Forum Klimatyzacja
[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: [DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. (/showthread.php?tid=9318)



[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Alewern - 2016-04-08

Mamy problem ze zbyt niestabilną temperaturą powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzatory w serwerowni - w poszczególnych porach roku

Obecnie mamy zamontowane:
- Daikin seasonal inverter, ścienny o wyglądzie przemysłowym 10kW (praca wg ulotki od -15, po przeróbkach od -20)
- Fujitsu inverter ścienno-przysufitowy, 7kW o wyglądzie domowym ale z droższych modeli (praca wg ulotki od -10, po przeróbkach od -15)
- moc elektryczna pobierana faktycznie przez serwery i upsy około 13kW
- pomieszczenie 25 metrów
- zaimprowizowane zimne-ciepłe korytarze


Problem jest taki, że:
- gdy na dworze jest temperatura ujemna, klimatyzatory działają slabo, na wydmuchu mają około 7-13 stopni (na działającej sprężarce, na pilocie najnizsza temperatura, na pilocie najwyzsze obroty), w serwerowni jest cieplo (tj. powyzej 26 w zimnym korytarzu)

- gdy na dworze jest temperatura dodatnia , ale jest zimno np +5, klimatyzatory działają zauwazalnie lepiej, na wydmuchu mają około 6-9 stopni

- gdy na dworze jest ciepło, np +20 stopni, klimatyzatory działają świetnie, na wydmuchu mają blisko zera (nigdy nie bylo problemu z oszranianiem), w serwerowni jest wtedy zimno (okolo 21 w zimnym korytarzu)


Długość instalacji mamy w dopuszczalnym zakresie - około 25-30 metrów. Klimatyzatory robily rozne firmy.

Moc klimatyzacji jest odpowiednio dobrana, sprawdzam wg różnych kalkulatorów, które można znaleźć w internecie.
Przyjmuję że potrzeba 3kW na samo puste pomieszczenie (choć skupiamy powietrze w jednym korytarzu) +13kW mocy chłodniczej na tyle samo mocy elektrycznej (mimo, że serwer to nie piecyk). Mamy 17kW więc przy najbardizej restrykcyjnych założeniach mamy minimalny zapas.


Proszę zaniedbać fakt, że nie ma jednostek nadmiarowych klimatyzacji, ale w razie awarii jednej jednostki pomaga nam druga jednostka+wentylacja+duża tolerancja serwerów.


Wyżej wymieniony problem powoduje nam zmiany temperatur wewnątrz serwerowni w zaimprowizowanym zimnym korytarzu aż o 8-9 stopni w skali roku i okolo 5-6 stopni w skali powiedzmy jednego tygodnia gdy gwałtownie zmienia się pogoda. Sama zmiana temperatur o tyle stopni nie jest groźna dla serwerów,
ale tak się nie da pracować - temperatura raz rośnie, raz spada, nie wiadomo, czy to awaria klimatyzacji, czy co, trzeba jechać/iść, sprawdzać co się dzieje.



Będziemy dokładać nowe serwery, więc chcemy zwiększyć moc chłodniczą i przy okazji rozwiązać istniejący problem, tzn przynajmniej zeby nie występował dla nowej jednostki. Zupełnie nie wiadomo co robić.


Firmy instalacyjne /autoryzowane/ niezbyt wiedzą o co chodzi, rozmawialiśmy z kilkoma:

- jedna firma coś ściemnia bez sensu i swoją niewiedzę, chce przykryc jednostką o znacznie przewymiarowaną bez uzasadnienia (mogę kupic ale chciałbym znać przyczynę i sposoby prawidłowych obliczeń żeby móc kontrolować przyszłe koszty w razie dostawiania serwerów)

- inna firma, doswiadczona, po dłuższym męczeniu uczciwie powiedziała, że nie wiedzą skąd takie wahania i nie potrafią tego wytlumaczyć; nie wynika to z oficjalnych strat które podają producenci

