Forum Klimatyzacja
Instalacja elektryczna a klimatyzacja - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Instalacja elektryczna a klimatyzacja (/showthread.php?tid=6707)

Strony: 1 2


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - wookash99 - 2012-12-07

Witam,

jestem w trakcie remontu mieszkania. Planujemy założyć klimatyzację. Dostałem już ofertę od firmy zakładającej klimatyzację, jednak mam pewną wątpliwość. Na moje pytanie, czy klimatyzacja nie powinna być zainstalowana na oddzielnym obwodzie elektrycznym Pan powiedział, że nie koniecznie, ale jak bardzo chcę, to nie ma problemu, można ciągnąć od tablicy z bezpiecznikami dodatkowy kabel. I teraz pytanie, ma być na oddzielnym obwodzie czy nie musi?



Przy okazji, jakieś opinie, co do tego wyboru? Cena za komplet z montażem to 7.000.

Mieszkanie dwupoziomowe na poddaszu, na dole duży pokój, ok 35m2 do chłodzenia, na górze sypialnia, ok 20m2. Montaż jednostki zewn. jest możliwy na balkonie, długość instalacji tak mniej więcej to jakieś 5m do pierwszej jednostki i 9m do drugiej.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-07

Schładzalniki pomieszczeń posiadają wtyczkę jak odkurzacz czy pralka.Klimatyzacja zapewnia odpowiednią wilgotność-temperaturę-czystość powietrza?


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - wookash99 - 2012-12-07

Nie do końca rozumiem chyba. Nie wiem jaką wtyczkę mają schładzalniki, zestaw jeszcze nie został kupiony, ale o ile dobrze kojarzę to ta klimatyzacja jest jednofazowa. Jestem dopiero na etapie podjęcia decyzji. Pytanie tylko czy kłaść dla niej specjalny obwód przez dodatkowy bezpiecznik, czy nie. Według danych producenta pobór prądu to ok. 1,5kW.

I druga kwestia, to czy przy tej cenie i wielkości pomieszczeń czy to dobry wybór?

Cytat:Klimatyzacja zapewnia odpowiednią wilgotność-temperaturę-czystość powietrza?
Nie rozumiem?


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - miezala5 - 2012-12-07

Jak narbajdziej powinienes zaplanowac osobnego esa dla klimatyzacji.
Koszta niewielkie a kożyści same!
Jezeli na 100% znasz miejsce jednostki zewnetrznej to przeciag do niej 3x2,5 i B16 wystarczy.
Co do wyboru to same metry kwadratowe niewiele mówią żeby dobrze dobrać moc urządzeń!
Zakładam że 3,5 kW do salonu i 2 kW do sypialni.Jezeli salon nie jest mocno przeszklony i nasłoneczniony to powinno byc o.k ale jak masz duzo slonca i robisz impre na 8 osób to może być mało!
Nie montowałem Vivaxa ale jak w gorącej Chorwacji daje rade to chyba jest solidnym Chorwackim Chińczykiem!Napewno złożony na dobrych sprężarkach Sanyo i Mitsubishi!
Z montażem za multi to niezla cena!
Sprawdz o glosnosc jednostki wewnetrznej na najwolniejszym biegu przyda sie do sypialni 19-20db.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - kubabaku - 2012-12-07

jak najbardziej daj osobny obwód.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - crocens - 2012-12-07

Zabezpieczenie wielkości jakie podaje producent, podejrzewam że będzie to 16A; a co do charakterystyki to zdecydowanie C, Jeżeli masz możliwośc, to zrób sobie osobny obwód tym bardziej, że multisplity z reguły nie mają wtyczki i z reguły zasilanie jedn. wew leci od jedn. zewn a nie od jakiegoś gniazdka...
z reguły...


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - wookash99 - 2012-12-07

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. W takim dorzucę dodatkowy obwód - nie zaszkodzi.

Co do jednostki w sypialni, to miała być taka: 29 dBA, mam nadzieję, że da się spać Rolleyes

Co do mocy poszczególnych jednostek to mam nadzieję, że wystarczy, zwłaszcza ta w salonie. Salon ma trzy okna połaciowe - poddasze (będę zakładach rolety, które trochę odetną słońce w ciepłe dni) i podwójne drzwi balkonowe. Rano słońce świeci w okna balkonowe, potem przechodzi na drugą stronę i w południe aż do zachodu świeci w okna połaciowe.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-08

crocens napisał(a):Zabezpieczenie wielkości jakie podaje producent, podejrzewam że będzie to 16A; a co do charakterystyki to zdecydowanie C, Jeżeli masz możliwośc, to zrób sobie osobny obwód tym bardziej, że multisplity z reguły nie mają wtyczki i z reguły zasilanie jedn. wew leci od jedn. zewn a nie od jakiegoś gniazdka...
z reguły...
Co za różnica co będzie zasilone?Czasami bliżej z napięciem do wewnętrznej jednostki niż do zewnętrznej pamiętając o odpowiednim przekroju przewodu.Zasilania i tak są równoległe.Nie rozumiem dlaczego trzeba zasilić jz skoro ona zasilana jest napięciem jedno-fazowym.Tak jak jest w tym przykładzie.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - crocens - 2012-12-09

