Forum Klimatyzacja
Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Badanie szczelności - koniecznie azotem ? (/showthread.php?tid=8515)

Strony: 1 2


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-18

Witam.
Proszę się nie śmiać i nie wyżywać. Raz na rok robie jakąś klimatyzację. Mimo to kupiłem pompę do próżni i jakiś Mastercool do badania nieszczelności. Waga też jest. Nie mam stacji do odzysku czynnika i osprzętu do azotu, ale póki co daje rade. Dzisiaj spotkała mnie taka niespodzianka, że nakrętka na rurce 1/2 cala, gazowej, dała się cała przykręcić (gwint sie skończył), a nie bylo szczelności. Kielichy robilem 3 razy i mam wrażenie, że brakuje mi pół obrotu nakrętki, żeby bylo dobrze, żeby sie uszczelniło (a po ostatnich zabiegach, to nieszczelność była nawet nie po stronie kielicha, ale końca gwintu, wiec może to jednak "jajowata" nakrętka. Nie wiem czy nie trafiłem na felerną nakrętkę, zbadam to jutro. Ale póki co badam nieszczelność wpuszczając jakieś "groszowe" ilości gazu i badam detektorem. Jak już ktoś gdzieś napisał próżnia może się udać (albo się tak wydaje), a nieszczelność ujawni się dopiero "pod ciśnieniem".
I mam pytanie do doświadczonych ludzi - dlaczego nie mogę użyć bezolejowego kompresora za grosze, 8 barów taki może dać, tylko musze sie pakować w koszty ? (azot, reduktor, zegary, itd). Mogę tak ładować ten czynnik i sprawdzać nieszczelności, ale wolałbym czymś bardziej ekologicznym. To powietrze z kompresora będzie aż takie "złe" ? I tak później robię próżnie, wiec wilgoci sie bardzo nie obawiam. Oleju tez nie zostawie w instalacji, bo taki kompresor ma jakiś tłok teflonowy i najwyżej z wiekiem straci kompresję. Czekam, aż mi to wybijecie z głowy, ale jakimiś racjonalnymi argumentami, bez złośliwości....

Pozdrawiam,
Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - barbie - 2016-04-18

azot jest najtańszy . i suchy .


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - Fujitsu Szczecin - 2016-04-19

barbie napisał(a):azot jest najtańszy . i suchy .
I ekologiczny...


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - Fujitsu Szczecin - 2016-04-19

Aaa, i nie olej jest problemem...


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

Witam.
Widziałem małe butle, rzeczywiście koszt znośny, reduktory tez ok. 100 złotych.
Tylko czy węże i manometry mogę zastosować te same co przy R410A, czy muszę znowu kupować jakiś "zestaw" ?
No i azot się kiedyś skończy, jakoś muszę tę butle wozić - a na pewno jak to ma 150 bar-ów, to maja zastosowanie specjalne przepisy, itd.
Bardziej bym prosił o info co mogłoby się stać złego, gdybym zastosował mały kompresor bezolejowy.
Przydałbym się jednocześnie do 100 innych rzeczy, z czyszczeniem parownika i skraplacza włącznie.
Mam detektor nieszczelności, ale on na azot zapewne nie zareaguje, wiec i tak nie pokaże nieszczelności.
Spadnie ciśnienie, a Ty sobie szukaj wiatru w polu. Jak nabije powietrzem, to mam za darmo i mogę nawet język podłożyć, żeby sprawdzić gdzie "wieje".
Powietrze jest chyba nawet ekologiczniejsze od azotu - nie zakłócam równowagi gazów w atmosferze Smile
Przypominam, iż na końcu i tak robię próżnie, więc przynajmniej teoretycznie, wyssam wilgoć, a raczej odparuje.
Myślę, że ułatwieniem przy azocie jest ciśnienie w butli, bo kompresor pewnie da mi 40 barów, ale nie mały i nie za 400 złotych. To byłby dla mnie argument, chociaż przy samym chłodzeniu (a tylko takie mam zastosowania w tych, które montuje raz na 100 lat) i tak jest tam ok. 8-10 barów, wiec jakby się coś miało ujawnić, to pewnie by to zrobiło.
Nadal nie wiem czemu powietrze byłoby takie złe i okrutne....

