Forum Klimatyzacja
Podłączenie klimatyzatora przenośnego - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Podłączenie klimatyzatora przenośnego (/showthread.php?tid=8530)



Podłączenie klimatyzatora przenośnego - piotrekb - 2015-02-07

Witam,
mam klimatyzator przenośny monoblok, moc chłodnicza 3 kW. Zależy mi głównie na wychłodzeniu pokoju około 10 m2. Klimatyzator jest zbudowany tak, że można "odwrócić" jego działanie - zimne powietrze wychodzi rurą, a ciepłe z jednostki lub na odwrót. Niedaleko od pokoju mam łazienkę. Rura oryginalna ma 1,5 m, mam jeszcze przedłużkę długości 3 m. W instrukcji jest napisane, że rura może mieć spokojnie 5-6 m. W łazience mam wentylację mechaniczną wywiewną. W oknach są nawietrzniki. Nie mam możliwości wystawienia rury za okno ze względu na umeblowanie pokoju.
Pomysłów mam kilka:
1. Rura do łazienki (zwyczajnie położona na podłodze), jednostka do pokoju. Drzwi od łazienki uchylone, mogę je uszczelnić styropianem.
2. Jednostka do łazienki, rura do pokoju. Drzwi jak wyżej.
3. Rura do łazienki, umieszczona blisko wyciągu, jednostka w pokoju. Drzwi jak wyżej.

W łazience może być gorąco, nie będzie mi to przeszkadzało. Co sądzicie o tych rozwiązaniach? Może mógłbym to zrobić jakoś inaczej, lepiej?


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - diabeł - 2015-02-07

najlepiej to wykuj otwor w scianie i nim odprowadz cieple powietrze,i postaw urzadzenie jak najblirzej tego otworu


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - piotrekb - 2015-02-07

Niestety nie mogę tego zrobić ze względu na to, że wszelkie ingerencje w elewacje budynku są zabronione. Dodatkowo układ mebli w pokoju uniemożliwia postawienie klimatyzatora blisko ściany, a przemeblowanie pokoju jest niemożliwe.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - jack63 - 2015-02-07

No to masz problem. Huston...
Klimatyzator, jak każde urządzenie chłodnicze tylko "przesuwa" ciepło z jednego miejsca do drugiego.
Jak nie wystawisz rury na zewnątrz pomieszczenia chłodzonego, to wynik pracy klimatyzatora będzie prawie zerowy ze wskazaniem na lekki wzrost a nie spadek temp. Po prostu będziesz miał osuszacz.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - pfp76 - 2015-02-08

Klimatyzator przy ścianie do łazienki , u góry dziura w ścianie do łazienki , rura od klimatyzatora podłączona do dziury wentylacyjnej , wyciąg { wiatrak w łazience } zdemontowany
Ewentualne modyfikacje , żeby przywrócić wentylacje łazienki (podczas nie pracującego klimatyzatora .


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - jack63 - 2015-02-08

pfp76 napisał(a):Klimatyzator przy ścianie do łazienki , u góry dziura w ścianie do łazienki , rura od klimatyzatora podłączona do dziury wentylacyjnej , wyciąg { wiatrak w łazience } zdemontowany
No i co??? Skąd klimatyzator ma wziąć powietrze aby móc je wypchnąć wentylacją na zewnątrz?
W koszyku przyniesiesz, jak prąd w wiaderku niektórzy??? Nawet jak będziesz szybko nosił to jakie to powietrze będzie (temp.) ???
Swoją drogą w budynkach wielorodzinnych takie coś jest niedopuszczalne! Ani wentylator a klimatyzator do wentylacji grawitacyjnej nie wolno podłączać. Kanał ma być podciśnieniowy a nie nadciśnieniowy.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - pfp76 - 2015-02-09

No i co??? Skąd klimatyzator ma wziąć powietrze aby móc je wypchnąć wentylacją na zewnątrz?
W koszyku przyniesiesz, jak prąd w wiaderku niektórzy??? Nawet jak będziesz szybko nosił to jakie to powietrze będzie (temp.) ???

Ze świata . A skąd weżmie powietrze przy podłączeniu konwencjonalnym? Czy wtedy ciepłe powietrze nie jest wypychane na zewnątrz ? W koszyku przyniesiesz ?
Co do podłączenia do wentylacji to fakt - trochę "nie halo"
Co innego klimatyzatory zaokienne - te, do chłodzenia parownika używaja powietrza zewnętrznego . Klimatyzatory przenośne brakujące ilości powietrz pobierają z zewnątrz , korzystając z naturalnych otworów wentylacyjnych budynku
I jeszcze jedno , są klimatyztory wewnętrzne ,przenośne , które żadnej rury do ciepłego powietrza nie mają i wypychają TYLKO zimne powietrze .


