Forum Klimatyzacja
klima kanałowa - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: klima kanałowa (/showthread.php?tid=5685)



klima kanałowa - klimadarek - 2011-11-23

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy i mam pytania mam nadzieje że ktoś mi pomoże, zaczynam dopiero swoją przygodę z klimatyzacją. Chciałbym zamontować w domu jednorodzinnym (parter z poddaszem ) klimatyzacje z centralą na poddaszu, z której odprowadzone będą kanały do pomieszczeń. Nie chce montować klimatyzatorów zależy mi na tym, żeby nie było żadnej recyrkulacji. Jaką klimę wybrać z ze zmiennym strumieniem powietrza czy stałym czy może jeszcze jakimś innym sposobem. Tylko kilka pomieszczeń będzie klimatyzowanych, reszta będzie tylko wentylowana. Salon połączony z kuchnią oraz 3 mniejsze pokoje ( zyski ciepła różne).


klima kanałowa - tommatiz - 2011-11-23

Witam. Klima kanałowa jaka by nie była będzie dobra a jeżeli chodzi o zmienny strumień to w zależności od danego pomieszczenia instaluje się na kanałach nadmuchowych przepustnice które reguluję ilość powietrza nadmuchiwanego. Jedyną wadą takiego systemu jest to że ciężko regulować temperaturę w pomieszczeniach. Ale można zainwestować troszkę więcej i mieć regulację temperatury na każde pomieszczenie Smile Pzdr


klima kanałowa - klimadarek - 2011-11-23

Czyli system ze zmiennym strumieniem będzie najlepszy dla domu jednorodzinnego?

Mam jeszcze pytanie, czy polecicie mi jakąś lekturę, artykuły, abym mógł się pouczyć i dokształcić?


klima kanałowa - alien - 2011-11-24

Witam.

Właśnie zakończyłem podobną robotę.

Sprawdza się to bardzo dobrze aktualnie dom jest ogrzewany cały po przez klimatyzator i klient jest zadowolony.

Klimatyzator FUJITSU 12,5 KW 3 fazy ARYA45LC/AOYD45LA.
Schładza na poddaszu 4 pomieszczenia, na dole salon + kuchnie.

Na poddaszu każde pomieszczenie ma swój termostat który kontroluje temperaturę zadaną w danym pomieszczeniu i po osiągnięciu zamyka przepustnice.

Robiłem też podobną robotę w mieszkaniu na poddaszu około 140m2 apartament, w miejscu gdzie klimatyzator zaciąga powietrze został domontowany wymiennik przeciw prądowy oczywiście doszła czerpnia i wyrzutnia ale klient wymagający i oczywiście również zadowolony po zrobionych odpowiednich pomiarach.

Jeśli masz jakieś pytania pisz na PW

Pozdrawiam


klima kanałowa - miezala5 - 2011-11-25

Nie montowalem nigdy kanałówki dlatego z ciekawoscia czytam co piszecie!
Mam pytanie:
Który czujnik temperatury wewnetrznej steruje agregatem?
Klapy sie zamykaja - o.k
Wieksza moc idzie tam gdzie jeszcze sa otwarte wiec tez sie zamykaja - o.k
Trzeba wybrac pomieszczenie nadrzedne?
Wyjasnijcie mi niedouczonemu jak to dziala!Wink
Dzieki!
Pozdrawiam!
Robert


klima kanałowa - alien - 2011-11-25

Jeśli chodzi o mnie to w pierwszym przykładzie obrotami sprężarki albo jak to określiłeś agregatem steruje sterownik ścienny który jest zamontowany w salonie gdzie z uzgodnieniem z inwestorem najczęściej będzie przebywał niż w pokojach na poddaszu ale również na salon i kuchnie jest zamontowana przepustnica.
W momencie zamknięcia wszystkich przepustnic automatyka wyłącza agregat.

Ale w praktyce to rzadko się zdarza ze zamkną się wszystkie przepustnice ponieważ inwestor ma 3 córki każda ma własny pokój i generalnie zawsze jest coś otwarte i więcej niż 1.

Natomiast w monecie otwartej jednej przepustnicy aby nie było zbyt głośno i zbyt dużego pędu powietrza na jeden punkt mam przepustnice zamontowaną która wyrzuca naddatek powietrza na zewnątrz to dla wygody inwestora jak by mu się nie chciało zmniejszyć bieg, ponieważ nie dało się wysterować osobno wentylatora kanałówki

W drugim przykładzie agregatem steruje czujka na parowniku, na wlocie powietrza.
Ponieważ inwestor chciał mieć rekuperacje wraz z klimą ale bez żadnych ściennych wynalazków oraz mieć kontrole nad każdym pokojem.
Ale tutaj obrotami wentylatora steruje automatyka tylko że oryginalny wentylator został wyciągnięty z kanałówki i się po prostu kręci na wolnej przestrzeni a na głównym ciągu instalacji jest wentylator kanałowy sterowany do otwartych przepustnic.
Generalnie inwestor odpala w zimę kanałówkę w tryb wentylacji aby był odzysk ciepła i zawsze świeże powietrze w lecie kanałówka działa po to aby schładzać pomieszczenia.

A ha klimatyzacja lG oferuje klimę kanałową z przepustnicami i termostatami do maksymalnie 4 pomieszczeń i sprawdza to się również znakomicie tylko że do 4 pomieszczeń. Nie trzeba zbytnio myśleć nad rozwiązaniem problemów bo obroty wentylatora same dostosowują się do ilości otawrych przepustnic.


klima kanałowa - karolbudowlaniec - 2021-07-12

alien napisał(a):A ha klimatyzacja lG oferuje klimę kanałową z przepustnicami i termostatami do maksymalnie 4 pomieszczeń i sprawdza to się również znakomicie tylko że do 4 pomieszczeń. Nie trzeba zbytnio myśleć nad rozwiązaniem problemów bo obroty wentylatora same dostosowują się do ilości otawrych przepustnic.

mam właśnie taki system od lg, na 4 przepustnice, tylko nie wiem czy działa to u mnie prawidłowo. Jak klima jest wyłączona i otworze jedna przepustnicę to i tak muszę odpalić klimę ręcznie, żeby zaczęła chłodzić. Czy ona powinna automatycznie włączyć się przy otwarciu pierwszej przepustnicy i wyłączyć po zamknięciu ostatniej?