Forum Klimatyzacja
WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła (/showthread.php?tid=7427)



WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - egon1 - 2013-08-01

Witam.
Co myślicie, żeby do klimatyzatora przenośnego zamiast parownika wstawić wymiennik płytowy? Miało by to służyć do ogrzania wody w bojlerze. Przy poborze prądu 1000W można by uzyskać 3000wat. Są takie pompy ciepła z zintegrowanym zbiornikiem i koszt to ok. 7000zł.Taka samoróbka mogła by być opłacalna.


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - JarosławM - 2013-10-21

Być może się mylę ale jak masz zamiar rozwiązać obieg powietrza bo jeżeli będzie zamykał się w pomieszczeniu to tak jakbyś podgrzewał wodę energią z ogrzanego powietrza w pomieszczeniu Czyli wynik ekonomiczny będzie na minus Pozdrawiam


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - coldtherm - 2013-11-04

zwykle takie pompy produkowane seryjnie służą do "osuszania" pomieszczeń garaży suszarni itp ale to chwyt marketingowy bo rzeczywiście przy tym pogarszamy bilans cieplny domu.
Ja mam właśnie takiego splita 2,1 kw mocy chłodniczej i wężownice zwijaną z miedzi w rerwizji zasobnika
J.z. jest zainstalowana na zewnątrz i pracuje jeśli mamy temp wyższą od 10 stopni czyli wiosna lato
Próby przeprowadzałem na wymienniku płytowym ale z uwagi na energię zrobiłem wężownice


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - gadget - 2013-12-13

Ale miedź nie powinna mieć kontaktu z wodą do celów spożywczych czyli tylko do mycia możesz stosować . A ktoś widział coś takiego z nierdzewki ? Czy taka stal nie reaguje z freonem, olejem czy też z miedzią ? Zbyt dużo zjawisk może tutaj wystąpić . A jak zrobiłeś wymiennik z miedzi ? Masz jakąś fotkę bo też się zastanawiam nad takim rozwiązaniem.


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - coldtherm - 2013-12-14

pierwsze słyszę że nie dopuszcza się miedzi do celów spożywczych
są gotowe wymienniki zwijane z flanszą przez biawar kupowałem i mają cynowane ścianki dopuszczane do czynnika chłodniczego
jest możliwość zwinięcia z rurki do 12 mm zależy czy ta średnica ci wystarczy


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Tomm - 2014-08-11

coldtherm napisał(a):Ja mam właśnie takiego splita 2,1 kw mocy chłodniczej i wężownice zwijaną z miedzi w rerwizji zasobnika
J.z. jest zainstalowana na zewnątrz i pracuje jeśli mamy temp wyższą od 10 stopni czyli wiosna lato
Próby przeprowadzałem na wymienniku płytowym ale z uwagi na energię zrobiłem wężownice

Pokusiłeś się kiedyś o policzenie orientacyjnego COP dla Twojego rozwiązania ?


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - wit - 2014-08-27

do celów wody użytkowej tak robiona PC 1000/3000W jest zazwyczaj za mocna i klima pewnie ma zbyt dużą wydajność i pobór prądu.

ponadto klima przenośna to sfołocz i złom.
Robiąc z tego PC na ciepłą wodę użytkową -o ile latem masz jakiś sens -wychładzanie pomieszczeń jest fajne -o tyle zimą masz tylko straty -dodatkowe wychładzanie mieszkania nie jest fajne -zimą to problem i koszt dodatkowego ogrzewania.
A klimy przenośnej nie wywalisz na dwór -bo nie wytrzyma słońca/deszczu/mrozu


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Amator78 - 2020-09-12

pomysł ciekawy tym bardziej ze taką klimę sprawną można już od 150zł kupić, może zrobię takie coś znajomemu żeby nie odpalał pieca do CWU poza sezonem grzewczym, ma kotłownie w piwnicy tylko ciekawe czy nie za bardzo mu wychłodzi piwnicę przy częstym grzaniu wody


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-21

Dzień dobry, jako nowy użytkownik witam wszystkich serdecznie, chcę dołączyć do dyskusji na temat przerobienia przenośnego klimatyzatora na PC powietrze woda, mam przenośny klimatyzator tajemniczej marki Cool o mocy 3,5kw 12000btu, sprzęt jest z drugiej reki sprawny zakupiony za "grosze" jako klimatyzator nie sprawdza sie w ogóle jest strasznie głośny a ilości powietrza które wyrzuca za okno czym powoduje zasysanie ciepłego powietrza dyskwalifikują go jako urządzenie do klimatyzacji, zastanawiam sie nad przerobieniem go jak wyżej pisałem na pompę ciepła, w miejsce jego skraplacza wstawię wymiennik płytowy freon glikol ( mam znajomego chłodnika) do opróżnienie i ponownego nabicia czynnika, klimatyzator jest przystosowany do użytku wewnątrz dla tego umieścił bym na zewnątrz domu w "wiacie" chroniącej go od warunków atmosferycznych, sprawy jak lutowanie i hydraulika nie są mi obce ale zastanawiam sie co należy wymienić w elektronice tej klimy by dogrzewała CO, jest to pewnie urządzenie typu on of na kapilarze, Jeśli według Was jest w ogóle sens nad nim sie "pochylić" zdejmę obudowy by ustalić co i jak potrzeba przerobić by działał jako PC , temperatury jakie mnie interesują to 40C na wyjściu z wymiennika no i jakiego cop mogę sie spodziewać przy np -5C,
Pozdrawiam


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-24

Panowie nikt nic nie doradzi ?


