Forum Klimatyzacja
mętny czynnik - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: mętny czynnik (/showthread.php?tid=9204)



mętny czynnik - irroda - 2015-12-05

cześć, mam pytanie odnośnie sytuacji jaka mi się zdarzyła, otóż: mroźnia , na sterowniku ustawiona temperatura na - 10, układ nie chłodzi, nie był eksploatowany przez rok, sprawdzam ciśnienie - pusto, brak czynnika. Oczywiście brak jakichkolwiek oznaczeń jaki czynnik, ile powinno być, niema nic. Sprawdzam zawór rozprężny, jest na R134a, znalazłem nieszczelność, wymieniłem osuszacz i wziernik, próżnia, tankowanie na "oko" 1,5 kg R134a, maszyna start i patrzę, wszystko działa, ale w wzierniku mam mleko, czynnik nie jest przeźroczysty tylko ma kolor lekko rozwodnionego mleka, i pytanie dlaczego ?:
1. Czy ktoś nie miał zaworu na R12 i założył od R134, a układ uzupełnił R12, a ja tankując R134 zrobiłem mix czynnikowo-olejowy.
2. Nie mam pojęcia.
Układ wyłączyłem i zakazałem użytkować do poniedziałku. Macie jakieś pomysły co mogło się wydarzyć i co zrobić dalej ? . Wymienić olej na syntetyk i zatankować R134a czy może coś innego proponujecie, czy samo przedmuchanie azotem będzie wystarczające czy niech popracuje z dzień i znowu wymiana oleju i czynnika ?
Dzięki za sugestie.


mętny czynnik - aras - 2015-12-06

Nie ma możliwości dojść jaki był czynnik ? po nazwie sprzętu dotrzeć do jakiegoś manuala, może na sprężarce coś jest napisane ?

Cytat:niech popracuje z dzień i znowu wymiana oleju i czynnika ?

od biedy skłaniałbym się ku temu rozwiązaniu.

Mroźnia to raczej na R 404A , a który to rok produkcji ?


mętny czynnik - MarioO - 2015-12-06

Skontaktuj się z poprzednim serwisem.Klient zapewne ma nr.tel Jeśli kontaktu nie ma to kluczowe będzie rozszyfrowanie parametrów sprężarki.Różne cuda już widziałem Zawór masz na R134a sprężarka i skraplacz może na jeszcze inne R


mętny czynnik - joker - 2015-12-06

Te biiałe mleko to efekt odparowania czynnika chłodniczego.Brak odpowiedniego dochłodzenia lub zbyt długi rurociąg cieczowy ze zbyt dużą ilością kolan.Ewentualnie gdzieś załamany.Czy skraplacz ma regulację ciśnienia skraplania?Jeśli tak to po zakresie tej regulacji możemy wywnioskować jaki czynnik powinien się znajdować w obiegu chłodniczym.


mętny czynnik - irroda - 2015-12-07

jest to stara buda z samochodu, układ chłodniczy składany z używanych kawałków przywiezionych jako złom z zachodu kilka lat temu, niema mowy o tabliczkach itp, poprzednik nie udzieli żadnej informacji "bo to nie jego sprawa".

joker - rurociąg cieczowy długość 2 m, skraplacz niema żadnej regulacji, jeżeli byłby to efekt odparowania, to po postoju czynnik powinien zrobić się przeźroczysty.

pytanie - czy po zmieszaniu oleju mineralnego z czynnikiem przeznaczonym do syntetycznego, czynnik może nabrać białego mętnego koloru ?


mętny czynnik - p.obelix - 2015-12-07

Jak bym czytał sam siebie. Miałem kiedyś takie coś i o ile pamiętam to właśnie wina była olej-czynnik. Tylko ja pomieszałem r-12 z r134 to było dawno temu mam nadzieje że czegoś nie pomieszałem.


mętny czynnik - irroda - 2015-12-08

byłem wczoraj po południu, patrząc przez wziernik przy starcie czynnik jest przeźroczysty, po chwili widać czynnik oraz bąble gazu i po chwili robi się znowu mętny. Patrząc przez wziernik w sprężarce olej pieni się lekko, powiedziałbym w normie, natomiast porównując olej, to w innym układzie gdzie jest R22 olej jest gęstszy i bardziej żółty, ten jest rzadszy i bardziej bezbarwny - jeżeli to komuś coś podpowie.
Co radzicie z tym zrobić ? - zostawić i niech chodzi, bo temperaturę zbija ładnie, czy wymieniać olej na syntetyk i nowy R134a.


mętny czynnik - joker - 2015-12-08

irroda napisał(a):byłem wczoraj po południu, patrząc przez wziernik przy starcie czynnik jest przeźroczysty, po chwili widać czynnik oraz bąble gazu i po chwili robi się znowu mętny. Patrząc przez wziernik w sprężarce olej pieni się lekko, powiedziałbym w normie, natomiast porównując olej, to w innym układzie gdzie jest R22 olej jest gęstszy i bardziej żółty, ten jest rzadszy i bardziej bezbarwny - jeżeli to komuś coś podpowie.
Co radzicie z tym zrobić ? - zostawić i niech chodzi, bo temperaturę zbija ładnie, czy wymieniać olej na syntetyk i nowy R134a.
joker - rurociąg cieczowy długość 2 m, skraplacz niema żadnej regulacji, jeżeli byłby to efekt odparowania, to po postoju czynnik powinien zrobić się przeźroczysty. SadR-22 może pracować na oleju syntetycznym.


mętny czynnik - aras - 2015-12-09

irroda napisał(a):Co radzicie z tym zrobić ? - zostawić i niech chodzi, bo temperaturę zbija ładnie, czy wymieniać olej na syntetyk i nowy R134a.

Tą opcję z wymianą bym wybrał, mam nadzieje że zleceniodawca zapłaci za dodatkową pracę.


mętny czynnik - DBKlima - 2015-12-18

Wyjaśniło się ?


mętny czynnik - irroda - 2015-12-23

chodzi i chłodzi, czynnik zrobił się przeźroczysty, nic nie wymieniałem.
Joker miałeś rację !