Forum Klimatyzacja
Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. (/showthread.php?tid=3508)

Strony: 1 2 3


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Fujitsu Szczecin - 2010-05-25

Witam

Ciągnie mi się problem z klimatyzatorem typ split ścienny 6,5kW ze stałym przepływem czynnika. Problem polega na tym że po krótkiej pracy w funkcji chłodzenia skropliny zaczynają wyciekać po środku wywiewu ciurkiem z pod wentylatora j. w. Wymieniłem jednostkę wewnętrzną na całkowicie nową. W dniu wymiany przelałem tacę ociekową dużą ilością wody w krótkim czasie, sprawdziłem parametry pracy urządzenia-wszystko OK. Klima chodziła przy nas około godziny z przelaną tacką. W lokalu nie było wielu ludzi, to jest lokal bardziej nocny Wink . Nawet kropelka nie spadła. Teraz sprawa powraca, klient twierdzi że po około 10-15 minutach pracy tryska lub ścieka stróżka wody. Brak mi już pomysłów. Mam kilka zainstalowanych takich samych urządzeń z tym że przeważnie w serwerowniach i UPSach. Żadnych problemów.

Pozdrawiam


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - CHŁODnick - 2010-05-25

Niektóre klimatyzatory nie znoszą syfonów. Jeśli masz syfon to go usuń. Prawdopodobnie tworzy się minimalne nadciśnienie w wężu skroplin i woda ma ciężej wydostać się z tacy.
Może masz skropliny podłączone do kanalizacji?


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - bartekyogico - 2010-05-25

Mialem taki sam problem z Acsonem. Chlonica byla zawinieta do tylu nad wentylatorem a taca ociekowa tylko z przodu. To co sie wykraplalo z tylu wydmuchiwal wentylator. Zadzwonilem do producenta i przyznal sie do bledu konstrukcyjnego ale sposobu na naprawe nie podal. Zaproponowali nowe urzadzenie... dowcipnisie. Rozbierz jedn i zobacz jak to wyglada u Ciebie ale moc klimy sie zgadza. Pozdrawiam.


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

stefanbud napisał(a):Witam

Ciągnie mi się problem z klimatyzatorem typ split ścienny 6,5kW ze stałym przepływem czynnika. Problem polega na tym że po krótkiej pracy w funkcji chłodzenia skropliny zaczynają wyciekać po środku wywiewu ciurkiem z pod wentylatora j. w. Wymieniłem jednostkę wewnętrzną na całkowicie nową. W dniu wymiany przelałem tacę ociekową dużą ilością wody w krótkim czasie, sprawdziłem parametry pracy urządzenia-wszystko OK. Klima chodziła przy nas około godziny z przelaną tacką. W lokalu nie było wielu ludzi, to jest lokal bardziej nocny Wink . Nawet kropelka nie spadła. Teraz sprawa powraca, klient twierdzi że po około 10-15 minutach pracy tryska lub ścieka stróżka wody. Brak mi już pomysłów. Mam kilka zainstalowanych takich samych urządzeń z tym że przeważnie w serwerowniach i UPSach. Żadnych problemów.

Pozdrawiam
Witam. Jak poprowadzone są skropliny, jaką rurką i do czego czy na zewnątrz budynku czy w środku jakaś kanaliza czy umywalka? Miałem problem kiedyś taki że tez skroplina po jakimś czasie spadała z parownika. Skropliny do kanalizy odprowadziłem wraz z syfonem oczywiście ale miałem długo w metrach tej linii od skroplin i tworzyła się bańka powietrzna. Rurka wychodziła z parownika na lewa stroną i po ok 40 cm kolanko do dołu i po 2.5 m kolanko przy podłodze ale......... po obserwacjach na pierwszym kolanku które kierowało skroplinę do dołu zrobiłem na górze mały otworek 2mm i wszystko wróciło do normy ?Smile Zrób odpowietrzenie . Pzdr


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

bartekyogico napisał(a):Mialem taki sam problem z Acsonem. Chlonica byla zawinieta do tylu nad wentylatorem a taca ociekowa tylko z przodu. To co sie wykraplalo z tylu wydmuchiwal wentylator. Zadzwonilem do producenta i przyznal sie do bledu konstrukcyjnego ale sposobu na naprawe nie podal. Zaproponowali nowe urzadzenie... dowcipnisie. Rozbierz jedn i zobacz jak to wyglada u Ciebie ale moc klimy sie zgadza. Pozdrawiam.
Kolego większość jednostek ściennych ma zawinięty wymiennik nad wentylator tworząc jak by "V" do góry nogami ale tacka skroplin jest tak pomyślana ze woda spływa na co potrzeba ale ACSON to ACSON Smile... Pzdr