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - barbie - 2021-11-25

taniej wyjdzie grzanie piecykiem.


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-25

Dzięki za zainteresowanie, w jakim sensie taniej wyjdzie piecykiem ? Chodzi o COP czy o koszty związane z przerobieniem tego klimatyzatora


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - barbie - 2021-11-25

chodzi o sprawność .


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Amfan - 2021-11-25

Glikol ma kilku krotnie gorsze właściwości transportu ciepła niż woda.


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-25

Dziękuję za odpowiedzi , cóż naoglądałem sie filmików jak to można za 2kzł mieć pompę ciepła z klimy, wystarczy wymiennik płytowy, czujnik z 10kohm na 20 zamienić i w kieszeni zostaje sporo na inne jak ze ważne wydatki, ale,,, poczytałem to jak ze fachowe forum i okazuje sie ze jestem we głębokiej d#pie,, czarnej,, , to że mam chłodniarza który mi to nabije i sprawdzi szczelność to na 99% będę miał nabitą szczelną niedziałającą pompę a raczej popsutą klimę Sad , sezon grzewczy sie zaczyna a ja stoję przed nim bez gaci ... zostaje mi jeszcze dużo czytać i czytać, lub spytać inaczej, jako ze środki raczej ograniczone to czy któryś z Szanownych tu Fachowców mógł by doradzić jak pozyskać pompę 7-9 Kw powietrze woda w rozsądnych pieniądzach ...


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-27

Panowie doradźcie jak sie za to wziąść żeby PC miała "ręce i nogi ,, W zasadzie jestem zmuszony przejść na prąd, a sam prąd bez COP-u mnie pogrąży, muszę pozyskać / zmontować urządzenie które będzie miało przynajmniej cop 2 dla -5C, jeśli to możliwe prosił bym o naprowadzenie za jaką jednostką zewnętrzną rozglądać się by za waszą pomocą na co liczę zapiąć ja z wymiennikiem tak by "przetrwać" zimę przynajmniej ze stosunkiem poboru prądu 1-2 a nie jak na samym prądzie 1 do 1 :|


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Amfan - 2021-11-27

Ile zamierzasz wydać na pompę. Za 10 tyś monobloka 7 kw da się kupić. Poniżej tej ceny tylko basenowe. Przy basenowych trzeba sprawdzić zakres pracy.


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-27

Pompę "prawdziwa" zamierzam kopić koniec przyszłego roku, ewentualnie początek 2023r, na ten moment muszę coś "wymyślić , co do przeróbki pompy basenowej to z tego co wyczytałem one nie nadają sie na taką przeróbkę zupełnie,,, inwestycja na ten moment w pompę powinna być po tak zwanej najmniejszej linij oporu , tak jak pisałem ona ma być tymczasowo, może podlinkuję jeden z wielu filmów które oglądałem i które mnie "fascynują" przykładowy filmik ale dosyć dobrze wszystko opisane łącznie z temperaturami itd ,,https://www.youtube.com/watch?v=hCw3w_520is


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Amfan - 2021-11-28

A dlaczego pompy basenowe się nie nadają na przeróbkę ? Mają blokadę temperaturową, niskie cop? . Pytam bo tematu nie znam co do możliwości przerobienia pompy basenowej na pompę co. Jeśli da się zwykłego naścienniaka przerobić to dlaczego nie basenowej?


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-28

No może, własny wymiennik, duży przepływ, mała różnica po miedzy wlotem i wylotem, brak ochrony przed zamarzaniem ??


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Amfan - 2021-11-29

Na alle...o jest pełno pomp inwerterowych bansenowych całorocznych. Chyba już lepszej bazy do przerobienia nie znajdziesz. Masz tam praktycznie wszystko . Wymiennik zespół pompowy , sterownik . Jaki to problem przenieść do środka . Na zewnątrz zostawić kompresor wymiennik i eev . Jak krótka instalka to ja bym jeszcze przeniósł i sprężarkę do środka .


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Przemek82 - 2021-11-29

Ok przejrzałem ,,, w tych pompach piszą ze praca do -5C- 0C potem należy opróżnić bo zamarznie no bo to monoblok ,,, zaczynam chwytać Smile , instalacje mam bardzo krótką 60cm muru, na zewnątrz zostawię wymiennik ciepła "parownik" i wentylator, powiedzmy w 50cm odstępie od muru, do środka wprowadzę rurki z czynnikiem i resztę układu ,,, kurde proste, aż za proste , więc nasuwa sie pytanie jeśli całość układu zainstaluję w środku to jakiego COP mogę sie spodziewać przy -5C a jakiego przy -15C? , wiem że to pytanie bez odpowiedzi bez brania pod dyskusję konkretnego modelu , no wiec jeśli wybiorę np pierwsza lepsza z tańszych chyba on -of
https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-do-basenu-norm-6kw-ogrzewanie-basen-10595257756?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrod_pla_ss&ev_adgr=ogrod&ev_campaign_id=15231253834&gclid=Cj0KCQiAkZKNBhDiARIsAPsk0WjpiyAje6pJli8EcgyHePDF4AgX2F6UxMX_SNAiti7RaTCsWdXqRX8aAnk3EALw_wcB
to czego sie po niej spodziewać ? ewentualnie prosił bym o podlinkowanie innego modelu który jest lepszy do takiego przerobienia
Dzięki i pozdrawiam


WAP-267EB - przeróbka klimatyzacji na pompe ciepła - Amfan - 2021-12-01

Inwertery mają lepsze cop