Forum Klimatyzacja
Mierzenie próżni. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Mierzenie próżni. (/showthread.php?tid=5134)

Strony: 1 2


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-07

Witam

Czy mierzenia głębokości próżni oprócz wyniku w np. mBarach, potrzebujemy jeszcze jakiś parametr?

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Robert81r - 2011-06-07

wydaje mi sie ze sprawdzamy jak sie ta proznia zachowuje w czasie - czyli parametr czasu.
Jezeli proznia w czasie nam "slabnie" to albo jakas nieszczelnosc albo jakas tam wilgoc w ukladzie jeszcze jest.


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-07

Robert81r napisał(a):wydaje mi sie ze sprawdzamy jak sie ta proznia zachowuje w czasie - czyli parametr czasu.
Jezeli proznia w czasie nam "slabnie" to albo jakas nieszczelnosc albo jakas tam wilgoc w ukladzie jeszcze jest.
Witam

No właśnie, wilgoć to H2O. Czy nie potrzebujemy temperatury wrzenia przy danym ciśnieniu?

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Robert81r - 2011-06-07

z tego co pamietam to zaleca sie nie otwieranie ukladow ponizej temp otoczenie 17st C i to jest zdaje sie temp. wrzenia H2O przy "naszych prozniach"? czy jakos tam - nie dam za to glowy Wink
Oczywiscie im wyzsza temp otoczenia tym lepiej nam ta woda odparuje przy tej samej "prozni".


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-08

Witam

[Obrazek: 07062011566.jpg]

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Robert81r - 2011-06-08

nigdy nie mialem takich elektronicznych bajerow w rece ale domyslam sie ze chcesz pokazac ze temp otoczenia jest -2,2st C i proznia na poziomie 4500 mikrona tj okolo 6mbar - calkiem mozliwe, ale sproboj osuszyc zawilgocony uklad w tej temperaturze Smile


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-08

Robert81r napisał(a):nigdy nie mialem takich elektronicznych bajerow w rece ale domyslam sie ze chcesz pokazac ze temp otoczenia jest -2,2st C i proznia na poziomie 4500 mikrona tj okolo 6mbar.
Nie wiadomo nic o ukladzie - czy byl rozszczelniony, zawilgocony, czy tylko byl sciagniety czynnik i wykonana proznia w celu weryfikacji napelnienia ? Sproboj osuszyc zawilgocony uklad w tej temperaturze Smile
Witam

Początek próżnowania. Wczorajszy dzień, duża wilgotność powietrza. Myślisz że mBara będzie mniej problemowo?

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Robert81r - 2011-06-08

Cytat:Myślisz że mBara będzie mniej problemowo?

szczerze to nie wiem o co chodzi Rolleyes

udalo Ci sie kiedys zrobic proznie ponizej 500mikronow tj okolo 0,6mbar ?


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-09

Robert81r napisał(a):
Cytat:Myślisz że mBara będzie mniej problemowo?

szczerze to nie wiem o co chodzi Rolleyes

udalo Ci sie kiedys zrobic proznie ponizej 500mikronow tj okolo 0,6mbar ?
Witam

Jestem przyzwyczajony do mikronów. Dochodziłem do około 2000mikronów. Zastanawia mnie temperatura wrzenia H2O jaka powinna być żebym był pewny dobrej głębi próżni. Czy ona w ogóle jest jakimś wyznacznikiem?

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - crocens - 2011-06-09

przy 2500 mikronów temperatura wrzenia wody wynosi trochę poniżej -6*C.
Na lato wystarczy całkowicie.
Warto mieć tabelę wrzenia wody Smile


Mierzenie próżni. - Administrator - 2011-06-09

polecam kalkulator wrzenia cieczy:
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://www.partyman.se/boiling-point-calculator/
pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-09

crocens napisał(a):przy 2500 mikronów temperatura wrzenia wody wynosi trochę poniżej -6*C.
Na lato wystarczy całkowicie.
Warto mieć tabelę wrzenia wody Smile
Witam

Właśnie o to mi chodziło. Czyli mogę się kierować i jednym i drugim parametrem. Powiedzmy przy -5*C wrzenia wody mogę być spokojny że mam dobrze przygotowaną instalację.

wojtek napisał(a):polecam kalkulator wrzenia cieczy:
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://www.partyman.se/boiling-point-calculator/
pozdrawiam
Urządzenie samo przelicza te wartości w czasie procesu wykonywania próżni.
[Obrazek: 09062011576.jpg]
Temperatura wrzenia wody jest stałym parametrem a można zmienić tylko jednostki ciśnienia. Można używać:
- hPa
- mBar
- Torr
- inH2O
- inHg
- Micron
- Pa
Ja wybrałem microny ale widzę że Wy posługujecie się mBarami. We wcześniejszym manometrze miałem ustawione w Micronach i wszystko było jasne a tu doszło mi wrzenie wody. Mam nadzieję że pokaże mi dokładniej szczególnie przy dużych układach.

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Robert81r - 2011-06-09

ten poziom prozni to chyba zalezy w jakim miescu mierzymy - oczywiscie zalezy od budowy i wielkosci ukladu.
W przypadku jednej pompy prozniowej staram sie mierzyc jak najdalej od niej - czyli np - prozniujemy gdzies przy sprezarce to mierzymy przy parowniku.


