Forum Klimatyzacja
Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. (/showthread.php?tid=3337)



Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Szitaka - 2010-04-13

Witam
Jestem Piotr Kozielski z Bytomia. Od jakiegoś czasu instaluję klimy na własny rachunek.
Od tygodnia natomiast trapi mnie jeden problem. Mianowicie. Muszę zainstalować klimę (split 2,7 KW). Problem w tym, że jednostka zewnętrzna będzie o 10 m wyżej od wewnętrznej a producent podaje maks 7m. Napiszcie mi proszę na podstawie Waszej wiedzy i praktyki czy i jak długo będzie to działać, ew. co należy wziąć pod uwagę/zmodyfikować w instalacji, żeby działało to jak należy. Sprzęt już kupiony, więc nie wchodzi w grę zmiana.

Pozdrawiam Serdecznie


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - byniom - 2010-04-13

Musisz zastosować zasyfonowanie po stronie ssawnej , najlepiej jak zrobisz to w połowie odległości . Gdyby co to wieczorem pisz jeszcze na GG bo teraz mam robotę


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Szitaka - 2010-04-13

Dzięki za szybką odpowiedź, obawiam się jednak, że gdyby takie rozwiązanie wystarczyło, producent podałby maksymalną wysokość znacznie wyższą z zaznaczeniem, że konieczne jest syfonowanie. Zastanawiałem się nad dolaniem większej ilości oleju do obiegu, lub zastosowaniem zbiornika po stronie ssawnej, który zapobiegałby dostawaniu się ciekłego czynnika do sprężarki po starcie. Takie rozwiązanie stosuje np Daikin w standardzie.


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - tommatiz - 2010-04-13

A co to za urządzenie jaka marka i czy Inverter czy On/Off??? Jaka będzie całkowita długość instalacji czyli te 10 metrów i ile jeszcze dojdzie w poziomie do skraplacza i parownika?


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Bogdan_New_Jersey - 2010-04-14

Szitaka napisał(a):Dzięki za szybką odpowiedź, obawiam się jednak, że gdyby takie rozwiązanie wystarczyło, producent podałby maksymalną wysokość znacznie wyższą z zaznaczeniem, że konieczne jest syfonowanie. Zastanawiałem się nad dolaniem większej ilości oleju do obiegu, lub zastosowaniem zbiornika po stronie ssawnej, który zapobiegałby dostawaniu się ciekłego czynnika do sprężarki po starcie. Takie rozwiązanie stosuje np Daikin w standardzie.
To co byniom napisał należy zrobić. Bo producent nie podaje takich danych
jeżeli Ty montujesz te urządzenia i instalacja nie zgadza sie z twoim zastosowaniem , to jest Twój obowiązek nauczyć sie tego co zrobić żeby to działało.
Poczytaj pare książek to sie dowiesz.
A jeżeli tak odpowiadasz to nie masz zielonego pojęcia i jeżeli ktoś Tobie dobrze radzi a ty wiesz lepiej to po co sie pytasz!!!!!!!!!!!!!

A wiecej oleju to sobie dodaj do głowy!!!

Sorry za ostrą odpowiedz ale wkuzyl mnie ten post


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Szitaka - 2010-04-14

tommatiz napisał(a):A co to za urządzenie jaka marka i czy Inverter czy On/Off??? Jaka będzie całkowita długość instalacji czyli te 10 metrów i ile jeszcze dojdzie w poziomie do skraplacza i parownika?
To Samsung On/Off. Poza pionem nie będzie zbyt dużo rurek, w zasadzie można je pominąć.

Panie Bogdan_New_Jersey, nie potrzebuję studiować chłodnictwa żeby zainstalować 2 wymienniki. potrzeba mi praktycznej wiedzy o którą najłatwiej u doświadczonych fachowców. Z dolewaniem oleju do klimy spotkałem się w klimatyzacjach samochodowych. To z nim jest największy problem kiedy agregat jest wysoko w stosunku do jednostki wewnętrznej, dlatego kombinuję czy dolanie nie załatwiło by sprawy, nawet kosztem wydajności/sprawności systemu, której nikt przecież nie zmierzy.

