzi czasami nie a Barbie myśli o co KAMMPAN.


R22 - barbie - 2010-04-08

www.entrosys.com zajrzyj tam R40 .


R22 - mg - 2010-04-08

Barbie, będzie to pasowało do Yamaha xvs 1100?.
Chciałbym te rure wsadzić sobie z przodu anie zboku. Big Grin


R22 - barbie - 2010-04-08

to jest nowość wiem o niej to co piszą w internecie .