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - jack63 - 2015-02-09

pfp76 napisał(a):A skąd  weżmie powietrze przy podłączeniu konwencjonalnym?
Co to jest "podłączenie konwencjonalne" ? Czy ty w ogóle rozumiesz co napisałeś?
Wszystkie twoje "wynurzenia" są stekiem bzdur. Przykład:
pfp76 napisał(a):do chłodzenia parownika  używaja powietrza zewnętrznego .
Parownik jest zawsze ogrzewany! Pewnie pomyliłeś ze skraplaczem, ale dla ciebie wsio ryba.

Nie rozumiesz podstawowych zasad fizyki a się wypowiadasz.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - jack63 - 2015-02-09

pfp76 napisał(a):A skąd  weżmie powietrze przy podłączeniu konwencjonalnym?
Co to jest "podłączenie konwencjonalne" ? Czy ty w ogóle rozumiesz co napisałeś?
Wszystkie twoje "wynurzenia" są stekiem bzdur. Przykład:
pfp76 napisał(a):do chłodzenia parownika  używaja powietrza zewnętrznego .
Parownik jest zawsze ogrzewany! Nawet jak ma temp. -100oC. Pewnie pomyliłeś ze skraplaczem, ale dla ciebie wsio ryba.

Nie rozumiesz podstawowych zasad fizyki a się wypowiadasz.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - kubabaku - 2015-02-09

pfp76 napisał(a):No i co??? Skąd klimatyzator ma wziąć powietrze aby móc je wypchnąć wentylacją na zewnątrz?
W koszyku przyniesiesz, jak prąd w wiaderku niektórzy??? Nawet jak będziesz szybko nosił to jakie to powietrze będzie (temp.) ???

Ze świata . A skąd weżmie powietrze przy podłączeniu konwencjonalnym? Czy wtedy ciepłe powietrze nie jest wypychane na zewnątrz ? W koszyku przyniesiesz ?
Co do podłączenia do wentylacji to fakt - trochę "nie halo"
Co innego klimatyzatory zaokienne - te, do chłodzenia parownika używaja powietrza zewnętrznego . Klimatyzatory przenośne brakujące ilości powietrz pobierają z zewnątrz , korzystając z naturalnych otworów wentylacyjnych budynku
I jeszcze jedno , są klimatyztory wewnętrzne ,przenośne , które żadnej rury do ciepłego powietrza nie mają i wypychają TYLKO zimne powietrze .

naczytałeś się na forach i nie zrozumiałeś Big Grin ...za dużo internetów :lol:


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - MarioO - 2015-02-09

pfp76 napisał(a):Ze świata
Musi być "cug" Wentylator skraplacza nie wypchnie tylu metrów.Dla tego też w zależności od producenta podają max długość rury wyrzutowej .Przy podłączeniu do komina wentylacyjnego będzie się kumulowało ciepło klima się wyłączy.Jeśli nie to straci wydajność lub padnie sprężarka


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - jack63 - 2015-02-09

MariOo. Ty chyba też nie kumasz.
Wentylator skraplacza ma co prawda mały spręż, ale może by sobie poradził gdyby był nawiew o małych oporach przepływu. Czyli w praktyce otwarte okno lub drzwi zewnętrzne, a wtedy ....mamy napływ gorącego powietrza do pomieszczenia i klimatyzator ma jeszcze bardziej pod górkę.
Te monobloki są dobre do schłodzenia pewnej strefy. W niej jest chłodno, a poza nią bardziej gorąco niż w sytuacji bez klimatyzatora.
Aby to miało jakikolwiek sens, to do skraplacza musiało by dopływać powietrze z zewnątrz jedną rurą a drugą być wyrzucane na zewnątrz. Może takie sprzęty są. Nie wiem. Większość ma tylko wyrzut i klimatyzator dość, że musi schłodzić powietrze w pomieszczeniu to jeszcze to które napłynie do skraplacza aby go schłodzić. Także klimatyzator jak pies goni swój ogon. W małym pomieszczeniu przy nadmiarze mocy chłodniczej jakoś to działa, ale pobiera dużo więcej prądu przy takim samym efekcie chłodniczym dla pomieszczenia w stosunku do tradycyjnego splita.
No cóż. Chce się mieć chłodno za małe pieniądze na sprzęt, to się płaci za prąd.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - MarioO - 2015-02-09

opisałem tylko opcję wyrzut - komin Po co się rozpisywać?A nawet gdyby to optymalnie byłoby wymontować skraplacz i zamontować na zewnątrz budynku. Wink Sam zainteresowany nie daje znaku życia