- kolejna firma twierdzi, że trzeba kupić on-off to będzie dmuchał w zimie zimnym powietrzem (ale się okazało, że ta firma ma akurat takie jednostki na magazynie wiec mam wątpliwości, czy są wiarygodni)

- o pozostałych firmach lepiej nie wspominać

Podejrzewam, ze w stolicy znalazlbym firmy bardziej doświadczone, ale nie bardzo chcę brać firmy z innego miasta, bo jak będzie awaria nikt mi nie przejedzie od ręki kilkaset kilometrów. Ponadto nie ma wsrod lokalnych firm takich ktore byłyby chętne do robienia przeglądów klimatyzatorów, których nie zakładali sami, więc do przeglądów też musiałby być daleki dojazd - bez sensu.


Możliwe rozwiązania i pytania:

1. Mogę zaplacic firmie doswiadczonej (jesli jest ktos chetny) za poradę, ale taką skrupulatną, tzn firma obejrzy pomieszczenie, pogłówkuje, odpowie na moje trudne pytania i wezmie pod uwagę cały koszt inwestycji - tzn tez moje rachunki za prąd a nie tylko zarekomenduje na zasadzie odczep się urzadzenie znacznie przewymiarowane


2. czy zamowic samemu urzadzenie przewymiarowane o 150-200% (to wariant bez redundancji!) w stosunku do kalkulatorów internetowych i przyjąć, że tak musi być? czy problem może wcale nie wynika z rodzaju klimatyzatora tylko jest to problem zmiany stanu skupienia czynnika i zawsze tak będzie w porach innych niz lato?


3. czy faktycznie zastosować on-off i temperatura wydmuchu będzie stała przez cały rok niezależnie od temperatury zewnętrznej (ale tu boje się o koszty, moga nas uderzyć rachunki. teraz na inverterach mamy EER=3,3, przynajmniej w teorii, a na on-off mielibysmy okolo 2,6)


4. czy problem moze wynikac z niewlasciwego wykonania instalacji przesyłowej - słabe ocieplenie, zbyt małe promienie gięcia? Obydwie musiałyby być niewłaściwe - wykonane przez 2 rożne firmy.


5. czy moze przy zakupie odpowiednio drogiego klimatyzatora inverterowego problem nie będzie występował? Widze ze serwerownie czesto stosuja Mitsubishi (np pewien producent klimatyzacji precyzyjnej stosuje moduly zewnetrzne Mitsubishi FDC200FV)


6. czy wyzsza temperatura wydmuchiwanego powietrza jest powiazana z temperatura zewnetrzna tylko posrednio, tj. z powodu sezonowego niedostatku mocy chlodniczej; i po dodaniu nowej mocy chlodniczej wszystkie nasze klimatyzatory beda dmuchaly zimnym powietrzem w zimie?

Dziękuję za wszelkie porady.


PS. Mozemy zastosowac jednostkę/jednostki podstropowe lub kanałowe. Brak miejsca na jednostki stojące, szafowe, precyzyjne. Brak podlogi technicznej. Nie ma mozliwosci technicznych wykonania freecoolingu, ale po tym wszystkim na pewno bedzie w nowej serwerowni.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - barbie - 2016-04-08

opis wskazuje na niedobór czynnika-najlepiej go odessać i zważyć .


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - joker - 2016-04-08

Alewern moje domniemanie jest takie że jesteś informatykiem.A ten powinien wiedzieć że klimatyzatory pokojowe nie są przystosowane do ochładzania pomieszczeń serwerowni.Z powodu jednego.Nie potrafią utrzymać odpowiedniej wilgotności powietrza wymaganego w tego rodzaju pomieszczeniu.
1-zbyt duża wilgotność=zakłócenia płytek
2-zbyt mała wilgotność=osiadanie kurzu=słabe odprowadzenie ciepła.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - barbie - 2016-04-09

Leszek problem jest z temperaturą a nie z wilgotnością .czytaj ze zrozumieniem .


