Forum Klimatyzacja
Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a (/showthread.php?tid=7210)

Strony: 1 2 3


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-12

Witam
Od jakiegoś czasu miałem problemy z Lodówką Samsung.
Najpierw sprężarka a teraz wyciek gazu.
Oczywiście wykonałem :
Usunęłem wyciek, wymieniłem osuszacz, zamontowałem zawór SAE na rurce ssącej.
Z tabliczki znamionowej odczytałem że ilość czynnika R600a do napełnienia to 0.055kg.
Odessałem z układu powietrze (około godz) do około -30 PSI. Trzyma się bez zmian przez 3 godz.

Dodałem 55gram czynnika R600a ( uruchomiłem sprężarkę .
Ciśnienie na ssącej rurce układu spadło mi do -16 PSI po około 4 min


[Obrazek: 20130611223713.jpg]



Po około 3godzinach
Temperatura w zamrażalniku spadła do -19oC w lodówce do 4oC
Jednak Zewnętrzny wymiennik ciepła jest obudowany i zapiankowany, pomimo tego temperatura jest znaczna około 43 oC
Sprężarka nagrzewa się również.
Ciśnienie dalej w negatywie -16 PSI

W serwisach zalecają napełnianie systemu ilością czynnika tak jak podaje producent. Jednak czy podczas pracy wskazanie manometru na ssącej rurce nie powinno wynosić 0 PSI

Kolejna rzecz która wydaje się dziwna to to że po wyłączeniu sprężarki ciśnienie pozostaje negatywne przez jakiś czas na poziomie -16 PSI i dopiero po jakimś czasie zaczyna się podnosić. Jak gdyby coś blokowało układ i jak się podniesie temperatura to uwalnia czynnik.

Będę wdzięczny za pomoc....bardzo !!!!

załączyłem plik Samsung RL33 napełnianie w/g którego wykonałem zabieg.


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - barbie - 2013-06-12

prawidłowo na tym czynniku .


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-12

Zgadza się i pierwszy problem rozwiązany.
teraz trochę trudniejsza sprawa.
Mianowicie.
Sprężarka pracuje i przy zadanej temperaturze się wyłączy.
Tylko że sprawdzałem podczas pracy i ciśnienie utrzymuje się na zadanym poziomie -16PSI ( 0 do-5oF)
I wszystko było by dobrze gdyby nie fakt że po jakimś czasie ciśnienie na stronie ssącej spada do -23 PSI i lodówka się nie włączy , odczekałem około 15min przy otwartych drzwiczkach zamrażalki i kiedy temperatura doszła do +7 oC ciśnienie zaczęło rosnąć do 15-17PSI bez włączonej sprężarki.
Wydaje mi się że pęknięta rurka ssąca i wyciek doprowadził do zassania powietrza i układ jest zawilgocony. Teraz woda w systemie zatyka przepływ i mam rosnące negatywne ciśnienie w sprężarce. I tym samym mam zamrażalnik który mrozi do -18oC po czym temperatura podnosi się ale sprężarka pracuje przy -23PSI i się nie wyłączy
musze rozmrozić i włączyć się jeszcze raz wtedy pracuje poprawnie 1-2- czasem 3 cykle. I znowu rośnie negatyw i tak w kółko.

W jaki sposób mogę osuszyć ten układ.
I co sądzicie o tym preparacie ??

http://www.cliplight.com/hvacr/chemical-tools/dry/


Przepraszam za fundamentalne pytania , ale będę wdzięczny za informację.

Pozdrawiam wszystkich


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - radekklimat - 2013-06-13

Wszystko masz dobrze, szukasz dziury w całym


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - klimatolog - 2013-06-13

Zrób tak aby na manometrach było 0,2 bara na minusie.Ciśnienie ssania maleje bo musi bo obniża się temperatura obiektu schładzanego.Te układy z tym czynnikiem wymagają doświadczenia i dużej cierpliwości.Można lekko przepełnić i upuszczać.To moim zdaniem najlepszy sposób na tak wrażliwe układy mając na uwadze czas do jego obserwacji.Każdy układ potrzebuje czasu aby się ustabilizować po ingerencji?Moim zdaniem według tego pomiaru masz za mało czynnika i gorącą sprężarkę podczas pracy.Gdyby układ był nieszczelny w tym układzie i zawilgocony to zapewne by nie działał.43 stopnie wskazują na przepełnienie.Jakie przegrzanie?Skraplacz czysty?


