Forum Klimatyzacja
Pytanie do fachowców. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Pytanie do fachowców. (/showthread.php?tid=4871)



Pytanie do fachowców. - KlimTech - 2011-04-21

Witam serdecznie, z racji tego iż jestem laikiem w sprawach ogrzewnictwa mam do was serdeczną prośbę. Moja księgowa wykończyła sobie ładny budyneczek, niestety w chwili obecnej doprowadzona jest tylko zimna woda i chyba tak zostanie do końca. Moje pytanie jest takie: W jaki sposób najoszczędniej ogrzać jej ten budynek? pytała mnie o klimatyzacje lecz jej odradziłem sami wiecie dlaczego. Wspominała coś na temat kominka, więc zaproponowałem turbinę kominkową i rozprowadzenie ciepła po lokalu przy wykorzystaniu spirówek bądź fleksów. Proszę nakierujcie mnie co mógł bym jej doradzić, a raczej waszą radę przekazać dalej. Nie chodzi mi o czerpaniu korzyści z waszej wiedzy, ponieważ całą instalację zrobił bym jej za darmo (oczywiście nie wliczając kosztów materiałów Smile)

Co waszym zdaniem najlepiej się opłaca, i wychodzi najkorzystniej w użytkowaniu.

Pozdrawiam


Pytanie do fachowców. - barbie - 2011-04-21

kocioł gazowy .


Pytanie do fachowców. - crocens - 2011-04-21

jeżeli jest gaz to też polecałbym kocioł gazowy


Pytanie do fachowców. - KlimTech - 2011-04-21

Czy przy prowadzeniu takiej instalacji użytkownik musi prowadzić jakąś dokumentację?

Chodzi o ogrzanie głównego biura rachunkowego. pozostałe pomieszczenia są mniej ważne.
Nie chodzi o doprowadzenie ciepłej wody, tylko o ogrzewanie ciepłym powietrzem. Jeżeli zaprzeczam sam sobie to przepraszam ale jak już wspomniałem jestem cienki w tych tematach.


Pytanie do fachowców. - Bogdan_New_Jersey - 2011-04-21

jeżeli chcesz ogrzewać ciepłym powietrzem, to wybuduj jej system ogrzewanie i klimatyzacja w jednym i rozprowadź jej to kanałami


Pytanie do fachowców. - Bogdan_New_Jersey - 2011-04-21

[Obrazek: forced-warm-air-system.jpg]

[Obrazek: Basic-Duct-Layout.jpg]


Pytanie do fachowców. - KlimTech - 2011-04-22

Bogdan to co pokazałeś myślę że przekroczy budżet jaki ma zostać na te cele przeznaczony. Lokal jest wykończony, sufity podwieszone, wystarczy się wprowadzić. Szukam czegoś co nie będzie bardzo mocno ingerowało w obecny wygląd.


Pytanie do fachowców. - bxz - 2011-04-22

Jaka wentylacja jest/ma być?
Czy będzie klimatyzacja? Jak tak to wybrane pomieszczenia czy wszystko?
Czy jest kotłownia i komin?
Czy jest ustalone paliwo? Jakie są dostępne?

Ogrzewanie powietrzem można realizować:
a) Centrala wentylacyjna z podmieszaniem
b) fancoile (kanałowe, kasetenowe lub ścienne) preferowane rozwiązanie do biura
Jeśli ma być tanio to kocioł na paliwa stałe, jeśli bez obsługowo to gaz
c) vrv
d) kominek - porażka

w skrócie to tyle... nie piszesz nic o ilości pomieszczeń, zapotrzebowaniu na ciepło... itp.


Pytanie do fachowców. - Bogdan_New_Jersey - 2011-04-22

czy nad tym sufitem podwieszonym jest na tyle miejsca żeby zbudować system kanałów i powiesić kocioł?


Pytanie do fachowców. - KlimTech - 2011-04-22

Bogdan niestety nie ma :/ bxz nie doczytałeś że koszta są ograniczone i doprowadzona jest tylko zimna woda (nagrzewnica elektryczna myślę że nie przejdzie). Jak bym mógł to bym jej taką centrale wsadził że faktury sama by rozliczała :/ Chodzi głównie o pomieszczenie, gdzie księgowi będą przebywali, powierzchnia użytkowa to ok 25-30m^2. Brak komina, co do ogrzewania kominkiem, dlaczego jest to porażka? mój brat zrobił sobie coś takiego w domu i jest bardzo zadowolony, zimą nie korzysta z centralnego ogrzewania ponieważ kominek mu wystarcza. Wsadził turbinę na 300m^3 rozprowadził fleksami na poddaszu. Po 2 punkty w każdym pomieszczeniu wyciąg/nawiew.

Kominek to duża oszczędność chociaż by z racji minimalnego zużycia energii elektrycznej.


Pytanie do fachowców. - Shitashii - 2011-04-22

No ale ktoś drwa nosić musi... ? Big Grin
Zamontuj porządną klimę z przewymiarowaniem i z grzaniem od -25* (?)


Pytanie do fachowców. - bxz - 2011-04-22

KlimTech napisał(a):Bogdan niestety nie ma :/ bxz nie doczytałeś że koszta są ograniczone i doprowadzona jest tylko zimna woda (nagrzewnica elektryczna myślę że nie przejdzie). Jak bym mógł to bym jej taką centrale wsadził że faktury sama by rozliczała :/ Chodzi głównie o pomieszczenie, gdzie księgowi będą przebywali, powierzchnia użytkowa to ok 25-30m^2. Brak komina, co do ogrzewania kominkiem, dlaczego jest to porażka? mój brat zrobił sobie coś takiego w domu i jest bardzo zadowolony, zimą nie korzysta z centralnego ogrzewania ponieważ kominek mu wystarcza. Wsadził turbinę na 300m^3 rozprowadził fleksami na poddaszu. Po 2 punkty w każdym pomieszczeniu wyciąg/nawiew.