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Amfan - 2016-04-10

Większość klimatyzatorów inwerterowych ma zaszyty algorytm ochrony układu chłodniczego. Problem prawdopodobnie jest spowodowany przechładzaniem czynnika przy niskich temperaturach zewnętrznych.
Może to być spowodowane niedoborem czynnika w konsekwencji zbyt niskimi ciśnieniami i temperaturami w punktach pomiarowych urządzenia. Ale o tym już pisał barbie


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - DBKlima - 2016-04-11

... a mi wydaje się że urządzenia pracują poprawnie
... można pokusić się o wymianę czynnika i parę innych rzeczy ale wiele to nie zmieni.
Po pierwsze za mała moc urządzeń
Po drugie powinny być dwa identyczne modele tego samego producenta -20C
Po trzecie dopuszczalna długość instancji .


Mitsubishi - sprzedaje się do do serwerowni nie dla tego że są dedykowane do serwerowni.....
...tylko dla tego że jako jedyny (mi znany) producent się nie wstydzi swoich produktów i udostępnia informację swojemu monterowi jaka będzie przybliżona moc urządzenia dla danej długości instalacji.


... co do twoich urządzeń to jeśli one pracują na maksymalnej długości instalacji chłodniczej to oznacza że na 100% nie mają mocy znamionowej - tylko może 50% nie wiem co to za Daikin .


Daikin dobra firma - nie wszystkie modele do pracy w serwerowni można użyć ale mam nadzieje że ktoś wiedział co robi Na nastawach można zejść z -15C wydawało mi się że tylko do -18C trzeba pamiętać że skraca to żywotność pracy urządzenia .


Fujitsu/Fuji/Generali sprawdza się dobrze w pokoju/mieszkaniu/domu bo to urządzenia komfortu.


Serwerownia temat rzeka każdy ma na nią inny pomysł .


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - aras - 2016-04-11

barbie napisał(a):opis wskazuje na niedobór czynnika-najlepiej go odessać i zważyć .

Również od tego bym zaczął, kilka firm się tam przewinęło więc nawet bym był skłonny na wymianę czynnika. Nie wiemy czy był uzupełniany, czy były ubytki , ile itp.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - DBKlima - 2016-04-11

Jak urządzenia mają dużo godzin pracy już za sobą to warto wymienić gaz z olejem .
... ale temat wróci jak kometa ... w zimę słabo chłodzi ... przyjadą pogrzebią i eureka ...działa, w lato zalodzi - przyjadą pogrzebią ponownie działa i tak co sezon lato zima.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Haurox91 - 2016-04-11

Nie wiem czy szydzicie czy jak ale klimy działają w 100% poprawnie. Jakiej wydajności spodziewacie sie przy ujemnych temp ? Takiej samej co przy + 20?. Trza wyciągnąc węża z kieszeni i zainwestowac w szafy chłodnicze najlepiej o ile jest mozliwosc z free coolingiem i po sprawie. Jak ktoś chce miec komfort w serwerowni przez cały rok wachania 1-2 stopnie to niestety ale trza połozyć troszkę pieniązków.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - DBKlima - 2016-04-12

... też mi się wydaje to bardziej niż prawdopodobne Big Grin a szydzimy bo to loża szyderców .
Standardowo na szafy nie ma nikt kasy bo drogie ale jak padną mu w sezonie klimy to na szybko dokupi kolejne badziewie 7kW z serii komfortu i czemu nie działa poprawni ... pewnie wina montera, producenta, wada urządzenia, rur, otulin, kabli, ekologów itp...


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Alewern - 2016-04-12

Rozmowa o konieczności zakupu jednostki szafowej jest bezcelowa. Autoryzowany przez dobrą markę monter nie zarekomendował nam takiego rozwiązania w odpowiednim czasie. W tym momencie jest absolutny brak miejsca na jednostkę szafową. Jak pisałem istnieje możliwość dołożenia wyłącznie jednostki podstropowej lub kanałowej, a klimatyzację precyzyjną z freecollingiem zrobimy w następnej serwerowni.