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - kubabaku - 2015-02-09

są takie cuda:
Olimpia Splendid Unico Easy lub Artel Diva


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - pfp76 - 2015-02-10

Fakt , że nie jestem fachowcem od klimatyzacji , i prawda , że pomyliłem ( co do nazwy) skraplacz z parownikiem ! Resztę uważam za poprawna . "Jack63" - wydaje mi sie , że w pierwszym poście odniosłeś się do klimatyzatora zaokiennego , wyrażając opinię cyt." No i co??? Skąd klimatyzator ma wziąć powietrze aby móc je wypchnąć wentylacją na zewnątrz?"
Następnie zrozumiałeś ,że chodzi tu o klimatyzator PRZENOŚNY , który pobiera brakującą ilość powietrza z OTOCZENIA , a te (otoczenie ) z naturalnej wentylacji wpisanej w konstrukcję budynku.
Zapewniam Cię , że są klimatyzatory ,które mają tylko rurę do odprowadzenia powietrza gorącego i są to klimatyzatory do chłodzenia dużych pomiesczeń ,
Wiedzę swoją czerpię isttnie z internetu , a głownie z tego forum . Czynię to jedynie dlatego , że w obecnej chwili mam w użyciu 9 jednostek klimatyzacyjnych i lubię wiedzieć z grubsza o co chodzi , by jak pisałem już kiedyś nie zapłacić za przejechanie odkurzaczem po spirorurach ( na dług. mniej więcej 3m. 7 tys. zł . , lub jak zdażyło mi się ostanio ustrzec się przed fachowcem , który chciał mnie stuknąć na kolejne 6 tys. zł . , a wizyta następnego kosztowała mnie tylko 500 zł.
Nie znaczy to wcale , że moim zamiarem jest obrazanie ludzi z Waszej branży , ale wiesz jedna łyżka dziegciu...itd. Dlatego też ,powtarzam, lubię wiedzieć kiedy na tę "łyżkę" trafię
Kwestia podłączenia klimatyzatora do wentylacji jest z jednej strony kwestią techniczną i może się okazać , że jest to wykonalne .Nie było mowy o tym czy jest to wielopiętrowy blok , czy dom parterowy ! W przypadku bloku wielopiętrowego OCZYWIŚCIE ,że jest to kwestią prawną , kwestią bezpiecz. od strony przepisów p.poż , czy wreszcie kwestią kultury wspóżycia z innymi lokatorami , by nie skazywać ich na niedogodności np. wpompowania sąsiadowi zapachowych zawartości kibla sąsiada innego . Ja odniosłem się do strony tech.
Nie wiem co to jest podłączenie konwencjonalne , te słowo wymyśliłem wczoraj wieczorem ........


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - piotrekb - 2015-02-11

Panowie, spokojnie.

Przede wszystkim widzę, że pojawiły się tu dwie kwestie. 1: skąd klimatyzator weźmie powietrze? Otóż z nawiewników okiennych. 2. rodzaj wentylacji - MECHANICZNA WYWIEWNA a nie grawitacyjna jak ktoś już tu pisał.

Żadna opcja wymagająca kucia ścian nie wchodzi w grę - zewnętrznych nie mogę ruszać, wewnętrznych nie chcę. Chciałem rozwiązać to tak, że klimatyzator będzie stał w łazience (przy okazji ją osuszał), rura wyprowadzająca zimne powietrze (max długość 6 m według producenta klimatyzatora) wystawiona przez uszczelnione drzwi i idąca przez drugie uszczelnione drzwi do pokoju który chcę schłodzić (tak jak pisałem, mam klimatyzator w którym można zamienić sposób działania, czyli ciepłe powietrze dmucha z jednostki a zimne rurą). Łazienka niech się grzeje, zależy mi tylko na 1 pokoju chłodnym. Chciałbym poznać waszą opinię na ten temat, co ewentualnie można poprawić w tym rozwiązaniu albo jak można to zrobić inaczej. Zależy mi na rozwiązaniu jak najprostszym, bez wielkich remontów, niszczenia ścian itp.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - barbie - 2015-02-11

Jak masz lazienke 100 metrow kwadrat to jest ok ,


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - piotrekb - 2015-02-12

Możesz to rozwinąć?


