Forum Klimatyzacja
[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo w transporcie (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=28)
+--- Wątek: [Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik (/showthread.php?tid=7002)



[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - konsument - 2013-04-25

Witam, mam problem z agregatem jak w temacie. Był wyciek gazu - wszystko działało (każdy podzespół) jednak nie było chłodzenia, pojechałem więc napełnić.
Zlokalizowano nieszczelność, nabito 1kg R134a. Zaczęło działać, chłodziło ładnie i nagle się wyłączyło, tzn sterownik pracuje, świecą się kontrolki, ale agregat nie działa (ani wentylator chłodnicy, ani jedna ani druga sprężarka (jedna tradycyjna samochodowa druga na 230V).
Wszystkie zabezpieczenia chłodnicze tzn presostaty itp zostały sprawdzone ale z marnym skutkiem. Okazało się, że przepalił się bezpiecznik w skrzynce na dachu (pod czarną pokrywą) taki tradycyjny samochodowy bezpiecznik znajdujący się na płytce drukowanej 10A, wymieniłem go i agregat znów zaczął normalnie działać. Schłodził w ciągu 15 km z 13 do 4 stopni wyłączył się, potem załączył się jak temp wzrosła, ale po kolejnym wyłączeniu już się nie włączył.
Otworzyłem więc tą skrzynkę i wymieniłem bezpiecznik ponownie, ale po 10 sekundach znowu się przepalił. Nie mam żadnego schematu od tego agregatu, a elektryk samochodowy nie chce się za to wziąć. Firma chłodnicza też nie chce się tym zająć, a w moim mieście niestety nie ma typowych specjalistów od chłodnictwa w pojazdach.
Dodam tylko, że na przepalonym bezpieczniku słychać tylko jak załącza się jakiś przekaźnik obok tego bezpiecznika i to wszystko.
Czy ktoś wie za co ten bezpiecznik jest odpowiedzialny?
[Obrazek: m0o7niq.jpg]


[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - Robert81r - 2013-04-25

nie mam pojęcia jak się ten obrazek otwiera, ale sprawdź wentylatory skraplacza i parownika (jak się kręcą, czy nie mają luzu na łożyskowaniu, czy nie hałasują i czy się nie grzeją za bardzo podczas pracy), sprawdź przewody pod pojazdem - sprzęgło sprężarki i ewentualnie czujnik na tłoczeniu.


[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - Shitashii - 2013-04-25

Napisz skąd jesteś.


[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - konsument - 2013-04-25

Teraz powinno być ok ze zdjęciem. A jestem z okolic Inowrocławia (kuj-pom)
Jeżeli chodzi o wentylatory, to wszystko pracuje bez oporów, w sprężarce mechanicznej w zeszłym roku było wymieniane łożysko, ale potem też wszystko pracowało. Przewód od sprzęgła sprawdzony.


[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - radekklimat - 2013-04-25

Ten bezpiecznik jest od cewki sprezarki dolnej i powinienes ja sprawdzic powinna miec 3,8 oma jak jest inaczej to do wymiany


[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - konsument - 2013-04-29

radekklimat napisał(a):Ten bezpiecznik jest od cewki sprezarki dolnej i powinienes ja sprawdzic powinna miec 3,8 oma jak jest inaczej to do wymiany
Faktycznie, był problem z cewką, odłączali ją przy napełnianiu gazu. Przewód zwyczajnie miał zwarcie do masy.
Pojawił się natomiast inny problem. Po podłączeniu 250V agregat nie działa, na sterowniku świeci się dioda przy trójkącie z wykrzyknikiem. Kontrolka zasilania 250V świeci się normalnie, temperatura też normalnie się wyświetla.


[Thermo King] V-095, przepalający się bezpiecznik - konsument - 2013-04-30

Problem rozwiązany. Przyczyna była banalna, okazało się, że ktoś nacisnął przycisk TEST na styczniku, ale go nie zresetował. Teraz już wszystko jest ok, mam nadzieję że będzie.
Serdeczne dzięki za podpowiedzi.