Forum Klimatyzacja
ogrzewanie małego domu.. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: ogrzewanie małego domu.. (/showthread.php?tid=6572)



ogrzewanie małego domu.. - No gas No coal - 2012-09-09

Witam wszystkich. Jestem nowym forumowiczem. A wizyty dotyczyć będą waszych rzeczowych mam nadzieję porad /sugestii co do rozwiązania ogrzewania bądź tez wspomagania ogrzewania systemem klimatyzacji.
Dom to bliżniak, wykonany z bala drewnianego, docieplony styropianem 12 cm ściany, 20 cm od gruntu, 20 cm wełny w poddaszu.
Moja częśc ma ok 90 m2 ale = ok 60 m2 (30m2 parter +30m2 antresola)to wysokie na 6mb pomieszczenie typu studio z salonem i małą kuchnią na dole oraz podwieszoną sypialnią na antresoli. Za drzwiami drugie pomieszczenie ok 25 o wysokości 3 m to osobny pokój. W domu mieszkaja 2 osoby. Wyposażenie 'grzejące lodóka, komputer, TV. Oświetlenie jest energooszczedne typu led więc nie grzeje. Centralnie zamontowany jest kominek, którego komin z kwasowki idzie aż do kalenicy. Kominek dobrze ogrzewa to 60 m2, ale by zniwelowac 'poduszkę powietrzną' zbierającą się najpierw na górze/poddaszu, zamontowany jest wolnoobrotowy wiatrak o dużej średnicy, który rotuje ciepłe powietrze na dół.
System prosty i działa. Jednakze chciałbym miec coś bardziej komfortowego=bez koniecznosci dokładania co 3-4 godziny Dlatego tutaj po na dole myślałem o splicie o wydajnosci min na 60m2. Gorzej z tym drugim pomieszczeniem za drzwiami-tam nie dociera ciepło kominka, wiec tez pomyśląłem o drugim splicie o mocy odpowiedniej na ok 25 m2.
Dom usytuowany jest w Łodzi, okna nowe plastikowe wychodzą na zachód i na wschód i przypominam to jest to połowa bliżniaka-wiec jedną ścianą chroni mnie sąsiad.Odległości od jednostki centralnej do splitów nie przekroczą 3-4 metrów .
Proszę o sugestie jakie urządzenia, ile BTU, czy warto większe mocowo i o ile, jakie marki, w którym miejscu umieścic urządzenia etc. Jesli znajdzie się fachowiec chcący się podjąc wsparcia i montażu to OK Jeśli nie, będę więcej wiedział przy szukaniu wykonawcy.
Nie chcę wydawać mega dużo, bo czasem to się nie opłaca w czasie,ale tez nie chce miec problemu za dwa lata.
WIem że np systemy Blyss z castoramy działają nadzwyczaj poprawnie i w sumie bez usterek, (opinia od uzytkowników i montera) ale efektywnośc zaczyna się przy -5st.
A zalezy mi od -15 st, poza tym COP min 3.5, inwerter, 220v -instalację mam tylko 220 v, ale dwutaryfową.
Na razie słyszałem że tylko Mitsubishi, Fuji dadzą radę ale czy przy takiej ilości producentów nikt więcej nie ma sprzętu DZIAŁAJĄCEGO od -15 st ??


Nie wiem co w tej chwili podac, dlatego odniosę się do każdej rady, sugestii podając co potrzeba.
Liczę na wsparcie a najchętniej o dopasowanie i montaż rozsądnego rozwiązania.


ogrzewanie małego domu.. - Shitashii - 2012-09-10

Moja odpowiedź to nie będzie złoty środek ani panaceum, ale zanim wybierzesz producenta to odpowiedz sobie na pytanie: z jaką nazwą (firmą, marką) spotkałeś się już kiedyś, wcześniej? Jeśli jednak było to jakiś blyss, to dziękuję za uwagę.


ogrzewanie małego domu.. - klimatolog - 2012-09-10

Czyli są niesamowite skoro efektywnośc zaczyna się przy -5st..


ogrzewanie małego domu.. - No gas No coal - 2012-09-11

No super, sądziełem że TU spotkam się z rzeczową poradą czy konstruktywnymi wypowiedziami..
Mitsubishi, Fuji, Dalkin, Akai, Gree, Samsung, LG, Airwell, MC Quey,Hitachi, Whirpool etc etc. Jakie to ma znaczenie-nie wiem, natomiast dlaczego wielmożnych fachowców oburza wymienienie sprzętu blyss-nie wiem, są i zadowolenie z tych urządzeń.
Po to zwracam się z zagadnieniem o szersze potraktowanie tematu i pomoc a nawet ofertę podjęcia sie realizacji tu na forum, by mieć sprawdzone, działające rozwiązanie. Więc może kolega 'klimatolog' się wykaże teraz Smile
Liczę ,że w tym gronie znajdę jednak praktyczne sugestie i realizatorów.
Z poważaniem czekam na posty


ogrzewanie małego domu.. - klimatolog - 2012-09-11

Znaczenie ma efektywność.
<reklama-pozdrawiam, admin>


ogrzewanie małego domu.. - adamem - 2014-02-26

Ja osobiście nie polecałbym dogrzewania klimatyzacją - u nas nie zdało to egzaminu. Polecam raczej zainteresować się dogrzewaniem DGP - Według mnie to rozwiązanie optymalne.


ogrzewanie małego domu.. - miezala5 - 2014-03-03

adamem napisał(a):Ja osobiście nie polecałbym dogrzewania klimatyzacją - u nas nie zdało to egzaminu. Polecam raczej zainteresować się dogrzewaniem DGP - Według mnie to rozwiązanie optymalne.

A czemusz to nie zdało egzaminu jeżeli można wiedzieć?


ogrzewanie małego domu.. - klimatolog - 2014-03-12

miezala5 napisał(a):
adamem napisał(a):Ja osobiście nie polecałbym dogrzewania klimatyzacją - u nas nie zdało to egzaminu. Polecam raczej zainteresować się dogrzewaniem DGP - Według mnie to rozwiązanie optymalne.

A czemusz to nie zdało egzaminu jeżeli można wiedzieć?
Nie mylmy pojęć pomiędzy dogrzewaniem za pomocą powietrze -powietrze a ogrzewaniem innej pompy ciepła.Inną sprawą jest akumulator ciepła nie mający nic wspólnego ze skraplaczem typowego podgrzewacza pomieszczeń ponieważ jego przewymiarowanie jest odpowiednie aby zapewnić odzysk ciepła nawet z powietrza arktycznego.


ogrzewanie małego domu.. - KrystianGBX - 2014-04-09

Polecam zapoznać się z ofertą multi-split firmy MDV (Midea), pracuje od -20 do 45, tani, 3 lata gwrancji, serwis części natychmiastowy. U ciebie efektywne będzie 2x5kW, 8kW nie ma co montować bo nikt nie wytrzyma głośności wydmuchiwanego powietrza z jednostki wew. Oczywiście mowa tutaj o sprężarce inwerterowej.

Jeżeli istnieje możliwość instalacji rur wentylacyjnych, można też pomyśleć o wymienniku ciepła i rekupercji z nagrzewnicą wodną bądź elektryczną.


ogrzewanie małego domu.. - Tomm - 2014-08-11

A jaki to przedział cenowy będzie ? urządzenia i osobno jego instalacji ?