Forum Klimatyzacja
szkolenia i egzaminy f-gazy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: szkolenia i egzaminy f-gazy (/showthread.php?tid=9344)

Strony: 1 2 3 4 5


szkolenia i egzaminy f-gazy - Daka - 2016-03-02

Musisz posidać ADR-y do przewozu czynników chłodniczych jakichkolwiek....

BTW, Ja zdawałem f-gazy w czerwcu, 300 pytań, 90wylosowanych, 45min na rozwiązanie testu.
Po cichu myślałem że podobnie będzie w Polsce i to odsieje ziarno od plewu (nie jednokrotnie spotykałem się z "fachowcami" którzy trój-fazowego scroola podłączali nie pokolejności, a gdy nie "chłodził" dorzucali feonu. W Łodzi nabili tlenu do instalacji freonowej na próbę szczelności), niestety myliłem się, 30 pytań i 400 stówki od co masz już uprawnienia...

P.S. Firma "Kogucik" nie da rady, a później Ty musisz tam jechać...ta niepewność co zmajstrowali - tego nie kupisz kartą MasterCard


szkolenia i egzaminy f-gazy - slaweksz - 2016-03-02

Panowie prosze wytlumaczcie mi jak prostemy chlopu bo juz mi leb peka. Im wiecej czytam i slucham tym mniej wiem.
W 2013 roku robilem szkolenie tzw ozonowe, dzis po zmianie przepisow bylem na kursie f-gazowym i powiem szczerze,ze wyszedlem wybitnie niedoinformowany.
1. Z dzisiejszego szkolenia wiem,ze moge serwisowac klimatyzacje w samochodach, a co z chlodniami i czynnikiem np r404?
2.Czy uprawnienia z 2013 roku upowaznanja mnie do majstrowania w chlodniach samochodowych?
3.Jak sprawa wyglada z klimatyzatorami stacjonarnymi?

Jesli mozecie napiszcie wprost bez odsylania do ustaw bo tych sie dzisiaj naczytalem i niewiele mi to dalo.

Jeszcze mialem zapytac o rozliczanie czynnika, czy faktycznie kazda robote musze konczyc wypisaniem rachunku? Nie da sie zwyklego serwisu dla osoby prywatnej zrobic na paragon?


szkolenia i egzaminy f-gazy - naptech - 2016-03-02

Myślę, że nie zaszkodziło by stworzyć wątek, w którym zebrany zostanie FAQ dotyczący nowych przepisów. Ja też nie dawno przeczytałem ustawy, rozporządzenia itd, i niestety ciężko to jakoś sobie wszystko poukładać w głowie. Na dniach spróbuję zdobyć certyfikat dla personelu, ale czy to rozwieje wszelkie wątpliwości? śmiem wątpić.


szkolenia i egzaminy f-gazy - awax - 2016-03-02

slaweksz napisał(a):Panowie prosze wytlumaczcie mi jak prostemy chlopu bo juz mi leb peka. Im wiecej czytam i slucham tym mniej wiem.
W 2013 roku robilem szkolenie tzw ozonowe, dzis po zmianie przepisow bylem na kursie f-gazowym i powiem szczerze,ze wyszedlem wybitnie niedoinformowany.
1. Z dzisiejszego szkolenia wiem,ze moge serwisowac klimatyzacje w samochodach, a co z chlodniami i czynnikiem np r404?
2.Czy uprawnienia z 2013 roku upowaznanja mnie do majstrowania w chlodniach samochodowych?
3.Jak sprawa wyglada z klimatyzatorami stacjonarnymi?

Jesli mozecie napiszcie wprost bez odsylania do ustaw bo tych sie dzisiaj naczytalem i niewiele mi to dalo.

Jeszcze mialem zapytac o rozliczanie czynnika, czy faktycznie kazda robote musze konczyc wypisaniem rachunku? Nie da sie zwyklego serwisu dla osoby prywatnej zrobic na paragon?

Na jakim szkoleniu byłeś?autoklimatyzacji ,czy na certyfikat personalny?


szkolenia i egzaminy f-gazy - slaweksz - 2016-03-02

Certyfikat. Szkolenie przeprowadzone przez firmę z Radomia, która jest wpisana na stronie UDT


szkolenia i egzaminy f-gazy - Whisky - 2016-03-02

Daka napisał(a):Musisz posidać ADR-y do przewozu czynników chłodniczych jakichkolwiek....

