Forum Klimatyzacja
szkolenia i egzaminy f-gazy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: szkolenia i egzaminy f-gazy (/showthread.php?tid=9344)

Strony: 1 2 3 4 5


szkolenia i egzaminy f-gazy - andistan62 - 2016-02-27

Witam wszystkich, jestem nowy na forum i mam pytanie dla stałych bywalców. Wybieram się na szkolenie f-gazy celem zdobycia certyfikatu. Może któryś z kolegów udzieli mi kilka wskazówek odnośnie materiałów szkoleniowych. I czy egzaminy są trudne.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za info.
andistan62


szkolenia i egzaminy f-gazy - aras - 2016-02-27

Materiały dostaniesz na szkoleniu, jak będziesz pilnym kursantem to zdasz spokojnie :-)


szkolenia i egzaminy f-gazy - lodowyMiś - 2016-02-27

Big Grin Big Grin Big Grin szczecinek rules


szkolenia i egzaminy f-gazy - awax - 2016-02-27

ELEKTROSERWIS napisał(a):Pytanie za sto punktów Smile
Jak nasze nowe uprawnienia F-gazy będą odbierane przez kraje członkowskie UE?
Czy np. w takich krajach jak Niemcy, Norwegia, Szwecja itp. będziemy mogli pracować na podstawie takowych uprawnień??
Oj nie czytaliśmy Ustawy Smile
A jak odbierane są w Polsce Słowackie ,czy Czeskie?
Certyfikaty są ważne we wszystkich krajach WE
Smile


szkolenia i egzaminy f-gazy - bxz - 2016-02-27

W NO jest tak że to sprawa pracodawcy (z tego co wiem). NO nie jest w UE... zaskakujące dla niektórych Wink
Ja w porozumieniu z pracodawcą zrobiłem F-gas w Szczecinku i nie stres.
Na stałe nie polecam.


szkolenia i egzaminy f-gazy - bxz - 2016-02-27

Przy grubej flaszce temat do rozgadania...
Mnie po 3 latach i stałej pracy jakoś nie kręci...
Swoje utłuc i wypie...wracać Wink
A NOrki chcą żebym został ^^


szkolenia i egzaminy f-gazy - bxz - 2016-02-27

Dokładnie dziś gadałem z ziomkiem z NO i on ciśnie na Kanadę...
Wszędzie dobrze gdzie Nas nie ma Smile


szkolenia i egzaminy f-gazy - Daka - 2016-02-29

Też miałem taki dylemat, czy nie wyjechać, ale podjąłem decyzję o zostaniu, teraz żałuje Cool


szkolenia i egzaminy f-gazy - ON/OFF - 2016-03-01

ELEKTROSERWIS napisał(a):Nie jest źle jeśli chodzi o kasę czy pracę tylko ludzie itp.


Ale, że co ludzie?


szkolenia i egzaminy f-gazy - ON/OFF - 2016-03-01

andistan62 napisał(a):Witam wszystkich, jestem nowy na forum i mam pytanie dla stałych bywalców. Wybieram się na szkolenie f-gazy celem zdobycia certyfikatu. Może któryś z kolegów udzieli mi kilka wskazówek odnośnie materiałów szkoleniowych. I czy egzaminy są trudne.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za info.
andistan62


Egzamin teoretyczny - 30 pytań, test do wyboru 1 z 3 odpowiedzi, 90 minut - to dużo czasu. Pytania czasami takie, że wszystkie odpowiedzi są dobre ale jedna najwłaściwsza np. " w skraplaczu oddawane jest ciepło z parownika" - prawda ale " w skraplaczu oddawane jest ciepło z parownika i sprężarki" - bardziej "prawdziwsza prawda" Smile

Praktyczne; różne do wyboru, pomiar przegrzewu, sprawdzenie szczelności złącza, wykonanie złącza lutowanego, regulacja jakiegoś układu lub dyskusja ws pytań, gdzie się popełniło błąd.

Zdawałem w Systherm Poznań


szkolenia i egzaminy f-gazy - aminokwas - 2016-03-01

ON/OFF napisał(a):Egzamin teoretyczny - 30 pytań, test do wyboru 1 z 3 odpowiedzi, ...
U mnie było: test do wyboru 1 z 4 odpowiedzi.


szkolenia i egzaminy f-gazy - Konrad_M - 2016-03-01

Mam pytanie odnośnie certyfikatu.
Otóż jeżeli prowadzę własną firmę jednoosobową to muszę robić certyfikat dla przedsiębiorców i certyfikat dla personelu, czyli dla siebie?
Czy wystarczy sam certyfikat dla przedsiębiorców?
Problem w tym , że wcześniej nie wiedziałem, że jest certyfikat dla przedsiębiorców i zapisałem się na ten dla personelu a pieniądze już zapłaciłem.


szkolenia i egzaminy f-gazy - byniom - 2016-03-02

Certyfikat personalny zaświadcza o twoich umiejętnościach i wiedzy i stwierdza że posiadasz wiedzę do wykonywania czynności natomiast certyfikat dla przedsiębiorców jest wydawany kiedy twoja firma spełnia warunki określone w ustawie do prowadzenia takiej działalności. Krótko mówiąc Certyfikat personalny świadczy o wiedzy a certyfikat przedsiębiorców świadczy o wyposażeniu . Jeżeli chcesz dokładnie znać szczegóły to odsyłam do przeczytania ustaw.


szkolenia i egzaminy f-gazy - naptech - 2016-03-02

Konrad_M

stoję przed podobnym problemem, ale z tego co zrozumiałem, jako przedsiębiorca i wykonawca prac musisz posiadać oba certyfikaty. Przy czym Certyfikat dla personelu jest w moim odczuciu uzasadniony ( musisz coś umieć, pokazać że umiesz, zdać egzamin, a Certyfikat dla Przedsiębiorcy to... wyciąganie kasy z rynku. Piszesz oświadczenie ze spełniasz warunki, wpłacasz kapuchę, i... jesteś certyfikowanym przedsiębiorcą.