Pozdrawiam,
Mariusz

P.S.
Teraz widzę, że te reduktory za grosze maja na wyjściu 10 bar-ów, a te z 40 kosztują już 300... Czyli wracam do punktu wyjścia, bo za te pieniądze mam kompresoropodobne coś.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - Shitashii - 2016-04-19

Bo praca z suchym gazem - tu azot - jest pracą zgodną ze sztuką. Tak po prostu. A próbę szczelności to robisz np na 35 bar , a nie na 10. Możesz wogóle nie robić próby szczelności tylko próżnia i heja do przodu. Jest wiele teorii lub mitów dlaczego nie wolno sprawdzać sprężonym powietrzem, ale my (fachowcy) nie mamy zamiaru sprawdzać ich prawdziwości, bo z azotem spokojna głowa.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

Shitashii napisał(a):Bo praca z suchym gazem - tu azot - jest pracą zgodną ze sztuką. Tak po prostu. A próbę szczelności to robisz np na 35 bar , a nie na 10. Możesz wogóle nie robić próby szczelności tylko próżnia i heja do przodu. Jest wiele teorii lub mitów dlaczego nie wolno sprawdzać sprężonym powietrzem, ale my (fachowcy) nie mamy zamiaru sprawdzać ich prawdziwości, bo z azotem spokojna głowa.

Zawsze to jakaś odpowiedz, chociaż nadal mnie nie przekonuje w tym sensie, ze klimie to nie zaszkodzi, a myślałem, że takie będą głosy. Póki co jest argumentem to, że te 35 czy 38 (nie wiem po co podają niektórzy jeszcze coś po przecinku, jakby to była operacja na otwartym sercu) jest nie do uzyskania w przypadku kompresorka - zabawki. No i azot jest "czysty", a powietrze brudne i ten brud (pyłki, roztocza, wszystko inne) pompuje w te rurki. Tutaj chyba też byłaby przewaga azotu...
Podobno te butle z azotem każdy wozi jak chce i nikt się nie przejmuje. Ciekawe co by było, gdyby przypadkiem policja mnie zatrzymała i zobaczyła. Pewnie jakaś lampka by im się zapaliła...
Czyli jak nic reduktory za 300, węże ...nie wiem ile...i butla z 250.

Co do próżni, to właśnie mam świeżutki przypadek kiedy próżnia wyszła ok (chociaż jakbym poczekał dobę, a nie 30 minut, to może wskazówka by się ruszyła), a detektor pokazał sporą nieszczelność.
Pierwszy raz mi się zdarzyło, żeby nakrętka się cała przykręciła, brakło gwintu, żeby dociągnąć...i lipa.
Kupiłem inną, nie z kompletu i wszystko się ładnie dokręciło. Szkoła nie zastąpi praktyki Wink

Pozdrawiam,
Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - obser - 2016-04-19

To co robisz,to można przegonić gaz i taki sam efekt osiągniesz,ale jakoś nie przystoi na tym forum pisać takie bzdety.Jak nie masz gdzie sobie popracować z fachowcami,to idź na jakiś podstawowy kurs.Nie inwestuj w azot,zainwestuj w nitrogen,kup detektor , zamów mieszankę 5% wodoru i 95% azotu, niewiele zapłacisz więcej niż za azot, a nieszczelność znajdziesz bardzo dokładnie.A tak na marginesie,robisz to dla siebie , czy jesteś "profesjonalną firmą?Kompresor to bardzo fana rzecz,niezbędna do pompowania kól,lub napędzania narzędzi pneumatycznych, i jak dobry to do prac lakierniczych.Innych zastosowań nie mogę na szybko znaleźć.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