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - barbie - 2015-02-12

Fizyka szkola podstawowa .


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - Jari - 2020-05-18

Witam, chciałbym trochę odświeżyć temat.
Mam dostęp do klimatyzatora przenośnego w obniżonej cenie i pojawił mi się taki pomysł, trochę jak w sytuacji powyżej:
- Montaż jednostki na ścianie pokoju, który chcę schłodzić
- za jednostką dziura w ścianie, którą odbywa się transport ciepłego powietrza do łazienki (tam może być ciepło). Oczywiście przy zamkniętych drzwiach łazienki, by ciepłe powietrze nie wracało do pomieszczenia
- w łazience (tak jak w kuchni) posiadam wyciąg wentylacji mechanicznej (oryginalna w budynku wielorodzinnym).
- w oknach są nawiewniki, więc nie będzie problemu z czerpaniem powietrza.

Droga opcja to:
- montaż jednostki w łazience i wylot chłodnego powietrza do pokoju przez dziurę zakończoną kratką/zaworem wywiewnym.
Nie wiem tylko na ile jednostce może zaszkodzić ewentualna wilgotność w łazience.

Nie chciał bym zabudowywać obecnej kratki i wyciągu wilgoci w łązience gdy nie działa klima, więc pierwszym pomysłem jest by nie podłączać się bezpośrednio do wyciągu. Ewentualnie mam jeszcze pomysł by w wylocie zamontować trójnik, gdzie jeden wlot będzie połączony rurą z klimatyzatorem, a drugi zakończony klapą zwrotną, którą by było odbierane powietrze z pomieszczenia, gdy nie działałby klimatyzator.

Dodam, że nie mam opcji kucia dziury w ścianie zewnętrznej i nie chce jej wypuszczać oknem.
Z góry dzięki za opinie, czy ma to jakiś sens.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - obser - 2020-05-18

Wynalazek szatana te przenośki. Ze 20 lat temu niby na zamówienie zamówiłem takie LG i się bujałem z nim z 5 lat, obleciał wszystkich znajomych z wersją, że chcę 50% ceny zakupu. W upał trafiły mi się wodociągi, co im klima w serwerowni umarła i walczą o każdy stopień, aby sieć chodziła i pozbyłem się dziadostwa.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - Amfan - 2020-05-18

obser napisał(a):Wynalazek szatana te przenośki. Ze 20 lat temu niby na zamówienie zamówiłem takie LG i się bujałem z nim z 5 lat, obleciał wszystkich znajomych z wersją, że chcę 50% ceny zakupu. W upał trafiły mi się wodociągi, co im klima w serwerowni umarła i walczą o każdy stopień, aby sieć chodziła i pozbyłem się dziadostwa.
Dobrze jest mieć takiego na stanie, już nie raz wstawiałem do serwerowni na weekend, jak padła klima podstawowa. Wtedy jesteś najlepszą firmą i dostajesz zlecenie na montaż nowej klimatyzacji i na konserwację pozostałych.


Podłączenie klimatyzatora przenośnego - zeb - 2020-07-02

Takie rozwiązanie jakie podaje Jari funkcjonuje. Wentylacja mechaniczna w blokach wielorodzinnych jest w stanie usunąć ciepło z 3kW klimatyzatora i łazienka nie musi mieć 100m2. Odkręcając zawór wentylacji w łazience zwiększamy ilość wyciąganej energii .Trzeba pamiętać o otwarciu wszystkich nawiewników okiennych lub/i rozszczelnieniu okna np. w kuchni.
Regulacja / zmiana ustawień wentylacji, jest zabronione w wielu wspólnotach mieszkaniowych (autor postu nie ponosi odpowiedzialności za skutki ingerencji w system wentylacji mechanicznejSmile

diabeł napisał(a):Dobrze jest mieć takiego na stanie, już nie raz wstawiałem do serwerowni na weekend, jak padła klima podstawowa. Wtedy jesteś najlepszą firmą i dostajesz zlecenie na montaż nowej klimatyzacji i na konserwację pozostałych.
Anegdota:
Serwerownia, godzina 21, padnięty niezdublowany klimatyzator 11kW. Wymiana najwcześniej następnego dnia.
Zarządca - a co na noc?
Kolega ? może przenośny.
Z: - za ile go przywieziecie?
K: - za godzinę, tyle ze jeden będzie mało bo one max 3,5 kW.
Z: - a dwa wystarczą?
K; - powinny?
Z: to przywieźcie dwa.