Forum Klimatyzacja
Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji (/showthread.php?tid=7979)

Strony: 1 2 3


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-05

Witam.

To mój pierwszy post i witam serdecznie wszystkich Userów!

Mam do ogrzania i sporadycznego schłodzenia sklep o powierzchni 25 m2 i kubaturze 80 m3. Po wstępnym przeglądzie klimatyzatorów wytypowałem do tego celu kilka jednostek:

- LG Prestige H09AK lub H12AK, za tym wyborem przemawiają bardzo wysokie współczynniki SCOP na poziomie 5,2, dodatkowo rozsądna cena i zaawansowany system filtrów powietrza, który eliminuje chemię z powietrza w sklepie.
- Samsung Premium, dobre współczynniki Scop 4,6, dobry filtr powietrza i trochę niższa cena.
- Fuji seria LU lub MC, bardzo dobra jakość, przyzwoite współczynniki SCOP 4,1, niestety obawiam się jakości systemu filtracji powietrza, dodatkowo wyższa cena.
- Fuji seria LT gwarantowane grzanie z wysokim COP do - 20, jednak cena zabija i odpada.

Klimatyzator będzie jedynym ogrzewaniem całorocznym i chciałem zapytać czy te klimatyzatory uruchomią sprężarkę w temperaturze poniżej - 15? Mój kolega, który montuje klimatyzatory twierdzi, że nie będzie problemu i wszystkie będą pracować w niższych temperaturach z mniejszą wydajnością, i zdecydowanie poleca najdroższe Fuji. Mam jednak wątpliwości co do możliwości pracy/uruchomienie w temperaturach poniżej -15, pomijam tutaj zupełnie kwestie wydajności i opłacalności, ponieważ jest to kilka dni w roku.

Moim faworytem jest LG z serii Prestige, ponieważ patrząc na parametry jest rewelacyjny, proszę o wszystkie za i przeciw oraz uwagi co do trwałości.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - barbie - 2014-09-05

twoje zabawki są zbyt małe .


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-05

barbie napisał(a):twoje zabawki są zbyt małe .

Niby dlaczego, moim zdaniem na 80 METRÓW SZEŚCIENNYCH wystarczą.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - barbie - 2014-09-05

jak przyjdą mrozy 1000 watów nie wystarczy .


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-05

barbie napisał(a):jak przyjdą mrozy 1000 watów nie wystarczy .
barbie napisał(a):jak przyjdą mrozy 1000 watów nie wystarczy .
barbie napisał(a):jak przyjdą mrozy 1000 watów nie wystarczy .
barbie napisał(a):jak przyjdą mrozy 1000 watów nie wystarczy .

Kolego, nie kompromituj się! Przejrzyj sobie wykresy temperatur minimalnych dla miasta Poznań przez ostatnie 10 lat, potem przejrzyj sobie karty produktów, o których napisałem i na koniec przestań pisać bzdury w moim poście! Najgorsze z tych urządzeń ma COP powyżej 2,5 w -15. Znasz takie powiedzenie - milczenie często jest złotem?!


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - Shitashii - 2014-09-05

abmabm napisał(a):
barbie napisał(a):twoje zabawki są zbyt małe .

Niby dlaczego, moim zdaniem na 80 METRÓW SZEŚCIENNYCH wystarczą.

Jeśli Twoim zdaniem wystarczą, to znaczy, że znasz się na klimatyzacji. Zatem po co pytasz na forum?
No dobra, niech będzie, że "12" wystarczy, tak na prawdę nie wiemy jak sklep wygląda, możesz mieć rację.
Ale ja zaproponuję Ci Samsunga Nordic jeśli więcej chcesz grzać :
ulotka - http://www.chm-klima.pl/katalogi/katalog-Samsung-Nordic-NRAC--od-CHM-klima.pdf
tabela wydajności - http://www.chm-klima.pl/katalogi/karta-wydajnosci-Samsung-NRAC--od-CHM-klima.pdf

Pamiętaj, że raz płacisz za sprzęt i montaż.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - MarioO - 2014-09-06

Przy doborze i montażu klimy w wybranym pomieszczeniu można zagwarantować że urz. bedzie schładzać do odpowiednio zadanej temperatury.Co do grzania zawszę tłumaczę klientom że klimatyzator nie jest podstawowym źródłem ciepła w pomieszczeniu.Co najwyżej powinien wspomagać,dogrzewać.Za to polecam funkcje grzania w okresie jesień - wiosna
Wykres spadku wydajności urządzenia przy -15 to jedno a w połączeniu z chłodem przenikającym przez ściany okna dach drzwi... to drugie a z 3,5kW może zrobić się rzeczywiście 1kW.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-06

Shitashii napisał(a):
abmabm napisał(a):
barbie napisał(a):twoje zabawki są zbyt małe .

