Forum Klimatyzacja
R419a w kombajnie - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: R419a w kombajnie (/showthread.php?tid=5366)



R419a w kombajnie - lukasr - 2011-07-20

Witam
Mam problem z klimatyzacją w kombajnie zbożowym Deutz Fahr 2860, klimatyzacja początkowo troszkę chłodziła po roku stwierdziłem, iż należało by ją nabić (uzupełnić czynnik chłodniczy). Więc zadzwoniłem od speca od klimy ten po naciśnięciu zaworu od nabijania stwierdził, że układ trzyma ciśnienie i wystarczy dobić po tym zabiegu klima przestała działać.
Koło zawory do nabijania jest napisane R419a tak wiedz pewnie ten czynnik jest w układzie.
W tym roku zaobserwowałem dziwne zjawisko po kilku godzinnej pracy jeden z przewodów od sprężarki jest bardzo gorący około 80*C, a drugi ma około 20*C.
Czy to normalne zjawisko?
Co może być nie tak?
Jeżeli ktoś by był mi skory pomóc osobiście to z chęcią taka pomoc przyjmę.
Mieszkam w Kwidzynie w woj. Pomorskim.
Dodam że klima nadal trzyma ciśnienie jednak nie chłodzi.
Z góry dzięki za odp.


R419a w kombajnie - byniom - 2011-07-20

Zacznij od przeczyszczenia skraplacza i zmień fachowca bo jeżeli on w taki sposób napełnia jak sprawdza to prawdopodobnie masz układ przepełniony.


R419a w kombajnie - lukasr - 2011-07-20

Wiem że fachowiec był do kitu ale u nas nie ma porządnych fachowców od klimy Sad
Co do skraplacza to mam kilka pytań:
Gdzie owego skraplacza szukać?
W którym miejscu w układzie powinien on się znajdować?


R419a w kombajnie - byniom - 2011-07-20

Skraplacz wygląda jak chłodnica taka z lamelami , myślę że nie będzie duży i żeby go znaleźć to musisz poszukać sprężarki a potem po jednym z przewodów dojdziesz prosto do skraplacza ale myślę że twój fachowiec napełnił za dużo czynnikiem. Poszukaj jakiegoś chłodniarza który ma końcówki do kimatyzacji samochodowej to ci sprawdzi.


R419a w kombajnie - lukasr - 2011-07-20

Czy to jest mniej więcej taka chłodnica jak w załączniku?
Czy wystarczy ja tylko przedmuchać?


R419a w kombajnie - adrianarktos1 - 2011-07-20

Tak wygląda , nie wpadnij na pomysł aby wdmuchać to kompresorem .Miałem raz klienta , chciał sobie wyczyścić skraplacz w dużej lodówce side by side .Wpadł na pomysł żeby zrobić to kompresorem Smile Efekt był taki że wszystki lamepki od ciśnienie powietrza były powyginane .


R419a w kombajnie - lukasr - 2011-07-20

Czyściłem już ten element jednak to nie pomagało.
Czy może się tak dziać z powodu zbyt dużej ilości czynnika w układzie?
Jeszcze nasuwa mi się myśl, że może nabił nie tym czynnikiem co trzeba? Ponieważ po dobiciu klimy efekt był odwrotny zamiast bardziej chłodzić to przestała wcale.


R419a w kombajnie - miezala5 - 2011-07-20

Wątpie zeby miał R419a ale pewnie miał R22.
Bez manometrów i podpiecia sie nic nie zrobisz!
Zadzwon do tego magika i zapytaj sie jaki gaz dal i ile.
Nie masz na tej karteczce gdzie pisze R419a ile gram zostalo zaaplikowane bo to zamiennik dropin za R22.
Pewnie układ przepełniony jak koledzy podpowiadaja!
Masz pare dni na naprawe moze kiedys przestanie padac i wyjedziesz maszyna w pole!Smile
Pozdo!
Robert


R419a w kombajnie - wit - 2011-07-20

miezala5 napisał(a):Wątpie zeby miał R419a ale pewnie miał R22.

jeśli to był "specjalista od klimy" a nie od chłodni.... i taki pseudofachowiec na jakiego wygląda po sposobie sprawdzania szczelności (naciśnięciem zaworka) -to myślę, że miał jedynie czynnik typowy dla klimatyzacji samochodowej -wiec prawdopodobnie załadował układ r134a...

wie ktoś jak pracuje mieszanka r419a z r134A w proporcja - powiedzmy po połowie? ???
co się dzieje z olejem i zaworami rozprężnymi? ja nawet sobie nie wyobrażam... ale jeśli tak -to się nie dziwię, że przestało chłodzić.

