Forum Klimatyzacja
Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Wentylacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik (/showthread.php?tid=8754)



Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik - Karakal - 2015-05-28

Witam serdecznie,

Drodzy użytkownicy mam pewien problem, mianowicie okap po podłączeniu do kanału wentylacyjnego staje się głośny, sam bez przyłącza pracuje zdecydowanie ciszej. Nadmienię, że okap jest wyjątkowo mocny jeśli chodzi o siłę ciągu.

A teraz kolejno co i jak:

- Okap


- Kanał wentylacyjny do okapu [remont starej kuchni]
1) Przed inwestycją w kuchni był jeden kanał wentylacyjny z kratką zespoloną (wejście na rurę od okapu + kawałek kratki)
2) W fazie inwestycji z różnych względów (funkcjonalność i rozmieszczenie sprzętu AGD) zdecydowałem się ów kanał wykorzystać tylko i wyłącznie do wentylacji pomieszczenia.
3) W związku z tym razem ze znajomym przebiliśmy się przez ścianę do nieużywanego kanału łazienkowego (były dwa w tym jeden nieużywany) i zrobiliśmy osobne podejście pod sam okap.

4) Szkic naszego przyłącza pod okap (2)
[Obrazek: 344066154a43e162med.jpg]

- z uwagi na grubość cegły nie mogliśmy zastosować innych materiałów.
- wykorzystaliśmy kanały wentylacyjne płaskie 55x110.
- na ścianie okapowej przejściówka kątowa z płaskich na okrągłe 100.
- na rysunku (na zielono) pokazana jest trasa kanału.

5) Moje aktualne przyłącze po redukcji ze 150 na 100
[Obrazek: c3d4ba548b71b034med.jpg]

6) Trochę wymiarów

[Obrazek: c89a38cd6107f764med.jpg]

[Obrazek: 4250738ef8111b57med.jpg]

[Obrazek: 2fb7354f8ce0bd9bmed.jpg]

[Obrazek: c408456acff5dad7med.jpg]

[Obrazek: bd2bd1de9ebdc6eemed.jpg]

[Obrazek: e1457bccf33418bcmed.jpg]

- maskownica:

[Obrazek: 02420edcd5f1c10cmed.jpg]

[Obrazek: adf168b68377c5a4med.jpg]

Reasumując co mogę zrobić na tak krótkim odcinku aby to wyciszyć?
- myślałem nad kupnem tłumika o ile dostane takie wymiary?
- podobno tłumik można wykonać samemu?
- a jeśli tłumik tu nic nie pomoże to co innego można zrobić?

Proszę Was bardzo o fachowe rady bo przyznam, że jestem trochę rozczarowany i wkurzony. Ciągle przy tych remontach napotykam nowe przeszkody i nowe problemy.

Uprzedzając docinki, człowiek uczy się całe życie...
W sklepie AGD wyraźnie zaznaczyłem sprzedawcy jak wygląda u mnie sytuacja z kanałem wentylacyjnym i uczuliłem go na akustykę i wejście 100, stwierdził że nie stanowi to problemu.

Z góry serdeczne dzięki dla każdego kto poświęci mi trochę czasu i posłuży dobrą radą, w razie czego jeśli byłyby potrzebne jeszcze jakieś wymiary, dane, zdjęcia to dajcie znać.

Pozdrawiam,
Zdesperowany Meloman Akustyki Okapu.


Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik - pkorol - 2017-11-06

Hałasuje okap? Rozwiązałem ten problem u siebie i u kilku moich klientów. Wyrzucam trefne silniki i instaluje wentylatory kanałowe. Słychać tylko szmer powietrza. Silnik ma 24 dB (Poziom 20 dB to ledwo słyszalny szept.) Instaluję też czujnik temperatury i gdy czajnik zagotuje wodę sterownik włącza 1 bieg silnika (150m2/h) automatycznie, gdy spadnie temperatura w okolicach okapu to go wyłącza.


Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik - DBKlima - 2017-11-07

Karakal napisał(a):[...] Uprzedzając docinki, człowiek uczy się całe życie...
W sklepie AGD wyraźnie zaznaczyłem sprzedawcy jak wygląda u mnie sytuacja z kanałem wentylacyjnym i uczuliłem go na akustykę i wejście 100, stwierdził że nie stanowi to problemu.
.
uczuliłeś go na akustykę Big Grin :lol: Big Grin daj silnik na dach i będzie cicho Big Grin


Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik - Amfan - 2017-11-08

Z tłumikiem daj sobie spokój , jedynie regulator obrotów transformatorowy . Za duże przepływy w stosunku do przekroju kanału.


Głośny okap a kanał wentylacyjny i tłumik - Bolas - 2017-11-08

Zmiana powierzchni, kształtu i załamania kanału przy tej prędkości nie tylko generują hałas ale powodują obciążenie wentylatora który będzie dodatkowo głośny. Nie wspomnę że to rozwiązanie jest niezgodne z przepisami budowlanymi.