Czyli sam sobie nie mogę przywieść do garażu butli a już nie wspominam o transporcie sklepowym?! ale jaja jutro pogadam z facetem który mi przywozi części, butle itd. zobaczę jego minę Big Grin


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-03

slaweksz napisał(a):Panowie prosze wytlumaczcie mi jak prostemy chlopu bo juz mi leb peka. Im wiecej czytam i slucham tym mniej wiem.
W 2013 roku robilem szkolenie tzw ozonowe, dzis po zmianie przepisow bylem na kursie f-gazowym i powiem szczerze,ze wyszedlem wybitnie niedoinformowany.
1. Z dzisiejszego szkolenia wiem,ze moge serwisowac klimatyzacje w samochodach, a co z chlodniami i czynnikiem np r404?
2.Czy uprawnienia z 2013 roku upowaznanja mnie do majstrowania w chlodniach samochodowych?
3.Jak sprawa wyglada z klimatyzatorami stacjonarnymi?

Jesli mozecie napiszcie wprost bez odsylania do ustaw bo tych sie dzisiaj naczytalem i niewiele mi to dalo.

Jeszcze mialem zapytac o rozliczanie czynnika, czy faktycznie kazda robote musze konczyc wypisaniem rachunku? Nie da sie zwyklego serwisu dla osoby prywatnej zrobic na paragon?

1.
Kurs to kurs to początek drogi . .
Masz ukończony Fgazy to sprawdź czy ten obiekt firma szkoleniowa jest akredytowana przez UDT .
Jeśli tak - to złóż do UDT zaświadczenia o odbytym kursie i zdaniu egzaminów zgodnie z nową ustawą w UDT zapłać za wydanie certyfikatu i możesz śmiało działać całkowicie legalnie.
Jeśli nie ma akredytacji - możesz próbować tj złożyć opłacić może ci wydadzą ale może też 100 PLN poleci w błoto.

Reasumując 404 będziesz mógł robić (404 to FGC) . Musisz mieć narzędzia warsztatowe tj wszystkie niezbędne maszyny które są potrzebne do robienia klimatyzacji będzie to weryfikowane podczas ewentualnej i nieuchronnej kontroli (raz na 7 lat) - "podobno"

Oczywiście powinieneś mieć również z UDT certyfikat na firmę będziesz dysponował dwoma certyfikatami jeden dla pracownika i drugi jako firma.
Pracownik wykonuje ma uprawnienia firma może fakturować zawierać umowy bo ma pracownika który to wykona.

2.
Nie ponieważ obowiązywało inne prawo i stary kurs był dostosowany do starych przepisów ustawy .
Obecnie są inne zgodne z unijnymi i obiekty szkoleniowe musiały lekko zmodyfikować kurs pod nowe prawo.

To tak jak byś zapytał czy świadectwo ukończenia przedszkola i szkoły podstawowej ci są ci nadal potrzebne .
Więc tak i nie - potrzebne bo ciągłość ale do dupy bo za słabe na obecną chwile do pracy jako inżynier czy technik chłodnictwa.
Inne zdanie mają firmy które szkoliły a nie są teraz z UDT te normalne robią doszkalanie i już.

3.
Masz papiery z UDT na FGC więc możesz 410 407 404 robić

Tak ja to rozumiem ale może ktoś ma inne spostrzeżenia.

Oczywiście klientowi podawaj stronę :
http://www.ichp.pl/biuro-ochrony-warstwy-ozonowej-i-klimatu-ichp
gdzie powinien wprowadzić urządzenia posiadające po wyżej 3kg gazu zgodnie z ustawą

Pytałeś o rachunek tu nic się nie zmienia .
Niestety stwierdzam że nie robiłeś jeszcze sprawozdania bo byś o tym wiedział lub odnoszę mylne wrażenie.
Wystawiasz rachunek na naprawę klimatyzacji .
Gaz używasz jako elementu niezbędnego do przeprowadzenia serwisu.
Zakładasz książkę kupiłem gaz faktura rodzaj i rozpisujesz na niej gdzie i ile weszło na koniec roku w sprawozdaniu na stronie https://dbbds.ichp.pl/
Zakupiono 100kG gazu zeszło 100kG gazu lub 100KG kupiłem 50 zeszło na następny rok mam 50kg.
Potem masz zeszyt czy program i startujesz z bilansem otwarcia 50kg.

Rachunek na czynnik to ja zapytam a masz wagę ? która jest legalizowana ? bo tylko wtedy masz prawo dać cenę x ilość gram z wagi tak jak w sklepach spożywczych.

Jak wytłumaczyłam to ok jak nie to pytaj może jeszcze bardziej ci życie skomplikuję Big Grin :lol:


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-03

Whisky napisał(a):
Daka napisał(a):Musisz posidać ADR-y do przewozu czynników chłodniczych jakichkolwiek....

