Forum Klimatyzacja
Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę (/showthread.php?tid=9165)



Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - pawelessss - 2019-01-27

Witam,

niedawno zdecydowałem się na założenie dwóch klimatyzatorów typu split - Gree Lomo Luxury GWH12QC-K6DNB2C. Jeden na piętrze a drugi na parterze.

Firma, która zakładała urządzenia na początku pomyliła klimatyzatory i założyła dwie sztuki Gree Lomo Economic GWH09QB-K3DNA5D. Zarówno jednostki zewnętrzne jak i wewnętrzne wersji Economic są mniejsze od wersji Luxury. Wykonawcy przygotowali rury gazowe, rury skroplin oraz kable pod wersje Economic. Zrobili też odpowiednie bruzdy poziome - bruzdy pionowe wykułem wcześniej ja z moim majstrem. Po montażu i podłączeniu wszystkiego wystawili fakturę. Jak zorientowałem się, że założono mi złe urządzenia, zadzwoniłem do nich i poprosiłem o wymianę. Koniec końców firma wymieniła urządzenia na modele Luxury.

Problem polega na tym, że "drugi montaż" został chyba zrobiony "na szybko". Ekipa nie wymieniała rur ani uchwytów montażowych. Wymienili po prostu urządzenia a resztę dostosowali. Z rzeczy które zauważyłem i które mnie niepokoją lub denerwują:
1) Klimatyzatory nie zostały zawieszony w poziomie - nie wiem czy to zostało zrobione z premedytacją (ponieważ tak musi być) czy po prostu panowie olali temat. Dodatkowo jedno z urządzeń przykrywa bruzdę wykutą wcześniej ponieważ jest nieco większy od poprzedniego modelu. Czy wykonawcy powinni zmienić stelaż i powiesić jednostkę wyżej (ewentualnie powiększyć bruzdę)? Czy to jest normalne że montuje się na bruździe? Jak wtedy zakleić ścianę?
2) Bardzo dziwnie przewężnie od rury skroplin. Rozumiem, że przy wcześniejszej jednostce rury do skroplin były o mniejszym przekroju. Czy wykonawcy dobrze zrobili to "złączenie" czy jednak powinni wymienić całą rurę do skroplin na większą? Złączenie wydaje się bardzo "słabe". Boje się, że to puści jak zostanie zaklejone. Czy jest to ok?
3) Tutaj bardzo ważny temat - rura skroplin w jednym miejscu idzie do góry. Powód jest podobny jak wyżej - zrobiono przewężenie z większej rury na mniejszą, nie zmieściło im się w bruzdę i przy kolanie 90 rura skroplin idzie do góry zamiast w dół.
4) Rury, które powinny być schowane w bruździe (takie były ustalenia) wychodzą poza obrys bruzdy i nie da się ich upchać. Czy to również powinno być wykonane po stronie wykonawcy?
5) Jednostki zewnętrzne zostały zamontowane na stelażach na których wcześniej były inne modele. W związku z tym nie są w ogóle w poziomie. Czy poziom powinien zostać zachowany? Podkładki gumowe, również są jakoś wycięte "odręcznie". W zestawie powinny być chyba jakieś oryginalne.
6) Rura skroplin, która wychodzi na zewnątrz jest skierowana na klimatyzator. Boje się, ze zachlapie elektronikę. Pewnie, kiedy była wcześniejsza jednostka, rura była inaczej założona. Chyba, że taki montaż jest odpowiedni?
7) Jednostki zewnętrze wiszą około 30 cm od ziemi. Zostały zamontowane w połowie grudnia. Czy to możliwe, że na uchwytach mocujących już wyszła rdza? Czy po prostu mogły być wcześniej używane?

