Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja do serwerowni - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Klimatyzacja do serwerowni (/showthread.php?tid=7742)



Klimatyzacja do serwerowni - zimmonn - 2014-01-23

Witam!

Wiem że temat się przewijał ale żaden nie odpowiada całkowicie na temat klimatyzacji do serwerowni. Ile osób tyle opini ale mam pytanie:

Szykujemy obecnie klimatyzację do serwerowni wielkości 24,5 m2 + wysokość pomieszczenia ok. 2,3 m.

Cieplo wydzielane przez wszystkie sprzety (zalozylismy zapas 15-20%) to: 101701 kj/h lub 96362 btu/h.

Oszacowalismy, ze wymagana moc klimatyzatorow to ok 28-32 kW.
Myslimy o dwoch takich klimatyzatorach: Panasonic S-140PT1E5.

Czy moglibyscie zaproponowac tanie rozwiazanie dla tego typu serwerowni? Byc moze popelniamy blad w naszych planie dotyczacym chlodzenia.

Dziekuje wielkie za pomoc lub nakierowanie na wlasciwe tory.

Pozdrawiam!


Klimatyzacja do serwerowni - miezala5 - 2014-01-24

Coś wam dużo wyszło!?


Klimatyzacja do serwerowni - zimmonn - 2014-01-24

Hmm nie za bardzo rozumiem czego? Ciepla wydzielanego czy wymaganej mocy klimatyzatorów?

Cieplo wydzielane jest obliczone prawidlowo na podstawie dostepnych kalkulatorów oraz danych producentów sprzętu. Obecnie posiadamy klimatyzatory 24 kW i temperatura nie spada ponizej 24 a w lecie to lepiej nie wspominac jak byl maly kryzys (fakt faktrem nie naleza do najnowszych i najwydajniejszych).

Oczywiscie prosilbym o rozwiniecie tematu raczej niz zadanie czy jest duzo czy malo.

Pozdrawiam!


Klimatyzacja do serwerowni - DBKlima - 2014-01-24

.... no a przy jakich temperaturach C (-) ma pracować agregat ? Big Grin


Klimatyzacja do serwerowni - kubabaku - 2014-01-24

DBKlima napisał(a):.... no a przy jakich temperaturach C (-) ma pracować agregat ? Big Grin
serwerownia działa 360 dni w roku (-25 ~ 35 C)


Klimatyzacja do serwerowni - klimatolog - 2014-01-24

Obecnie jak zdobędziesz on-off to będzie działał schładzalnik pomieszczenia.


Klimatyzacja do serwerowni - DBKlima - 2014-01-27

kubabaku napisał(a):
DBKlima napisał(a):.... no a przy jakich temperaturach C (-) ma pracować agregat ? Big Grin
serwerownia działa 360 dni w roku (-25 ~ 35 C)
To jest oczywista oczywistość .
... ale czy agregat z Panasonic`a działa dobrze na chłodzeniu przy -25C, -35C Big Grin


Klimatyzacja do serwerowni - jack63 - 2014-01-28

zimmonn napisał(a):Czy moglibyscie zaproponowac tanie rozwiazanie dla tego typu serwerowni? Byc moze popelniamy blad w naszych planie dotyczacym chlodzenia.

Podstawowy błąd tkwi w pogrubionym słowie.... Sprzęt w serwerowni kosztuje pewnie ponad 100k zł o cenie danych lepiej nie wspominać...
Nie macie pojęcia o wentylacji i chłodnictwie.
Żaden klimatyzator "z rynku" nie będzie chłodził wydajanie (o ile w ogóle) przy -10 oC!!! W brew pozorom najtrudniej ochłodzić serwerownię w zimie... No chyba że otworzycie okna...
Moja propozycja to agregat wody lodowej z tzw. freecooling'iem i tzw. fancoile. Oczywiście w obiegu nie może być wody tylko glikol. Jak chłodzenie ma być super niezawodne, to układ powinien być podwójny!
Jest to rozwiązanie droższe w zakupie, ale najtańsze w eksploatacji. Dobrze zaprojektowana(!) i wykonana instalacja instalacja będzie i tak kilkukrotnie (a moze więcej razy) tańsza niż "systemy" Rittal'a. Poczytajcie sobie.... buty wam spadną razem ze szczękami.

Czy liczyliście koszt zużytego do chłodzenia prądu???


Klimatyzacja do serwerowni - DBKlima - 2014-01-28

jack63 napisał(a):
zimmonn napisał(a):Czy moglibyscie zaproponowac tanie rozwiazanie dla tego typu serwerowni? Byc moze popelniamy blad w naszych planie dotyczacym chlodzenia.