Poza tym nie rozumiem, co ma jednostka szafowa do prezentowanego przeze mnie problemu. Z mojej ulotkowej wiedzy wynika, że różni się ona głównie sposobem podawania powietrza (np pod podłogę techniczną). Jeśli w jednostce szafowej, problem który opisuję, nie wystąpi, to proszę wytłumaczyć, z jakiego powodu:

- znaczne przewymiarowanie mocy chłodniczej
- brak strat mocy jednostki przy wahaniach temperatur zewnętrznych
- brak strat mocy jednostki przy długich liniach przesyłowych
- inna zasada działania takiej jednostki w porównaniu do klimatyzacji jaką posiadamy teraz (??)

Wtedy poszukamy, czy są na rynku jakieś jednostki kanałowe lub podstropowe które będą miały w/w cechę jednostki szafowej. Bo samo wskazywanie na konieczność zakupu jednostki szafowej nadal nie tłumaczy opisanego przeze mnie problemu i może nie wystarczyć do nie popełnienia tego samego błędu.

Jak wspomniałem problem nie występuje tylko przy temperaturach ujemnych. Istotna różnica w temperaturze wywiewanego powietrza występuje nawet przy temperaturach dodatnich, np pomiędzy temperaturą zewnętrzną +10 stopni a temperaturą zewnętrzną +20 stopni.

Dziękuje za pozostałe sugestie, w tym dot czynnika. Był on kiedyś sprawdzany, ale nie był wymieniany. Ze sprawdzaniem klimatyzacji jest dokładnie tak jak pisze DBKlima. Przyjadą, coś porobią, zaraz zrobi się ciepło i nie wiadomo, czy pomogło ciepło, czy działania serwisu.

Osoby, które diagnozują, że problem wynika z 1) strat na długich liniach przesyłowych; i 2) mniejszej sprawności w temperaturach zewnętrznych innych niż np 20 stopni, proszę o informację jaką moc chłodnicza należy przyjąć na 1kW mocy elektrycznej urządzeń, aby uwzględniając te straty było możliwe poprawne schłodzenie urządzeń. Czy literatura fachowa podaje takie dane? Osoby uprawnione zgodnie z prawem budowlanym do projektowania instalacji posiadają odpowiednie normy. To z czym ja się, spotkałem to współczynnik 0.8-1.0 mocy chłodniczej do mocy elektrycznej (należy pomnożyć przez 2 dla pracy redundantnej) podawany w kalkulatorach internetowych, który nie sprawdza się.

Jeśli chodzi o wilgotność, to serwery mają tak bardzo szeroką tolerancję, że nie możliwe abyśmy przy pomocy naszych klimatyzatorów wyszli poza ten zakres - chyba, że wilgotność ma znaczenie dla mocy samych jednostek klimatyzacji. Długości linii jest krótsza niż maksymalna dopuszczalna, producent nie podaje strat mocy w zależności od długości linii, serwis twierdzi, że w naszym przypadku to może być 5-8%, nie więcej.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - joker - 2016-04-12

BKlimaDzisiaj 07:47:29
średniozaawansowany
Nieaktywny
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2013-03-25
Posty: 574
... też mi się wydaje to bardziej niż prawdopodobne big_smile a szydzimy bo to loża szyderców .
Standardowo na szafy nie ma nikt kasy bo drogie ale jak padną mu w sezonie klimy to na szybko dokupi kolejne badziewie 7kW z serii komfortu i czemu nie działa poprawni ... pewnie wina montera, producenta, wada urządzenia, rur, otulin, kabli, ekologów itp...Zagwarantuj w umowie działanie schładzalnika pomieszczeń.Nawet tego nie musisz robić bo jesteś nieświadomy tego co zapewniasz.Twój problem będzie polegał w tedy gdy za montaż zarobiłeś jak większość około z rabatem 1500 a spierdol..sz urządzenie warte twoją chaatę -samochód- wszystkie dobytki życia i nie tylko.Zastanów się co piszesz.Poczytaj o profesjonalnych systemach chłodzących serwerownie.Podstawa w tych systemach to dwa układy niezależne.Każdy z nich po sto procent wydajności działąjące w systemie rotacji Wink Załóż klimę strażnicy PSP i jak pierdzielnie system bo nie działa to jesteś wyniesiony z manatkami i oskarżony przynajmniej o nieświadome spowodowanie śmierci.Za 3 tysie chcesz chronić systemy komputerowe gdzie profesjonalne firmy które to robią płacą grube MILIONY polisy ubezpieczeniowej?


