Forum Klimatyzacja
Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? (/showthread.php?tid=9194)



Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - Freezer407 - 2015-11-24

Witam serdecznie,

Chciałbym zainstalować klimę w kilku pomieszczeniach : 1)pomieszczenie typu restauracja/kawiarnia parter 50 m2, 2)piętro 2-3 pokoje o powierzchni 20m2

Powierzchnia parteru mocno przeszklona, latem może być/budynek jest dopiero w fazie budowy/ gorąco...
Myślałem o multisplicie wraz z kasetonami na dole/2szt./ i jednostkami ściennymi na piętrze....

Czy ktoś mógłby zaproponować/wraz z szacunkowymi kosztami/ jakieś interesujące rozwiązanie,myślałem o sprzęcie typu LG, lub Gree, czyli wiadomo,że ekonomiczny aspekt odgrywa duzą rolę Wink

Obiekt głównie funkcjonujący latem...

Za jakiekolwiek sugestie i porady z góry dziękuje i pozdrawiam, Smile


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - sulejowek - 2015-11-25

Zaraz zajmie się Tobą jakis handlowiec który pierdzi w stolek i dostaje od szefa parę cieplych słów ,że montaży w zime nie załatwia Smile


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - DBKlima - 2015-11-25

sulejowek napisał(a):Zaraz zajmie się Tobą jakis handlowwiec który pierdzi w stolek i dostaje od szefa parę cieplych słów ,że montaży w zime nie załatnią Smile
Dysortografia ? or Gimbus`olizm ? Jedno i drugie można leczyć.


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - sulejowek - 2015-11-25

DBKlima napisał(a):
sulejowek napisał(a):Zaraz zajmie się Tobą jakis handlowwiec który pierdzi w stolek i dostaje od szefa parę cieplych słów ,że montaży w zime nie załatnią Smile
Dysortografia ? or Gimbus`olizm ? Jedno i drugie można leczyć.

o chyba własnie trafiłem w serce handlowca Big Grin


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - miezala5 - 2015-11-27

System Multi bedzie za mały na schłodzenie przeszklonego dołu i góry!
Myślę że Mini VFR to najodpowiedniejsze rozwiazanie dla w/w inwestycji.
Trzeba policzyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą i wtedy dobrać odpowiednie urządzenia!
Nie idż w Multisplita bo jak na początku wszyscy inwestorzy deklaruja ze nie bedą załączać wszystkich urządzeń i przewymiarowanie 160% może być tak za jakiś czas dzwonią czemu to słabo chłodzi czy grzeje i czemu sprężarka padła po 3-4 latach!
Pozdrawiam!
Robert

p.s W przeszklonej kawiarni 50m2 plus 8 osób lodówki itp zyski bedziesz potrzebował koło 7-10kW plus 3 x 2,5 góra ( a może i więcej jest nasłonecznienie) to już masz ponad 15kW
Na producencie możesz zaoszczedzić ale na rozwiązaniu nie oszczedzaj!


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - DBKlima - 2015-11-27

... pokoje po 2,5kW, a dla kawiarni dwie duże kasety(900x900) po 3,5kW - ja bym raczej w splity poszedł niż miniVRF . Koszt będzie znacząco niższy,. awaryjność znikoma, a nawet gdyby to jeszcze wszystkie splity na raz nie padły.


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - manitou - 2015-11-29

Jako entuzjasta chłodnictwa niebędący zawodowo związany z branżą ciągle nie rozumiem dlaczego branża jak ognia unika systemów z więcej niż jednym parownikiem na skraplacz lub co gorsza systemów typu vrv. Sam zadając zapytania ofertowe ciągle słyszałem, że może jednak da się powiesić te 3 agregaty zamiast jednego. Sam zdecydowałem się na system multi ale może do takiego właśnie układu jak ktoś opisał można by wykorzystać np. multi V od lg i stosując występujące tam wymienniki freon-woda i latem klimatyzując grzać CWU zamiast ciepło wypuszczać w powietrze?


