Forum Klimatyzacja
Układ smarowania w Scrollu - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Układ smarowania w Scrollu (/showthread.php?tid=4694)



Układ smarowania w Scrollu - Nardis - 2011-03-11

Witam,

Scrolle są często używane w pompach ciepła a ja chcę hermetycznego scrolla przystosować do pracy jako silnik pneumatyczny. Mam pytanie do tych co wiedzą coś o układzie smarowania w scrolach, bo dla mnie jest to jeszcze nie do końca jasne, a nie bardzo chcę ją rozcinać u dołu. Otóż chciałbym żeby smarowanie olejem spiral w głowicy i łożyska działało także przy lewych obrotach silnika. W DTR-kach producent pisze, że jest dopuszczalne działanie scrolla w przeciwnym kierunku ale nie dłużej niż godzinę. Jest to oczywiste, bo zawór zwrotny zamyka się przy przeciwnym ruchu spiral i dłuższa praca może doprowadzić do utraty oleju bo będzie on wydmuchiwany bez dostarczania nowego. Ale tu producent nic nie pisze czy głowica jest smarowana przy lewych obrotach. Jak patrzy się na filmy na Youtube, gdzie demontują jej podzespoły to widać w środku osi u dołu wałka napędowego wydrążony otwór z dwiemia łopatkami który to otwór wędruje do góry zbaczając z osi wałka (smarowanie odśrodkowe). Te łopatki widać że są prostopadle zamontowane ale nie widać jak one dalej biegną (prosto czy spiralnie). Dla mnie wygląda to tak, że lecą prosto. Czy one zabierają olej i pompują do głowicy także przy ruchu w lewo? Czy się mylę? Czy ktoś z was sprawdzał to i wie czy olej będzie doprowadzany przy lewych obrotach do głowicy? Jeśli nie, to będę musiał rozciąć ją u dołu żeby dodać nowe łopatki dla lewych obrotów - a może to nie jest konieczne?
Proszę o odpowiedź.

pozdrawiam,
Nardis


Układ smarowania w Scrollu - barbie - 2011-03-11

co to ma wspólnego z ogrzewnictwem ? .


Układ smarowania w Scrollu - Nardis - 2011-03-11

patusxxx napisał(a):Ja nie za bardzo znam budowę scrola,ale przecież przy funkcji grzania w klimatyzatorze nie zaciera się,a przecież odwraca obieg czyli kręci się w drugą stronę.
Na pewno musi smarować


Chyba nie kręci w drugą stronę bo to się tylko na zewnętrznych zaworach przestawia cykl z ssania na tłoczenie. Z drugiej strony Scrolle mają wbudowany zawór zwrotny, który uniemożliwia ssanie po stronie tłocznej. Ale ten zawór jest po to, żeby można było podłączyć więcej sprężarek w celu regulacji wydajności grzania/chłodzenia. A odwrócenie obrotów w cyklu grzania może być sposobem na zlikwidowanie zalania sprężarki ciekłym czynnikiem w przypadku pracy systemu PC przy małej różnicy pomiędzy temperaturą parowania a temperaturą wylotu cieczy z parownika dolnego obiegu.
Jednakże ciekawi mnie czy olej jest podawany podczas lewych obrotów?

pozdrawiam,
Nardis


Układ smarowania w Scrollu - Nardis - 2011-03-11

barbie napisał(a):co to ma wspólnego z ogrzewnictwem ? .

A ma, bo w pompach ciepła i klimatyzatorach scrolle pracują w cyklu grzania i czasami przy regulacji TZR zalewa je czynnikiem i często się włącza lewy bieg żeby to naprawić. Dobrze jest wiedzieć jak to jest w nich z tym smarowaniem. Z drugiej strony możnaby wykonać system dualny, gdzie PC mogłaby z cyklu grzania przejść na pracę w układzie odwrotnym, gdzie odzyskuje energię elektryczną z energii cieplnej zakumulowanej wcześniej w układzie bufora.
Takie coś już wykonałem, tylko nie chcę przecholować z jej czasem pracy w odwrotnym biegu
żeby się nie zatarła.

pozdrawiam,
Nardis


Układ smarowania w Scrollu - Nardis - 2011-03-12

grzeczny napisał(a):Takie odzyskiwanie energii elektrycznej to SUPER pomysł.Można ją zmagazynować i wykorzystać do zasilania całości. To się tak jakoś perpetum czy cuś nazywa.
Można by jeszcze tym zasilić dodatkową pompkę oleju i wspawać rurkę i smarować tego scrola

Dobre Smile ale perpetuum to nie jest. Z tym smarowaniem to nie jest takie proste bo olej musi się dostać do łożyska ślizgowo-oporowego w głowicy a tam jest to wszystko zwarte i ściśle zabudowane. Jedyna możliwość jaką teraz widzę to dołożenie łopatek dla lewych obrotów i po sprawie. Ale może tego nie trzeba robić? Może ktoś kto rozcinał i rozłożył scrolla sprawdzi czy olej jest podawany albo chociaż zrobi fotkę tych nagarniaczy u podstawy wałka. Wtedy się zobaczy czy one są symetryczne czy też kątowo ustawione dla prawych obrotów?

pozdro,
Nardis


Układ smarowania w Scrollu - p.obelix - 2011-03-12

patusxxx napisał(a):Ja nie za bardzo znam budowę scrola,ale przecież przy funkcji grzania w klimatyzatorze nie zaciera się,a przecież odwraca obieg czyli kręci się w drugą stronę.
Na pewno musi smarować
Przepraszam was bardzo ale to bardzo ale takich głupot i idiotyzmów to wrzyciu nie słyszałem.
Przecież tak niewiele trzeba żeby coś zrozumieć: http://www.google.pl/search?hl=pl&client=firefox-a&hs=YN&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&q=+spr%C4%99%C5%BCarki+scroll&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=


Układ smarowania w Scrollu - barbie - 2011-03-12

nie widzisz że klony robią sobie jaja ? .


Układ smarowania w Scrollu - byniom - 2011-03-13

Kolego restart jak zarejestrowałeś sie tutaj żeby innych obrażać to poszukaj sobie innego forum.