Kominek to duża oszczędność chociaż by z racji minimalnego zużycia energii elektrycznej.

Gdzie pisałem coś o nagrzewnicy elektrycznej?

Do biura ogrzewanie kominkiem to lipa, do domku to zależy dla kogo. Jako dodatkowe źródło ciepła rozumiem, jest ok, jak się ma gaz i sroga zima... by nie dostać rachunku mordercy, ale jako podstawowe źródło ciepła - to może kocioł na paliwo stałe po prostu.

Rozumiem, że księgowa będzie z rana wstawać 1h wcześniej i palić w kominku?
Kominek rozumiem, że wewnątrz pomieszczenia? I jak będzie wygasać księgowa będzie porzucać faktury i dokładać drewno... a potem myć rączki i do papierów... a drewno będzie leżeć koło kominka... a rano je będzie przynosić... ma przecież godzinę wolnego...
A dym podczas dokładania drewna i rozpalania? A Sadza?

Pracowałem kiedyś w takim biuro-garażu z kominkiem i fatalnie mi się to kojarzy, a wiem ile zachodu... nie mówiąc o tym, że wszystkie ubrania przesiąknięte tym zapachem...
Dogrzewaliśmy się elektryką, a powyżej 0 jak klimy poszły to klimą...
Z założenia było tanio a wyszło jak zawsze xD

Jeśli wyżej wymienione wady nie są problemem to kominek jest najtańszy w zakupie i eksploatacji.

Ale jeśli to co napisalem do CB przemawia to podsumujmy:

Eksploatacyjnie najtańsze są kotły na paliwa stałe, pozostaje kwestia przekazania tego ciepła do pomieszczenia:
grzejniki, konwektory lub jeśli się upierasz na ogrzewanie powietrzem: nagrzewnica, wentylator i siec kanałów lub fancoil

pogadaj z nią dobrze i wytłumacz wady i zalety. Świadomy klient to zadowolony klient.


Pytanie do fachowców. - KlimTech - 2011-04-22

Rozumiem że chcesz dobrze Smile dzięki. Zastanawiam się nad ta klimą, bo na początku padło pytanie czy klimę jej mogę założyć. Będę musiał zerknąć na urządzenia do -20/-25 st. Z dorzucaniem do pieca masz rację, ale jest to taka osoba, której by to na pewno nie przeszkadzało Smile acz kolwiek na dłuższa metę mogła by się tez pomylić Smile

MSZ-FD35VA


Pytanie do fachowców. - Bogdan_New_Jersey - 2011-04-22

bxz napisał(a):
KlimTech napisał(a):Bogdan niestety nie ma :/ bxz nie doczytałeś że koszta są ograniczone i doprowadzona jest tylko zimna woda (nagrzewnica elektryczna myślę że nie przejdzie). Jak bym mógł to bym jej taką centrale wsadził że faktury sama by rozliczała :/ Chodzi głównie o pomieszczenie, gdzie księgowi będą przebywali, powierzchnia użytkowa to ok 25-30m^2. Brak komina, co do ogrzewania kominkiem, dlaczego jest to porażka? mój brat zrobił sobie coś takiego w domu i jest bardzo zadowolony, zimą nie korzysta z centralnego ogrzewania ponieważ kominek mu wystarcza. Wsadził turbinę na 300m^3 rozprowadził fleksami na poddaszu. Po 2 punkty w każdym pomieszczeniu wyciąg/nawiew.

Kominek to duża oszczędność chociaż by z racji minimalnego zużycia energii elektrycznej.

Gdzie pisałem coś o nagrzewnicy elektrycznej?

Do biura ogrzewanie kominkiem to lipa, do domku to zależy dla kogo. Jako dodatkowe źródło ciepła rozumiem, jest ok, jak się ma gaz i sroga zima... by nie dostać rachunku mordercy, ale jako podstawowe źródło ciepła - to może kocioł na paliwo stałe po prostu.

Rozumiem, że księgowa będzie z rana wstawać 1h wcześniej i palić w kominku?
Kominek rozumiem, że wewnątrz pomieszczenia? I jak będzie wygasać księgowa będzie porzucać faktury i dokładać drewno... a potem myć rączki i do papierów... a drewno będzie leżeć koło kominka... a rano je będzie przynosić... ma przecież godzinę wolnego...
A dym podczas dokładania drewna i rozpalania? A Sadza?

Pracowałem kiedyś w takim biuro-garażu z kominkiem i fatalnie mi się to kojarzy, a wiem ile zachodu... nie mówiąc o tym, że wszystkie ubrania przesiąknięte tym zapachem...
Dogrzewaliśmy się elektryką, a powyżej 0 jak klimy poszły to klimą...
Z założenia było tanio a wyszło jak zawsze xD

Jeśli wyżej wymienione wady nie są problemem to kominek jest najtańszy w zakupie i eksploatacji.

Ale jeśli to co napisalem do CB przemawia to podsumujmy:

Eksploatacyjnie najtańsze są kotły na paliwa stałe, pozostaje kwestia przekazania tego ciepła do pomieszczenia:
grzejniki, konwektory lub jeśli się upierasz na ogrzewanie powietrzem: nagrzewnica, wentylator i siec kanałów lub fancoil

pogadaj z nią dobrze i wytłumacz wady i zalety. Świadomy klient to zadowolony klient.

popieram


Pytanie do fachowców. - llort - 2011-04-28

Węgiel-kochanek-węgiel-kochanek