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - R-40 - 2010-05-25

tommatiz napisał(a):
bartekyogico napisał(a):Mialem taki sam problem z Acsonem. Chlonica byla zawinieta do tylu nad wentylatorem a taca ociekowa tylko z przodu. To co sie wykraplalo z tylu wydmuchiwal wentylator. Zadzwonilem do producenta i przyznal sie do bledu konstrukcyjnego ale sposobu na naprawe nie podal. Zaproponowali nowe urzadzenie... dowcipnisie. Rozbierz jedn i zobacz jak to wyglada u Ciebie ale moc klimy sie zgadza. Pozdrawiam.
Kolego większość jednostek ściennych ma zawinięty wymiennik nad wentylator tworząc jak by "V" do góry nogami ale tacka skroplin jest tak pomyślana ze woda spływa na co potrzeba ale ACSON to ACSON Smile... Pzdr
Sprawdż dobranie klimatyzatora.Działa bez obciążenia A w nocy pod wplywem ńapływu wypocin tańczących ludzi niedaje rady z odbieraniem skroplin z powodu złego dopasowania.Skropliny grawitacyjne czy za pomoćą pompki?


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

R40 w jakim celu zacytowałeś to co ja napisałem?? Mogłeś napisać to co chciałeś bez cytowania moich wypocin Smile albo już cytować wypowiedź stafanbud???? Pytam tak z ciekawości bo zawsze cytowałeś i negowałeś to co ja napisałem a teraz tak jakoś inaczej napisałeś Smile


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - R-40 - 2010-05-25

tommatiz napisał(a):R40 w jakim celu zacytowałeś to co ja napisałem?? Mogłeś napisać to co chciałeś bez cytowania moich wypocin Smile albo już cytować wypowiedź stafanbud???? Pytam tak z ciekawości bo zawsze cytowałeś i negowałeś to co ja napisałem a teraz tak jakoś inaczej napisałeś Smile
Może inaczej.Skąd twoje pretensje lub spostrzeżenia.Bo niewiem jak to nazwać.Ja myślałem że taki sposób jest bardziej czytelny nieobrażając kolegi Byniom.


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

R-40 napisał(a):
tommatiz napisał(a):R40 w jakim celu zacytowałeś to co ja napisałem?? Mogłeś napisać to co chciałeś bez cytowania moich wypocin Smile albo już cytować wypowiedź stafanbud???? Pytam tak z ciekawości bo zawsze cytowałeś i negowałeś to co ja napisałem a teraz tak jakoś inaczej napisałeś Smile
Może inaczej.Skąd twoje pretensje lub spostrzeżenia.Bo niewiem jak to nazwać.Ja myślałem że taki sposób jest bardziej czytelny nieobrażając kolegi Byniom.
Nie chodzi o pretensje a o to że to nie mój temat i nie moje zadane pytanie a Ty mnie zacytowałeś jak bym to ja zadał pytanie. Tylko o to mi chodzi.


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - byniom - 2010-05-25

R-40 nie wiem dlaczego moją osobę przytaczasz , bo ja nic przecież nie pisałem Big Grin. Czasem jest tak duża wilgotność że wentylator podrywa kropelki.


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - R-40 - 2010-05-25

tommatiz napisał(a):
R-40 napisał(a):
tommatiz napisał(a):R40 w jakim celu zacytowałeś to co ja napisałem?? Mogłeś napisać to co chciałeś bez cytowania moich wypocin Smile albo już cytować wypowiedź stafanbud???? Pytam tak z ciekawości bo zawsze cytowałeś i negowałeś to co ja napisałem a teraz tak jakoś inaczej napisałeś Smile
Może inaczej.Skąd twoje pretensje lub spostrzeżenia.Bo niewiem jak to nazwać.Ja myślałem że taki sposób jest bardziej czytelny nieobrażając kolegi Byniom.
Nie chodzi o pretensje a o to że to nie mój temat i nie moje zadane pytanie a Ty mnie zacytowałeś jak bym to ja zadał pytanie. Tylko o to mi chodzi.
Dobrze.Zrozumiałem chociaż miałem prawo.I chciałbym się poprawić że niechodziło o kolegę Byniom tylko Stefanbud aby najlepsze odpowiedzi miał w jednej całości.


