Forum Klimatyzacja
Pompa ciepła powietrze-woda - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ogrzewnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Pompa ciepła powietrze-woda (/showthread.php?tid=8375)



Pompa ciepła powietrze-woda - kubabaku - 2014-10-20

Witam,
macie jakieś doświadczenia z pompami ciepła typu powietrze-woda do całorocznego ogrzewania.
Mam klienta, któremu montowaliśmy kilka klim w firmie i teraz buduje dom dla córki i uparł się właśnie na takie rozwiązanie. ma to wyglądać następująco: dom 140m, pompa Panasonic T-cap, okolice Krakowa.
mnie nie interesuje strona hydrauliczna bo miałbym tylko dostarczyć i zamontować pompę.
Teorię znam i potrafię sobie wyliczyć itd więc jeżeli ma ktoś konkretne doświadczenia to chętnie poczytam.
dzięki


Pompa ciepła powietrze-woda - p.obelix - 2014-10-20

Jestem juz po pierwszym uruchomieniu takiego Panasonica co cię konkretnie interesuje. Pomyśl o szkoleniu w panasonic


Pompa ciepła powietrze-woda - kubabaku - 2014-10-20

nie interesuje mnie kwestia montażu ale za i przeciw takiemu rozwiązaniu...jakieś ekonomiczne uzasadnienie takiego rozwiązania


Pompa ciepła powietrze-woda - Amfan - 2014-10-20

jak chcesz porównywać pompę ciepła z ogrzewaniem na olej opałowy albo na prąd to jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione .Przy obliczeniach pomp ciepła wyliczany jest czas zwrotu inwestycji ok 20-25lat. tylko nikt nie podaje ile razy trzeba przez te 25 lat remontować lub wymieniać na nowe urządzenie. klimatyzatory, które chodzą tylko w sezonie po 15 latach to już złom.Nie wierzę żeby taka pompa która ma cały rok pracować(CWU) wytrzymała 25 lat. Myślę że temat hydrauliki też jest ważny, jeśli jest źle zaprojektowane i wykonany to mogą być same problemy


Pompa ciepła powietrze-woda - Amfan - 2014-10-20

Za montażem pompy ciepła nie przemawia żadne ekonomiczne uzasadnienie.Droga inwestycja, drogi serwis.Pompa ciepła jest popularna w Szwecji ,Norwegii bo tam nie budują sieci gazowych. Za montażem pompy przemawia jedynie temat bezpieczeństwa ,raczej nikt się nie otruje tlenkiem węgla, ani nie spali chałupy od pompy.


Pompa ciepła powietrze-woda - bxz - 2014-10-20

W Norwegii ogrzewa się głównie prądem. Pompy dyskwalifikuje podłoże: skała. Dodatkowo montuje się klimy z grzaniem... Wodne to rzadkość.


Pompa ciepła powietrze-woda - Amfan - 2014-10-21

klima w funkcji grzania to też pompa ciepła. powietrze - powietrze.


Pompa ciepła powietrze-woda - p.obelix - 2014-10-21

Pytanie czy to się opłaca, pewnie że nie. Ale tak samo pewnie ludzie zdawali pytanie gdy z pieców glinianych przechodzili na kaflowe a potem z kaflowych na centralne " panie to się opłaca te rury grzejniki po co to komu jak mi kafle dobrze grzeją" Przede wszystkim wygoda i czystość pomieszczenia co prawda taka sama jak przy gazie. Do tego mając tylko prąd w domu rezygnujemy z opłat stałych za gaz. Zresztą ten kto ma gaz ten nie myśli o PC.


Pompa ciepła powietrze-woda - klimatolog - 2014-10-21

Amfan napisał(a):Za montażem pompy ciepła nie przemawia żadne ekonomiczne uzasadnienie.Droga inwestycja, drogi serwis.Pompa ciepła jest popularna w Szwecji ,Norwegii bo tam nie budują sieci gazowych. Za montażem pompy przemawia jedynie temat bezpieczeństwa ,raczej nikt się nie otruje tlenkiem węgla, ani nie spali chałupy od pompy.
Wypisujesz bzdury totalne.Ekonomiczna w Norwegii zanużona w sniegu?A w polsce nie ekonomiczna?