wyciągasz zdania z kontekstu:
1. napisałem, że producent podaje zabezpieczenie jakiej wielkości powinno być dobrane.
2. Co ma zabezpieczenie w pionach do charakterystyki bezpiecznika do klimy? Jeżeli dobiera się zabezpieczenia selektywnie to nie ma to żadnego znaczenia.
3. 5-cio krotny prąd... polecam zapoznać się z zasadą działania zabezpieczeń nadprądowych. Mówisz o wyzwalaczu elektromagnesowym, jest jescze wyzwalacz termiczny (bimetaliczny) który chwyta ze zwłoką mneijsze przciążenia... (1,15- 1,4 krotne)

Pozdrawiam


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - awax - 2012-12-09

adamdud napisał(a):
klimatolog napisał(a):podejrzewam że będzie to 16A; a co do charakterystyki to zdecydowanie C,

A może tak zapytaj się najpierw jakie ma zabezpieczenia w pionach a potem pisz "C"
Tom twoje "C" ma 5-cio krotny prąd więc może go nie wywalić. Tak jak klimę po co przewymiarowywać. Spokojnie 10 A i to w B poza tym czy ma różnicówkę warto by spytać

Po jaką cholerę podpowiadacie takie herezje????
Autor podał link do klimy i tam jest m.in. instrukcja producenta.
Zalecane zabezpieczenie to 25A ,co do charakterystyki to chyba nie powinno być problemu
jakie dajemy w urządzeniach tego typu.
Może udzielając porad powinno się podpisywać?
Część osób tu się uczy i takie pseudoporady są szkodliwe.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-09

awax ale ja nie pisałem w tym wątku czym powinno być zabezpieczone,tylko z której strony co nie jest istotne przy napięcu jedno-fazowym uwzgledniając odpowiedni przekrój przewodu zasilającego.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - awax - 2012-12-09

Ja nie pisałem i nikim konkretnym.
Po prostu średnice przewodów i wielkość zabezpieczenia podaje Producent i nawet jak moim zdaniem wystarczyłby C16 to trzeba założyć 25.
Porady typu "wydaje mi się "są bez sensu.Jak już ktoś doradza to niech to będzie ktoś kto się na tym zna,a nie przekwalifikował się rok temu np z piekarza .
Pytający często sądzi ,że odpowiada mu profesjonalista i uczy się robić fuszerkę.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - Shitashii - 2012-12-09

klimatolog napisał(a):
crocens napisał(a):Zabezpieczenie wielkości jakie podaje producent, podejrzewam że będzie to 16A; a co do charakterystyki to zdecydowanie C, Jeżeli masz możliwośc, to zrób sobie osobny obwód tym bardziej, że multisplity z reguły nie mają wtyczki i z reguły zasilanie jedn. wew leci od jedn. zewn a nie od jakiegoś gniazdka...
z reguły...
Co za różnica co będzie zasilone?Czasami bliżej z napięciem do wewnętrznej jednostki niż do zewnętrznej pamiętając o odpowiednim przekroju przewodu.Zasilania i tak są równoległe.Nie rozumiem dlaczego trzeba zasilić jz skoro ona zasilana jest napięciem jedno-fazowym.Tak jak jest w tym przykładzie.
Wyobraź sobie montaż takiego multi na nowym obiekcie, gdzie jedna jw będzie np na parterze, a druga na I piętrze. Elektrycy doprowadzają zasilanie do jw w taki sposób: z rozdzielni na parterze do jednostki na parterze, a z rozdzielni na I piętrze do jw na I piętrze. Przeważnie w projektach nie ma takich szczegółów, żeby zasilili z tej samej fazy. (W projektach bywają takie babole, że od razu powinni projektanta ustawić pod ścianą - ale to inny temat. ) No i jednostki wewnętrzne zasilone z różnych faz będą powodowały problem. Oczywiście fachowiec dość szybko to wyłapie, ale to dodatkowy czas i stres.
Natomiast zasilenie tylko agregatu nie powoduje tu takiego problemu.
Mam nadzieję, że prosto to opisałem.

Co do zabezpieczeń - ja stosuję najmniejsze jakie można, aby uzyskać najmniejszy prąd wyłączenia.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-09

Shitashii przeanalizuj schemat takiego schładzalnika o ile nie posiada zasilania 3-fazowego.Wszystkie jednostki pod względem zasilania są w obwodach równoległe.I wystarczy podłączyć najbliższą jednostkę wewnętrzną odpowiednim przewodem i równolegle ją połączyć z jednoską zewnętrzną.Mamy efekt korzyści na przewodzie?


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - Shitashii - 2012-12-09

A! O to Ci chodzi... To ok. Kwestia tylko czy to prawidłowo, np w sprawach przewodu PE.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-09

Awax ale mi nic się nie wydaje.O co chodzi? Wkładając chłodnicę schładzalnika do pieca to i nawet 60 amper nie wytrzyma.Zaskakujące przegrzanie będzie górą?


