Forum Klimatyzacja
Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja samochodowa (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców (/showthread.php?tid=9051)



Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - slajders25 - 2015-08-22

Na początek opiszę całą sytuację
Otóż trafiłem do zakładu zajmującego się klimatyzacją bo układ przestał chłodzić. Okazało się że czynnik uciekł przez nieszczelny oring. Okazało się też że zatarła się sprężarka - głośno chodziła i nie było w niej oleju. Zamówiłem nową (model SO7H15 7952). Przy okazji wymieniłem osuszacz. Po zamontowaniu nowej wszystko było OK przez 10 min. Potem ciśnienia praktycznie się wyrównały na 11 bar po obu stronach i znowu do układu uciekł olej ze sprężarki. No to reklamacja. Po montażu nowej sprężarki ciśnienia wyglądały tak: 15bar (HP) a (LP) 10bar. Efektu chłodzenia brak. Do wymiany poszedł zawór rozprężny. Po napełnieniu układu okazuje się że sprężarka czasem nabija do 20 bar i rozłącza sprzęgiełko. Jednak trwa to długo i sam kompresor nagrzewa się do takiej temperatury że nie można ręki przyłożyć. Jedna z rurek dochodzących do chłodnicy robi się na chwilę ciepła a później obie mają jednakową temperaturę otoczenia. Przy zaworze rozprężnym też nie ma różnic temperatur na rurkach. Efektu chłodzenia brak. Mechanik skapitulował.

I tu moje pytanie. Czy ktoś z was może zdiagnozować co się dzieje że po wymianie prawie wszystkich części układu dalej brak jest chłodzenia. Do wymiany został jeszcze termostat z wbudowanym włącznikiem. Może to on jest uszkodzony??
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PS. Pojechałbym do specjalistycznego zakładu zajmującego się klimatyzacją ale najbliższy znajduje się 70km ode mnie a ciągnik rolniczy to nie samochód. Włożyłem już grubo ponad 1000zł i dalej nie ma efektu.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Whisky - 2015-08-22

Układ był płukany?


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - slajders25 - 2015-08-22

Nie wiem czy był płukany. Wiem że kilkukrotnie (chyba ze cztery razy) był napełniany uruchamiano sprężarkę a następnie ściągano czynnik. Sprawdzano też podciśnieniem przez godzinę szczelność.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Whisky - 2015-08-22

Zatarta sprężarka, źle wypłukany (umyty) układ, zapchało zawór sterujący nowej sprężarce. Jak dla mnie to przede wszystkim zaczynamy od płukania układu bez osuszacza, zaworu rozprężnego i sprężarki. Nowy osuszacz i ew. zawór rozprężny. Sama sprężarka do regeneracji bo pewnie zapchana syfem po płukaniu układu czynnikiem. Ale mogę się mylić.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - slajders25 - 2015-08-22

Zakład który jest 10km ode mnie nie ma maszyny do typowego płukania układu. Byłem przy tych płukaniach czynnikiem. Na początku odciągnięto olej bardzo ciemny wręcz czarny. Ale przy ostatnim razie już olej był czysty. No i zastanawiam się dlaczego tak mocno grzeje się sprężarka. Jej temperatura po kilku minutach pracy jest tak wysoka że parzy rękę jak się dotknie. Tak ma być ?? Sprężarki do regeneracji nie oddam bo ta jest na gwarancji. Zresztą regeneracja kosztuje tyle co nowa. Stary zawór rozprężny rozkręciłem i też nie był bardzo zasyfiony


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Whisky - 2015-08-22

Tam nie ma być w ogóle brudu, olej ma być jak z fabryki ładny czysty. Jeśli było płukanie czynnikiem to teraz pytanie czy na pewno wszystko wydostało się ( w co wątpię) i ile wlali oleju. Jeśli jest tak jak mówisz to zatkany jest zawór sterujący sprężarką dlatego ciśnienie lp jest ponad 11bar a ciepła sprężarka jest dlatego że nie ma chłodzenia które powinno dostać od czynnika i grzeje się bo ma bardzo ciężkie zadanie przy zatkanym układzie i na dodatek bez oleju. Ogólnie jeśli chcesz by to działało to niestety ale trochę kasy na to jeszcze wydasz.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - gajdek419 - 2015-08-23

@Whisky - w tej sprężarce nie ma żadnego zaworu sterującego...
Jeżeli nowa sprężarka kosztuje tyle co regenerowana to oznacza, że nowa to chinolekSmile


