Forum Klimatyzacja
przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy (/showthread.php?tid=5085)



przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - maddog2 - 2011-06-02

Witam

na wstepie dodam ze chlodnictwo to nie jest moja specjalnosc, ale mam pytanie, dysponuje agregatem klimatyzacyjnym mcquay na r404 wzglednie duzej mocy cieplenj chlodzenia ok 5 kW. Czy mozna przerobic taki uklad na agregat chlodniczy do niewielkeij chlodni ok 1-2 t wsadu. ? dodam ze mam do tego w komplecie parownik z wentylatorem i sterowaniem, ale zastanawim sie czy nie bedzie zbyt maly, etc. prosze o fachowa porade


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - barbie - 2011-06-02

nie ma agregatów klimatyzacyjnych na R404 .


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - radekklimat - 2011-06-02

Generalnie nie mozna bo sprezarka klimatyzacyjna nie jest przystosowana do pracy w niskich odparowania czynnika ale rozne widziałem juz cuda i jakos to chodzi.
Nalezy sam klimatyzator przerobic a jedynym czynnikiem zalecanym do uzycia bedzie R407C przy odparowaniu -5 stopni C nie nizej a sama sprezarka powinna byc na 400V najlepiej lub na 230V z lekkim startem do tego chłodnica ale nie od klimy plus sterowanie na sterowniku chłodniczym np. Carel IR33, zawor rozprezny, filtr, wziernik, zawor elektromagnetyczny.


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - barbie - 2011-06-02

bez zaworu-na kapilarę,bez elektrozaworu .


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - mister - 2011-06-02

zrobiłem w tym roku dwie małe komory na agregatach od klimatyzacji na r410a (takie miałem ) . z agregatu wywaliłem zawór czterodrożny i kapilarę i dałem ją przed parownikiem. chodzi to na odparowaniu -10/-12*C i jak na razie odpukać bezproblemowo. sprężarka jednofazowa 3,5 kW. na sterowniku ustawiłem minimalny czas pomiędzy rozruchami sprężarki na 3 minuty i startuje bez problemu. obawiam się jedynie czy takie dosyć częste rozruchy jej nie zamordują ?


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - radekklimat - 2011-06-02

Kapilara moze byc ale musisz zainstalowac regulacje skraplania inaczej w zimie cisnienie spadnie na kapilarze.
Czeste nie ale za czeste tez sa nie dobre.


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - barbie - 2011-06-02

przy kapilarze wziernik jest niekonieczny .


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - bxz - 2011-06-02

barbie napisał(a):przy kapilarze wziernik jest niekonieczny .

czemu?


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - maddog2 - 2011-06-03

mister czy moze robisz uslugi ? sam sie na tym nie znam bede potrzebowal fachowca
?


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - barbie - 2011-06-03

bo nie ma zbiornika .


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - snoze - 2012-08-07

Witam, podepnę się pod temat.
Mam zrobić za niewielkie pieniądze chłodnie do przechowywania sałaty. Temperatura w środku w granicach 8-10 *C. Chce to zrobić na klimatyzatorze, po małych przeróbkach.
Mam tylko pytanie czy nie będzie mi zaladzało parownika?
Wilgotność chce na poziomie ok. 95%, by otrzymać wilgotność sałaty, czyli temp. odparowania ok. 4*C. Sterownik chłodniczy, istniejącą kapilarę mam zamiar prze lutować do j. wew., odparowanie wyreguluje ilością czynnika.


przerobka klimatyzacji na agregat chlodniczy - klimatolog - 2012-08-08

barbie napisał(a):bo nie ma zbiornika .
barbie gdybyś był doświadczony w temacie to zapewne byś poruszył temat odpowiedniej wilgoci nie zagłębiając się jak dziecko w układy z kapilarą lub bez.Czy ma być zbiornik czy nie.Zbiornikiem jest skraplacz przewymiarowany?Będzie działać?