Forum Klimatyzacja
Zmiana średnic rur - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Zmiana średnic rur (/showthread.php?tid=3540)



Zmiana średnic rur - jurek01 - 2010-05-31

Pozdrawiam Forumowiczów. Mimo mojego doświadczenia ,potrzebuję porady. Nigdy wcześniej tego nie robiłem ale klient upiera się że powinienem zaryzykować .
Temat ,, początkiem roku wykonaliśmy instalację pod klimę multi2* o mocy 2* 2,5kw rury 1/4+3/8". Dziś klient pokazuje mi urządzenia o mocy 3,5kw przy przekrojach 1/4"+1/2"zakupione 5dni temu . Skraplacz powyżej parowników ok. 2m , całkowita długość instalacji to 2*ok5m.

Dom po kapitalnym remoncie więc wymiana rur nie wchodzi w rachubę .

Czy posłuchać klienta i zaryzykować montaż na zaniżonym przekroju rur co może zakończyć sie po jakimś czasie katastrofą ,czy jednak upierać się na wprowadzenie odpowiedniej instalacji ????.

Mam ochotę to olać ,tym bardziej że urządzenia zakupione są na ALLEGRO marki nie podam.


Zmiana średnic rur - tommatiz - 2010-05-31

Witam. Trudno jak się upiera ale w tym przypadku mając dobrą kielicharkę np. dziadkową możesz rozwalcować do 1/2 cala rurkę 3/8 cala i będzie chodziło. Daj gwarancję na montaż ale nie dajesz gwarancji na urządzenie i tyle. Wiadomo że najlepiej jak by rury wymienić ale jak się nie da to trzeba kombinować. Pzdr


Zmiana średnic rur - byniom - 2010-05-31

Z rozwalcowaniem możesz mieć problem to albo dolutuj po kawałku albo załóż redukcje skręcane . Olej powinien wracać bo prędkość w rurce wzrośnie ale możesz mieć problem z parametrami ssania chć na tak krótkim odcinku to może i będzie bez problemu. Widziałem już takie kombinacje i układ chodził bez problemu. Na wszelki wypadek napisałbym na twoim miejscu protokół uruchomienia i w nim zastrzegł że na polecenie inwestora rurki zostały o mniejszych średnicach.


Zmiana średnic rur - Fujitsu Szczecin - 2010-05-31

Witam

Kup narzutki redukcyjne 1/2 na 3/8. Olej będzie wracał. Będzie dobrze.

Pozdrawiam

Ryzyko klienta.


Zmiana średnic rur - wit - 2010-05-31

bałbym się w druga stronę rury zamienić... troszkę cieńsze niż oryginalne... będzie hulać. co najwyżej odparowanie będzie ten stopień czy dwa niżej niż powinno... minimalnie mniejsza wydajność i troszkę większa tendencja do zaszraniania -cieknięcia... jeśli klimy są dobrze dobrane i nie są za słabe -będzie ok.

problem się robi jak dać za grube rury a jednostka zewnętrzna jest wyżej od parownik-wewnętrznej -olej może nie chcieć wracać.

urządzenia klienta -nie dajesz gwarancji. rurociąg klienta na jego życzenie -gwarancja tylko na szczelność. jak się klima roz**** to problem klienta nie Twój. Tylko -musisz to zastrzec PRZED montażem. gwarancje dajesz tylko na swoją robotę -na urządzenia i ich działanie już nie...


Zmiana średnic rur - jurek01 - 2010-06-01

Dzięki za rady i tak właśnie zrobię.
Pozdrawiam


Zmiana średnic rur - zuku - 2010-06-06

Fujitsu przy splicie 3,5 kw ma rurki 3/8 wiec bedzie dobrze


Zmiana średnic rur - Luki - 2010-06-12

zgadzam się z przedmówcami, dajesz gwarancję na robociznę i tylko na nią. pozostałymi urządzeniami się nie kłopocz. poza tym inwestor zapewne i tak pszyjdzie do Ciebie za rok jak rachunki za prąd podskoczą z zakładanych. pamiętaj oszczędniść jest nie opłacalna, na to stać tylko ludzi bogatych Big Grin :lol: Cool