Czyli sam sobie nie mogę przywieść do garażu butli a już nie wspominam o transporcie sklepowym?! ale jaja jutro pogadam z facetem który mi przywozi części, butle itd. zobaczę jego minę Big Grin

Oczywiście że nie możesz Cool Big Grin Mało tego w świetle obowiązującego prawa by podłączyć nawet lampkę do gniazda też powinieneś być elektrykiem z uprawnieniami SEP.


szkolenia i egzaminy f-gazy - MichałZRB - 2016-03-15

Ten nowy egzamin to ściema w porównaniu z poprzednim :-)


szkolenia i egzaminy f-gazy - DBKlima - 2016-03-18

MichałZRB napisał(a):Ten nowy egzamin to ściema w porównaniu z poprzednim :-)
Przecież ty jako chłodniarz i elektryk często (prawie zawsze) wiesz o wiele więcej od prowadzącego czytającego z kartki zeszytu . Tu nie ma co ukrywać nasza branża potrzebuje szkolnictwa zawodowego i wyższego.

No ale zdarzają się też ludzie z naszej branży co wiedzę praktyczną mają wręcz niesamowitą aż gały wypadają.
Kiedyś na dachu spotkałem gościa z wnukiem siedzieli z gratami przy agregatach, dziadek w godzinę wnukowi samą esencję wpajał. Trafisz na takiego i jesteś gość fach w ręku.

Wszystko zależy kto cię uczy jak i na kogo trafisz .

Co do selekcji to wstępną już masz nie wszystkich "garażowych sezonowców" stać na kursy i egzaminy SEP, UDT nie mówiąc już o czasie i szkoleniach produktowych.

Podoba mi się teraz to że już większość hurtowni kupujący gaz musi podać dane z dowodu - potem ktoś zapyta o go uprawnienia UDT i gdzie poszedł gaz i ..... Smile


szkolenia i egzaminy f-gazy - naptech - 2016-03-21

Sorry za OT ale 240 koron na godzinę? Toż to przebitka jak nie wiem! Nie wiem, jakie są realia tam, ale stawka brzmi mocno zachęcająco Big Grin


szkolenia i egzaminy f-gazy - bxz - 2016-03-21

ELEKTROSERWIS napisał(a):
Daka napisał(a):Też miałem taki dylemat, czy nie wyjechać, ale podjąłem decyzję o zostaniu, teraz żałuje Cool

W piątek jedna z zaprzyjaźnionych norweskich firm od pomp ciepła i klimy zaproponowała mi 240 koron na rączkę za godzinę pracy, gwarantowane 54 tygodniowo system 3 miesiące tam jeden miesiąc w domu.
Umowa.

Śmiech na sali przy Naszych stawkach.

Chciałeś jechać, więc zapraszam.
Policz koszty i kurs korony...
Wszystkie stawki w NO są podawane brutto na 101%
Ja bym nie przeskoczył 3/1 miesiąc.
Ale to dobra oferta mimo to.

Pozdrawiam


szkolenia i egzaminy f-gazy - Whisky - 2016-05-20

Czy osoba która siedzi tylko w klimatyzacji samochodowej może zdać egzamin na certyfikat personelu bez szkolenia? A może samo szkolenie to może być za mało? Wiem tyle ile na szkoleniach z samochodówki. Więcej sie nie interesowałem bo za dużo już by tego było.


szkolenia i egzaminy f-gazy - awax - 2016-05-20

Whisky napisał(a):Czy osoba która siedzi tylko w klimatyzacji samochodowej może zdać egzamin na certyfikat personelu bez szkolenia? A może samo szkolenie to może być za mało? Wiem tyle ile na szkoleniach z samochodówki. Więcej sie nie interesowałem bo za dużo już by tego było.

Po to jest szkolenie,żeby zapoznać sie z tematami wymaganymi na egzaminie.
Myślę,że niejeden z mechaników samochodowych posiada większa wiedzę w tym temacie niż część instalatorów splitów.


szkolenia i egzaminy f-gazy - bumbum - 2016-05-26

Moja firma wysłała mnie na szkolenie w firmie Prozon. Z klimą nie miałem nic do czynienia, jestem elektrykiem z zawodu, ale ktoś musiał. Szef wybrał najbardziej kumatych. Nie wiedziałem co to za szkolenie dokładnie. jak zobaczyłem ile materiału jest to kopara mi opadła. 2 dni i dwie noce zarwane z materiałami, testami itp. Próbny egzamin oblało 25 osób z 30 w tym i ja. 10 błędów na 30. Ale zawziąłem się i jednak zdałem. 6 błędów na 7 możliwych. 6 osób nie zdało. Dla kogoś kto nie siedzi w chłodnictwie- SZOK, ale możliwe. Ktos kto jest z branży, musi być pilnym uczestnikiem. Jakby co ma testy w pdf które bardzo mi pomogły.