Niby dlaczego, moim zdaniem na 80 METRÓW SZEŚCIENNYCH wystarczą.

Jeśli Twoim zdaniem wystarczą, to znaczy, że znasz się na klimatyzacji. Zatem po co pytasz na forum?
No dobra, niech będzie, że "12" wystarczy, tak na prawdę nie wiemy jak sklep wygląda, możesz mieć rację.
Ale ja zaproponuję Ci Samsunga Nordic jeśli więcej chcesz grzać :
ulotka - http://www.chm-klima.pl/katalogi/katalog-Samsung-Nordic-NRAC--od-CHM-klima.pdf
tabela wydajności - http://www.chm-klima.pl/katalogi/karta-wydajnosci-Samsung-NRAC--od-CHM-klima.pdf

Pamiętaj, że raz płacisz za sprzęt i montaż.

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź, proszę o ofertę cenową na priv.

Chciałem jeszcze doprecyzować moje wymagania. Ogrzewany jest sklep a nie mieszkanie czy dom, zapotrzebowanie na ciepło jest od 9 do 17, nocą kiedy temperatury są najniższe urządzenie będzie wyłączone, utrzymanie temperatury +10 w nocy zapewnia bezwładność cieplna budynku, mam sklep na parterze ceglanej kamienicy. Piszę to ponieważ nie jest dla mnie problemem mało wydajna praca urządzenia przez kilka dni w roku - tak wynika z wykresu temperatury z ostatnich 10 lat. Zawsze mogę włączyć mocny termowentylator na kilka dni lub zamknąć interes i pojechać na narty. Reasumując chodzi mi o urządzenie, które będzie wydajnie pracować do -7, przeciętnie do -10, jednak uruchomi się nawet poniżej -15 kilka razy w roku. Właśnie dlatego pytałem czy ktoś wie jak to wygląda w praktyce.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - Amfan - 2014-09-06

jeśli chcesz dobrze dobrać klimę "do grzania "trzeba najpierw obliczyć straty ciepła przez przenikanie i wentylację .Są to podstawowe dane ,które są wiarygodne i uwzględniane przy projektowaniu instalacji grzewczych. Instalator C.O ma większą tolerancję błędu przy piecach gazowych niż przy powietrznych pompach ciepła , bo jak da trochę za mały grzejnik to zawsze może podnieść temperaturę na piecu ,a z klimy już nic nie wyciśniesz jak spadnie temp do -18 C .Poznań to II strefa klimatyczna do obliczeń przyjmuje się -18 C. Oczywiście dawno nie było takich mrozów trwających całą zimę ale nie wykluczone że tej zimy może się tak nie zdarzyć.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-06

Amfan napisał(a):jeśli chcesz dobrze dobrać klimę "do grzania "trzeba najpierw obliczyć straty ciepła przez przenikanie i wentylację .Są to podstawowe dane ,które są wiarygodne i uwzględniane przy projektowaniu instalacji grzewczych. Instalator C.O ma większą tolerancję błędu przy piecach gazowych niż przy powietrznych pompach ciepła , bo jak da trochę za mały grzejnik to zawsze może podnieść temperaturę na piecu ,a z klimy już nic nie wyciśniesz jak spadnie temp do -18 C .Poznań to II strefa klimatyczna do obliczeń przyjmuje się -18 C. Oczywiście dawno nie było takich mrozów trwających całą zimę ale nie wykluczone że tej zimy może się tak nie zdarzyć.

Pozwoliłem sobie dokładnie policzyć dni poniżej -15 w Poznaniu od zimy 99/00

- 99/00 dni 0
- 00/01 dni 0
- 01/02 dni 1, najzimniejszy -16
- 02/03 dni 5, najzimniejszy -21
- 03/04 dni 2, najzimniejszy -18
- 04/05 dni 1, najzimniejszy -16
- 05/06 dni 7, najzimniejszy -27
- 06/07 dni 0
- 07/08 dni 0
- 08/09 dni 2, najzimniejszy -18
- 09/10 dni 5, najzimniejszy -19
- 10/11 dni 7, najzimniejszy -19
- 11/12 dni 8, najzimniejszy -22
- 12/13 dni 3, najzimniejszy -18
- 13/14 dni 0

To są temperatury minimalne w nocy, pomiar na lotnisku ławica na skraju miasta, mój sklep jest w centrum i temperatury będą wyższe o około 2 stopnie, dodatkowo sklep ma być ogrzewany od 9 do 17, co daje znowu kilka stopni zysku.