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - DBKlima - 2015-11-30

manitou napisał(a):Jako entuzjasta chłodnictwa niebędący zawodowo związany z branżą ciągle nie rozumiem dlaczego branża jak ognia unika systemów z więcej niż jednym parownikiem na skraplacz

- bo rury ze wszystkich parowników trzeba dociągać w jeden punkt,
- bo jest większy nakład czasowy na roboty budowlane, a klient wie lepiej i zapłaci tyle co ma
- bo klient nie chce dopłacić różnicy do sumy kW mono split/multi split
- bo klient nie kuma że 2,5kW x 3 to nie to samo co 2,5kWx3 z agregatem 5kW
- bo awaryjność całości jest niższa przy urządzeniach 1do1

manitou napisał(a):co gorsza systemów typu vrv.
- bo cena jest kosmicznie zawyżana przez dystrybutorów
- bo jednostki systemowe wewnętrzne ścienne wyglądają jak relikt PRLu
- bo nie ma cenników na VRFa a wszystko trzymają pod stołami bojąc się że ich inni wygryzą z tematu
- bo trzeba mieć autoryzację nawet na śrubkę
- bo częściami zamiennymi mieli tylko importer/dystrybutor
- bo nie ma czasu na zabawę switch`ami latanie po dachach by przestawiać system 2 razy w roku
- bo klient nie rozumie że konserwacja jest wymagana 2 razy w roku bo traci gwarancję
- bo większa inwestycja to przetarg i to że się napracujesz, a inny tańszy pojedzie na twoim projekcie
- bo przetarg to wyścig szczurów i gwarantuje niższe zarobki i możliwość dużej nieprzewidzianej wtopy
- bo większy nakład czasowy nie oznacza wprost proporcjonalnego większego zysku

Inni pewnie dodadzą jeszcze miliony swoich powodów ....

manitou napisał(a):Sam zdecydowałem się na system multi
... cieszę się że wybrałeś świadomie i jesteś zadowolony.

manitou napisał(a):. Sam zdecydowałem się na system multi ale może do takiego właśnie układu jak ktoś opisał można by wykorzystać np. multi V od lg i stosując występujące tam wymienniki freon-woda i latem klimatyzując grzać CWU zamiast ciepło wypuszczać w powietrze?
Pewnie że można... wszystko można .... przecież instalator musi spełnić marzenia inwestora przy okazji wyprowadzi psa, nakarmi kota zrobi zakupy i umyje samochód .
Po za tym każdy to zrobi, to banalne, wystarczy podłączyć kabelek tu... tam dać trochę Macgyverki dołożyć więcej rurki i już jest za darmo, bo po co "wypuszczać ciepło w powietrze?"


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - manitou - 2015-11-30

No ok ok. Czułem że ktoś w końcu wyleje czarę goryczy problemów branży. Teraz przynajmniej wiemy wszyscy więcej. Żeby nie było- życzę dobrych zleceń i uczciwych klientów i roboty za uczciwe pieniądze-na projektach, które dla chłodnika z pasją dają poczucie realizacji. Pozdrawiam!


Restauracja,pokoje gościnne - jaka klimka? - DBKlima - 2015-11-30

manitou napisał(a):No ok ok. Czułem że ktoś w końcu wyleje czarę goryczy problemów branży. Teraz przynajmniej wiemy wszyscy więcej. Żeby nie było- życzę dobrych zleceń i uczciwych klientów i roboty za uczciwe pieniądze-na projektach, które dla chłodnika z pasją dają poczucie realizacji. Pozdrawiam!

Nie miałem zamiaru robić tu przycinek/przytyk - to przez pogodę, koniec miesiąca i poniedziałek .
... ale co do estetyki to oczywiście jeden agregat zamiast wielu jest o niebo rozsądniejszym rozwiązaniem.
Jeśli miał bym odpowiedni budżet od inwestora i była by to budowa nowego obiektu to z pewnością bym na VRF namawiał (ale tylko do kanałówek i kaset) .

Co do ogrzewania to warto poczytać o naszych krajowych wynalazkach
http://quality-heat.com/ zobaczyć można też program który był w TV https://www.youtube.com/watch?v=wn9RSrib-uE - po obejrzeniu programu sam osobiście nabrałem ochoty by zobaczyć zimą działające urządzenie.