szkolenia i egzaminy f-gazy - melonmicz - 2016-06-01

Witam wybieram się niedługo na szkolenie z f-gazów do systhermu
czy może ma ktoś lub pamięta jakie były pytania egzaminacyjne i odpowiedzi
z góry dziękuję


szkolenia i egzaminy f-gazy - byniom - 2016-06-01

Większość omawiane na szkoleniu


szkolenia i egzaminy f-gazy - damianr46 - 2016-06-08

Witam czy ktoś posiada pytania do testu f gazy bede wdzieczny


szkolenia i egzaminy f-gazy - tipo - 2016-06-11

bumbum napisał(a):Jakby co ma testy w pdf które bardzo mi pomogły.

Możesz je gdzieś udostępnić? Ten cały egzamin to typowe naciąganie na kasę. Nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a pytania nie są jasno sformułowane. Ponadto wymaga się podjęcia decyzji jakby to był egzamin na prawo jazdy gdzie faktycznie decyzję od której może zależeć czyjeś zdrowie lub życie należy podjąć w ułamku sekundy.


szkolenia i egzaminy f-gazy - Shitashii - 2016-06-11

Nawet Robert Lewandowski ma certyfikat personalny. Nie wierzycie? Sprawdźcie na liście na stronie UDT. Big Grin


szkolenia i egzaminy f-gazy - kanto - 2016-06-11

I ten skoczek Żyła .


szkolenia i egzaminy f-gazy - tipo - 2016-06-11

W myśl zasady - pojechałem, dałem i wygrałem.


szkolenia i egzaminy f-gazy - DYSS - 2016-06-15

bumbum napisał(a):Moja firma wysłała mnie na szkolenie w firmie Prozon. Z klimą nie miałem nic do czynienia, jestem elektrykiem z zawodu, ale ktoś musiał. Szef wybrał najbardziej kumatych. Nie wiedziałem co to za szkolenie dokładnie. jak zobaczyłem ile materiału jest to kopara mi opadła. 2 dni i dwie noce zarwane z materiałami, testami itp. Próbny egzamin oblało 25 osób z 30 w tym i ja. 10 błędów na 30. Ale zawziąłem się i jednak zdałem. 6 błędów na 7 możliwych. 6 osób nie zdało. Dla kogoś kto nie siedzi w chłodnictwie- SZOK, ale możliwe. Ktos kto jest z branży, musi być pilnym uczestnikiem. Jakby co ma testy w pdf które bardzo mi pomogły.

WITAM
mógłbyś podesłać testy / dyss@interia.pl/
z góry dzięki


szkolenia i egzaminy f-gazy - Handy89 - 2016-06-20

W temacie f-gazów to mam dla kolegów serwisantów prośbę.
Zgodnie z rozporządzeniem jednostka prowadząca szkolenie musi mieć działający model układu chłodniczego, na którym można przeprowadzić próby (szczelności, odzysku, napełnienia czynnikiem chłodniczym).
Czy ktoś jest w stanie ogarnąć jakiś schemat/rysunek z wypisanymi parametrami składowych elementów takiego układu? Dla Was to pewnie pryszcz a dla mnie duża pomoc, za którą się odwdzięczę Wink
Jakby co to więcej info na e-mail: handy_1989@o2.pl


szkolenia i egzaminy f-gazy - awax - 2016-06-20

Handy89 napisał(a):W temacie f-gazów to mam dla kolegów serwisantów prośbę.
Zgodnie z rozporządzeniem jednostka prowadząca szkolenie musi mieć działający model układu chłodniczego, na którym można przeprowadzić próby (szczelności, odzysku, napełnienia czynnikiem chłodniczym).
Czy ktoś jest w stanie ogarnąć jakiś schemat/rysunek z wypisanymi parametrami składowych elementów takiego układu? Dla Was to pewnie pryszcz a dla mnie duża pomoc, za którą się odwdzięczę Wink
Jakby co to więcej info na e-mail: handy_1989@o2.pl
Domyślam się,że zamierzasz prowadzić takie szkolenia.Cóż ten model układu to nie jedyny wymóg dla jednostki szkoleniowej.Co do wyposażenia to są one określone w przepisach.
Wymagania w zakresie wyposażenia technicznego oraz wiedzy i praktykiosób przeprowadzających egzaminy określa rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących wyposażenia technicznego do prowadzenia szkoleń i przeprowadzania egzaminów, wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego osób przeprowadzających egzaminy oraz prowadzących szkolenia, wymagań dotyczących przeprowadzania egzaminów, a także wzorów dokumentu potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym, wniosku o wydanie certyfikatu i certyfikatów dla personelu (Dz.U. 2015, poz. 2317).