@kopyta bądź fachowcem.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

obser napisał(a):To co robisz,to można przegonić gaz i taki sam efekt osiągniesz,ale jakoś nie przystoi na tym forum pisać takie bzdety.Jak nie masz gdzie sobie popracować z fachowcami,to idź na jakiś podstawowy kurs.Nie inwestuj w azot,zainwestuj w nitrogen,kup detektor , zamów mieszankę 5% wodoru i 95% azotu, niewiele zapłacisz więcej niż za azot, a nieszczelność znajdziesz bardzo dokładnie.A tak na marginesie,robisz to dla siebie , czy jesteś "profesjonalną firmą?Kompresor to bardzo fana rzecz,niezbędna do pompowania kól,lub napędzania narzędzi pneumatycznych, i jak dobry to do prac lakierniczych.Innych zastosowań nie mogę na szybko znaleźć.

W tym kraju tylko wszystko sprzedają, ale już niczego nie produkują i nie uczą.
Dlatego na kursach to można poczytać ulotki, a nie dowiedzieć się czegoś praktycznego.
Robię to głównie dla siebie, buduje dom i zrobiłem małego splita na próbę. Jakoś mi się spodobało i później zrobiłem przy okazji serwerowni, drugą sztukę. W sumie, to chyba 4 sztuki w całej karierze, ale temat mnie wciągnął i chyba więcej na sprzęt wydałem, niż póki co zarobiłem. Ale nie o to chodzi, chodzi o hobby, "konika" i jak to tam kto lubi zwać. Nowy temat "na tapecie", nowa wiedza. Mam wiele pytań, a nikt niczego nie chce powiedzieć i może się nawet nie dziwie, za to większość robi te klimy na odwal się, byle szybciej. Ja za to 1 sztukę robię 2 dni, a w porywach do 3. Wszystko sam, na chodzenie tu i tam tracę pewnie z 2 godziny w sumie, ale mam radochę, że jest szczelnie i ...zimno. No ale ja mogę, bo to są dla mnie roboty dodatkowe, nie główne. Taki niedzielny monter ze mnie Wink

Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

Nie wstyd Ci będzie gdy większość twoich klientów będzie robiło WIELKIE OCZY. Niemniej jednak potrzebujemy takich jak Ty. Smile


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

mg napisał(a):@kopyta bądź fachowcem.
No wiem, wiem..muszę w końcu dorosnąć Wink
Tylko, że jak mam znowu nakupować sprzętu do jakiegoś marnego splita, to pewnie każdy by mnie wyśmiał, bo może przy multi warto, ale przy pojedynczej jednostce...przesada.
Póki co okazuje się, że jak coś "cieknie", to wystarczy wiedzieć gdzie dokręcić i z głowy. Detektor świetnie sobie radzi. Coś mi się szykuje jakiś multi na 4 jednostki wewn. i jak mi przyjdzie go robić, to wtedy pewnie zainwestuję. Chyba tylko po to, żeby zobaczyć jak to jest z tym azotem i dostać order Wink

Pozdrawiam,
Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

mg napisał(a):Nie wstyd Ci będzie gdy większość twoich klientów będzie robiło WIELKIE OCZY. Niemniej jednak potrzebujemy takich jak Ty. Smile
Nie do końca zrozumiałem aluzję, bo nam się chronologia rozjechała, ale chciałeś mnie pochwalić, czy obrazić ? SmileSmile
Wielkie oczy, że do byle czego przyjedzie tir ze sprzętem, czy dlatego, że przyjadę z kompresorkiem do dmuchania balonów ?

Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

ktopyta napisał(a):
obser napisał(a):To co robisz,to można przegonić gaz i taki sam efekt osiągniesz,ale jakoś nie przystoi na tym forum pisać takie bzdety.Jak nie masz gdzie sobie popracować z fachowcami,to idź na jakiś podstawowy kurs.Nie inwestuj w azot,zainwestuj w nitrogen,kup detektor , zamów mieszankę 5% wodoru i 95% azotu, niewiele zapłacisz więcej niż za azot, a nieszczelność znajdziesz bardzo dokładnie.A tak na marginesie,robisz to dla siebie , czy jesteś "profesjonalną firmą?Kompresor to bardzo fana rzecz,niezbędna do pompowania kól,lub napędzania narzędzi pneumatycznych, i jak dobry to do prac lakierniczych.Innych zastosowań nie mogę na szybko znaleźć.

