Forum Klimatyzacja
klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym (/showthread.php?tid=5597)



klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - jacek 64 - 2011-10-09

Witam Kolegów .

Czy instalowaliście w serwerowniach układy pracujące w systemie redudantnym ? Jak to realizoawliście. Mam zapotrzebowanie do serwerowni - potrzebne są dwa splity z układem klimatyzatorów pracujących w systemie redundantnym : "zestaw pracy naprzemiennej dla pary urządzeń oraz zapewnienie pracy jednoczesnej sterowane termostatem "

Drugie zapytanie dotyczy zakresu temperatur "- praca do temperatury zewnętrznej -20°C w trybie chłodzenia "
Przejżałem takie firmy jak Daikin, Mitsubischi , Fujitsu . Niestety z tego co znalazłem w specyfikacji technicznej to wszystkie parametry kończa się na -15 C w trybie chłodzenia . Czy znacie modele które mają w opisie pracę przy -20C ???


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - melon - 2011-10-09

Cytat:Czy znacie modele które mają w opisie pracę przy -20C ???

Zobacz na stronie www firmę EMERSON Klimatyzacja precyzyjna w serwerowniach.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - wit - 2011-10-09

Albo... poszukaj czegoś mniej ambitnego -on-off troszkę gorszej firmy -mniej czujników -łatwiej oszukać.
dołóż zestaw pracy zimowej -i przy -20*C powinno pogonić...

co do pracy naprzemiennej nie spotkałem -nie robiłem - ale jeśli któryś typ ma wejście z jednostki wewnętrznej na zewnętrzny on-off to powinno dać radę.
albo przycisk "sterowania ręcznego -"manual" włączający/wyłączający -który można pominąć i wyprowadzić na zewnętrzny styk. wtedy dajesz układ dodatkowy -np. czasówka + termostat -lub sterownik chłodniczy z rotacją który odpala klimy - same klimy mają ustawienia ze swoich własnych sterowników. dodatkowe sterowanie decyduje która z klim ma pracować -a sama klima załącza się zależnie od temperatury.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - melon - 2011-10-09

System kaskadowy przykładowo co 24 h ma jedną zaletę, jeden klimatyzator zawsze odpoczywa co drugi dzień przy dwóch urządzeniach. Ale system rotacyjny jest lepszy, jeden z klimatyzatorów jest na czuwaniu a w razie potrzeby załącza się i wspomaga ten drugi nadmiernie przciążony w godzinach zwiększonego zapotrzebowania na chłód.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - jacek 64 - 2011-10-09

Panowie - nie chodzi mi o dyskusję - czy jest potrzeba czy też nie takiego układu - inwestor w przetargu daje założenia - a ja mam podać cenę na rozwiązanie którego on oczekuje . Dlatego interesują mnie konkretne układy przełączające standardowe jednostki naścienne typu inwerter - bo tego oczekuje inwestor. Jeżeli kaskada - to na jakim konkretnym układzie ?

Druga sprawa to jednostki które w założeniach fabrycznych mogą chłodzić przy -20 st. C temperatury zewnętrznej .


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - wit - 2011-10-09

jacek 64 napisał(a):- inwestor w przetargu daje założenia - a ja mam podać cenę na rozwiązanie którego on oczekuje .

Ty jako wykonawca masz podać rozwiązania które mają szansę działać -i cenę za takowe . albo -masz ponieść konsekwencje jeśli potem działać nie będzie -nawet jeśli będzie w myśl inwestora.
jak coś super-chiper idealnie w myśl założeń inwestora się nie sprawdzi -albo będzie psuć się w czasie gwarancji -koszty napraw poniesie instalujący...

założenia inwestora ... fajna rzecz. ja kiedyś dostałem założenie, żeby urządzenie chłodnicze dopuszczające max 25m rurociągu zainstalować na 150m ... bo inwestor w takiej odległości miał przewidziane miejsce na agregaty...

a co drugi inwestor chce "perpetuam mobile" zero poboru prądu -super efekt chłodzenia i za zerowe koszty....
spełnij takie założenia...
pakując się w montaż układów niekoniecznie mających sens a tylko w myśl założeń inwestora łatwo wpakować się w kłopoty...
wiec może lepiej wysłuchać i opinie krytyczne czy coś ma sens...
zwłaszcza, jeśli chce się montować coś dziwnego -o czym wiedzę trzeba z forum czerpać bo własnej braknie... to warto wysłuchać wszelkich opinii.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - wit - 2011-10-09

a jeśli chodzi o Twoje założenia... dwa urządzenia dostosowane do sterowania centralnego i monitoringu np. z komputera. i programik który okresowo zmienia temp pracy jednostek. np. naprzemiennie o 2 stopnie wyżej ta lub ta......