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - mg - 2013-06-14

W/g mnie wszystko jest w porządku, faktem jest że trzeba mieć cierpliwość w tym temacie. dostrajałem zazwyczaj pompą próżniowa w krótkich impulsach, czyli tak jak pisze ten bez którego żyć nie mogę: glon
:lol:


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - klimatolog - 2013-06-15

A co to będzie jeśli serwisant upuści czynnika
/ Smile zgłupieje?A może dopuści? Smile


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-18

Upuścić , dopuścić .....więc jak w końcu


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-18

klimatolog napisał(a):Zrób tak aby na manometrach było 0,2 bara na minusie.Ciśnienie ssania maleje bo musi bo obniża się temperatura obiektu schładzanego.Te układy z tym czynnikiem wymagają doświadczenia i dużej cierpliwości.Można lekko przepełnić i upuszczać.To moim zdaniem najlepszy sposób na tak wrażliwe układy mając na uwadze czas do jego obserwacji.Każdy układ potrzebuje czasu aby się ustabilizować po ingerencji?Moim zdaniem według tego pomiaru masz za mało czynnika i gorącą sprężarkę podczas pracy.Gdyby układ był nieszczelny w tym układzie i zawilgocony to zapewne by nie działał.43 stopnie wskazują na przepełnienie.Jakie przegrzanie?Skraplacz czysty?

Pisząc przegrzanie miałem na myśli pierwsze 2 godziny pracy i temperatura obódowy lodówki 48 oC.
Filtr juz 2 nowy założony niestety nie patrzyłem co było w środku poszedł do kosza.
Jaki spadek temperatury powinien być właściwy dla zamrażalnika. W jakim tępie powinna spadać temperatura. ?
Jak juz wcześniej pisałem po kilku godzinach pracy ciśnienie na ssącej spada do -0.9 bar-a
Może zamiast znowu osuszać ciąć i lutować poprostu dobije gazu do -0.55 Bar-a i będzie OK.
W dokumentacji piszą że ciśnienie układu w temperaturze pokojowej nie może przekraczac 40psi a w moim przypadku jest 12-13psi to raczej wskazuje na niedobór czynnika. Układ jest 100% szczelny bo od 2 dni manometr ani drgnie.
dziękuje za wszelkie rady....


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - klimatolog - 2013-06-18

Wilgoć?


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - coolmaker1 - 2013-06-18

Witam .Ewidentna wilgoć,od samego początku było wiadomo ,że mogą byc kłopoty.


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-19

wilgoć usunięta i teraz ?


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - radekklimat - 2013-06-19

Pag jest do klimy samochodowej a R600 chodzi na mineralnym.


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-19

radekklimat napisał(a):Pag jest do klimy samochodowej a R600 chodzi na mineralnym.

Dzięki wielkie.

A czy mogę go wymienić na syntetyczny SEZ 22
wyczytałem że R600a pracuje z tym olejem.


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - klimatolog - 2013-06-20

radekklimat napisał(a):Pag jest do klimy samochodowej a R600 chodzi na mineralnym.
Radekklimat jesteś tego pewien?R- 22 śmigałał z lepszym powodzeniem na estrowym.R 600a z powodzeniem możemy puszczać na nie mineralnym podobnie jak R-22 Smile Natomiast do kategorycznych błędów należy dodanie np czynnika r 134-a gdzie w karterze sprężarki znajduje się olej mineralny.Ruscy już dawno o tym trąbili że lepsze smarowanie.I jako ruskie pierwsi wymyśli skafander Smile Amerykańcy do tej pory poruszali się z rurami? w kosmosie? Sad Sad


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - radekklimat - 2013-06-21

Fabrycznie kazda sprezarka na R600 jest napełmiona olejem mineralnym


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-22

radekklimat napisał(a):Fabrycznie kazda sprezarka na R600 jest napełmiona olejem mineralnym

OK

CDN....


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - crocens - 2013-06-23

wymienić można, natomiast oleje syntetyczne nie są prawidłowo transportowane przez czynnik r600a.
Powszechnie stosuje się oleje mineralne, natomiast fabrycznie sprężarki są napełniane syntetycznymi olejami mineralnymi (syntetczyne oleje węglowodorowe ale uzyskane w innym procesie niz rafinacja ropy) o obniżonej lepkości gdyż zapewniają optymalny transport oleju.

Pozdrawiam


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-23

...


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Vlad24 - 2013-06-23

Może masz kapilarę przytkaną


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - radekklimat - 2013-06-23

Kolego napełnij te lodówke taka iloscia jaka przewidział producent i ja włacz niech chodzi, obserwuj zmiane temperatury a nie dopełniasz na pałę.
Ma chodzic na podcisnieniu rzedu -0,5bar


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-23

Vlad24 napisał(a):Może masz kapilarę przytkaną

więc odessałem gas nabiłem Azotu 4bar i przeciełem kapilarę około 5 mm pod filtrem . Azot leciał z jednego i drugiego końca. Więc filtr raczej poprawnie wlutowany.
Jakieś sugestie teraz.....


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - klimatolog - 2013-06-23

Jak wymieniany był filtr to kapilara czasami nieudacznie jest przycięta.


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Vlad24 - 2013-06-23

Wcześniej pisaleś, że przez jakiś czas od włączenia chodziła prawidłowo, dopiero za drugim włączeniem podciśnienie rosło. Wtedy ewidentanie wyglądało to na wilgoć, czy teraz też tak jest? Czy za każdym razem występuje za duże podciśnienie na ssaniu?


Samsung RL34SCPS po napełnianiu R600a - Robert2013 - 2013-06-23

Kapilara drożna i filtr wymieniony.....