DOWIEDZ się co Twój "spec" władował w układ -i ile tego władował.

i znajdź porządnego chłodniarza -szukaj firmy chłodniczej a nie dobijacza klim samochodowych.
albo porządnego poważnego serwisu klimy --poważnego czyli takiego co robi full serwis naprawy a nie tylko dopełnia.
serwisu mającego przyrządy i narzędzia i umiejącego ich używać a nie ślepo nabijącego z automatu.


R419a w kombajnie - Ghost70 - 2011-07-20

Jeśli nie masz pewności czym była klima dobijana i dodatkowo nie był to zaufany serwis najlepiej będzie wymienić cały czynnik na nowy ... i to we właściwej ilości Smile


R419a w kombajnie - lukasr - 2011-07-20

Żeby mnie następny pseudo "fachowiec" nie zrobił w bambuko:
Opiszecie mi jak wymienia się cały czynnik?
Czy trzeba czymś przeczyścić układ, a może trzeba jeszcze coś wymienić?


R419a w kombajnie - radekklimat - 2011-07-21

W tych kombajnach siedzi sprezarka albo Harrison na R12 albo Sanden na R134a a napewno nie jest i nie było nigdy na R22.
Zrob zdjecia portow tych do napełniania, sprezarki i tabliczce gdzie jest napisane jaki czynnik.
Sam nic nie zrobisz bo jak zostało napełnione niewiadomo czym to nalezy układ wypłukac, zalac własciwym olejem, wymienic filter, sprawdzic szczelnosc, napełnic własciwym czynnikiem, uruchomic i ewentualnie szukac przyczyny braku chłodzenia jak takowy brak wystapi.

Pozdro dla tych co napełniaja klime w autach R22 i jego zamiennikiem R419a


R419a w kombajnie - lukasr - 2011-07-24

Oto zdjęcia sprężarki, zaworu do napełniania oraz napisu.
http://img835.imageshack.us/img835/9585/napenianie.jpg
http://img837.imageshack.us/img837/2689/napissj.jpg
http://img688.imageshack.us/img688/8945/sprarka.jpg


R419a w kombajnie - miezala5 - 2011-07-24

No koleżko!Suptelna różnica miedzy R419a a 413a!Smile
Czyli ze R413a jest zamiennikiem dropin R12 gazu ktorego juz nie wolno uzywac a nawet podchodzic do niego!Wink
Zjecia sa ale co dalej?
Przyłącze HP wysokiego cisnienia na osuszaczu z wziernikiem chyba!?!Tam moze cos zobaczysz jak go wyczyscisz!
Jak zobaczysz ciecz to juz cos!Smile
To wszystko nie zmienia faktu ze musisz sciagnac kogos z manometrami chociaz!
Pozdro!
Robert


R419a w kombajnie - radekklimat - 2011-07-24

Sprezarka to Harrison na R12 i podejzewam ze jest uszkodzona poprzez zastosowanie niewłasciwego gazu.
Dokładna diagnoza natomiast jest mozliwa po rozebraniu jej i rowniez sprawdzenia całego układu, w gre wchodzi rowniez wymiana filtra, npłukanie układu i napełnienie zamiennikiem za R12 czyli R409a


R419a w kombajnie - lukasr - 2016-07-04

Odświeżę temat
W w/w kombajnie chciał bym w końcu naprawić tą klimę.
Oryginalna sprężarka się zatarła Sad
Chciałbym wymienić ją na nową.
I tu nasuwają sie pytanie
Jaką sprężarkę kupić (mam na oku taką od ciężarówki), jakim gazem napełnić i co należało by jeszcze wymienić w układzie?
Może ktoś z forumowiczów podjął by sie takiej wymiany?
Z góry dzięki za odpowiedź