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Whisky - 2015-08-23

Nie znam tej sprężarki, czyli moja teoria zrównała się z ziemią Smile


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - slajders25 - 2015-08-23

Nie pamiętam dokładnie ale rozbierałem starą zatartą sprężarkę i faktycznie nie natrafiłem tam na żaden zaworek. Jest dość prosta w budowie.
Co do układu to dzisiaj zauważyłem że już nie wyłącza się sprężarka a gumowe przewody które idą od sprężarki do zaworu rozprężnego są dość miękkie i bez problemu można je ścisnąć. Sądzę że sprężarka już nie daje ciśnienia. Ponadto przy samym zaworze nie ma w ogóle różnicy temperatur na rurkach. Pamiętam jeszcze że jak ostatnio spuszczali mi czynnik to lodem pokrył się cały osuszacz więc chyba jest drożny. Pozostaje sama sprężarka. Na naklejce faktycznie jest napisane made in china i brak producenta.
Koledzy co radzicie. Kolejny raz oddać na reklamacje kompresor?? Tą którą oddałem na reklamacje odesłali z odpowiedzią reklamacja nie uznana ale sprężarka nówka sztuka. Może ktoś z was miał już podobne doświadczenie ??
Kolego gajdek419 widzę że zajmujesz się regeneracją co sądzisz o tej sytuacji i ile wg. ciebie kosztowała by regeneracja starej


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - radekrp90 - 2015-08-26

Tak mi się wydaje, że skoro szronił się osuszacz, to jest "zabity", a nie drożny - na nim następowało rozprężenie czynnika i jego schłodzenie.
Skoro tak, musiał się czymś zanieczyścić, a skoro tak, to zapewne sprężarka zajechana ponownie.
Skoro wkładałeś i tak (zdaje się) nowe części to można było się zainteresować czy np.: ktoś by nie przyjechał tych 70km do ciągnika, zamiast jechać ciągnikiem ten dystans, a nie korzystać z mechaników nie mających narzędzi i pojęcia o tym co robią - tylko wymienić i nabić (co by nie było nie układ...) Wink
Myślę tak jak koledzy wyżej, że bez płukania się nie obędzie. Fakt nie znam się jak wyjadacze (nawet mechanikiem nie jestem Tongue ) ale zdaje mi się, że masz porządnie zanieczyszczony układ, od skraplacza po parownik. Skoro, jak sam wspominasz, na zaworze był jakiś tam niewielki brud, to w układzie jest tego znacznie więcej.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Whisky - 2015-08-26

radekrp90 napisał(a):Tak mi się wydaje, że skoro szronił się osuszacz, to jest "zabity", a nie drożny - na nim następowało rozprężenie czynnika i jego schłodzenie.

Przy odsysaniu czynnika może się takie coś dziać. Ważne by osuszacz za skraplaczem w trakcie pracy był ciepły a nie lodowaty.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - slajders25 - 2015-08-26

W trakcie pracy nie odczuwam żadnej różnicy temperatur. Rurki dochodzące do chłodnicy mają temperaturę otoczenia tak samo przy osuszaczu. Widziałem jak mechanik przy ostatnim sprawdzeniu układu odkręcił rurkę na dole chłodnicy i puścił na trochę ciśnienie. Wyglądało że wszystko OK.

Tak to jest jak się wcześniej człowiek sam nie zainteresuje tematem. Myślałem że jak zajadę do zakładu który zajmuje się klimą to mi zrobią to jak należy. Nie interesowałem się jakie mają maszyny. Teraz wiem że może lepiej było wydać trochę kasy i wezwać na miejsce profesjonalistów.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Whisky - 2015-08-26

Syf + sprężarka = brak cisnienia
Jak dla mnie to uszczelnienia na tłokach poszły albo płyta zablokowana?
Najlepiej ściągnąć czynnik odkręcić przewody przy sprężarce i sprawdzić czy jest czarny olej albo opiłki.


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - slajders25 - 2015-08-27

Też tak myślę. Będę reklamował do skutku. Jeżeli nie uznają gwarancji na sprężarkę to niech zakład poniesie koszty


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - awax - 2015-08-27

Niby dlaczego ktoś miałby uznać reklamację sprężarki,która została zamontowana do brudnego układu?


Klimatyzacja w ciągniku - pytanie do fachowców - Konrad_M - 2015-08-28

Jeśli mogę tu spytać, to jaki sprzęt polecacie do płukania układów klimatyzacji, oraz do większych np chłodni?