Podstawowy błąd tkwi w pogrubionym słowie.... Sprzęt w serwerowni kosztuje pewnie ponad 100k zł o cenie danych lepiej nie wspominać...
Nie macie pojęcia o wentylacji i chłodnictwie.
Żaden klimatyzator "z rynku" nie będzie chłodził wydajanie (o ile w ogóle) przy -10 oC!!! W brew pozorom najtrudniej ochłodzić serwerownię w zimie... No chyba że otworzycie okna...
Moja propozycja to agregat wody lodowej z tzw. freecooling'iem i tzw. fancoile. Oczywiście w obiegu nie może być wody tylko glikol. Jak chłodzenie ma być super niezawodne, to układ powinien być podwójny!
Jest to rozwiązanie droższe w zakupie, ale najtańsze w eksploatacji. Dobrze zaprojektowana(!) i wykonana instalacja instalacja będzie i tak kilkukrotnie (a moze więcej razy) tańsza niż "systemy" Rittal'a. Poczytajcie sobie.... buty wam spadną razem ze szczękami.

Czy liczyliście koszt zużytego do chłodzenia prądu???

Tylko jak/czym przekonasz informatyka do swojego rozwiązania ?
Co do otwierania okien w serwerowniach w zimę - to w serwerowniach nie powinno być okien Big Grin


Klimatyzacja do serwerowni - jack63 - 2014-01-28

DBKlima napisał(a):Tylko jak/czym przekonasz informatyka do swojego rozwiązania ?

Młotkiem i godnosciom osobistom.... Big Grin
Jak ktoś chce sobie podetrzeć tyłek szkłem, to jego sprawa. Mnie to lotto.... Nie mam talentu marketingowego. Czytaj umiejętności oszukiwania ludzi.
Prawie na co dzień spotykam się z sytuacją typu: Lodówka/zamrażarka za mniej niz 1k zł a w niej "towar" za 20k zł lub więcej.... A potem płacz, bo ... te 20k spłynęło do klozetu. 0.0 rezerwowania. Nawet alarmów nie ma lub nie działają. Typowo polskie "jakoś to będzie". Mało tego, ma być "taniej niż najtaniej" i cena jedynym wyznacznikiem przetargu. Mamy takie serwerownie/lodówki itp. jak ... autostrady i śpiewamy : "Nic się nie stało..."

DBKlima napisał(a):Co do otwierania okien w serwerowniach w zimę - to w serwerowniach nie powinno być okien
Jakby ich nie było, to nie jedna serwerownia by "stanęła" ze względu na uszkodzenie nieserwisowanego klimatyzatorka... Big Grin


Klimatyzacja do serwerowni - DeMoor79 - 2014-01-28

zimmonn napisał(a):Witam!

Wiem że temat się przewijał ale żaden nie odpowiada całkowicie na temat klimatyzacji do serwerowni. Ile osób tyle opini ale mam pytanie:

Szykujemy obecnie klimatyzację do serwerowni wielkości 24,5 m2 + wysokość pomieszczenia ok. 2,3 m.

Cieplo wydzielane przez wszystkie sprzety (zalozylismy zapas 15-20%) to: 101701 kj/h lub 96362 btu/h.

Oszacowalismy, ze wymagana moc klimatyzatorow to ok 28-32 kW.
Myslimy o dwoch takich klimatyzatorach: Panasonic S-140PT1E5.

Czy moglibyscie zaproponowac tanie rozwiazanie dla tego typu serwerowni? Byc moze popelniamy blad w naszych planie dotyczacym chlodzenia.

Dziekuje wielkie za pomoc lub nakierowanie na wlasciwe tory.

Pozdrawiam!

S-140PT1E5 to jednostka wewnętrzna a tu najważniejszy będzie agregat - jaki dokładnie model bierzesz pod uwagę?
A dodatkowo znacznie będzie miało gdzie będzie posadowisz agregat?
Jak odległość w pionie i poziomie pomiędzy agregatem a serwerownią?


Klimatyzacja do serwerowni - crocens - 2014-01-28

wydaje mi się, że zainteresowany już nie czyta tematu, jednak jedyne słuszne rozwiązanie zaproponował JACK64.

28kW to w ciągu 5 miesięcy ciągłej pracy (a tak wnioskuję z danych) to około 100 MWh. 5 miesięcy to praca na freecolingu.

Nie znam większej bzdury niż chłodzenie serwerowni i innych obiektów w których potrzeba chłodzenia występuje przez 365 dni do temperatury około 20*C klimatyzatorami...


Klimatyzacja do serwerowni - DeMoor79 - 2014-01-28

crocens napisał(a):wydaje mi się, że zainteresowany już nie czyta tematu, jednak jedyne słuszne rozwiązanie zaproponował JACK64.