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-02

Wykaz gdzie się szkolić na stronie UDT
1 robicie szkolenie - płacicie
2 zdajecie egzamin tam gdzie się szkoliliście - płacicie
3 wysyłacie papiery o zdaniu egzaminu do UDT, płacicie za certyfikat personalny
4 wysyłacie do udt papiery na firmę bo macie już osoby przeszkolone i certyfikowane

W razie kontroli musicie mieć wdrożoną procedurę - wszystkie maszyny do odzysku testery wycieku itp
Dobrze mieć podpisaną umowę z np. PROZON i dzierżawić wszystkie urządzenia (dużo taniej niż zakup) no i zdawanie gazów. Bo przecież nie wypuszczasz teraz w powietrze bo jak się z tego rozliczysz ?

To będzie koniec dla wielu ale początek dla reszty .


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-02

awax napisał(a):A jak odbierane są w Polsce Słowackie ,czy Czeskie?
Certyfikaty są ważne we wszystkich krajach WE
Smile
Powiem jak było przed wejściem ustawy . Nie były honorowane .
Tak samo jak nasze Fgazy w pozostałych krajach członkowskich .

Dopiero teraz nasze będą i ich są honorowane .

Ktoś nieźle kasę tłuk . Teraz będzie tłuk na nowo .
To że nasza branża na to pozwala to szok takie szkolenie nie powinna razem z egzaminem kosztować więcej jak 500 zł .

Postawili wszystkich pod ścianą i każą płacić.


szkolenia i egzaminy f-gazy - mister - 2016-03-02

może ktoś zapoda link gdzie jest wykaz niezbędnego wyposażenia firmy posiadającej certyfikat .


szkolenia i egzaminy f-gazy - ON/OFF - 2016-03-02

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU1)
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w sprawie minimalnych wymagań dotyczących wyposażenia technicznego przedsiębiorcy prowadzącego działalność
polegającą na instalacji, konserwacji lub serwisowaniu urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła
i systemów ochrony przeciwpożarowej, zawierających fluorowane gazy cieplarniane

Na podstawie art. 34 ust. 8 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz
o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. poz. 881) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Prowadzący działalność polegającą na instalacji, konserwacji lub serwisowaniu urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych
lub pomp ciepła, jak również systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających fluorowane gazy cieplarniane,
wykonuje swoje prace z wykorzystaniem wyposażenia technicznego, uniemożliwiającego przedostawanie się substancji
do środowiska.
2. Wyposażenie techniczne, o którym mowa w ust. 1, obejmuje co najmniej:
1) urządzenie do odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych;
2) oddzielny pojemnik, oznakowany zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi oznakowania, dla każdego rodzaju
stosowanego przez przedsiębiorcę fluorowanego gazu cieplarnianego;
3) urządzenia do przeprowadzania prób szczelności oraz sprawdzeń pod względem wycieków urządzeń chłodniczych,
klimatyzacyjnych lub pomp ciepła i systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających fluorowane gazy cieplarniane;
4) urządzenia do łączenia elementów lub obiegów urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła lub zbiorników
i przynależnych do nich elementów w systemach ochrony przeciwpożarowej, zawierających bądź mogących
zawierać czynnik roboczy w postaci fluorowanego gazu cieplarnianego, w szczególności do wykonywania połączeń
nierozłącznych.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


szkolenia i egzaminy f-gazy - Fujitsu Szczecin - 2016-03-02

mister napisał(a):może ktoś zapoda link gdzie jest wykaz niezbędnego wyposażenia firmy posiadającej certyfikat .
Witam

http://www.klimacentrum.net/pdf/Dz.U.dnia%2015%20grudnia%202015r.%20Poz.%202125.pdf

Pozdrawiam


szkolenia i egzaminy f-gazy - ON/OFF - 2016-03-02

powyższe ze strony UDT


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-02

... i tak to co napisane powinno być na półce w serwisie zawsze ...
... no może po za butlą która może stać na podłodze :lol:

Każda firma będzie poddana audytowi (raz na minimum 7at )- tj mogą ci certyfikat zabrać .
UDT twierdzi że musisz mieć wyznaczone pomieszczenie do przechowywania prowadzenia warsztatu.


szkolenia i egzaminy f-gazy - Konrad_M - 2016-03-02

DBKlima napisał(a):UDT twierdzi że musisz mieć wyznaczone pomieszczenie do przechowywania prowadzenia warsztatu.
a jeżeli ja mam cały czas sprzęt na samochodzie (są zainstalowane półki i szafki) mieści się tam cały warsztat i cały sprzęt łącznie z gazami, mam działalność mobilną z dojazdem do klienta i nie mam żadnego pomieszczenia w budynku. to co nie dostanę certyfikatu?


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-02

... a masz certyfikat na transport gazu i oznakowany samochód ? Tongue


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-02

jak chcesz to zawsze kij znajdziesz - co byś nie zrobił to w tym kraju paragraf znajdą .


szkolenia i egzaminy f-gazy - Whisky - 2016-03-02

DBKlima napisał(a):... a masz certyfikat na transport gazu i oznakowany samochód ? Tongue

Jeżeli nie przekraczasz jakieś tam ilości gazu to nie musisz nic mieć.