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - DBKlima - 2016-04-13

joker napisał(a):Załóż klimę strażnicy PSP i jak pierdzielnie system bo nie działa to jesteś wyniesiony z manatkami i oskarżony przynajmniej o nieświadome spowodowanie śmierci.Za 3 tysie chcesz chronić systemy komputerowe gdzie profesjonalne firmy które to robią płacą grube MILIONY polisy ubezpieczeniowej?

Naucz się choć odrobinę pisać na forum .
Postaraj się czytać cały wątek ze zrozumieniem jego treści i nie dorabiaj ideologi to czegoś co jest publicznie znane.
Nie obchodzi mnie twoje zdanie co uważasz i pijesz w danej chwili.
Zadajesz sam sobie pytania i sam sobie na nie udzielasz odpowiedzi.
Joker, don't drink and drive .


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Alewern - 2016-04-16

OK więc na prawdopodobną odpowiedź natrafiłem w materiałach 'white papers' firmy APC dot. projektowania serwerowni.

Problem dotyczy ciepła jawnego, które u nas dominuje. Zwykła klimatyzacja jest w stanie odbierać ciepło jawne gdzieś tak do 60-80% swojej znamionowej mocy chłodniczej, reszta mocy jest przeznaczona na ciepło ukryte, którego u nas prawie nie ma. W celu sprawdzenia mocy chłodniczej ciepła jawnego należy spojrzeć na kolumnę "SHC" w tabelkach wydajności klimatyzatorów. Trzeba sprawdzać w całym zakresie temperatur zewnętrznych i zakładać niską wilgotność wewnątrz. Pośród pospolitych marek japońskich produkujących zwykłe klimatyzatory nalazłem tylko jedną firmę, która coś takiego publikuje w całym zakresie temperatur.

Z tego co poczytałem widzę, że producenci radzą sobie z ciepłem jawnym na dwa sposoby. Albo klimatyzator kontroluje wilgotność i nie traci zdolności odprowadzania ciepła bo wilgotność tak nie spada (jeśli dobrze rozumiem), albo/i jakoś naciągają mu parametry żeby poradził sobie nawet przy bardzo niskiej wilgotności albo jedno i drugie.

Uwaga - większość klimatyzatorów szafowych (nie dedykowanych do serwerowni) a tylko produkowanych w stojącej obudowie (typu słupek), które na zdjęciu wiszą sobie np w restauracji - nie posiada tego typu cech! Po prostu inaczej podają powietrze, inaczej wyglądają ale nie widzę w danych technicznych, żeby były w czymkolwiek lepsze.

Natomiast są na rynku klimatyzatory podstropowe, kanałowe, kasetowe a nawet naścienne, które mają polepszone parametry dot. usuwania ciepła jawnego i pracy w niskiej wilgotności i wg producentów nadają się do serwerowni (na razie muszę wierzyć im na słowo). Problemu tego nie powinny mieć też profesjonalne szafy chłodnicze dedykowane tylko do serwerowni, tam podają, że ciepło jawne to nawet >99% wydajności chłodniczej urządzenia.

Jeśli nie posiadamy w/w klimatyzatora, trzeba przewymiarować moc chłodniczą o 150-200% i zwykły klimatyzator powinien sobie poradzić (jak mieliśmy mniejsza moc elektryczną nie było problemu); oby był to jakiś Japończyk i oficjalnie pracował na dużym mrozie. Czyli jeśli klimatyzacja nie jest dedykowana do serwerowni, to moim zdaniem do pomieszczenia serwerowni na 1kW mocy elektrycznej przyjąć nawet 1,5:2kW mocy chłodniczej (inie uwzględniam redundancji).