28kW to w ciągu 5 miesięcy ciągłej pracy (a tak wnioskuję z danych) to około 100 MWh. 5 miesięcy to praca na freecolingu.

Nie znam większej bzdury niż chłodzenie serwerowni i innych obiektów w których potrzeba chłodzenia występuje przez 365 dni do temperatury około 20*C klimatyzatorami...

Idea freecoolingu słuszna - tylko wejdzmy w szczegóły.

Przy jakich temp. zewn. będzie w stanie przekazać odpowiednią moc? Na ile godzin w roku a co za tym idzie oszczędności się to przełoży? Po ilu latach inwestycja w taki sprzęt się zwróci?

Obawiam się że przy tak stosunkowo małej mocy klimatyzator będzie jednak miał przewagę.


Klimatyzacja do serwerowni - crocens - 2014-01-28

wystarczy 2 stopnie różnicy pomiędzy powietrzem a wodą,
z reguły woda ma 13-15*C, więc przy temperaturze otoczenia 11-13*C
przy temperaturze otoczenia z zakresu 13-15*C korzystamy ile możemy z freecolingu, resztę tylko dochładzamy sprężarkami.

30kW przez cały rok i to jak wynika z postu kolego przez 24h na dobę (sam sprzęt daje tyle ciepła) to jest bardzo dużo pieniędzy,

agregat wody lodwej nie jest drogi a fan coile są śmiesznie tanie.
JACK zadał dobre pytanie. Ile jest warty sprzęt i dane...

Nikt nie każe budować na rozwiązaniach Emersona czy wspomnianego Rittala, tutaj rozwiązania są grubo powyżej 100k zł. Niekomercyjne rozwiązania do małych serwerowni to paredziesiąt tysięcy i SUPER BEZPIECZNE rozwiązanie, zwrot w MAX 2 lata, za 4 lata zabieram za zaoszczędzone pieniądze rodzinę na wycieczkę do okoła świata all inclusive Wink


Klimatyzacja do serwerowni - barbie - 2014-01-28

firma w której pracuje montuje systemy chłodzenia serwerowni z wykorzystaniem powietrza chłodzącego z zewnątrz .nie stanowi to jakiegoś wielkiego problemu .


Klimatyzacja do serwerowni - jack63 - 2014-01-29

barbie napisał(a):firma w której pracuje montuje systemy chłodzenia serwerowni z wykorzystaniem powietrza chłodzącego z zewnątrz .nie stanowi to jakiegoś wielkiego problemu .
Fajnie. Tylko co z temperaturami otoczenia powyżej tych ok 20 oC???
Jakieś chłodzenie musi być. Klimatyzator kanałowy? A może agregat skraplający i chłodnica DX.
Co w duże mrozy? Obieg wewnętrzny z podmieszaniem powietrza zewnętrznego?
A może trzeba zagrzać aby schłodzić - odwilżanie aby wilgotność nie wzrosła, bo wilgotne powietrze zewnętrzne?
Wychodzi dość skomplikowana centrala wentylacyjna + taki czy inny agregat chłodniczy. Sporo przepustnic i siłowników. Pomiary wilgotności. Skomplikowane sterowanie. Dużo filtrów, które trzeba wymieniać, choć komputery nie potrzebują świeżego powietrza. Przecież nie oddychają.
Chyba wyjdzie dużo drożej niż fajny chiller z freecoolingiem + kilka fancoili. Mało tego komplikacja układu zwiększa szanse uszkodzenia (dla niektórych może to być zbyt skomplikowane do prawidłowego ustawienia) i podnosi koszty obsługi - choćby wymiany filtrów.
Z mojego doświadczenia wynika też, że większa komplikacja układu zwiększa szanse złego zaprojektowania, wykonania i błędów obsługi. Ogólna niezawodność mocno spada.


Klimatyzacja do serwerowni - barbie - 2014-01-29

jednostka zewnętrzna LG ,chłodnica trzy siłowniki zaprogramowany sterownik kilka czujników i trochę blachy .


Klimatyzacja do serwerowni - Shitashii - 2014-01-29

Szafa klimatyzacji precyzyjnej z freecooling'iem. Proste i skuteczne. Chłodzenie powietrzem zewnętrznym np poniżej 16*C, a jak nie daje rady to po określonym czasie dołącza sprężarę. Sterowniki bardzo elastyczne w konfiguracji tego co chce się osiągnąć. Oczywiście w serwerowniach placówek terenowych ZUS, KRUS czy Poczty to się nie sprzeda, ale w tych większych serwerowniach można próbować.