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

Spoko niech dalej się Stefcio wypowie bo nie możliwe jest że dwie jednostki są wadliwe. Pzdr


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - R-40 - 2010-05-25

byniom napisał(a):R-40 nie wiem dlaczego moją osobę przytaczasz , bo ja nic przecież nie pisałem Big Grin. Czasem jest tak duża wilgotność że wentylator podrywa kropelki.
Przepraszam za tamten pomyłkowy cytat.Podrywanie świadczy o zbyt małej wydajności i dużym przegrzaniu.Jeżeli instalacja skroplin jest prawidłowa szedł bym tropem złego doboru-Małej ilości czynnika-Zbyt dużego przegrzaniaChyba nietrzeba pisać o poziomach że podczas małego obciążenia odpływ się wyrabia a przy dużych nie.


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - slawi - 2010-05-25

Możliwe że jednostka nie jest inealnie w pionie a ma bardzo płytką tackę i tak będzie robił.Miałem taki przypadek z carrierem .Po wymianie wewn. było to samo(a nikt nie sprawdzał nowej ściany czy ma pion)


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - barbie - 2010-05-25

Zeby udzielić porady niezbędna jest marka i model klimatyzatora po co robić z tego tajemnicę ?


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Fujitsu Szczecin - 2010-05-25

Witam

Więc tak, to Saunier Duval 31-065W(jeżeli jest to takie istotne) zainstalowany przez ścianę. Krótka instalacja. Parametry chłodnicze w normie. Skropliny odchodzą 1/2 NIBCO(cienka ścianka) bez syfonów, spadek przez ścianę i pionowo w dół na kamyczki. Przelewałem go obficie wodą. Może być trochę za mały jak na to pomieszczenie. Dodatkowo wisi nad LCD 50'' pewnie i dodatkowe ciepło z niego dostaje. Pomieszczenie to klub nocny. Jeżeli to ważne to pracuje tam też rekuperator.

Jak już pisałem strużka wody spływa z pod wentylatora na samym środku wywiewu. Nie przelewa się przez tackę.

Pozdrawiam


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

Hmm... to dziwna sprawa. Obstawiam że wentylator jest czysty skoro wymieniałeś jednostkę. Zastanawiam się czy jak byś zdjął obudowę, wyjął kierownice żaluzje i tackę ociekową to byś miał podgląd na wentylator i wtedy odpalił klimę. Kropelki będą się wytrącały z wymiennika ale może wtedy zobaczysz skąd tak na prawdę ta strużka wody leci? Trochę zabawy i czasu i może zobaczysz co jest nie tak. Nic innego nie przychodzi mi do głowy chyba że masz dwie jednostki z jakimś błędem fabrycznym ale to raczej nie Smile. Daj znać jak się uporasz a ja dalej myślę... Pzdr Acha jeszcze jedna rzecz mi chodzi po głowie. Po zdjęciu obudowy po prawej stronie masz kolanka od wymiennika i czujkę na chłodnicy i tam jest taka sytuacja że woda się skrapla na tych kolankach i skapuje na boczną część tacki ociekowej obok elektroniki i może tam jest jakiś problem że woda przedostaje się w okolice wentylatora??


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Shitashii - 2010-05-25

No właśnie, czasami woda z tych kolanek spływa po stykającym się kabelku... A ja zawsze stosuję NIBCO 3/4" i nieraz spotkałem się z korkiem powietrznym na dłuższym odcinku (ogólnie to trochę wina montażu odpływu), ale u Ciebie to raczej nie wchodzi w grę. Może w tych modelach (jakieś nowsze mutacje) z tyłu coś styka się z parownikiem i woda zamiast kapać do odpływu czy tacki, to spływa po czymś na ściankę. A może przymarza tam z tyłu i lód styka się z tylną ścianką (słaby przepływ powietrza - za blisko sufitu, brudny filtr, typ obudowy... ?).
Myślę, że gdybyś wstawił kilka fotek z działającego klubu, to dyskusja stałaby się jeszcze bardziej ożywiona Big Grin


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - tommatiz - 2010-05-25

Najlepsze jest to że stefanbud ma wyzwanie a nie prosta jakaś pierdoła. A Shitashii Ty byś pewnie chciał fotki nie klubu a tego co w środku klubu jest np. na rurce takiej od sufitu do podłogi Big Grin Smile Smile Pzdr i czekamy na rezultaty