W tym kraju tylko wszystko sprzedają, ale już niczego nie produkują i nie uczą.
Dlatego na kursach to można poczytać ulotki, a nie dowiedzieć się czegoś praktycznego.
Robię to głównie dla siebie, buduje dom i zrobiłem małego splita na próbę. Jakoś mi się spodobało i później zrobiłem przy okazji serwerowni, drugą sztukę. W sumie, to chyba 4 sztuki w całej karierze, ale temat mnie wciągnął i chyba więcej na sprzęt wydałem, niż póki co zarobiłem. Ale nie o to chodzi, chodzi o hobby, "konika" i jak to tam kto lubi zwać. Nowy temat "na tapecie", nowa wiedza. Mam wiele pytań, a nikt niczego nie chce powiedzieć i może się nawet nie dziwie, za to większość robi te klimy na odwal się, byle szybciej. Ja za to 1 sztukę robię 2 dni, a w porywach do 3. Wszystko sam, na chodzenie tu i tam tracę pewnie z 2 godziny w sumie, ale mam radochę, że jest szczelnie i ...zimno. No ale ja mogę, bo to są dla mnie roboty dodatkowe, nie główne. Taki niedzielny monter ze mnie Wink

Mariusz

Radzę zrobić nie konika a certyfikat.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

Stary... niema tematu.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

mg napisał(a):
ktopyta napisał(a):
obser napisał(a):To co robisz,to można przegonić gaz i taki sam efekt osiągniesz,ale jakoś nie przystoi na tym forum pisać takie bzdety.Jak nie masz gdzie sobie popracować z fachowcami,to idź na jakiś podstawowy kurs.Nie inwestuj w azot,zainwestuj w nitrogen,kup detektor , zamów mieszankę 5% wodoru i 95% azotu, niewiele zapłacisz więcej niż za azot, a nieszczelność znajdziesz bardzo dokładnie.A tak na marginesie,robisz to dla siebie , czy jesteś "profesjonalną firmą?Kompresor to bardzo fana rzecz,niezbędna do pompowania kól,lub napędzania narzędzi pneumatycznych, i jak dobry to do prac lakierniczych.Innych zastosowań nie mogę na szybko znaleźć.

W tym kraju tylko wszystko sprzedają, ale już niczego nie produkują i nie uczą.
Dlatego na kursach to można poczytać ulotki, a nie dowiedzieć się czegoś praktycznego.
Robię to głównie dla siebie, buduje dom i zrobiłem małego splita na próbę. Jakoś mi się spodobało i później zrobiłem przy okazji serwerowni, drugą sztukę. W sumie, to chyba 4 sztuki w całej karierze, ale temat mnie wciągnął i chyba więcej na sprzęt wydałem, niż póki co zarobiłem. Ale nie o to chodzi, chodzi o hobby, "konika" i jak to tam kto lubi zwać. Nowy temat "na tapecie", nowa wiedza. Mam wiele pytań, a nikt niczego nie chce powiedzieć i może się nawet nie dziwie, za to większość robi te klimy na odwal się, byle szybciej. Ja za to 1 sztukę robię 2 dni, a w porywach do 3. Wszystko sam, na chodzenie tu i tam tracę pewnie z 2 godziny w sumie, ale mam radochę, że jest szczelnie i ...zimno. No ale ja mogę, bo to są dla mnie roboty dodatkowe, nie główne. Taki niedzielny monter ze mnie Wink

Mariusz

Radzę zrobić nie konika a certyfikat.
Nie dla psa kiełbasa Wink Jak będzie cena adekwatna do wartości (wiem, rzecz gustu), to zrobię. Niech się tabuny przewiną, kurz opadnie, to wtedy "się wezmę". Niech się już wyjeżdża po Słowacjach czy innych Czechach.
Tak sobie właśnie zrobiłem uprawnienia UDT na podesty ruchome i się cieszę, bo już się "przypadkiem" zwróciły, a zostaną ... podobno do końca życia.
Jak się człowiek nudzi, to mu różne głupie rzeczy do głowy przychodzą - z kursami włącznie.

Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

ktopyta napisał(a):
mg napisał(a):
ktopyta napisał(a):W tym kraju tylko wszystko sprzedają, ale już niczego nie produkują i nie uczą.
Dlatego na kursach to można poczytać ulotki, a nie dowiedzieć się czegoś praktycznego.
Robię to głównie dla siebie, buduje dom i zrobiłem małego splita na próbę. Jakoś mi się spodobało i później zrobiłem przy okazji serwerowni, drugą sztukę. W sumie, to chyba 4 sztuki w całej karierze, ale temat mnie wciągnął i chyba więcej na sprzęt wydałem, niż póki co zarobiłem. Ale nie o to chodzi, chodzi o hobby, "konika" i jak to tam kto lubi zwać. Nowy temat "na tapecie", nowa wiedza. Mam wiele pytań, a nikt niczego nie chce powiedzieć i może się nawet nie dziwie, za to większość robi te klimy na odwal się, byle szybciej. Ja za to 1 sztukę robię 2 dni, a w porywach do 3. Wszystko sam, na chodzenie tu i tam tracę pewnie z 2 godziny w sumie, ale mam radochę, że jest szczelnie i ...zimno. No ale ja mogę, bo to są dla mnie roboty dodatkowe, nie główne. Taki niedzielny monter ze mnie Wink

Mariusz

Radzę zrobić nie konika a certyfikat.
Nie dla psa kiełbasa Wink Jak będzie cena adekwatna do wartości (wiem, rzecz gustu), to zrobię. Niech się tabuny przewiną, kurz opadnie, to wtedy "się wezmę". Niech się już wyjeżdża po Słowacjach czy innych Czechach.
Tak sobie właśnie zrobiłem uprawnienia UDT na podesty ruchome i się cieszę, bo już się "przypadkiem" zwróciły, a zostaną ... podobno do końca życia.
Jak się człowiek nudzi, to mu różne głupie rzeczy do głowy przychodzą - z kursami włącznie.

Mariusz
Kurs to kurs. Certyfikat jest Certyfikatem. Znaczy iż instytucja państwowa potwierdza wiedzę danego Kopyta i uprawnia Go do wykonywania danych czynności Smile


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

mg napisał(a):
ktopyta napisał(a):
mg napisał(a):Radzę zrobić nie konika a certyfikat.
Nie dla psa kiełbasa Wink Jak będzie cena adekwatna do wartości (wiem, rzecz gustu), to zrobię. Niech się tabuny przewiną, kurz opadnie, to wtedy "się wezmę". Niech się już wyjeżdża po Słowacjach czy innych Czechach.
Tak sobie właśnie zrobiłem uprawnienia UDT na podesty ruchome i się cieszę, bo już się "przypadkiem" zwróciły, a zostaną ... podobno do końca życia.
Jak się człowiek nudzi, to mu różne głupie rzeczy do głowy przychodzą - z kursami włącznie.

Mariusz
Kurs to kurs. Certyfikat jest Certyfikatem. Znaczy iż instytucja państwowa potwierdza wiedzę danego Kopyta i uprawnia Go do wykonywania danych czynności Smile

Ktopyta, a nie Kopyta...ale Kopyta nawet bardziej mi się podoba !
Kopyta nie błądzi ?

Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

Stary nie stosuj praktyk niefachowych. Niech Ci się nie wydaje, że na dłuższą metę zaoszczędzisz czy coś podobnego. Przy pierwszej awarii swojego urządzenia lub co gorsza klienta. Postawisz sobie pytanie: Czy zrobiłem wszystko aby to urządzenie przez wiele lat pracowało ekonomicznie?.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

mg napisał(a):Stary nie stosuj praktyk niefachowych. Niech Ci się nie wydaje, że na dłuższą metę zaoszczędzisz czy coś podobnego. Przy pierwszej awarii swojego urządzenia lub co gorsza klienta. Postawisz sobie pytanie: Czy zrobiłem wszystko aby to urządzenie przez wiele lat pracowało ekonomicznie?.

Nie mam stacji do odzysku, więc moje urządzenia nie mogą się psuć :lol:
Zadaje sobie takie pytania i dlatego robię byle co przez 3 dni, zamiast 2.
Ok, azot jest dla fachowców i tyle. Z racji ciśnienia, bezpieczeństwa, środowiska.
I jakoś mi lżej jak sobie wymyśliłem te pyłki w powietrzu, które przedostałyby się przez filtry (pewnie byle jakie) do instalacji...

Pozdrawiam,
Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - mg - 2016-04-19

Istnieją wypracowane, sprawdzone standardy dobrej praktyki. Nikt Ci nie broni pracować po swojemu.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - Shitashii - 2016-04-19

Azot jest też wymagany przez nową (aktualną) ustawę. Koniec i basta. Z tym nie wygrasz.


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-19

Shitashii napisał(a):Azot jest też wymagany przez nową (aktualną) ustawę. Koniec i basta. Z tym nie wygrasz.
No a kolega pisał, że mogę pracować po swojemu Wink
W tym kraju niedługo urzędas będzie mi mówił jakiego koloru skarpetki muszę nosić przy okazji jakiego gazu.
Ale fakt, z nimi (a przynajmniej w tym kraju) się nie wygra.

To może mi koledzy powiecie przy okazji, jak to jest, że ludzie napełniają klimy ciekłym czynnikiem (butla do góry nogami), a zaworki są na rurkach gazowych (mam na myśli proste klimatyzatory, bo w tych większych już pewnie dają zaworki wszędzie).
Tak się, robi, bo oczywiście nie stać producenta na gest i danie drugiego zaworka na rurce cieczowej czy tak robią tylko amatorzy ? Mam na myśli dobijanie przy pracującej klimie, na chłodzeniu.
Pewnie jak się ma stację, to można sobie gazem dobić, a jak się dziaduje, to robi się z odwróconą butlą ?
Wiem, że jest tam separator cieczy, ale ma określoną pojemność no i na logikę ciecz powinienem wpuszczać do rurki z cieczą.
Ktoś mi wyjaśni w prostych słowach, czy każecie iść na kurs, z którego przyniosę najnowszy cennik LG i jeszcze kilka ulotek ?

Pozdrawiam,
Mariusz


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - Shitashii - 2016-04-19

A). Dowiedz się o różnicy między czynnikami zeotropowymi a azeo.... lub o czynnikach jednorodnych i niejednorodnych (mieszaninach).
B). A jak pijesz piwo pod sklepem to też odwracasz butelkę "do góry nogami". Dlaczego?


Badanie szczelności - koniecznie azotem ? - ktopyta - 2016-04-20

Shitashii napisał(a):A). Dowiedz się o różnicy między czynnikami zeotropowymi a azeo.... lub o czynnikach jednorodnych i niejednorodnych (mieszaninach).
B). A jak pijesz piwo pod sklepem to też odwracasz butelkę "do góry nogami". Dlaczego?

A) nie na temat, ja wiem co się dzieje, ale ciecz powinna być ładowana z cieczą (nie czepiając się słówek, że w gaz w postaci ciekłej)...a nie do rurki, w której jest powracający gaz.
To mi się jakoś kłóci.

B) Tylko dlatego, że nie mam słomki Wink

Ja nie pytałem po co się odwraca butle, a pewnie z rozpędu kolega mnie chce uświadamiać.
Mnie chodzi o to dlaczego nie ładuje się tego do zaworka na rurce z ciekłym czynnikiem.
Czyżby tylko dlatego, że nie ma tam zaworka ?

Pozdrawiam,
Mariusz