Forum Klimatyzacja
Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Problem z FUJITSU AOY90EPB3L (/showthread.php?tid=3625)



Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Mam problem z jednostką zewnętrzną Fujitsu, model jak w tytule postu.
Moc chłodnicza: 25,4 kW
Czynnik chłodniczy: R407c
Urządzenie pracuje 6 lat

Sprawa wygląda następująco:
Od jakiegoś czasu praca urządzenia zostaje przerwana z komunikatami o wysokim ciśnieniu tłoczenia lub wysokiej temperaturze tłoczenia (błędy występują zamiennie).

Po podłączeniu manometrów: LP- 4 bar; HP- 25 bar. Z uwagi na zabrudzenie skraplacza, wyczyściliśmy go - ciśnienie HP spadło do 18-22 bar. Jednak problem dalej występuje. Skraplacz jest letni, rura tłoczna również, natomiast rurki zaraz za sprężarkami a przed skraplaczem mają temperaturę 122 *C. Sprężarki pracują około 5 minut po czym następuje wyłączenie z błędami.
Ilość czynnika wynikająca z tabliczki znamionowej 7000 g. Padło podejrzenie o powietrzu lub azocie w instalacji - wymiana czynnika nic nie dała.
Moje pytanie - czy mogą być uszkodzone sprężarki (dwie sprężarki podłączone do jednego kolektora)???


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Ssanie waha się na poziomie 3,8 - 4,2 bar.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - byniom - 2010-06-13

Może przeładowany ?


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Układ nie może być przeładowany, jest raczej niedopełniony. Wyssałem cały czynnik (podejrzenie obecności azotu lub powietrza), załadowałem od nowa, ale tylko 5500 g ponieważ tyle zostało mi w butli. Uruchomiłem agregat i to samo. Temperatura odparowania -20*C, tłoczenie 15 bar a wyjście ze sprężarek w okolicach 120 *C.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - barbie - 2010-06-13

wymyj porządnie skraplacz .


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Skraplacz jest porządnie wymyty. Napisałem to w pierwszym poście. Rozważam myśl, że może być przytkana rurka w skraplaczu. Miał ktoś taki przypadek??


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - mister - 2010-06-13

odparowanie masz - 20 ?


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Tak, odparowanie -20 ale z powodu ilości załadowanego czynnika. Do układu wchodzi 7000 g a ja załadowałem 5500 g. Tylko tyle załadowałem ponieważ tyle gazu miałem w butli, a w piątkowe popołudnie już nigdzie nie mogłem dostać czynnika. Układ w poniedziałem zostanie dołdowany do właściwej wagi. Jednak to nie jest przyczyna awarii ponieważ uruchomienie układu z ilością czynnika 5500 g już powodowała, że temperatura tłoczenia wynosiła 120*C. Przed wymianą czynnika taka sama sytuacja. (czynnik odessany - 7200 g). Dodam że skraplacz jest czysty i oba wentylatory pracują prawidłowo!!!


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - barbie - 2010-06-13

skraplacz wyczyściliśmy ! nic nie pisało o myciu .


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Skraplacz został spryskany środkiem do mycia aluminium i wypłukany przy pomocy Karchera. Dodam, że lamele nie zostały pozaginane przy tej czynności.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-13

Tak, wentylatory pracują w prawidłowym kierunku. Prawidłowo jest także regulowana ich prędkość w zależności od obciążenia cieplnego skraplacza.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - JB220765 - 2010-06-13

Witam
Temperatura za sprężarką może się brać tylko z samej sprężarki ( jeżeli trasa jest w porządku i urządzenia są czyste ) . Kwestią pozostaje koszt wymiany . Urządzenia po gwarancji , ale klient nie będzie zadowolony . U mnie jedna sprężarka tak wibrowała , że pękały wzdłużnie rury miedziane na łukach wewnątrz agregatu . I ta wibrująca była o wiele cieplejsza . U Ciebie może być inny defekt ( może być tarcie ) ale pojęcia nie mam co dokładnie . Najtaniej kupić na mieście kompresor(y) i wymienić . Oczywiście z zasilaniem oleju szeregowym ( takie jak w oryginale ) .
Pozdrawiam


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Robert81r - 2010-06-13

Jaka jest temperatura na wejsciu sprezarki ?
4 bar na wejsciu do sprezarki, a jaka jest temp konca parownika ?
Moze za duze przegrzanie na parowniku i sprezarka dostaje.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Alpak - 2010-06-14

Tak jak napisal Robert: malo czynnika, wysokie przegrzanie i wysoka temperatura konca tloczenia.... tyle postow a tylko jeden na to wpadl.... wstyd....


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - mister - 2010-06-14

mi to wygląda na zdławiony układ : zapchana kapilara lub zawór rozprężny lub filtr.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - JB220765 - 2010-06-14

Witam
78% czynnika chłodniczego a nawet mniej nie powoduje takiego kiermaszu w funkcjonowania układu . W tych urządzeniach występują zawory z napędem krokowym i być może tu jest przyczyna . A co z przegrzaniem?
Pozdrawiam


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Kikson - 2010-06-14

Dziś pół dnia spędziłem nad agregatem. Wyeliminowałem chyba wszystkie możliwe rozwiązania.
Więc na wstępie: elementem rozprężnym jest zawór krokowy w jednostce zewnętrznej.
Sprawdzono układ pod względem zatoru - azot 30 bar - wszystkie drogi są drożne, bez zatorów.
Jeszcze raz odessano czynnik, zrobiono próźnię, załadowano nowy czynnik. Tabliczka znamionowa podaje 7000 g. Przy takiej ilości LP - 1 bar, HP 10. Załadowaliśmy więcej - 9500 g - LP 4 bar, HP 18 bar. Jednak problem nadal występuje. Temperatura sprężarek i rury tłocznej przed skraplaczem dochodzi do 116*C po czym następuje wyłączenie przez czujnik temperatury tłoczenia (niezależnie od ilości czynnika w układzie, nie ważne czy jest 5000 g czy 9500 g).
Na terenie klienta znajduje się jeszcze jeden identyczny agregat. Porównaliśmy więc parametry. Okazuje się, że temp tłoczenia wynosi 62-70*C, ciśnienia LP 4bar, HP 19 bar. Sprężarki są zimne i bardzo cicho pracują. W uszkodzonym agregacie sprężarki bardzo charczą i wibrują.
Wszystkie znaki wskazują na uszkodzenie sprężarek.


Problem z FUJITSU AOY90EPB3L - Robert81r - 2010-06-14

Generalnie jak cos mechanicznego nagrzewa sie ponad norme to zaczyna glosniej pracowac (np silnik boxer w moim BMW Big Grin ) , no ale moze faktycznie masz racje.
Musisz tylko zdawac sobie sprawe ( lub pewnie o tym wiesz ) ze sprezarki sa tez czesciowo chlodzone czynnikiem - dlatego padlo pytanie co masz na wejsciu sprezarki i wyjsciu z parownika. W sumie prosta sprawa do sprawdzenia - tym bardziej ze masz drugie blizniacze urzadzenia na ktorym mozna sie wzorowac.