Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. (/showthread.php?tid=3326)

Strony: 1 2 3


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-11

Witam

Mam pytanie techniczne o instalację klimatyzacji w domku jednorodzinnym.

Jak się prowadzi rury zasilające jednostki wewnętrzne klimatyzacji w domku jednorodzinnym na poddaszu gdzie są tzw skosy i stop jest drewniany jętkowy.

Czy jest wogóle możliwe poprowadzenie na poddaszu instalacji typu multisplit
na 4 jednostki.


Darekas


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - byniom - 2010-04-11

to może jednostka przypodłogowosufitowa wtedy dasz ją nisko przy podłodze.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-11

byniom napisał(a):to może jednostka przypodłogowosufitowa wtedy dasz ją nisko przy podłodze.
Niestety zostają tylko jednostki naścienne lub podsufitowe


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - pawelek - 2010-04-11

rury prowadzi się z reguły z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.
Prowadzisz rury jak jest możliwość, trzeba to ocenić na miejscu. Nie widząc budynku trudno powiedzieć.
Nie wiem o co chodzi z tymi skosami, ale są różne rozwiązania.
Jednostki wewnętrzne możesz dać jako naścienne, przypodłogowe, podsufitowe lub kasetonowe. Droższym rozwiązaniem jest klimatyzator kanałowy, który jednak dobrze się sprawdza w takich domkach jednorodzinnych.
Wybór należy do klienta, my możemy tylko doradzić.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-11

pawelek napisał(a):Nie wiem o co chodzi z tymi skosami, ale są różne rozwiązania.
Jednostki wewnętrzne możesz dać jako naścienne, przypodłogowe, podsufitowe lub kasetonowe. Droższym rozwiązaniem jest klimatyzator kanałowy, który jednak dobrze się sprawdza w takich domkach jednorodzinnych.
.
Kanałowy pewnie jest dobry ale chyba jest najdroższy.

Moje pytanie zmierzają ku temu czy orurowanie idące do jednostek wewnętrznych można prowadzić w wełnie która stanowi warstwę ocieplenie stropu jętkowego.

BTW czemu kanałowy dobrze się sprawdza w domku jednorodzinnym.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - radekklimat - 2010-04-11

Rury, kable oraz spływ wody ze skroplin prowadzi sie wzdłuz krokwi od szczytu do dolnej czesci dachu z wyjsciem na zewnatrz do agregatu
Nastepnie mozna je schowac w podbitce dachowej na zewnatrz budynku ewentualnie jak jednostka zewnetrzna jest nizej mozna je schowac w izolacji termicznej budynku. Nalezy pamietac ze rury w izolacji nie moga miec na całej długosci ani jednego spawu.

Druga mozliwosc to poprowadzenie rur w poprzek dachu(skosu) po połozeniu stelazu na płyty K/G.
Przekłada sie wtedy miedzy stelazem a belka krokwiowa

Niedopuszczalne jest wycinanie zagłebien, otworów, przepustów w belkach nosnych dachu.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-11

radekklimat napisał(a):Rury, kable oraz spływ wody ze skroplin prowadzi sie wzdłuz krokwi od szczytu do dolnej czesci dachu z wyjsciem na zewnatrz do agregatu
Nastepnie mozna je schowac w podbitce dachowej na zewnatrz budynku
Ten sposób jest interesujący ale jak cała instalacja będzie na zewnątrz budynku to jaka izolacja jest wtedy potrzebna i pewnie znacznie grubsza.

radekklimat napisał(a):Druga mozliwosc to poprowadzenie rur w poprzek dachu(skosu) po połozeniu stelazu na płyty K/G.
Przekłada sie wtedy miedzy stelazem a belka krokwiowa
W taki przypadku rury będą dość blisko od płyty karton-gipsowej czy wtedy nie ma to jakiegoś ujemnego działania na płyty K-G.

A co w przypadku wycieku freonu?


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - byniom - 2010-04-11

Rury chłodnicze są pokryte izolacją i niema to znaczenia jak blisko są od płyty kartonowej . Jedynie gdyby ta izolacja na rurach została uszkodzona to mogła by sie wykraplać w tym miejscu woda i przeisąkać co powodowałoby przeparwienia na nidzie. Izolacja którą pokryte sa rurki jest przystosowana do warunków zewnętrznych. Co do wycieku to kolega napisał tobie że rurki powinny być jednolite a nie lutowane bo potem gdyby sie okazało ze ucieka na lucie to było by kłopotliwe dostać się do tego miejsca.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - radekklimat - 2010-04-11

Ja u siebie rurki, kable i spływ wody schowałem w izolacji budynku i jest to otynkowane na koniec takze nic nie widaj jedynie tylko ten odcinek co dochodzi do agregatu

Sposobow jest duzo tylko pewne elementy klimy nalezy montowac przed wykonczeniem plyta i dokładnie zaplanowac co gdzie ma byc bo potem kicha.
Do jednostek wenetrznych typu kaseta albo kanałowka nalezy przewidziec otwory rewizyjne w celu ich ewentualnej naprawy lub konserwacji.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-11

OK coś mi to rozjaśnia w temacie.

Jakie koszty należy brać pod uwagę tzn koszty konserwacji i przeglądów w przypadku mulitisplita na 4 jednostki.

Jest to droga inwestycja.

