Forum Klimatyzacja
OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach (/showthread.php?tid=8081)



OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - krzychuwrc1991 - 2014-06-10

Witam serdecznie,
Od paru dni mam problem ze sprężarką (samochód Opel Astra G 1.6 16v 2001r KLIMATRONIK).
Po włączeniu klimatyzacji słychać buczenie, które narasta wraz ze zwiększeniem obrotów silnika (na wolnych obrotach pracuje niby tak samo jak przed awarią). Klimatyzacja chłodzi tak samo dobrze i efektownie, jak przed wystąpieniem podobnych dźwięków. Dodam jeszcze ze czytałem juz mnóstwo tamatów o podobnej tematyce, jednak nigdzie nie ma konkretnych odpowiedzi.
Profilaktycznie pojechałem na serwis klimatyzacji i po kilku latach od poprzedniego maszyna odessała 540g czynnika (do układu wchodzi 600), sprawdziła szczelność, zalała 600g czynnika i 25 g oleju. Kompresor pracuje trochę ciszej ale cały czas wyraźnie słychać buczenie. W warsztacie zajmującym się serwisem klimy wspomnieli o tym, że najprawdopodobniej uszkodzona jest płytka rozprężna w sprężarce. Macie jakieś pomysły co to może być?
Pozdrawiam, Krzysztof M.


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - gajdek419 - 2014-06-10

Płytka rozprężna hmmm - w sprężarce nic się nie rozpręża (wręcz przeciwnie )więc siłą rzeczy nie ma tam takiej części;
Jeżeli klimatyzacja działa wydajnie i ciśnienia w układzie są ok to zacząłbym od napinacza - może przy większym obciążeniu hałasować.

Sama sprężarka jeżeli wcześniej układ nie był rozszczelniony, nie powinna być źródłem hałasu aczkolwiek takie rzeczy też się zdarzały.

Czemu dodano aż tyle oleju do układu?


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - krzychuwrc1991 - 2014-06-10

No więc właśnie też mnie to zastanowiło. W internecie nie znalazłem nic na temat owej płytki rozpręznej. Gość mówił, że jest to jedna z bardziej kosztownych awarii kompresora. Nie wiem dlaczego dali mi tyle tego oleju. I nie wiem też ile odciągnęła oleju z układu maszyna. Ale czy jeśli Czynnika w układzie brakowało tylko ok 60g mogło być zbyt mało oleju do smarowania, co mogło spowodować przytarcie sprężarki? Czy może w samej sprężarce jest olej , który po prostu przydałoby się wymienić? Sprężarka to DELPHI CVC z tego co udało mi się zorientować.
Napinacz postaram się skontrolować jak najszybciej


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - FRIGOTECH - 2014-06-10

Po jaką cholerę dodawali tyle oleju??? Sad


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - krzychuwrc1991 - 2014-06-10

Skoro już druga osoba to pisze to coś nie w porządku. Czy to jest jakieś rażące niedociągniecie? jak może rzutować na przyszłość taka pomyłka? Czy oprócz napinacza proponujecie jeszcze jakiegoś ewentualnego winowajcę ?


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - gajdek419 - 2014-06-11

Tak naprawdę to nie wiadomo ile czynnika brakowało - bo 540gramów to ilość jaką stacja do klimy odzyskała a "sprawność" do odzysku jest 90-95%.
Także jakby nie było, ilość czynnika napewno nie była zbyt mała aby był problem ze smarowaniem


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - krzychuwrc1991 - 2014-06-11

A czy są w sprężarce elementy które ulegają zużyciu? Po południu postaram się zrobić jakiś filmik i wrzucić tutaj. A nóż okaże się przydatny Smile Pozdr


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - gajdek419 - 2014-06-11

są, jak w każdej maszynie


OPEL Astra G Buczenie sprężarki przy wyższych obrotach - krzychuwrc1991 - 2014-06-11

tak czy inaczej najprawdopodobniej czeka mnie remont który pochłonie kilka stówek. Wiem, że przy rozłączaniu układu trzeba wymienić osuszacz. W moim aucie osuszacz znajduje się w skraplaczu (nie obok- jak w starszych wersjach). Czy wiecie jak go się wymienia? kupuje się go jako część zamienną, więc nie trzeba kupować całego skraplacza. Tylko jak to wymienić...


Napinacz odpada. Łożysko po zdjęciu paska też bardzo ładnie.