Pozdrawiam


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - byniom - 2010-04-14

Jeżeli będziesz dolewał olej a nie zastosujesz syfonów to nawet jak dolejesz litr oleju to on nie wróci do kompresora. Cała sprawa polega na tym że olej ma wracać i nieważne czy dolewasz czy nie. Syfon powoduje to że olej jest podrywany i sprężarka zasysa czynnik z olejem.


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - SerwisantCr - 2010-04-14

Kolego nie baw się w żadne dolewanie oleju po co Ci to?? zrób syfony i bedzie dobrze ja zakładałem daikina 2,5KW na 15m dałem dwa syfony w pionie jeden przeciw syfon i barani róg za klima i działa bez problemu nawet czynnika nie dodawałem wieciej tylko tyle ile producent napisał.

A w klimatyzacjach samochodowych dodaje sie olej bo jak sie rozczelniaja to olej też ucieka, więc sie dolewa badz sprawdza ile jest.


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Szitaka - 2010-04-14

SerwisantCr napisał(a):...ja zakładałem daikina 2,5KW na 15m dałem dwa syfony w pionie jeden przeciw syfon i barani róg za klima...
No właśnie, DAIKIN Smile Podejrzewam, że tam 15 m jest dopuszczalne przez producenta. U mnie zalecenia producenta 7m przekroczyłem o 3m. Syfony trzeba dać tak czy inaczej, pytanie czy to na pewno wystarczy skoro producent nie przewidział pracy systemu z tak dużą różnicą wysokości.

Pozdrawiam serdecznie


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - byniom - 2010-04-14

Dlatego że to jest montaż wykraczający poza zalecenia producenta to stosuje się inne metody takie jakie wczesniej opisałem . Producent nie będzie opisywał wszystkich możliwych sytuacji jakie moga wystąpić natomiast syfony stosuje się nie tylko w splitach ale też w chlodnictwie. Takie rzeczy są omawiane na wszelkiego rodzaju szkoleniach i wyjaśniane dlaczego trzeba to czy tam to stosować. Chaciałeś naszej opini i ją dostałeś natomiast czy zrobisz tak jak my zalecaliśmy czy inaczej to już jestw twoim uznaniu. Z twoich pytań wnioskuję że na podstawie tych kilku wypowidzi nadal nam nie wierzysz . Myślę że powinni się też tutaj wypowiedzieć inni którzy mają większe uznanie niż ja i wtedy kolega moze zrozumie ze nie wysnuliśmy sobie takich wniosków z palca tylko z doświadczenia. Myślę że gdybyś nie dawał nawet syfonu to pewnie tez przy takiej odległości by się nic nie stało ale w razie czego dystrybutor nie uzna ci gwarancji natomiast jeżeli stosuje sie syfony to robione to jest z wszelkimi zasadami które panuja w montarzu urządzeń chłodniczych.Tak więc kolego poczytaj wypowiedzi i decyzję musisz podjąć sam bo nikt za ciebie tego nie zrobi.


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - SerwisantCr - 2010-04-15

Weż ty sie nawet nie zastanawiaj to nie jest urządzenie za 100 tysiecy nawet jak zrobisz jak ci mówimy i za jakiś czas ona padnie to nie muśi być to z powodu dużej odległości a po drugie będziesz miał robotę to wszystko sie nazywa EXPLOATACJA.

Podczas pracy klimy olej cały czas krąży z gazem po zatrzymniu olej staje bądz spada na dół. Jak zakładasz syfon to po zatrzymaniu sprężarki ten olej spada do syfonu i zanim sprężarka sie dobrze rozbuja olej już w niej jest.

Wybaczcie ale strasznie mnie smieszy takie przeżywanie montarzu troszke nie typowego niż zaleca producent to nie sa maszyny jak w chłodnictwie (dużym)
Panowie nic nie trwa wiecznie jak sie ma zepsuc to i tak się zepsuje czy będzie dwa metry czy 10m a po drugie pomyśl o serwisie co bedziesz robił jak sie nic nie bedzie psuło.


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Szitaka - 2010-04-15

No ok. dzięki Panowie, zrobię jak radzicie, instalacja ma działać bez awarii 3 lata, potem ma się psuć choćby co miesiąc Smile Pozdro.


Zbyt duża wysokość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. - Marax - 2010-04-15

Zgadza się,tutaj nie ma sie nad czym zastanawiać. Nawet w przypadku awarii klimy,przyczyną nie musi być wcale zbyt duża odległość między jednostkami.