Bardzo proszę o uwagi oraz odpowiedz czy moje obiekcje są trafne. Chciałbym skontaktować się z wykonawcą w celu poprawki, tylko muszę mieć pewność, że faktycznie jest coś do poprawienia. Do postu dołączam zdjęcia w pliku PDF.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - pawelessss - 2019-01-27

Druga cześć zdjęć


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - Haurox91 - 2019-01-27

Łoooo Panie, a kto to Panu tak ... Big Grin Niech poprawiają szybciutko hehe


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - jurny_drwal - 2019-01-27

Dawno nie widziałem takiej baraniny Big Grin Ile skasowali?


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - pawelessss - 2019-01-27

Ze wszystkim wyszło 6,5 k. Powiedzcie zatem co mam miałbym tej firmie napisać i jakie błędy mieliby poprawić?


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - rg - 2019-01-27

W sumie większość tematów to sam sobie wyłapałeś. Na pewno wypoziomowanie jednostek, z rurami to zostaje wyłącznie pogłębienie bruzd żeby się schowały. No wygląda to mało przyjemnie wizualnie, chyba chłopaki nie wiedzą że można odgiąć sobie rury jednostce wewnętrznej i takie kindybały z trasą wywijają. Ta rurka od skroplin jest w izolacji dlatego wydaje Ci się że jest znaczne zmniejszenie przekroju, bardziej mnie ciekawi jak to połączyli, bo kiepska jakość zdjęcia a wygląda jak oklejone jakąś taśmą. W ogóle o co chodzi z tą pierwszą jednostką wewnętrzną? Na jakiej wysokości jest to zawieszone? Bo wygląda na 40cm od posadzki?


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - coolmaker1 - 2019-01-27

Witam. Nowe jednostki, wolny lokal, dobre ściany do powieszenia, balkon dla agregatów, nic tylko takie montaże .....i można spierdzielić ? wychodzi na to , że można. Grubo będzie ta przeróbka wyglądała.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - jurny_drwal - 2019-01-27

pawelessss napisał(a):Ze wszystkim wyszło 6,5 k. Powiedzcie zatem co mam miałbym tej firmie napisać i jakie błędy mieliby poprawić?

Najlepiej by wrócili do wypiekania bułek.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - pawelessss - 2019-01-28

@rg Jedna z jednostek jest faktycznie 40 cm nad podłogą. Klimy są głównie do grzania dlatego tak z premedytacją wybrałem.
@jurny_drwal wspomnę im o tych bułkach Big Grin

To łączenie rzeczywiście jest oklejone czymś (chyba taśmą izolacyjną). Czy takie połączenie jest ok? Czy powinni to również zrobić inaczej?


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - rg - 2019-01-28

Teoretycznie jak to wkleili i tylko zewnętrznie okleili taśmą to powinno spokojnie trzymać. To połączenie skroplin w tym montażu to akuratnie najmniejszy problem. Teoretycznie zakładam że testowali skroplony, no ale jak nie jesteś pewien szczelności tych połączeń to otwórz sam j. Wew wyciągnij filtry i sam powoli polej wodą po wymienniku i sprawdź czy coś nie cieknie. No ale to w sumie ich zadanie, tym bardziej jeżeli będą ponownie przyjeżdżać na poprawki i demontowac urządzenie.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - pawelessss - 2019-01-28

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Skontaktuje się z firmą i przekaże uwagi. Napisze na forum jak poszło i czy naprawili błędy.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - Amfan - 2019-01-28

Te skropliny podobnie jak rury miedziane muszą być łączone pod urządzeniem , takie manewry to można robić jak są korytka gdzie jest dostęp. A jak przyjdzie urządzenie za rok oddać do reklamacji to skropliny będą rwali razem z tynkiem.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - rg - 2019-01-28

Cytat:A jak przyjdzie urządzenie za rok oddać do reklamacji to skropliny będą rwali razem z tynkiem.

Ale to ich problem bo oni są gwarantem, jak nie myślą to niech później później kombinują z wypinaniem odpływu przy tacy ociekowej, albo rwaniem tynku.

