Forum Klimatyzacja
solary vs pompa cieplna - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: solary vs pompa cieplna (/showthread.php?tid=5199)



solary vs pompa cieplna - bxz - 2011-06-18

Witam,
Temat powstał po przeczytaniu tematu/ów: "klimatyzator do grzania" i klientów pytających o solary.
Klima do grzania: temat wałkowany kilkukrotnie i znana konkluzja: praw fizyki się nie przeskoczy Wink.
Dane wejściowe, jeśli błędne proszę o korektę:

Solary:
a) płaskie
- duża moc chwilowa - spory zasobnik by to miało sens
- brak odzyskiwania ciepła z światła rozproszonego
- tańsze od rurowych
- jedynie do c.w.u jak dla mnie
- tańsze od rurowych
- zwrot po pi-drzwi nigdy Wink jedynie w hotelach, restauracjach gdzie duże zapotrzebowanie na c.w.u. w lato
b) rurowe
- pozyskiwanie ciepła cały rok, z światła rozproszonego
- droższe w zakupie
- warto podpiąć w system c.o. ale jak się policzy koszty automatyki i wymienników się odechciewa
W naszej strefie klimatycznej to bardziej moda niż ekonomia.
Konieczność serwisowania, wymiany glikolu, liczba słonecznych dni w roku... ja bym sobie nie założył.

Pompa cieplna:
a) woda-woda na c.o. i c.w.u
- problemy z wykonaniem i zaprojektowaniem dolnego źródła
- wysoki koszt zakupu
- serwis czy naprawa usterek dość kłopotliwe (jak przy agregatach wody lodowej x2)
- zwrot po x latach, a pada po ~x-1 latach,alternatywa jedynie jak jesteśmy skazani na grzanie prądem lub bardzo dużych powierzchni
Ja bym sobie nie założył, wolałbym palić w piecu brrrr.
b) powietrze-woda tylko c.w.u na lato
- zamiast grzania c.w.u. grzałką elektryczną
- duża sprawność w lato
- bezobsługowa
To z tych nowinek jedyna rzecz jaką bym rozważył przy kotłowni węglowej (nawet ekogroszek, bo mało ekonomiczny w lato przy pracy non-stop, a rozpalanie co wieczór porażka). Wystarcza jednostka zewnętrzna od klimy i wolna wężownica w bojlerze, a resztę można dorobić; lub wymiennik woda-freon.
A może koszt grzania wody w lato grzałką dla domku 4 osoby nie jest warty zachodu? to w takim razie jak wytłumaczyć te montowane solary?!
Przy gazie wybrał bym kocioł 2 funkcyjny i brak problemu grzania wody prądem.
Olej już dawno nie ekonomiczny - zawsze był przereklamowany IMO.
To takie moje przemyślenia. Może opisze swoje odczucia jakiś posiadacz solara. Bo PC to wątpię by ktoś z branży miał :p

Takie moje przemyślenia, bo spłodziłem ofertę i tak się zastanawiam co ja bym zrobił na miejscu inwestora.


solary vs pompa cieplna - crocens - 2011-06-19

mam solary płaskie około 10 lal, 2 panele. 300l wody grzeją w jeden słoneczny dzień do 80*C i wystarcza to na 3 dni bez słońca. Generalnie jestem zadowolony Smile


solary vs pompa cieplna - bxz - 2011-06-19

czy możesz określić że Ci się zwróciły? jeśli tak to po ilu latach?
jakie są koszty eksploatacyjne? (zakładam, że serwisujesz sobie sam :p)
na jakie paliwo masz kotłownie?
czy woda jest dogrzewana elektryką w przypadku braku słońca?
Pozdrawiam


solary vs pompa cieplna - crocens - 2011-06-19

alternatywa to gaz.
boiler 2 cześciowy, 100 litrów gazem w przypadku braku słońca
w przypadku słońca całość (300l) grzane wodą. Zwróciło się po około 6 latach.
Pragnę zaznaczyć, że 10 lat temu były inne realia cenowe i teraz czas zwrotu mógł się zmienić.

koszta to od czasu do czasu dolewka glikolu, parę złoty rocznie.


solary vs pompa cieplna - bxz - 2011-06-19

Rozumiem, że montowałeś sobie sam i nie liczysz 2000 do kosztów?
Jak nie masz nic na przeciwko zapytam jeszcze jak wyliczyłeś ten czas zwrotu?

Ja kalkuluje (nie wnikam w szczegóły bardzo i celowo pomijam pewne koszty):
10 000 brutto koszt zakupu wraz z instalacją i montażem
zakładam, że działa 6 miesięcy w roku i pokrywa w 70% zapotrzebowanie ~ to daje 4 miesiące wodę za free
zakładam, że zwróci się po 10 latach tj. 40 miesięcy wody za free, czyli 250 pln musi kosztować c.w.u. na miesiąc to nawet grzałka elektryczna tyle nie ciągnie Wink
zwrot jest po 20 latach przy rodzinie 2+1

a Tobie przy gazie i 4 osobach się w 6 lat zwróciło Smile jak to zrobiłeś?


solary vs pompa cieplna - crocens - 2011-06-19

zależy jak rozumiesz CWU.
Podgrzewasz wodę do jakiej temperatury? Lub do jakiej zakładasz grzać.