Co do strat na przesyle z tego co poczytałem w pdfach bywają zaskakujące. Przykładowo renomowany producent japoński, najmocniejsza jednostka z oferty mały biznes, na maksymalnej dopuszczalnej długości przewodów (75m) ma straty 30%. A pomiarów mocy dokonują przy długości przewodów 5m - śmiechu warte. Straty przy ujemnych temperaturach mało kto publikuje, ale zdarza się, że wydajność nawet rośnie przy lekkim mrozie. U nas raczej ani jedno ani drugie nie ma dominującego znaczenia, tylko ciepło jawne jak wyżej.


Chyba pan Joker miał rację mówiąc o wilgotności ale nie bardzo potrafił to wytłumaczyć czy się wysłowić. Dziękuję.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - crocens - 2016-04-16

Witam,

bardzo fajnie, że ktoś wysila się by rozwiązać swój problem, tylko dlatgo jutro coś w temacie napiszę, dzisiaj nie mam czasu.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - jacek 64 - 2016-04-17

Panowie -" sprzedam" Wam patent na serwerownię . Układ pracuje już 3 rok i działa . Jest to Patent dla właściciela serwerowni . On zaoszczędzi na energi elektrycznej . W serwerowni przez wiele lat chłodziły dwie szafy chłodnicze. Każda po 12 kW firmy Fonko. Działało prawidłowo . Inwestor szukał oszczędności. Zamontowaliśmy mu wentylator nawiewny o wydajności 3000m3 /h z kasetą i filtrem przeciwpyłowym . Aby nie wtłaczać samego powietrza konieczne było zamontowanie kratki wentylacyjnej która równoważyła ciśnienie i powodowała właściwy przepływ powietrza wywiewanego. Tak to pracowało dwa lata . Inwestor wyłączał klimatyzację na całą zimę . Włączał wentylację w październiku a wyłączał w kwietniu. Wyliczył sobie że przy temperaturze plus 10 st C i poniżej - temperatura w serwerowni jest w granicach 16-21 stC . 6 miesięcy klimatyzacja jest wyłączona . Inwestor kombinował dalej . Sam już bez naszego udziału zamontował rury wentylacyjne i dyfuzory i z kilku urządzeń o największej mocy wysysa ciepłe powietrze na zewnątrz. Efekt jest taki że zamiast bilansować ciepło w pomieszczeniu klimatyzacją - on je wyrzuca na zewnątrz. Fakt że przez kratkę wyrównująca ciśnienie musi w to miejsce wejść powietrze zewnętrzne . Ale nie ma ono temperatury 35 st c tylko np 26. Efekt jest następujący: od kwietnia do września pracuje tylko jedna klimatyzacja z tych dwóch . Daje sobie radę w największe upały . Inwestor zaoszczędza kupę kasy za prąd . Wracając do tematu Alewern - to moim zdaniem są dwa problemy - wilgotność w pomieszczeniu . W zimie powietrze w czasie mrozu potrafi być suche i wtedy gorzej przenoszona jest moc chłodnicza klimatyzacji . Drugi temat to ilość czynnika w klimatyzacjach. Na wylocie sprawnie działającej klimatyzacji powinna być temperatur 8-12 st C . Delta pomiędzy temperaturą powietrza zasysanego do klimatyzacji w temperaturą wylotową powinna wynosić minimum 10 st C a najlepiej około 15 st C. Wtedy mówimy o pełnej mocy i właściwym przegrzaniu. Jeżeli w pomieszczeniu jest 26 stopni to na wylocie powinno być 11 st C . Jeżeli ta delta zmienia się w zależności od pory roku - to albo jest niewłaściwa ilość czynnika albo automatyka klimatyzacji jest skopana. Proszę zamontować i kontrolować wilgotność w pomieszczeniu. Serwisujemy chłodzenie rezonansu magnetycznego . Jak uszkadza się urządzenie wytwarzające wilgoć w instalacji kanałowej to włącza się alarm bo suche powietrze nie skutecznie odbiera ciepło.


