Forum Klimatyzacja
rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? (/showthread.php?tid=6505)



rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - wit - 2012-08-14

Witam.
" troszkę nie moje klimaty" -zazwyczaj operuję mniejszymi średnicami...

ale -będę potrzebował zrobić kilkanaście kielichów (mufek) na rurach miedzianych fi 108...
88, 76 itp.

możecie polecić jakiś względnie niedrogi -a dający radę ekspander?

wszystko "normalne" kończy się na 42mm -a rothenberger A1 -cóż fajny jest -ale...

a macie jakąś metodę na wykonanie złączek w tych średnicach -jakiś "patent" ? Może troszkę tańsza od rothenbergera?


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - barbie - 2012-08-14

co Ty właściwie potrzebujesz--chyba rozpęczarkę ? .na tą średnicę kosztuje wiele euro u naszych zachodnich sąsiadów .


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - wit - 2012-08-14

tak -rozpęczarkę.

nazwy bywają różne -ja mówię expander.

jest coś takiego jak rothenberger A1 -ale drogi, że...

kolega widział kiedyś w terenie jakąś samoróbkę lub wykonanie rzemieślnicze - coś co wkładało się w rurę 108 i skręcało dwoma kluczami -wiec była to tańsza alternatywa. niestety kolega nie przyjrzał się jak to było wykonane... wtedy temat nas nie interesował...

a robota taka głupia ilość - za dużo złączek żeby pożyczyć rozpęczarkę lub stosować mufy dwustronne a za mało żeby opłacało się kupić porządny sprzęt do rozpęczania...


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - klimatolog - 2012-08-14

Kup gotowe mufy równoprzelotowe.


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - wit - 2012-08-14

gotowa mufa -to dwa luty zamiast jednego.

koszt mufy 108 -spory. kilkunastu muf -jeszcze większy
czas lutowania -na każde połączenie rur -dodatkowe połączenie lutowane. lutowanie 108 chwilkę trwa. paskudnie długą chwilkę. dodatkowe lutowie, gazy....

no i dodatkowe połączenia -to dodatkowe ryzyko nieszczelności.

położyć 10 spoin fi 108 a położyć 20...
zdecydowanie lepiej rozpęczyć jedna rurę i wsadzić w nią drugą...


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - klimatolog - 2012-08-14

No fakt.Ale kombinowanie też kosztuje.I to chyba więcej.Jak masz dalsze perspektywy pracy przy tych średnicach to pozostaje inwestycja w sprzęt-wyżarzenie końcówek rur i umiejętne pobijanie młotkiem stalowego wałka dla średnicy 108 dobry wałek to 35 mm.Ale też jest to pracochłonne.Samoróbkę widziałem na tej zasadzie i całkiem sobie radziła.3 wałki rozpęczające.Elementem rozpęczającym tuleje był sciągacz do łożysk trójramienny co chwilę podkręcany.


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - barbie - 2012-08-14

wykonaj samodzielnie mufki z resztek rur to będzie najtaniej .


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - mister - 2012-08-14

http://allegro.pl/zestaw-przyrzadow-do-poszerzania-rur-i2500313967.html


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - p.obelix - 2012-08-14

Lub podwójny rurociąg o mniejszych średnicach z kolektorem przy agregacie.


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - klimatolog - 2012-08-14

Ale jaja.Ci projektanci chyba się wogóle nie znają.Widzę to na tłocznej z podziałem mocy aby nie było kłopotu z porwaniem oleju .Ale jak żyję nie widziałem ssącej w dwóch rurociągach.A w stali da radę ale to nie te czasy.Wymogi.Macie panowie bardzo bujną wyobrażnię.Nawet większą niż ja.Ja takiej nie posiadam.I dobrze bo
zainteresowany by potrzebował wiele trójników na ssaniu i redukcji.O reszcie nie wspomnę.Jak automatyka i przetworniki.Czy wy naprawdę siebie słyszycie i mieliście doświadczenie w chłodzeniu wielko obszarowych magazynów typu tesco- biedronka?ITP?


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - klimatolog - 2012-08-14

crocens napisał(a):wit, nie taniej w stali taki rurocią 108?
Dasz gwarancję na innowacyjną technologię ?


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - wit - 2012-08-14

crocens napisał(a):wit, nie taniej w stali taki rurocią 108?

taniej, ale niekoniecznie lepiej.
stalowy -koroduje. zewnętrznie -grozi po kilku latach rozszczelnieniem z powodu korozji.

Wewnętrznie -zazwyczaj rury stalowe maja zabrudzone wnętrze -praktycznie zawsze jest odrobina korozji -potem to idzie w olej i w agregaty -nie wydłuża trwałości sprężarek, czasem coś zapycha.

no i do prac w stali -do kawałka rurociągu trzeba by podnająć inną firmę... spawanie w tigu -a to też koszty.

z miedzią czy ja czy kolega sobie poradzimy.ze stalą na szczelność już nie.

znowu wyłazi głupia ilość -za mało grubego rurociągu żeby opłacało się mieszać technologie...
pomyślę, przekalkuluję -ale chyba lepiej wykonać wszystko w miedzi.

a kładzenie dwóch cieńszych miedzianych nitek -niekoniecznie jest łatwiejsze. za to -bardziej pracochłonne i droższe materiałowo.

p.obelix -przelicz przekroje -jakie dwie rury odpowiadają jednej 108mm ... mi wychodzi około 80mm...

osobiście -108 czy 80 nie widzę żadnej różnicy w trudności montażu i kosztach narzędzi... oprócz tego, ze podwójnie...


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - Gargamel1231 - 2017-08-10

Ja mam [reklama] już jakiś czas, używam i nadal dobrze się sprawuje.


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - barbie - 2017-08-10

Handlowiec naucz się czytać post jest o dużych średnicach .


rozpęczarka-wyoblarka-kielicharka do rur duzych średnic -jaka ? - wit - 2017-08-10

i post jest sprzed pięciu lat. z 2012 roku.

Gwoli zaspokojenia ciekawości kupiłem wtedy takie cudo ekspander Rothenberger`a A1 .

I na 108 śmigał aż miło. Tylko cena była mniej miła...