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - JB220765 - 2010-05-25

Witam
Może być za niska wydajność wentylatora jednostki wew. Za dnia pracuje normalnie ale w nocy.... Musimy tam wpaść do tego lokalu przy pełnym obciążeniu. Stefan stawiaBig Grin
Pozdrawiam


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Bock - 2010-05-25

Jaka jest wilgotność w pomieszczeniu, może urządzenie nie daje rady dodatkowo wisi nad Lcd 50" który jest dla niego mocnym obciążeniem to prawie jak by wisiał nad grzejnikiem Tongue.
Spotkałem sie już z czymś takim że jednostka wypluwała delikatne krople wody, ale taki przypadek jak ty miałem przy urządzeniu z pękniętą na pół obudową, a tutaj z tego co piszesz jest cała j.w wymieniona


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Jaxon999 - 2010-05-26

Witam!
Mieliśmy podobny problem w szkole tańca.
Niby wszystko ok ale jak widac specyfika pracy tych pomieszczeń powoduje takie anomalia.

Wydaje mi się, że problem nie tkwi w instalacji ale w ludziach w pomieszczeniu
jednak taki klub to nie biuro gdzie sie siedzi.

Pzdr


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - Fujitsu Szczecin - 2010-05-26

Witam

Jestem trochę bezradny. Z jednej strony kolega który dobrał i uznał że urządzenie wystarczy na małą salkę z barem i rurą. Praktycznie ograniczało go miejsce montażu, jedyne sensowne było nad LCD. ,,A potem się będziemy martwić.'' Mi się to rozwiązanie od początku nie podobało. Teraz to ja się martwię ponieważ klient jako druga strona chce się chłodzić ale zalewa mu TV i gości pod urządzeniem.

Na początku myślałem że to wada fabryczna, więc przyznałem nowe urządzenie. Okazuję się że problem leży gdzie indziej. Prawdopodobnie w dużej wilgotności i może niedopracowanemu systemowi tacek odprowadzających skropliny. Zakładając że z 1 kW otrzymamy 1 litr skroplin wychodzi 6,5litra/h to nie są zawrotne ilości. Wydaje mi się że powstaje niekontrolowany punkt rosy w jakimś nie izolowanym dobrze puncie urządzenia. Powiem szczerze że nie brałem pod uwagę czy ściana jest idealnie pionowa to mogłoby tłumaczyć idealny na środku wyciek.

Nie skupiajcie się na tym gdzie ja popełniłem błąd montażu odprowadzenia skroplin, ponieważ go nie popełniłem. Zakładam że dobór był błędny. Czy dołożenie mocy rozwiąże problem? Pomieszczenie ma około 40-50m2. Pracuje w nim rekuperator. Możemy się domyślać przeznaczenia pomieszczenia.

Te urządzenie pracuje na minusie w czasie trybu chłodzenia jest około 6bara(-4st.C) ssąca z termometru ma około +4st.C.(Superheat 8K) Dodawanie czynnika zmniejsza temperaturę przegrzania par na ssącej. Wydaje mi się że dodawanie czynnika będzie mijało się z celem.

Podjadę tam w tygodniu i jeszcze raz sprawdzę wszystkie sugerowane przez Was możliwości.

Pozdrawiam


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - CHŁODnick - 2010-05-26

Moim zdaniem rekuperator w pomieszczeniu (może źle zainstalowany) wytwarza lekkie podciśnienie. I to ono przeszkadza w swobodnym spływaniu skroplin. Wink


Klimatyzator 6,5kW. Wyciekające skropliny. - byniom - 2010-05-26

wczoraj tez byłem na awari gdzie gościowi woda kapała na środku. Jak sie okazało to odparowanie było około -4st i wytwarzał się lód na samym dole parownika w mijscu gdzie wkłada sie filtry. Nawet nie było go dobrze widać ale ten lód dotykał do obudowy i wtrakcie pracy sie rozpuszczał częściowo co skutkowało kapaniem. Po usunięciu lodu i uzupełnieniu niewielkiej ilości czynnika odparowanie jest 2st w plusie i narazie działa be zproblemu. Możliwe że u ciebie jest coś podobnego i lód się roztapia i przedostaje się po obudowie głębiej w okolice wentylatora . Kiedy lód styka sie z obudową to woda może się przesączać .