W ogóle że tak zapytam Pana inwestora czyj to był pomysł na bruzdowanie tego w taki sposób w środku?

Odnośnie tych uchwytów rdzewiejących to one nie są raczej używane, możliwe w trakcie transportu czy montażu uszkodziła się warstwa farby i pod wpływem wilgoci wyszła rdza. Czasem też z hurtowni nówka po rozpakowaniu potrafi mieć bąbel i rdze pod spodem wielkości połowy podpory to niestety taka "optymalizacja" producenta, cena czyni cuda.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - pawelessss - 2019-01-29

Jeśli chodzi o bruzdy to ja chciałem tylko, aby wszystkie przewody, rury itp. były zakryte w ścianie. Razem z fachowcem zrobiłem bruzdę pionową. W instrukcji urządzenia czytałem ze podłączenie jednostki wewnętrznej może być z obu stron.

Czyli bruzdy powinny być wykonane jakoś inaczej? W jaki sposób zatem powinna być podłączona jednostka wewnętrzna żeby nie kuć tynku w przypadku wymiany?


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - jurny_drwal - 2019-01-29

pawelessss napisał(a):Jeśli chodzi o bruzdy to ja chciałem tylko, aby wszystkie przewody, rury itp. były zakryte w ścianie. Razem z fachowcem zrobiłem bruzdę pionową. W instrukcji urządzenia czytałem ze podłączenie jednostki wewnętrznej może być z obu stron.

Czyli bruzdy powinny być wykonane jakoś inaczej? W jaki sposób zatem powinna być podłączona jednostka wewnętrzna żeby nie kuć tynku w przypadku wymiany?

Nie do końca, w przypadku kiedy będzie dostęp do połączenie to tak.

Powinny być zrobione na wężyku fi16, który z łatwością się wypina przy tacy ociekowej.


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - DBKlima - 2019-02-04

pawelessss napisał(a):Jeśli chodzi o bruzdy to ja chciałem tylko, aby wszystkie przewody, rury itp. były zakryte w ścianie. Razem z fachowcem zrobiłem bruzdę pionową.


Czyli bruzdy powinny być wykonane jakoś inaczej? W jaki sposób zatem powinna być podłączona jednostka wewnętrzna żeby nie kuć tynku w przypadku wymiany?
Po pierwsze bruzdy powinna zrobić firma od klimatyzacji a nie klient z tgz fachowcem .
Po drugie ... aż chce się zapytać jak dostałeś namiary na taką firmę - z polecenia ?


W większości przypadków rura która jest za klimatyzatorem wystarcza na ponowny montaż następnej klimatyzacji jednak będzie ona już nieznacznie przesunięta w osi na ścianie bo zostanie skrócona pod nowy wymiar lub tylko zostanie zrobiony nowy kielich.
Stosuje się również podtynkowe korytko elektroinstalacyjne PCV tgz skrzynkę montażową tak by mieć swobody dostęp do rur .


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - AdamAdam - 2019-03-24

Cześć, mam takie głupie pytanie laika:

Czy podawana przez producenta dopuszczalna długość instalacji klimatyzacji odnosi się do do sumy instalacji "tam i z z powrotem" czy w jedną stronę pomiędzy jednostkami? Matematyki nie oszukam, a różnica jest jak by nie patrzeć dwukrotna Smile


Pytania w sprawie poprawności wykonanej instalacji przez firmę - jurny_drwal - 2019-03-24

AdamAdam napisał(a):Cześć, mam takie głupie pytanie laika:

Czy podawana przez producenta dopuszczalna długość instalacji klimatyzacji odnosi się do do sumy instalacji "tam i z z powrotem" czy w jedną stronę pomiędzy jednostkami? Matematyki nie oszukam, a różnica jest jak by nie patrzeć dwukrotna Smile

Dotyczy kompletu, czyli odległości między urządzeniem wew i zew.