Mierzenie próżni. - wit - 2011-06-09

jest jeszcze jedno paskudne zjawisko... w niskich temp mamy lód zamiast wody -i interesuje nas sublimacja a nie wrzenie...
generalnie -zachodzi przy odpowiedniej próżni... tyle, że wolno...
ponadto każdy większy układ -i przeciętna pompa próżniowa.... trudno zejść poniżej 98% próżni -jakieś 20mbar...
nieważne co pisze na ulotce.... ważne co się da w praktyce.... przy wysokiej próżni -rzędu 95-99% wydajność pompy jest tak mała, że już praktycznie postęp próżnowania żaden. maly układ -jak jednostka wewnętrzna klimy plus kilka metrów rurki da się wyprózniować porządnie.
większy układ -trzeba by próżnować godzinami.
niedawno próżniowałem komorę ponad 12 godzin na 3 pompy....


Mierzenie próżni. - llort - 2011-06-09

wit Sublimacja i reasublimacja.Gdybym mógł przybił bym ci piątkę i chętnie porozmawiał z trzecim z forum o pominięciu stanu . Smile


Mierzenie próżni. - Bogdan_New_Jersey - 2011-06-10

500 mikronów to próżnia doskonała
i do takiej należ dążyć


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-10

Robert81r napisał(a):ten poziom prozni to chyba zalezy w jakim miescu mierzymy - oczywiscie zalezy od budowy i wielkosci ukladu.
W przypadku jednej pompy prozniowej staram sie mierzyc jak najdalej od niej - czyli np - prozniujemy gdzies przy sprezarce to mierzymy przy parowniku.
Witam

W układach split jeżeli masz dwa zawory serwisowe o możesz się bawić dalekie pomiary. Przeważnie jest jeden. Krótki układ, kilka metrów to nie problem. Problem stanowią układy VRF i tam trzeba się przyłożyć do wykonywania próżni.

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-10

Bogdan_New_Jersey napisał(a):500 mikronów to próżnia doskonała
i do takiej należ dążyć
Witam

Zawsze trzeba dążyć do doskonałości Big Grin

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-10

wit napisał(a):sublimacja
Witam

Wit, komplikujesz temat. Przejście ze stanu stałego w gazowy(parowanie) będzie miał miejsce w zimie przy mrozach. Trzeba tylko o tym pamiętać i nie kierować się czasem przy opróżnianiu nawet najmniejszych układów. Czy się mylę?

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - crocens - 2011-06-10

stefanbud napisał(a):Witam
Wit, komplikujesz temat. Przejście ze stanu stałego w gazowy(parowanie) będzie miał miejsce w zimie przy mrozach. Trzeba tylko o tym pamiętać i nie kierować się czasem przy opróżnianiu nawet najmniejszych układów. Czy się mylę?
Pozdrawiam

Może i komplikuje, ale nie szerzmy herezji Wink
Bezpośrednie przejście ze stanu stałego w gazowy to sublimacja.
Pośrednie poprzez stan ciekły to topnienie i parowanie.

Podczas "wyciągania" próżni nie ma możliwości topnienia, pozostaje sublimacja i parowanie (w zależności od fazy wody w układzie).


Mierzenie próżni. - wit - 2011-06-10

crocens napisał(a):Podczas "wyciągania" próżni nie ma możliwości topnienia, pozostaje sublimacja i parowanie (w zależności od fazy wody w układzie).

kiedyś -ze 2 lata temu suszyłem przy -15*C skraplacz chillera po pęknięciu wymiennika... oczywiście chiller łyknął kilkanaście litrów wody...
lepiej nie pytajcie jak przebiegało suszenie i próżniowanie przy -15*C -bo do dziś "dostaję wysypki" na samo wspomnienie...

zabawa trwała kilka dni. i skończyła się wybudowaniem ze styropianu i płacht całkiem solidnego domu wokół urządzenia oraz wstawieniem nagrzewnic...
i tak kiepsko się wysuszyło... filtry miały co robić.


Mierzenie próżni. - crocens - 2011-06-10

wierzę, kilkanaście litrów wody ... jest co robić Smile


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-11

Witam

Powiedzcie mi, czy ten poziom próżni jest już wystarczający? Wprawdzie jest to krótki odcinek, próżniowany około 40min.

[Obrazek: 10062011584.jpg][Obrazek: 10062011584b.jpg]

Pozdrawiam


Mierzenie próżni. - wit - 2011-06-11

tak. jeśli masz temperaturę dodatnią z +10*C wokół każdej części suszonego urządzenia.

jak masz minus....to ze 2 tygodnie takiej próżni powinny załatwić sprawę. warunek, że ten minus nie jest aż tak na minusie jak temp parowania H2O przy osiągniętej próżni Wink


Mierzenie próżni. - Fujitsu Szczecin - 2011-06-14

Bogdan_New_Jersey napisał(a):500 mikronów to próżnia doskonała
i do takiej należ dążyć
Witam

Tym zestawem udało mi się dojść do próżni doskonałej Wink

[Obrazek: 13062011598.jpg]

[Obrazek: 13062011600.jpg]

Pozdrawiam