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-09

Moim zdaniem Przewód PE bardziej chroni klienta zapobiegając dalszym połączeniom.Serwisant zawsze może zmierzyć a klient nie.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2012-12-09

A tak poza tematem.Dlaczego kiedyś zabezpieczone było zero? bezpiecznikami topikowymi?Czy to nieświadomość energetyków polskich?taka to se historia?


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - awax - 2012-12-10

wookash99 napisał(a):Witam,

jestem w trakcie remontu mieszkania. Planujemy założyć klimatyzację. Dostałem już ofertę od firmy zakładającej klimatyzację, jednak mam pewną wątpliwość. Na moje pytanie, czy klimatyzacja nie powinna być zainstalowana na oddzielnym obwodzie elektrycznym Pan powiedział, że nie koniecznie, ale jak bardzo chcę, to nie ma problemu, można ciągnąć od tablicy z bezpiecznikami dodatkowy kabel. I teraz pytanie, ma być na oddzielnym obwodzie czy nie musi?



Przy okazji, jakieś opinie, co do tego wyboru? Cena za komplet z montażem to 7.000.

Mieszkanie dwupoziomowe na poddaszu, na dole duży pokój, ok 35m2 do chłodzenia, na górze sypialnia, ok 20m2. Montaż jednostki zewn. jest możliwy na balkonie, długość instalacji tak mniej więcej to jakieś 5m do pierwszej jednostki i 9m do drugiej.

Może reasumując warto napisać?:
-zasilanie oddzielne przewodem zgodnym z instrukcją i zabezpieczeniem zgodnym z instrukcją;
-wydajność sprawdzić sporządzając uproszczony bilans energetyczny;
-cenę porównać z konkurencyjnymi w okolicy.
Miłego Dnia


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - wookash99 - 2012-12-12

Dzięki jeszcze raz wszystkim za odpowiedzi. Dodatkowy obwód pociągnięty, czekam na montaż klimy, a potem do lata, żeby sprawdzić czy moc dobrze dobrana Rolleyes


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - Remik - 2013-01-30

klimatolog napisał(a):
crocens napisał(a):Zabezpieczenie wielkości jakie podaje producent, podejrzewam że będzie to 16A; a co do charakterystyki to zdecydowanie C, Jeżeli masz możliwośc, to zrób sobie osobny obwód tym bardziej, że multisplity z reguły nie mają wtyczki i z reguły zasilanie jedn. wew leci od jedn. zewn a nie od jakiegoś gniazdka...
z reguły...
Co za różnica co będzie zasilone?Czasami bliżej z napięciem do wewnętrznej jednostki niż do zewnętrznej pamiętając o odpowiednim przekroju przewodu.Zasilania i tak są równoległe.Nie rozumiem dlaczego trzeba zasilić jz skoro ona zasilana jest napięciem jedno-fazowym.Tak jak jest w tym przykładzie.

Różnica jest taka, że dla bezpiecznika 25A Prawo Budowlane nakazuje stosować minimalny przekrój przewodu 4mm2 a w pewnych okolicznościach nawet 6mm2. W jednostce wewnętrznej nie ma tyle miejsca ani nawet takich zacisków, żeby robić rozgałęzienia. Od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej można prowadzić przewód 1,5mm2 gdyż w jednostce zewnętrznej zwykle jest zabezpieczenie jednostki wewnętrznej


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2013-01-31

A po co te moski w jednostkach?


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - Remik - 2013-02-01

To nie jest trudne. Jak pomyślisz to zgadniesz.


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - klimatolog - 2013-02-01

Kolego Remik w poście 21 cytujesz.Ja nie piszę o zabezpieczeniach tylko o miejscu zasilenia urządzenia.O moskach to było pytanie tendencyjne dla Ciebie.Przeczytaj post numer 14 co napisałem.(odpowiednim przewodem)Nie wiem kto powinien pomyśleć.6mm2 to przesada w jednostce z mocą chłodniczą o której jest temat.Wydaje mi się że nie byłeś pilnym uczniem podczas kursu.I nasuwa się pytanie.Dlaczego i kto wydał Tobie zgodę na wykonywanie tego zawodu gdzie Ty jako instalator prze wymiarowujesz przewody doprowadzając tym samym do nieświadomego zwiększenia emisji niepotrzebnych gazów.Jako członek powinieneś o tym wiedzieć.To nie jest trudne. Jak pomyślisz .


Instalacja elektryczna a klimatyzacja - Owczar - 2013-02-08

Daikin dla serii Easy Inverter o mocy pobieranej ~kW zaleca przewód 3x1,5mm2 i zabezpieczenie 15A, a dla mocy ~1,9kW ten sam przewód i zabezpieczenie 20A.

Nie mniej jednak dla klimatyzacji przygotowałem osobną linię od rozdzielni z przewodem 3x2,5.