Zostawmy dobór mocy klimatyzatora, jest to problem wtórny, jednak moim zdaniem inverter o nominalnej mocy grzewczej 3,5 kW da sobie radę. Na zapleczu o identycznej kubaturze pracuje stary przenośny ON/OFF z niską klasą energetyczną i daje radę.

Problemem pierwszoplanowym jest pytanie, które urządzenie włączy sprężarkę poniżej -15, a które nie? Wiem na 100%, że nie włączą się LG, ponieważ mają zabezpieczenie, nie wyłączą się jednak, jeśli wcześniej pracowały. Czekam na odpowiedzi dotyczące Samsunga i Fuji Electric.

Można tez zadać inne pytanie - czy warto wydać dwa razy więcej na klimatyzator typowo zimowy, żeby zabezpieczyć grzanie przez kilka dni zimą?


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - barbie - 2014-09-06

ja mam 10 lat grzejące klimatyzatory w domu .napisz na wiosnę jak Twój sprzęt grzeje .


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - Amfan - 2014-09-06

Można tez zadać inne pytanie - czy warto wydać dwa razy więcej na klimatyzator typowo zimowy, żeby zabezpieczyć grzanie przez kilka dni zimą? na to pytanie musisz sam sobie odpowiedzieć albo pseudo komfort albo kasa . Może statystycznych dni poniżej -15 C jest też niewiele w zimie i w dodatku w nocy?. to może to kryterium doboru też odrzucić .Przy takich temperaturach sprawność urządzeń drastycznie spada natomiast rośnie zapotrzebowanie na moc cieplną ( zapotrzebowanie na ciepło zmienia się wraz ze zmianą temperatury). Niestety współczynnik COP jest nie aktualny,dla urządzeń grzewczych aktualny jest SCOP i uzależniony jest od stref klimatycznych.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - Amfan - 2014-09-06

barbie napisał(a):ja mam 10 lat grzejące klimatyzatory w domu .napisz na wiosnę jak Twój sprzęt grzeje .

to jest Twoje jedyne źródło ogrzewania?


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - p.obelix - 2014-09-06

Pierwsze słyszę żeby LG miało zabezpieczenie -15. Chyba że w tym tygodniu za czeli je montować. Kupujesz urządzenie na 10-15 lat przemyśl sprawę wstawienia większego urządzenia. Poco masz piłować nie do wymiarowane urządzenie.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-06

p.obelix napisał(a):Pierwsze słyszę żeby LG miało zabezpieczenie -15. Chyba że w tym tygodniu za czeli je montować. Kupujesz urządzenie na 10-15 lat przemyśl sprawę wstawienia większego urządzenia. Poco masz piłować nie do wymiarowane urządzenie.

Pytałem o to 3 firmy i wszyscy powiedzieli to samo, że po włączeniu poniżej -15 nie załączy się sprężarka, natomiast będzie dalej pracować poniżej -15 po wcześniejszym uruchomieniu w wyższej temperaturze. Prawdopodobnie kupie LG Prestige H12AK ma bezkonkurencyjne SEER 8,9 i SCOP 5,1 moc nominalną grzania 4.0 kW, maksymalna 6,8 kW i dodatkowo producent podaje moc grzania przy -7 na poziomie 4,6 kW. Boję się jedynie o trwałość tego klimatyzatora i dlatego biorę pod uwagę Fuji Electric z serii LU lub LM, są podobno kompletnie bezawaryjne i długowieczne.

Przestałem się już przejmować możliwością braku startu w duże mrozy, kupie sobie dwa termowentylatory po 3 kW i pogrzeję dzień lub dwa, jak będą dłuższe wysokie mrozy to w mojej branży i tak nie ma robić i pojadę sobie na wakacje.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - MarioO - 2014-09-06

Masło maślane.Wczoraj wieczorem przejmowałeś się który klimatyzator wystartuje i da rade ogarnąć dziś już termowentylatory masz planie.To choć napisz w jakiej branży pracujesz?


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-06

MariOo napisał(a):Masło maślane.Wczoraj wieczorem przejmowałeś się który klimatyzator wystartuje i da rade ogarnąć dziś już termowentylatory masz planie.To choć napisz w jakiej branży pracujesz?

Była informatyka i elektronika, jest motoryzacja. Przestałem się przejmować, ponieważ to nie klima do domu, gdzie są dzieciaki i zawsze musi być zimą ciepło. Niestety dedykowane klimatyzatory, które oficjalnie pracują do - 20 czy -25 są ponad dwa razy droższe i nie widzę sensu wydawać tyle. Na pewno napiszę co zawisło w sklepie i jak się sprawuje. Z racji moich zainteresowań, obejście czujnika temperatura nie powinno być skomplikowane, może pomyślę na jakimś dogrzewaniem sprężarki.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-07

Znalazłem jeszcze bardzo ciekawy model Fijitsu LTCA z możliwością pracy do -20 i jest to bliźniaczy model droższego Fuji LTCA. Czy to są te same urządzenie z innym logo? Jest też ciekawy model Mitsubishi z najwyższej serii FH.

