Forum Klimatyzacja
Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów (/showthread.php?tid=8263)



Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Johny - 2014-08-06

witam, mam problem z developerem w egzekwowaniu źle wykonanej ( w moim odczuciu) wentylacji, szczególnie w kuchni, w nabytym przeze mnie lokalu. Od momentu kiedy zamieszkaliśmy przez okap w kuchni wpadają zapachy od sąsiadów, czyli jednym słowem smród:/
W naszym budynku jest wentylacja mechaniczna i z tego co mi wiadomo powinny być zamonwane klapy zwrotne lecz przed odbiorami zostały zdemontowane ze względu na to że nie działały poprawnie.
Dodam że w mieszkaniu zamontowane mamy okna które posiadają nawiewniki wiec cyrkulacja jest. Zimą napływające zapachy sąsiadów się nasilają i są nie do zniesienia.
Najczęściej ratujemy się poprzez włączenie okapu, ale mam już dość tego szumu.
Ostatnio zamontowaliśmy klapę zwrotną ale zaraz przy okapie no i efekt był jeszcze gorszy bo praca okapu była 2 razy głośniejsza zaczynając od pierwszego biegu (na 1 biegu było tak głośno jak na 3 przed montażem)
a opary zupełnie nie były wciągne przez okap i podczas gotowania wszystkie meble były zawilgocone.

Developer trzyma się swojej wersji ze na papierze wszystko jest ok.

Gdzie mogę szukać pomocy, żeby poradzić się jakiegoś eksperta z zakresu wentylacji, który mógłby zrobić ewentualnie ekspertyzę. Czy orientujecie się jaki to jest koszt?
Jeśli dojdzie do skierowania sprawy do sądu to przyda mi się taka opinia/ekspertyza.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Haurox91 - 2014-08-06

Głupie tłumaczenie developera, co z tego ze na papierze jest dobrze jak w praktyce moze byc totalnie skopane ? Jaki kraj tacy developerzy.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Amfan - 2014-08-06

A czy tylko u ciebie jest ten problem, bo może lepiej porozmawiać z sąsiadami i razem spróbować coś wyegzekwować od dewelopera. Samemu nie warto kopać się z koniem.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - klimatolog - 2014-08-06

Może kominiarz pomoże?


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Johny - 2014-08-07

Oczywiście, że u innych sąsiadów też był ten problem, ale nie chciało im się wojować z developerem.W związku z tym zaślepili otwór komina i założyli wkłady węglowe do okapów. Jest to jakieś rozwiązanie, ale czemu mam się godzić na to i robić jak reszta skoro spłacam kredyt na mieszkanie, które jest z wadami (bo to nie jedyna usterka z jaką się borykamy, ale najbardziej uprzykrzająca życie szczególnie jesienią i zimą)

Czy mógłby ktoś doradzić gdzie szukać eksperta od wentylacji mechanicznej z uprawnieniami tak żeby przy ewentualnej sprawie sądowej był to stosowny dokument do przedstawienia jako dowód.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - radekklimat - 2014-08-07

Jedyny ekspert to nadzór budowlany.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Amfan - 2014-08-07

Może być doktor z jednej z warszawskich uczelni?. Uprawnienia rzeczoznawcy z zakresu prac studialno badawczych i projektowych.
Uprzedzam jest drogi, ale może stworzyć zespół składający się z Panów z tytułami, opinia nie do podważenia.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Tomm - 2014-08-11

Johny napisał(a):Ostatnio zamontowaliśmy klapę zwrotną ale zaraz przy okapie no i efekt był jeszcze gorszy bo praca okapu była 2 razy głośniejsza zaczynając od pierwszego biegu (na 1 biegu było tak głośno jak na 3 przed montażem)

A jaką klapę zainstalowaliście. Może montaż nie był poprawny ?
Gdzie była zamontowana wcześniej klapa (dokładnie) a gdzie teraz ?

Zwróć uwagę, że sam również dokonałeś modyfikacji (bez zmian w projekcie). Oby nie doszło do "oskarżenia" że to Ty i inni tak wpłynęliście na działanie wentylacji że ją zepsuliście.

Macie pełna wentylację mechaniczną ? To po co Wam nawiewniki ? Kto je montował ?

Nie jestem expertem ale widzę parę niekonsekwencji w działaniu. Być może ich zmiana uzdrowi Wasze rozwiązanie.


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Amfan - 2014-08-11

Nawiewniki muszą być, mechaniczna jest ale tylko wyciągowa/chyba ?


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - Tomm - 2014-08-11

Jeśli jest wentylacja (mechaniczna) wyciągowa (do potwierdzenie przez autora) to nawiewniki oczywiście lub inne dziury napływowe muszą być.
Jeśli jest wyciągowa ... to czy ten kanał do którego podłączony jest okap nie jest również wentylowany mechanicznie (zbiorczo) ?


Wenylacja w nowym bloku - wlatujace zapachy sąsiadów - AniaPa - 2014-08-12

Znajomi mieli ten sam problem, wlatywały do nich zapachy od sąsiadów. Panowie którzy sprawdzali wentylację w bloku rozkładali ręce, próbowali początkowo zamontować inne kratki, ale nic to nie dało. Całe szczęście że mieszkanie było tylko wynajmowane a nie własnościowe....