Forum Klimatyzacja
Sterownik zaworu 3d - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Sterownik zaworu 3d (/showthread.php?tid=5542)



Sterownik zaworu 3d - bxz - 2012-03-30

Witam,
Poszukuje sterownika do zaworu 3d, żeby uprościć temat załóżmy że to ma być sterownik nagrzewnicy kanałowej. Układ wentylacyjny już istniejący nagrzewnica do tej pory chodziła "na krótko", temperatura nawiewana wynikowa (temperatura czynnika grzewczego jest sterowna pogodówką kotłowni) ale teraz muszę regulować temperaturę powietrza nawiewanego. Potrzebuje to zrobić w miarę prosto i tanio, wiem że mogę dołożyć sterownik jak do centrali, ale reszta podzespołów jest już "obsłużona" prostą "strycznikową" automatyką i zastosowanie sterownika do centrali to jak walenie z armaty, a inwestor nie jest zainteresowany wymianą całej automatyki... I tu mam kilka koncepcji, może się podzielicie co stosujecie do sterowania wodną nagrzewnicą kanałową.
Koncepcje:
1. Najchętniej widziana - zawór 3d z siłownikiem 0-10V i prosty regulator temperatury z wyjściem 0-10V, gdyby jeszcze był PID było by idealnie
2. zawór 3d on-off sterowany termostatem - spora bezwładność
3. pompa obiegowa nagrzewnicy sterowna termostatem - też spora bezwładność
i właśnie tej bezwładności układu się obawiam w rozwiązaniach on-off...
znowu ładowanie sterownika, tylko po to by wykorzystać 1 wejście i wyjście analogowe też bez sensu.
dlatego moim zdaniem najlepszy byłby prosty sterownik temp => 0-10V najlepiej PID, ale nie znam takiego, może mi coś podsuniecie... chciałbym się dowiedzieć co Wy byście zaproponowali do takiego układu?


Sterownik zaworu 3d - freegass - 2012-03-30

http://www.compit.pl/katalog/13-regulatory-zaworow/produkty/pogodowy-regulator-mieszacza/r315t2_18.html
Schematem pod spodem się nie sugeruj. Na tym regulatorze można sparametryzować każdy zawór z siłownikiem 3poz.


Sterownik zaworu 3d - bxz - 2012-03-30

Dzięki Smile
Znalazłem taki w ofercie tego producenta http://www.compit.pl/katalog/13-regulatory-zaworow/produkty/stalowartosciowy-regulator-mieszacza/r31505_14.html, bo mi pogodówka zupełnie nie potrzebna, cena akceptowalna, ale producent mi nieznany... długo, dużo robisz na tych sterownikach?
Zastanawiam się właśnie jaka jest różnica między zastosowaniem 3poz siłownika i co za tym idzie sterownika, a 0-10V? Ile zajmuje ustawienie takiego sterownika?
Nie mniej jednak rozwiązuje to mój problem i jak nie znajdę nic ciekawszego zastosuje Smile
Pozdrawiam


Sterownik zaworu 3d - freegass - 2012-03-30

W zasadzie to samo tylko bez pogodówki i programów czasowych. Jakość przyzwoita. Po latach czasami są problemy z blokiem zasilania i akumulatorem (R315.05 nie posiada). Ustawianie trzeba zacząć od długich stałych czasowych i zmniejszać do uzyskania najszybszej odpowiedzi bez oscylacji, w pierwszym kontakcie to trochę pracochłonne. Akurat sterowanie 3poz ma tę zaletę, że są tańsze napędy. Funkcjonalnie prawie to samo.
Producent polski, pełne wsparcie.


Sterownik zaworu 3d - bxz - 2012-03-30

Nie znalazłem alternatywy, ale nie bardzo miałem czas szukać... poza tym że trzeba te nastawy opanować, też nie widzę różnicy... dla mnie bardzo ciekawa oferta pozostałych sterowników Smile
Ktoś coś jeszcze podrzuci?
Dzięki jeszcze raz.


Sterownik zaworu 3d - mentor12 - 2012-03-30

Temperaturą powietrza nawiewanego nie da się sterować.Kim był KOPERNIK?Da się sterować powietrzem po odpowiedniej obróbce.Z pogodynką nie mam znajomości.


Sterownik zaworu 3d - zuku - 2012-03-31

Jak tj. centralka nawiewna ze 100% swiezym powietrzem to trzeba sie zastanowic nad termostatem przeciwzamrozeniowym. Ciekawe czy te sterowniki maja wejscie z takiego termostatu


Sterownik zaworu 3d - bxz - 2012-04-01

Jeśli wiesz co ma się stać po uruchomieniu frosta, to wiesz że nie problem to zrobić na styczniku NO/NC Cool
A ten sterownik tego nie obsługuje, a nawet jeśli by obsługiwał i tak bym zrobił dodatkowo na styczniku...
Nie mniej jednak dalej szukam termostatu z wyjściem 0-10V... nie mam doświadczenia w ustawianiu tego sterownika, a 200km jechać i poprawiać mi się nie uśmiecha... nie mówię, że to złe rozwiązanie, gdybym miał bliżej pewnie bym bez wahania zastosował...


Sterownik zaworu 3d - zuku - 2012-04-05

zobacz siemens rle 162


Sterownik zaworu 3d - bxz - 2012-04-05

i brawa dla zuku... teraz już mi się ślepia zamykają jutro się zagłębię, ale to jest to czego szukałem raczej... co prawda jest do instalacji wodnej, ale to dla mnie nie problem (chyba) Smile
szkoda tylko że ofertę złożyłem i nie z ceną Siemensa, będę negocjował zmianę, a jak nie to i tak na 0 wyjdę za sam regulator, więc jak to mówią: za naukę się płaci ^^
Montowałeś już takie i byłbyś skłonny coś podpowiedzieć więcej to bardzo chętnie, może być na PW Rolleyes
A i obsługuje i ogrzewanie i chłodzenie... po prostu bajka ^^
DZIĘKI


Sterownik zaworu 3d - zuku - 2012-04-10

PDF DO RLM162 nie pamiętam ale chyba można było podpiąć do RLM162 regulator wody RLE162 który by pilnował temp. wody na powrocie żeby nie spadła poniżej ustawionej coś w stylu FROSTA