Mogę prosić o uszeregowanie firm LG, Fuji Electric, Fujitsu i Mitsubishi, pod względem jakość, niezawodności i długowieczności? LG mogę mieć w granicach 3300 zł, natomiast dopłata do Fujitsu lub Mitsubishi to 1400 zł. Czy warto dopłacić ponad 40%?


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - MarioO - 2014-09-07

Każdy z nich poprawnie zamontowany i prawidłowo użytkowany będzie Ci służył latami lub ulegnie awarii.W tych czasach kupując cokolwiek to loteria.Dla przykładu kuzyn w salonie fryzjerskim ma od 10lat jakiegoś chinola którym latem chłodzi zimą grzeje.Poza przegniłym wężem od odprowadzania skroplin zerowa awaryjność.Za nic w świecie nie mogę go namówić na nowy sprzęt ale za to polecił mnie sąsiadującej koleżance z biura podroży.Jej czteroletni markowy klimatyzator uległ awarii.Co nie oznacza że namawiam lub wychwalam chinola.Po prostu trafił mu sie akurat taki bezawaryjny Big Grin

Fijitsu , Fuji gdzieś już było o nich na forum.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - barbie - 2014-09-07

tej mocy klimatyzator kupisz za 1300 złotych .popatrz na główną stronę portalu .


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-07

barbie napisał(a):tej mocy klimatyzator kupisz za 1300 złotych .popatrz na główną stronę portalu .

Proszę podaj mi namiar na klimatyzator o mocy nominalnej grzania 2,5 - 3,5 kW, ze SCOP w okolicy 5, wydajnie grzejący przy -15 i filtrami, które w ponad 90% eliminują roztocza, bakterie, wirusy, chemię i zapachy. Publicznie daję słowo, że wyślę ci butelkę 0,7 dobrego francuskiego szampana!


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - MarioO - 2014-09-08

scop to stosunek energii cieplnej, uzyskanej, czy też potrzebnej do ogrzania budynku, w całym sezonie grzewczym, do energii elektrycznej włożonej w całym sezonie.U Ciebie raczej 24 h przez 6 miesięcy działał nie będzie więc scop będzie łohoho i niema co się tak tymi liczbami podniecać tak jak tymi filtrami.Marketing.Jeszcze troche i napiszą że w 101% leczą ebole.Te wszystkie klimy dedykowałbym do domu salon sypialnia.Na sklep dałbym Sinclair, Gree.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - abmabm - 2014-09-08

MariOo napisał(a):scop to stosunek energii cieplnej, uzyskanej, czy też potrzebnej do ogrzania budynku, w całym sezonie grzewczym, do energii elektrycznej włożonej w całym sezonie.U Ciebie raczej 24 h przez 6 miesięcy działał nie będzie więc scop będzie łohoho i niema co się tak tymi liczbami podniecać tak jak tymi filtrami.Marketing.Jeszcze troche i napiszą że w 101% leczą ebole.Te wszystkie klimy dedykowałbym do domu salon sypialnia.Na sklep dałbym Sinclair, Gree.

Bardziej miarodajny jest COP i EER, takie LG Prestige ma COP na poziomie 5.5, dodatkowo producent informuje o wydajności grzewczej dla -7 i jest to 4,3 kW dla urządzenia o nominalnej mocy grzewczej 3,2 kw dla +7 i 4.6 kw dla urządzenia o nominalnej mocy grzewczej 4kW przy +7. Mam chyba prawo twierdzić, ze będzie wydajniej ogrzewać od urządzeń z COP na poziomie pomiędzy 3 - 4?

Masz rację takie urządzenia bardziej nadają się do domu i własnie za rok lub dwa, będę to urządzenie przenosił do własnego domu.

Ktoś już mi proponował Sinclair, jednak sformułowanie "sprężarka o japońskiej jakości" skutecznie mnie odstraszyło, być może bezpodstawnie.


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - MarioO - 2014-09-08

Skoro chcesz to przenieść do domu ok .Z tym że może się okazać po 2 latach intensywnego użytkowania w sklepie że na ścianie w domu zawiesisz babola.

"sprężarka o japońskiej jakości" to sprężarki Sanyo


Ogrzewanie sklepu klimatyzacją - LG - Samsung - Fuji - Shitashii - 2014-09-08

To może Vivax Prestige? Tani i ma to co inne
http://vivaxpolska.pl/prestige-inverter/440-klimatyzator-scienny-vivax-prestige-acp-12ch35geyi.html
Mogę Ci tanio puścić.