solary vs pompa cieplna - bxz - 2011-06-19

Ciepła Woda Użytkowa.
Nie wdając się w szczegóły dotyczące do jakiej temperatur... solar grzeje ile może bo energia za free,
rozumiem że jedni grzeją wodę (bez solara) do 50 inni do 80 grzałką elektryczną, jedni biorą prysznic inni kochają się godzinami w jacuzzi... nie chce się właśnie wdawać w takie szczegóły, bo są niepoliczalne i dlatego liczę od dupy strony. Ile musi kosztować miesięcznie c.w.u. by w 10 lat się zwróciło i wychodzi 250 PLN czyli nie ma takiej opcji... Czy ktoś w lato za przepływówkę gazową za sezon leni (4 miesięce-obliczenia post wyżej) zapłacił 1 000PLN ( x 10 lat da 10 000PLN zakładanych kosztów)?
A jak ktoś ma kocioł węglowy i w lato grzeje wodę elektryką, bo mu się nie chce rozpalać, przy nawet 4 osobach i prysznicu w łazience to myślę, że i tak do 250PLN się nie zbliża, choć mogę się mylić, bo całe życie mieszkam w blokach.


solary vs pompa cieplna - crocens - 2011-06-19

mój boiler składa isę z dwóch części, gaz grzeje zawsze max 1/3 i tylko do 50*C. reszta tylko solarami do 85*C (+te 1/3 do 85*C). Daje to duże oszczędności. Cały boiler dobrze jest zaizolowany, pozwala w lato na 3 dni używania ciepłej wody bez dogrzewania. Ładuje się jeden dzień. obliczenia robiłem parę lat temu, nie pamiętam nawet co do nich przyjmowałem, pewnieinne dane niż Ty teraz Smile Generalnie jestem zadowolony z zakupu widząc tak niskie rachunki za ciepłą wodę Smile


solary vs pompa cieplna - Klimo - 2011-07-19

Wszystko zależy od tego kto jakie ma solary i ile za nie zapłacił. Są zestawy po nieco ponad 6 tys. zł .............................................................


przypominam, że reklama firm bez zgody administracji jest zabroniona. proszę tego przestrzegać.
Admin


solary vs pompa cieplna - wit - 2011-07-26

solary można zrobić drogo -firmy pośrednicy fundusze.... albo zbudować nawet samemu za grosze.

można pchać grube tysiące w nazwę i automatykę -coby piknie ekraniki błyskały...

albo można zbudować bez absolutnie żadnego elementu elektrycznego -z jednym ręcznym zaworem kulowym zamykanym na noc otwieranym rano...
kolega zmontował sobie solary z elementów ze złomowiska za 100 (sto) zł i tydzień czasu pracy własnej po kilka godzin wieczorami.
zwróciły się po miesiącu. gonią czwarty rok zapewniając od marca (czasem kwietnia) do października ciepłą wodę dla 3-4 osób. da się.

generalnie.... solary to najczęściej w 70% bajery tylko robiące koszty a 10% coś co grzeje wodę... pozostałe 20% to automatyka rzeczywiście ułatwiająca życie i podnosząca sprawność solarów... o np. 5%.

ale zamiast mieć lepsze sterowanie i z solara wydusić więcej o 5% energi -można dać za wielokrotnie niższą cenę większy mniej sprawny solar...

masz super hiper 700W/m2 i 2m2 solara... super wydajna instalcja 1400W za grubą kasę... albo masz mało sprawny prymityw -skromne 500W z metra -8m2 i 4kW za 10% kosztów tej nowoczesnej....

ale.... mamy system prowizyjny. nikomu nie opłaca się produkować, sprzedawać i montować usługowo prostych tanich i wydajnych solarów...

30% od 30 tysi to więcej niż 30% od 3 tysi...

możesz jeździć fiatem, oplem, fordem... możesz porsze lub ferrari... kiedy się zwróci -jeśli zamierzasz wozić tym opał na zimę? kiedy się zwróci porszak jeśli kupujesz samochód żeby wozić opał?
wtedy kiedy typowo oferowana PC solar lub nowoczesny super hiper piec...

obecnie sprzedaje się markę -naklejkę i wrażenie o przedmiocie... a nie jego funkcje użytkowe...
da się tanio zbudować wydajne solary czy PC -ale nikomu się to nie opłaca....
a w koszt urządzenia idzie masa podatków -pośredników -zezwoleń -atestów... także na bajery które są wciskane jako nieodzowne a w praktyce całkowicie zbędne...


solary vs pompa cieplna - Shitashii - 2011-07-27

Hehe, chyba Cię jakiś pośrednik wkurzył, albo handlowiec. Big Grin


solary vs pompa cieplna - ekolog - 2016-09-02

Okres zwrotu liczy się dzieląc poniesione nakłady na zbudowanie instalacji przez szacowane/stwierdzone roczne oszczędności kosztów użytkowania. Musisz obliczyć różnicę o ile tańsze w ciągu roku będzie eksploatowanie nowej wersji instalacji w porównaniu do starej opcji i przez tą kwotę podzielić koszty budowy/zakupu/montażu kolektorów Smile