a i trudno będzie znaleźć typowe invertery pracujące w trybie chłodzenia przy zewnętrznej -20C...
pozostaną drogie urządzenia specjalizowane... specjalnie do serwerowni.
jakaś klimatyzacja precyzyjna...

acha -nigdy takiego rozwiązania nie robiłem -to luźne pomysły do sprawdzenia w dokumentacjach. ja tylko podrzucam pomysł -a nie mam czasu szukać i sprawdzać.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - maryś - 2011-10-10

Daikin na kasetach ma rozwiazanie do pracy naprzemiennej ,dodatkowy moduł plus zegar dobowy styczniki musisz uszyć sam.
nasz krajowy producent buderman ma w tym momencie premierę takiego sterownika uniwersalnego


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - jacek 64 - 2011-10-10

Znalazłem rozwiązanie . Daikin FTXS50J+ RKS50J. Ten zestaw może pracować przy -20C . W skraplaczu jest zwora lub przełącznik. Po przecięciu zwory klima ma pracować przy -20 C. Tak zakłada producent. Normalne katalogowe parametry kończą sie na -10 lub -15 C. Jeżeli chodzi prace naprzemienną to dokłada się moduł KPR413A1S plus zegar dwu kanałowy, termostaty i przekaźniki według schematu Daikina. System jest sterowany zegarami. Na wypadek wzrostu temperatury np uszkodzenia jednej jednostki - druga staruje niezależnie od ustawionego dla niej czasu.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - miezala5 - 2011-10-11

No to teraz zobacz jakie sa koszta takiego zestawu x 2 x 6kW dorzuc swoje koszta i przedstaw klijentowi oferte!Smile
Najlepsze jest to ze ostatnio startowalem w podobnym przetargu zajolem drugie miejsce dajac zebracza oferte!Bylem bardzo ciekawy co przebilo mnie o 300pln glownie chodzi o urzadzenie bo nazwy firm i kwoty byly podane. Chodzilo oczywiscie o Invertera do -20C!

cyt odpowiedz:

zostanie zainstalowane nastepujace urzadzenie:
Klimatyzator FUJITSU ASYG24LF wyposażony w zestaw pracy w niskich temperaturach (grzałka karteru sprężarki + termostat grzałki)
Ponadto Wykonawca zagwarantował (w formie oświadczenia), iż urządzenie będzie działać prawidłowo w trybie chłodzenia również w okresie zimowym przy temperaturze zewnętrznej -20C.

Widziałeś jak się można sprytnie wyrobić!Grzałeczka i termostat i Oświadczenie!

Ja to jeszcze dla swietego spokoju zeby mi elektronika nie wylaczyla Invertera przy minus 20C to bym zamontowal podgrzewanie czujki z termostatem!Smile)

Pozdrawiam!Wszystkich spryciarzy od których się tylko uczyć! Oświadczeń!Smile))
Robert

p.s katalogowo ta klima ma chlodzenie do -10C!
p.s napiszesz sie nakombinujesz a przyjdzie Pan Kaziu ze Spółdzielni napisze Oświadcenie i po sprawie!


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - Shitashii - 2011-10-11

jacek 64 napisał(a):Znalazłem rozwiązanie . Daikin FTXS50J+ RKS50J. Ten zestaw może pracować przy -20C . W skraplaczu jest zwora lub przełącznik. Po przecięciu zwory klima ma pracować przy -20 C. Tak zakłada producent. Normalne katalogowe parametry kończą sie na -10 lub -15 C. Jeżeli chodzi prace naprzemienną to dokłada się moduł KPR413A1S plus zegar dwu kanałowy, termostaty i przekaźniki według schematu Daikina. System jest sterowany zegarami. Na wypadek wzrostu temperatury np uszkodzenia jednej jednostki - druga staruje niezależnie od ustawionego dla niej czasu.

