Forum Klimatyzacja
klimatyzacja a rekuperacja - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: klimatyzacja a rekuperacja (/showthread.php?tid=428)



klimatyzacja a rekuperacja - olawes - 2007-04-18

Witam wszystkich,
myślę o założeniu klimatyzacji w dwóch pokojach położonych na piętrze domku jednorodzinnego. Dom jest z końca lat 70., na ściany położona będzie 20 cm izolacja ze styropianu, na dach (płaski 4-spadowy) też, ale cieńsza (10 lub 15 cm styropianu). Pomieszczenia mają okna od pn-zach, a drugie 2 okna pn-zach i pd-zach. W pomieszczeniach tych będą założone też podokienne rekuperatory firmy Siegenia wyposażone w filtry antyalergiczne. Wiem, że rekuperatory do pewnego stopnia regulują temperaturę i wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Zastanawiam, się więć, czy klimatyzator i rekuperator nie będą w pewnym sensie się dublowały. Nie znam się na tym, a że koszt założenia klimy to jednak spory wydatek, proszę wszystkich lepiej zorientowanych w temacie o poradę. Z góry dziękuję Smile


klimatyzacja a rekuperacja - senior - 2007-04-18

załóż klimę kanałową na wyjściu z rekuperatora, przy dobrej wentylacji powinno być nawet lepiej


klimatyzacja a rekuperacja - olawes - 2007-04-18

Dzięki bardzo. Obejrzałam ofertę klimatyzatorów kanałowych i nie jestem pewna, czy to by się nadało do moich pomieszczeń. Na ogół proponowane są urządzenia dużę, zdolne chłodzić cały budynek. To dobre jeśli ma się centralę rekuperacyjną i system kanałów wentylacyjnych. U mnie rekuperatory maja być podokienne (Aerovital Siegenia), każdy z własnym kanałem wyprowadzającym na zewnąttrz (ok. 60 cm - tylko długość ściany). Czy dołożenie do tego limatyzacji kanałowej wymagałoby założenia 2 jednostek zewnętrznych (saprężarek) po jednej przy wyjściu z każdego kanału? I czy to w sumie nie byłoby droższe niż klima typu multisplit z osobną instalacją?


klimatyzacja a rekuperacja - senior - 2007-04-18

zapewne trochę droższe, załóż duo-splita z osobną instalacją lub szukaj dalej, jak coś znajdziesz odezwij się na forum


klimatyzacja a rekuperacja - qwerek - 2014-11-16

jeśli chcesz poczytać o rekuperacji to warto zajrzeć w ten link: [reklama]


klimatyzacja a rekuperacja - Amfan - 2014-11-16

qwerek napisał(a):jeśli chcesz poczytać o rekuperacji to warto zajrzeć w ten link: [reklama]

Piszesz po polsku to reklamuj polskich producentów.


klimatyzacja a rekuperacja - klimatolog - 2014-11-18

olawes napisał(a):Witam wszystkich,
myślę o założeniu klimatyzacji w dwóch pokojach położonych na piętrze domku jednorodzinnego. Dom jest z końca lat 70., na ściany położona będzie 20 cm izolacja ze styropianu, na dach (płaski 4-spadowy) też, ale cieńsza (10 lub 15 cm styropianu). Pomieszczenia mają okna od pn-zach, a drugie 2 okna pn-zach i pd-zach. W pomieszczeniach tych będą założone też podokienne rekuperatory firmy Siegenia wyposażone w filtry antyalergiczne. Wiem, że rekuperatory do pewnego stopnia regulują temperaturę i wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Zastanawiam, się więć, czy klimatyzator i rekuperator nie będą w pewnym sensie się dublowały. Nie znam się na tym, a że koszt założenia klimy to jednak spory wydatek, proszę wszystkich lepiej zorientowanych w temacie o poradę. Z góry dziękuję Smile
Masz zamiar montażu schładzalników z opcją odzysku ciepła?Czy dobrze rozumiem?Reguluje tylko system klimatyzacji.Wilgotność nie odzysk ciepła.(po polsku wymiennik krzyżowy powietrza)Rekuperator kojarzy mi się z kupą i zazwyczaj osoby które znam z doświadczenia nie wiele wiedzą o przemianach pomiędzy powietrzami w wymiennikach krzyżowych.Potocznie i nie poprawnie nazywanych rekuperatorami.Wymiennik krzyżowy(rekuperator) w układzie do odzysku ciepła powinien być tylko jeden zaprojektowany mocą do układu klimatyzacji.Każdy dodatkowy odzysk generuje straty ciepła.Dodatkowa instalacja wentylacyjna która posiada ciepło właściwe.(rura spiro-A nawet nie koniecznie sucha termoizolacja)Przecież jak każde dodatkowe urządzenie elektroenergetyczne posiada straty.Straty energetyczczne(cieplne)Tak że każdy oddzielny rekperator dedykowany mnie nie przekonuje mnie do oszczędności.To na tyle z mojej strony.Przepraszam za słowa krytyki.


klimatyzacja a rekuperacja - DBKlima - 2014-11-19

Nie wiem jak wy ale ja z rekuperacji zrezygnował bym kompletnie może i bym przygotował sobie miejsca pod instalację gdyby okazało się to w przyszłości konieczne. Na pewno musiała by być klimatyzacja i kominek.


klimatyzacja a rekuperacja - Amfan - 2014-11-19

A ile ta siegenia kosztuje, te 20i 15 cm na ściany i dach ktoś liczył, jakie są współczynniki przenikania.


klimatyzacja a rekuperacja - jack63 - 2014-11-19

DBKlima napisał(a):Nie wiem jak wy ale ja z rekuperacji zrezygnował bym kompletnie może i bym przygotował sobie miejsca pod instalację gdyby okazało się to w przyszłości konieczne.
A dlaczegóż to? Masz jakieś argumenty?
DBKlima napisał(a):Na pewno musiała by być klimatyzacja i kominek.
Chodzi ci o klimatyzator?
Kominek dla wyglądy czy do częstego używania?
Mam i oszczędzam mocno na gazie, ale o ile więcej kurzu jest w domu po rozpoczeciu sezonu grzewczego to tylko ktoś kominek posiadający.
Rekuperator a w zasadzie odzysk ma wg. mnie w domu sens tylko gdy jest zasilany z GWC.
klimatolog. Wymiennik "rekuperatorów" są nie tylko krzyżowe. A jak chcesz zaszaleć to możesz sobie zrobić odzysk przez chłodnictwo.: parownik na wywiewie a skraplacz na nawiewieBig Grin Dobrze zrobiony "chodzi" do -25 tylko zużywa trochę prądu i hałasuje. Jednak w lecie przekładamy wajchę i mamy chłodek. Big Grin


RE: klimatyzacja a rekuperacja - wireska - 2023-06-23

Hej, mieszka ktoś w Bielsku-Białej i ma rekuperację https://walusiakroczyny.pl/wentylacja-i-rekuperacja/bielsko-biala/? Chciałbym się dowiedzieć, jak sprawdza się ten system w praktyce w tym konkretnym regionie. Jakie są wasze odczucia? Jakie korzyści przynosi rekuperacja w codziennym użytkowaniu?


RE: klimatyzacja a rekuperacja - amaro - 2023-11-16

Klimatyzacja I rekuperacja to nie to samo. Nawet przy rekuperacji 2 kominki Cię raczej nie ominą.

Jeśli chciałbyś zamontować klimatyzację i rekuperację polecam kontakt z nimi:

https://ultrawent.pl/

Powinni dobrać najlepsze rozwiązanie.