Nie chodzi mi o zużycie prądu ani koszty zakupu sprzętu tylko o koszty konserwacji i przeglądów


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - tommatiz - 2010-04-11

Ok 150Pln od jednego parownika w zależności od regionu Polski. Przy kosztach zakupu takiego multika i montażu to konserwacja nie jest droga. Pzdr


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-16

tommatiz napisał(a):Ok 150Pln od jednego parownika w zależności od regionu Polski. Przy kosztach zakupu takiego multika i montażu to konserwacja nie jest droga. Pzdr
Wracam do tematu jakie wysokie są koszty zakupu i instalacji multi - splita
na 4 jednostki.

Jakich producentów możecie polecić i dlaczego.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - tommatiz - 2010-04-17

Poruszasz temat rzekę Smile odnośnie marki którą polecamy. Jeżeli chodzi o instalację to koszt taki sam jak zwykłego jeden na jeden tylko x4. Jeżeli chodzi o producentów to: TOSHIBA, Daikin, Mitsubishi Heavy Industries, Fujitsu, Sanyo. Jeżeli chodzi o koszty zakupu to najdroższy będzie chyba Mitsubishi a potem Daikin. Natomiast Toshiba w pojedynkę będzie droga ale w multiku ma przystępną cenę. Najtańsze to chyba będzie SVS ale to chińczyk więc dyzyzja należy do Ciebie. Podaj moce chłodnicze to podam Tobie ceny katalogowe to będziesz miał porównanie. Pzdr


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-18

A co sądzicie o ART COOL od LG bo wygląd ma zachęcający.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - byniom - 2010-04-18

Pjedynczy 3,5 kw ART COOL kosztuje 4300 netto a pojedynczy sam wewnętrzny 3,5 kw kosztuje 1700 do tego pozostałem plus jednostka zewnętrzna.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-18

OK a jaki system multisplit na 4 jednostki wewnętrzne polecacie do sypialni czy najważniejszy warunek to cicha praca klimatyzatora.

Daikin ma w swojej ofercie takie jednostki a inni producenci?


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - byniom - 2010-04-18

Lg też ma w swojej ofercie multi i do tego ART COOL Galeria która naprawde ładnie wygląda.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-18

byniom napisał(a):Lg też ma w swojej ofercie multi i do tego ART COOL Galeria która naprawde ładnie wygląda.
Przypominam sobie że jeszcze dwa lata temu oferta LG na muliti-split była najtańsza.

Ciekawe jak wygląda porównanie głośności pracy np. Daikinem.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-19

No to zapadła decyzja poszukuje wykonawcy na system muliti-split w domku jednorodzinnym.


Miejsce instalacji 65km na północ od Warszawy

Adres mailowy: dariusz.2008@wp.pl


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-25

Muszę jakiś kabel wyrzucić z rozdzielni na elewację tam gdzie w przyszłości będzie stał agregat multi-split.

Jaki to musi być kable i o jakim przekroju żeby potem nie mieć kłopotów z podłączeniem.

A jak są zasilane jednostki wewnętrzne czy przewód zasilający biegnie tak samo jak sterujący czyli razem z rurami chłodniczymi dochodzącymi do jednostki wewnętrznej.


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - monterod2002 - 2010-04-25

Kable zasilające do multi-split są przeważnie 3x2,5mm2 ( zasilanie prowadzi się do jednostki zewnętrznej ) a jednostki wewn . są zasilane z jednostki zewn. razem z kablami sterowniczymi (w zasadzie to one je zasilają )czyli razem z rurami chłodniczymi jak piszesz
Proponuje najpierw wybrać model klimy a potem martwić się kablami
pozdrowionka


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-25

monterod2002 napisał(a):Kable zasilające do multi-split są przeważnie 3x2,5mm2 ( zasilanie prowadzi się do jednostki zewnętrznej ) a jednostki wewn . są zasilane z jednostki zewn. razem z kablami sterowniczymi (w zasadzie to one je zasilają )czyli razem z rurami chłodniczymi jak piszesz
Proponuje najpierw wybrać model klimy a potem martwić się kablami
pozdrowionka
Za chwilę będą robione wylewki a później będzie za późno na prowadzenie przewodów dlatego taka kolejność.

Nie wiem czy coś mi się poplątało ale w jakieś specyfikacji widziałem zasilanie 3-fazowe agregatu chyba to był multi-split czy to możliwe?


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-25

monterod2002 napisał(a):Proponuje najpierw wybrać model klimy a potem martwić się kablami
pozdrowionka
Na dzisiaj waham się miedzy multi-splitem Toshiba a Daikin i nie wiem na który się zdecydować.

Toshiba jest podobno bardzo cicha nawet bardziej niż Daikin i firma daję 5 lat gwarancji więc może będzie Tosiba


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - tommatiz - 2010-04-25

Bardzo dobra decyzja.....


Klimatyzacja mulitisplit w domku jednorodzinnym. - Darekas - 2010-04-25

tommatiz napisał(a):Bardzo dobra decyzja.....
Ale czy ta gwarancja 5 lat jest realna czy to tylko marketingowy chwyt.

Jak np. poznać że zamontowane rury chłodnicze to nie jest tania chińszczyzna ale atestowane rury.

Jacy producenci rur chłodniczych są godni uwagi.