Pompa ciepła powietrze-woda - DBKlima - 2014-10-22

klimatolog napisał(a):
Amfan napisał(a):Za montażem pompy ciepła nie przemawia żadne ekonomiczne uzasadnienie.Droga inwestycja, drogi serwis.Pompa ciepła jest popularna w Szwecji ,Norwegii bo tam nie budują sieci gazowych. Za montażem pompy przemawia jedynie temat bezpieczeństwa ,raczej nikt się nie otruje tlenkiem węgla, ani nie spali chałupy od pompy.
Wypisujesz bzdury totalne.
Ekonomiczna w Norwegii zanużona w sniegu?A w polsce nie ekonomiczna?

Zobacz jaki jest koszt energii elektrycznej u nich i u nas, nie wspominam o wynagrodzeniu za pracę.
U nich energia elektryczna jest chyba najtańsza na świecie .
Mając samochód elektryczny po autostradach jeżdżą bezpłatnie za darmo również mają parkowanie i możliwość ładowania aut.
Więc u nich inwestycja w PC jest bardzo opłacalna u nas niestety już nie.


Pompa ciepła powietrze-woda - Amfan - 2014-10-22

klimatolog napisał(a):
Amfan napisał(a):Za montażem pompy ciepła nie przemawia żadne ekonomiczne uzasadnienie.Droga inwestycja, drogi serwis.Pompa ciepła jest popularna w Szwecji ,Norwegii bo tam nie budują sieci gazowych. Za montażem pompy przemawia jedynie temat bezpieczeństwa ,raczej nikt się nie otruje tlenkiem węgla, ani nie spali chałupy od pompy.
Wypisujesz bzdury totalne.Ekonomiczna w Norwegii zanużona w sniegu?A w polsce nie ekonomiczna?

Nie napisałem ,że jest ekonomiczna tylko popularna ,najwięcej się tam tego montuje (dane statystyczne ). Ekonomia powietrznej pompy ciepła kończy się wraz ze spadkiem temperatury.


Pompa ciepła powietrze-woda - bxz - 2014-10-22

Pompa ciepła to jedyna bezobsługowa alternatywa ogrzewania prądem.
Prąd jest tani bo z ponad 99% z odnawialnych źródeł energii.
Koszt domu to 5-10mln kr (/2=pln).
Norwegia to styl życia... eko jest trendy, ludzi stać i zakładają.


Pompa ciepła powietrze-woda - markurz - 2015-02-13

Norwegii nie ma co nas porównywać, to zupełnie inna gospodarka. Kraj jest bogaty i nawet nie chciał wstąpić do UE. Jedyny mądry wybór.


Pompa ciepła powietrze-woda - JanCi - 2016-01-07

Bardzo dobry wybór, choć obsługa wymaga szkolenia. Mam nadzieję, że pompa dobrze dobrana do gabarytów ogrzewanego budynku.


Pompa ciepła powietrze-woda - CNC POMPY CIEPŁA - 2016-01-17

Montuję PC już ładnych parę lat, Chińczyki, polskie, i japończyki.

Czy się opłaca ? to zależy od budynku, jak ogrzewanie jist niskotemperaturowe( podłogówka) to dom 150m2 można ogrzać za mniej nawet niż 2000zł rocznie razem z ciepłą wodą. Rekordziści w termosach(domy bardzo dobrze ocieplone) zrobią to za 1000zł z kawałkiem.

Większość domów jest ogrzewana tylko PC i nic więcej, do tego koszt montażu całej kotłowni to około 26tyś zł.
Czy to dużo?

Jak sobie policzymy ile trzeba wydać na dobry kocioł gazowy o podobnym standardzie ogrzewania oraz koszt komina to wyjdzie niewiele taniej. Pompa ciepła do tego grzeje taniej, niż gaz ziemny.


Pompa ciepła powietrze-woda - ferrit - 2016-01-21

Ja mam PC gruntową 8KW i grzeje dom 130m2 do tego zasobnik CWU 400L. Koszt prądu za rok kalendarzowy 2014 1097zł, 2015 1001zł. Nigdy nie brałem pod uwagę kiedy mi się zwróci instalacja i PC. Przepraszam to o PC P-W jest temat.


Pompa ciepła powietrze-woda - kubabaku - 2016-01-29

CNC POMPY CIEPŁA napisał(a):Montuję PC już ładnych parę lat, Chińczyki, polskie, i japończyki.

Czy się opłaca ? to zależy od budynku, jak ogrzewanie jist niskotemperaturowe( podłogówka) to dom 150m2 można ogrzać za mniej nawet niż 2000zł rocznie razem z ciepłą wodą. Rekordziści w termosach(domy bardzo dobrze ocieplone) zrobią to za 1000zł z kawałkiem.