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - Shitashii - 2016-04-17

Nikt chyba nie napisał o pracy wentylatorów skraplacza. Może one zimą cały czas zasuwają i obniżają wydajność (niższe ciśnienie skraplania), a latem akurat ciśnienie skraplania jest akuratne.

Doczytałem jeszcze, że w czasie awarii pracę drugiego klimatyzatora może wspomóc wentylacja. A może ustawienia centrali wentylacyjnej trochę kolidują z pracą serwerowni (np zimą mocno dogrzewa powietrze nad samymi klimatyzatorami) ?


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - crocens - 2016-04-17

Witam,

Odnośnie problemu to zachęcam skorzystać trzy razy z tego samego, dobrego serwisu, raz latem, raz jesienią i raz zimą bo trudno diagnozować coś, czego nie widzimy w danej chwili.

Natomiast pomysł z wilgotnością i ciepłem jawnym i utajonym jest chybiony.
Wydajność klimatyzatora bierze się z wydajności wszystkich komponentów urządzenia w danej chwili. Jak łatwo się domyślić, jest ona równa dla wszystkich komponentów poza skraplaczem. Implikuje to stwierdzenie, że moc chłodnicza sprężarki w danej chwili jest równa mocy chłodniczej parownika (jednoski wewnętrznej) Skoro tak to pobrane ciepło jawne + ukryte = mocy sprężarki. Jak łatwo zauważyć, moc sprężarki nie zależy od wilgotności a więc i nie zależy od niej całkowita moc klimatyzatora. Skoro to już wiemy to możemy stwierdzić, że im mniej ciepła utajonego tym więcej jawnego i odwrotnie. Teraz czas na to czym są te dwa rodzaje ciepła. Najkrócej ciepło jawne to te potrzebne do zmiany temperatury obiektu (u nas powietrza)a utajone to te potrzebne do zmiany stanu skupienia (u nas skropenia wody z powietrza). Czyli im więcej wilgoci w powietrzy tym więcej ciepła utajonego pobiera klimatyzator bo więcej wody się skrapla a co za tym idzie mniej ciepła jawnego, więc i temperatura na wylocie z klimatyzatora jest wyższa. I odwrotnie, jeżeli powietrze jest bardzo suche to skroplonej wody jest mniej (punkt rosy ma niską temperaturę co powoduje mniej kondensatu) więc ciepła utajonego jest mało, jawnego dużo, niższa temperatura.

Klima precyzyjna działa zazwyczaj na medium o temperaturze wyższej od punktu rosy, więc nie wykrapla się żadna woda, więc ciepło jawne może stanowić i 100% całej mocy chlodniczej.

Zimą wilgotność w pomieszczeniach jest dużo niższa niż latem, odpowiedź nasuwa się sama...

Można by o tym pisać jeszcze dużo, ale tyle chyba wystarczy by rozwiać wątpliwości co do wilgoci.

Stwierdzenie, iż suche powietrze gorzej odbiera ciepło jest nieprawdziwe, przynajmniej nie w sensie mienia znaczenia technicznego.

Shitashii napisał dokładnie to co może być przyczyną, ja tylko dopowiem:
1. Może zbyt niskie ciśnienie skraplania przy systemie z kapilarą lub TZR. Do sprawdzenia w zimę
2. Może elektronika tak po prostu jest zaprogramowana, że gdy zimno na zewnątrz to nie chłodzi pełną mocą. Czort jeden wie co producentowi chodzi po głowie.

Może napisz z jakiego jesteś województwa


[DOBÓR]klimatyzacja do serwerowni - problem z trzymaniem temp. - bart1awo - 2017-03-07

Kolego Alewern, napisz może, jak zakończyła się sprawa ? Znaleźliście przyczynę wahań temperatury ? Czy udało się ją usunąć i w jaki sposób ?