Forum Klimatyzacja
Sterowanie NW - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Sterowanie NW (/showthread.php?tid=5787)



Sterowanie NW - kubabaku - 2012-01-19

Witam,
mam taką sytuację...dwa wentylatory kanałowe jeden wywiew a drugi nawiew z filtrem i nagrzewnicą elektryczną (4,5kw)...potrzebuję do tego jakieś sterowanie...myślałem zrobić to tak: reg.tyrystorowy + pulser + czujnik kanałowy i jakiś presostat tylko kwestia sterowania tym wszystkim...chodzi jeszcze o to żeby wentylatory działały zależnie od siebie. Macie może jakiś pomysł??...jakaś koncepcja na to wszystko?
chodzi też o to żeby było nieskomplikowane
pozdrawiam


Sterowanie NW - Bogdan_New_Jersey - 2012-01-19

tak wieczorkiem


Sterowanie NW - bxz - 2012-01-19

kubabaku napisał(a):Witam,
mam taką sytuację...dwa wentylatory kanałowe jeden wywiew a drugi nawiew z filtrem i nagrzewnicą elektryczną (4,5kw)...potrzebuję do tego jakieś sterowanie...myślałem zrobić to tak: reg.tyrystorowy + pulser + czujnik kanałowy i jakiś presostat tylko kwestia sterowania tym wszystkim...chodzi jeszcze o to żeby wentylatory działały zależnie od siebie. Macie może jakiś pomysł??...jakaś koncepcja na to wszystko?
chodzi też o to żeby było nieskomplikowane
pozdrawiam

spiąć je pod wspólny stycznik? chyba że nie zaskoczyłem OCB...
z doświadczenia: lepiej kupić centralkę nawiewną z hurtownii wentylacyjnej, przy małych wydatkach różnica w cenie niewielka, a jak policzysz czas na zakup elektryki, złożenie "szafy", montaż na miejscu i "oszycie" a w hurtowni ma się dobry rabat to te litewskie centralki wychodzą minimalnie drożej, a mają panel więc i klienta można do tej niewielkiej różnicy w cenie przekonać... przy większych wydajnościach... zresztą sprawdź sobie Big Grin


Sterowanie NW - kubabaku - 2012-01-20

no właśnie problem jest z tym, że te wentylatory już ktoś zamontował (poprostu same wentylatory+nagrzewnica na nawiewie)...historii dokładnie nie znam ale klient z którym współpracowałem zwrócił się do mnie o uruchomienie itd. chciałbym to ogarnąć bo mam u niego dobra perspektywę na ten rok...więc wiadomo.
sorry nie mogę skojarzyć tych "litewskich centralek" (?)


Sterowanie NW - bxz - 2012-01-20

Nawiew:
1. Presostat filtra
2. Presostat jako zabezpieczenie nagrzewnicy
3. Termostat kanałowy, jeśli pomieszczenie jest grzane przez inny układ, jeśli tylko wentylacją to pomieszczeniowy.
4. Pulser jeśli chcesz sterować temperaturą, jeśli nie, a chcesz sterować wydajnością wentylatora termostat ograniczający temperaturę nawiewu
5. Sterownik tyrystorowy, jeśli wentylator jest przystosowany...
Wyciąg: patrz pkt 5.
Szafeczkę z wyprowadzonymi sygnałami pracy, awarii, filtra... czasówka do presa nagrzewnicy na czas rozruchu, opcjonalnie czasówka wentylatora na wychłodzenie nagrzewnicy, wszystko na osobnych eSach, a wentylatory spiąć na styczniku... temat już był wałkowany na forum Smile
A co do litewskich.... są OK, dostępne w najpopularniejszej hurtownii i są zazwyczaj "od ręki" przy większych wydajnościach polecam polskiego producenta z siedzibą w Rykach...


Sterowanie NW - csw - 2012-01-20

Wszystko zależy ile masz na to $, może warto coś na ACX.
A najprościej załącz wyłącz + zabezpieczenia i tyle.
Jak coś to pisz.


Sterowanie NW - Shitashii - 2012-01-21

@ bxz: A robisz trochę tych centralek z Juwe... z Ryk? Bo moim zdaniem regulator słabo sobie radzi z rekuperacją. To tak na marginesie.
Co do wątku, to sprawa dość prosta dla prostego elektryka/automatyka. A można nawet z finezją, fajniej i ciekawiej.


Sterowanie NW - bxz - 2012-01-21

Co to znaczy słabo sobie radzi z rekuperacją? Konkretny przykład... krzyżówka czy obrotówka czy jeszcze inny odzysk? nic takiego nie zauważyłem, więc musisz mi to łopatologicznie wyłożyć... Krzyżówki mają z Hetex'a więc to na pewno nie problem od strony mechanicznej.... Sterowanie RLU200 Siemensa rozumiem?


Sterowanie NW - Shitashii - 2012-01-21

Krzyżowy. Sterownik inny, jakby samoróbka. Jutro postaram się to opisać, dziś już nie mam sił. Generalnie: nastawa: 23*C, w pomieszczeniu 28*C -> wyłącza grzanie, otwiera bypass i temp nawiewu spada aż do wyłączenia przeciwzamrożeniówką (3 - 8*C).
jutro...jutro....


Sterowanie NW - bxz - 2012-01-21

Jeśli zyski ciepła w pomieszczeniu pokrywają zapotrzebowanie na ciepło wentylacyjne, a czujnik wiodący jest pomieszczeniowy, to tak się będzie działo... trzeba zmienić wiodący na ten kanałowy na nawiewie... Układ z klima? i jeszcze milion pytań Smile Jak masz kartę doborową centralki i schemat automatyki wrzuć na bxz@o2.pl bo bez tego to muszę Bogdana o wypożyczenie kuli poprosić Smile Podejrzewam, że sterownik nieorginalny, od dawna na Simensie robią, chyba że mowa o RGS'ach... to linia raczej reku na domki z takim prostszym sterowaniem... daj konkrety to będziemy się zastanawiać Wink


Sterowanie NW - Shitashii - 2012-01-22

Big Grin No właśnie to RGS. Na razie przyblokowałem przepustnicę na jakieś 30* (30% ?). Muszę załatwić sobie do tego instrukcję i może się kiedyś tam wybiorę.