Przypomniało mi się, że właśnie robiłem kiedyś Daikina na KPR413. Ale Daikin nie dawał schematu - sam go opracowałem. Był prosty - dwa przekaźniki, zegar i zasilacz 12V! (bo KPRy musisz sam zasilić). Sygnalizował też awarię klimatyzatora oraz dodatkowo później dodałem sygnalizację awarii pompek skroplin. Problemem była instrukcja do tego adaptera - bo była tak zamotana, że początkowo wydawało się to trudne i skomplikowane do podłączenia.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - Shitashii - 2011-10-11

Return napisał(a):
Shitashii napisał(a):
jacek 64 napisał(a):Znalazłem rozwiązanie . Daikin FTXS50J+ RKS50J. Ten zestaw może pracować przy -20C . W skraplaczu jest zwora lub przełącznik. Po przecięciu zwory klima ma pracować przy -20 C. Tak zakłada producent. Normalne katalogowe parametry kończą sie na -10 lub -15 C. Jeżeli chodzi prace naprzemienną to dokłada się moduł KPR413A1S plus zegar dwu kanałowy, termostaty i przekaźniki według schematu Daikina. System jest sterowany zegarami. Na wypadek wzrostu temperatury np uszkodzenia jednej jednostki - druga staruje niezależnie od ustawionego dla niej czasu.

Przypomniało mi się, że właśnie robiłem kiedyś Daikina na KPR413. Ale Daikin nie dawał schematu - sam go opracowałem. Był prosty - dwa przekaźniki, zegar i zasilacz 12V! (bo KPRy musisz sam zasilić). Sygnalizował też awarię klimatyzatora oraz dodatkowo później dodałem sygnalizację awarii pompek skroplin. Problemem była instrukcja do tego adaptera - bo była tak zamotana, że początkowo wydawało się to trudne i skomplikowane do podłączenia.
TNak lubię twoje wypowiedzi posłuchać.Nie masz wrażenia że coraz bardziej ci się wydaję niż jesteś pewien.Nad takimi schematami się nie pracuje tylko pozostawają w głowie.Ciężko myśleć nad swoją niewiedzą skoro mróz na dachu paraliżuje kartkę papieru i ołówekTy chyba schematu układu urządzenia chłodniczego na oczy nie widziałeś.

1. Lubisz słuchać moich wypowiedzi - a kto Ci je czyta?
2. Częste zdanie Twojego psychiatry: "Nie masz wrażenia że coraz bardziej ci się wydaję niż jesteś pewien"
3. Tobie "pozostawają", a mi nie pozostają .
4. Kto montuje KPR na dachu? Chyba tylko taki specjalista jak Return.
5. Raz widziałem schemat układu chłodniczego. Na oczy.


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - jacek 64 - 2011-10-12

1. Dostałem schemat od Daikina od razu w pierwszym podejsciu. Razem z ofertą.
2. Panowie - Wy chyba nie macie nic do roboty - tylko się kłócicie jak stare przekupy...
3. Z technicznego problemu - robią się pyskówki
4. Zamiast mertorycznej dyskusji - przepychanki
5. Zauważyłem że kilka osób "z dziką rozkoszą" dopieka każdemu kto ma odmienne spojrzenie na temat.
6. Wygląda to jak stado hien - byle by dopiec , poszarpać i udowodnić swoją wyższość

Jednym słowem dziecinada, pycha , złosliwość.

Ps. Dziekuję za każde merytoryczne zdanie i pomoc . Pozdrawiam ludzi piszących na temat Smile


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - chico - 2011-10-13

amen Big Grin


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - Maludinho - 2016-04-05

Temat może nieco stary, ale jak najbardziej aktualny. Ja zajmuje się montażem klimatyzatorów głównie e serwerowniach. Korzystam z układów GSMTRONIK 1.03 bądź z prostszych Sterowników Pracy Naprzemiennej SPN o czym już pisałem w innym temacie. Można ustawić pracę redundantną od 1 minuty do 24 godzin. Sterownik obsługuje max. 4 klimatyzatory. W przypadku przekroczenia ustawionego progu temperaturowego uruchamiany jest alarm i tym samym wszystkie podpięte jednostki. Do tej pory nie miałem żadnych problemów z nimi Smile


klimatyzatory pracujące w systemie redundantnym - ARGUS - 2016-04-07

Fujitsu ma model klimatyzatorów ściennych dedykowanych do serwerowni z już wbudowanym trybem pracy naprzemiennej, kaskadowej oraz zastępczej. Jedynym drobnym problemem jest to że fabrycznie jest nastawiona temperatura +24C w pomieszczeniu (ale i z tym można dać sobie radę). Pozdrawiam