Większość domów jest ogrzewana tylko PC i nic więcej, do tego koszt montażu całej kotłowni to około 26tyś zł.
Czy to dużo?
Witam,
pompę o której pisałem zamontowaliśmy dopiero w listopadzie i jeszcze nie bardzo wiem jak to funkcjonuje bo instalacja uruchomiona ale dom na etapie wykończenia.
Chcemy wejść w montaż pomp ciepła ale na tą chwilę tylko p-w. co możesz polecić, jakie marki? na pewno panasonic ale co jeszcze można sensownego ofertować??


Pompa ciepła powietrze-woda - G13 - 2016-02-18

kubabaku napisał(a):
CNC POMPY CIEPŁA napisał(a):Montuję PC już ładnych parę lat, Chińczyki, polskie, i japończyki.

Czy się opłaca ? to zależy od budynku, jak ogrzewanie jist niskotemperaturowe( podłogówka) to dom 150m2 można ogrzać za mniej nawet niż 2000zł rocznie razem z ciepłą wodą. Rekordziści w termosach(domy bardzo dobrze ocieplone) zrobią to za 1000zł z kawałkiem.

Większość domów jest ogrzewana tylko PC i nic więcej, do tego koszt montażu całej kotłowni to około 26tyś zł.
Czy to dużo?
Witam,
pompę o której pisałem zamontowaliśmy dopiero w listopadzie i jeszcze nie bardzo wiem jak to funkcjonuje bo instalacja uruchomiona ale dom na etapie wykończenia.
Chcemy wejść w montaż pomp ciepła ale na tą chwilę tylko p-w. co możesz polecić, jakie marki? na pewno panasonic ale co jeszcze można sensownego ofertować??
\
Witaj
Zobacz jeszcze na stronie firmy Nabilaton. Masz tam pompy z agregatami Midea, Galletti. W zakładce szkolenia informacje o aktualnych szkoleniach. Jak potrzebujesz info pisz do mnie.


Pompa ciepła powietrze-woda - klakier79 - 2017-01-21

Nie ma co porównywać Polski i Norwegii. Nie dość, że u nich jest tania energia, to jest to jedno z najbogatszych państw na świecie, czyli krótko mówiąc, stać ich na ogrzewanie prądem.
W Polsce zastosowanie pomp ciepła również ma sens. Macie rację, że wątpliwym jest, aby pompa wytrzymała 25 lat, ale czy kocioł do ogrzewania gazowego też tyle wytrzyma? U nas na przestrzeni ostatnich 15-17 lat kocioł był wymieniany 3 razy, bo szlag je trafiał po ponad 5 latach użytkowania. Aktualnie mamy kondensacyjny Saunier Duval i tylko czekam aż coś się z nim stanie, tym bardziej, że chodzi już 6 rok i rokrocznie ma robiony przegląd. A koszt ogrzewania gazem domu 136m? Bywa, że płacimy 850-1000zł miesięcznie za gaz! Woda jest również podgrzewana gazem. Dodam, że dom jest ocieplony.
Piszę to, bo zastanawiam się nad pompą ciepła....gruntową pompą ciepła. Nie chcę żadnego chińczyka czy japończyka, tylko polski sprzęt. Słyszał ktoś o pompach A-Pic i może się wypowiedzieć?


Pompa ciepła powietrze-woda - Bolas - 2017-01-25

Pierwszy raz słyszę tą nazwę ale teraz dać sobie wyprodukować to urządzenie to kwestia odpowiedniej ilości. Ostatnio oglądałem gruntową GALMETA (jeżeli szukasz polskiej) i powiem szczerze nie odbiega od mojego STIEBELa. Nie szukaj obudowy tylko patrz co jest w środku.


Pompa ciepła powietrze-woda - Marek33 - 2017-03-08

Duży wybór trwałych zbiorników do instalacji typu solary czy pompy ciepła ma w ofercie [reklama]. U nich w ogóle całą instalację sobie kompletowałem i jestem zadowolony. Z jednej strony szybka i kompetentna obsługa, z drugiej strony produkty spełniające wymogi techniczne, dopasowane do mojej nieruchomości i naszych potrzeb grzewczych.


Pompa ciepła powietrze-woda - barbie - 2017-03-08

witam nowego handlowca na forum .


Pompa ciepła powietrze-woda - mg - 2017-03-08

Barbie chłoń wiedzę i wyciągaj wnioski. Najlepiej zachowaj je dla siebie i nie nabijaj sobie postów.