Aha, filtry trzeba wymieniać, ale to jest po prostu koszt eksploatacji. I tak jest taniej niż na kilku-kilowatowej sprężarce.


Klimatyzacja do serwerowni - jack63 - 2014-01-30

Shitashii napisał(a):Szafa klimatyzacji precyzyjnej z freecooling'iem
A cio to???
Chiller ma swoją automatykę. Sterowniki do fancoili (może wystarczyłby tylko jeden) to nie majątek. Zawory z siłownikami są przy fancoilach. Można jeszcze zrobić ... loda. Full comfort za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Shitashii napisał(a):Aha, filtry trzeba wymieniać, ale to jest po prostu koszt eksploatacji.
Ale jakie filtry? Ile sztuk i za jakie pieniądze. Filtry do fancoili przy w miarę szczelnym pomieszczeniu serwerowni dość ze nie będą się brudzić to jeszcze są tanie...


Klimatyzacja do serwerowni - Shitashii - 2014-01-30

jack63 napisał(a):
Shitashii napisał(a):Szafa klimatyzacji precyzyjnej z freecooling'iem
A cio to???
Jaja sobie robisz? Ok, może nie wiesz, ja też wielu rzeczy nie wiem.

Na dole masz zdjęcie przykładowe szafy. W wielu można np wybić ściankę i podłączyć kanał z powietrzem zewnętrznym.
http://www.google.pl/imgres?safe=off&hl=pl&biw=1280&bih=865&tbm=isch&tbnid=AYahuJOSdsBEbM%3A&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.klimatyzacjaserwerowni.pl%2Findex.php%2Furzadzenia---srednie-i-duze-serwerownie%2F54-szafy-klimatyzacji-precyzyjnej.html&docid=GNj6y9lOqT2TYM&imgurl=http%3A%2F%2Fwww.klimatyzacjaserwerowni.pl%2Fimages%2Flofthumbs%2F500x300%2Fimages%2Fartykuly%2Fszafy-adamski-1.jpg&w=394&h=300&ei=a2rqUvz7KcOqtAatzID4BQ&zoom=1&ved=0CFUQhBwwAA&iact=rc&dur=4047&page=1&start=0&ndsp=21

jack63 napisał(a):
Shitashii napisał(a):Aha, filtry trzeba wymieniać, ale to jest po prostu koszt eksploatacji.
Ale jakie filtry? Ile sztuk i za jakie pieniądze. Filtry do fancoili przy w miarę szczelnym pomieszczeniu serwerowni dość ze nie będą się brudzić to jeszcze są tanie...

Do takiej szafeczki filtry kosztują ( przy zakupie kilku kompletów) kilkanaście - kilkadziesiąt złotych.


Klimatyzacja do serwerowni - Szymonss - 2014-01-31

Ja od lat stosuję takie rozwiązanie, prosty agregat on/off z zamontowanym regulatorem ciśnienia skraplania dzięki któremu urządzenie chłodzi do -35, koszt ok 300zł na agregat, wszystko w temacie, im prostszy układ tym szybszy w naprawie. nie wiem czy można reklamować producentów ale ja korzystam z tego [REKLAMA]/


Klimatyzacja do serwerowni - tbarudzki - 2015-11-19

Szymonss napisał(a):Ja od lat stosuję takie rozwiązanie, prosty agregat on/off z zamontowanym regulatorem ciśnienia skraplania dzięki któremu urządzenie chłodzi do -35, koszt ok 300zł na agregat, wszystko w temacie, im prostszy układ tym szybszy w naprawie. nie wiem czy można reklamować producentów ale ja korzystam z tego [REKLAMA]/

Raczej do współczesnych urządzeń inwerterowych regulatora już nie zamontujesz a on/offa nie kupisz. Nie lepiej za bardzo podobną cenę kupić najtańszą szafę klimatyzacji precyzyjnej do małej serwerowni np. [REKLAMA]
tak to wygląda:
[Obrazek: 2015-Stulz-MiniSpace05.jpg]

cena niewiele wyższa a spokój na długo

Pozdrawiam


Klimatyzacja do serwerowni - DBKlima - 2015-11-23

tbarudzki napisał(a):Raczej do współczesnych urządzeń inwerterowych regulatora już nie zamontujesz a on/offa nie kupisz. Nie lepiej za bardzo podobną cenę kupić najtańszą szafę klimatyzacji precyzyjnej do małej serwerowni
cena niewiele wyższa a spokój na długo Pozdrawiam
... najtańsza szafa ?? o tej samej mocy co split kosztuje minimum 5 razy więcej ,
równie dobrze można od razu założyć dwa splity i mieć spokój na parę lat .


Klimatyzacja do serwerowni - klarkson - 2015-11-26

Też tak uważam.