Forum Klimatyzacja
Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy (/showthread.php?tid=9374)

Strony: 1 2


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - jacek 64 - 2016-03-12

Witam Kolegów . Mam pytanie. Jak wystawiacie faktury klientom indywidualnym za montaż klimatyzacji w mieszkaniu ? Czy stosujecie zasadę , że klimatyzacja którą kupiliście na 23%Vacie - można zamontować w mieszkaniu jeżeli na fakturze będzie zapis : " klimatyzacja ....(model) wraz z usługą montażu . Do tego zapis na fakturze PKWiU 45.33.12 To wtedy klient ma taniej o 15% bo można naliczyć podatek Vat niższy- to jest 8%. Czy klient wam podpisuje oświadczenie , że mieszkanie ma powierzchnię poniżej 150m2 - i to oświadczenie podpinacie pod fakturę . Czy macie z tego powodu kłopoty z Urzędem Skarbowym ? Kto z Was stosuje taką zasadę ?


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - aminokwas - 2016-03-12

A ja zadam ci nieco przewrotne pytania:
1. Na jakiej podstawie chcesz wpisywać, czy wpisujesz na fakturze numer PKWiU przy stosowaniu obniżonej stawki podatku vat?
2. Na jakiej podstawie chcesz dołączać, czy dołączasz oświadczenie klienta o powierzchni mieszkania?


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - lodowyMiś - 2016-03-12

nie trzeba oswiadczenia, podajesz 8% w razie kontroli sami sobie to sprawdza.
pozdro


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - jacek 64 - 2016-03-12

Czy mieliście z Urzędem Skarbowym jakieś problemy w tym temacie ? Czy ktoś Wam to kwestionował ? Czy powierzchnia mieszkania ma być poniżej 150 m2 ? . Jeżeli jest powyżej to stawka Vat powinna być 23% ( podobno )


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - awax - 2016-03-12

Dlaczego wobec tego nie kupujecie tych klimatyzatorów z 23% Vatem?
Sprzedaż takiego klimatyzatora fakturowana jest łącznie z usługą montażu i jest to wykorzystywanie luki w prawie.Interpretacja US może być różna.
Ja stosuję 23 %.


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - obser - 2016-03-13

Znam ludzi,którzy mieli kłopoty ze względu prozaicznego,jednostka zewnętrzna nie jest w mieszkaniu, a jest integralną częścią systemu.Próbowali zawyżać i rozbijać jenostkę wewnętrzną 8% i zewnętrzną po śmiesznej cenie na 23%,Urząd Skarbowy w Toruniu ich wyprostował i wszystkie takie kombinacje sprowadził do 23% jeszcze nie kończąc na tym wlepił karę , i trzeba było robić korekty VAT-7 z całego okresu tego procederu. Biuro podatkowe doliczyło mu 800 zł za naprostowanie tej sprawy. Więc zrobisz dobrze Klientowi, będziesz konkurencyjny, ale jak się wyda, to współczuję. Jak dla US szafy wnękowe (temat klepany na całą Polskę-nawet stowarzyszenie powstało) są na 23% wg MF, są przykręcone ,wewnątrz to w jakim kraju my zyjemy. Interesowałem się tą sprawą i montaż splita na 100% 23%, choć nie wiem jakby skraplacz zamontować w mieszkaniu,strych itp. jakby klima była do ogrzewania. Ale zrobisz dobrze Klientowi, fakt że wykosisz konkurencję,ale aby Cię nie wykoszono. Wierzysz ,że Klient odda Ci różnicę VAT?


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - lodowyMiś - 2016-03-13

moje biuro podatkowe mi tlumaczylo ze mieszkanie do 150m2 ah prywatny dom do 300m2 fakturujemy 8%, przeciez oni odpowiadaja za to po to ich masz, nie sadze ze biuro z ktorego moja rodzina korzysta ponad 15 lat oni sami ponad 30 lat w branzy ryzykowali, to ze twoi znajomi mieli problemy nie znaczy ze do konca ci prawde mowili, dopoki nie zobacze tu jakiegos rozporzadzenia, ustawy mozecie mi wierzyc, i tez ja nie zmienie zdania Big Grin
wiec nie potrzebne takie rzucanie hasel jak sie nie wie 100 procent kolego


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - awax - 2016-03-13

W naszym Kraju ,jak się nie jest pewnym na 100% to trzeba przyjmować korzystniejsza dla US interpretację .
Zauważcie,że ten obniżony VAT to dotyczy raczej pomp ciepła i wcale bym się nie zdziwił gdyby jakiś urzędnik US poprosił o wykazanie ile urządzenie pracuje w tym trybie.
Dlatego uważam,że nie można polecać obniżonego VATu .
Co do biura podatkowego to Lodowy Miś sprawdz umowę jaka z nimi posiadasz?Czy biorą pełną odpowiedzialność?Może w sprawach odpowiedzialności cywilnej i pewnie mają w tym zakresie ubezpieczenie,ale odpowiedzialność karno-skarbowa niestety dotyczy Ciebie nawet za błędy biura.
Powtarzam dodatkowo,że jeżeli przyjąć,że można stosować obniżony VAT to logiczne byłoby,żeby instalator robił korektę VATu dla swojego dostawcy urządzenia.
Ja uważam,że można ewentualnie obniżyć VAT na usługę,a urzadzenie powinno zostać sprzedane z taką stawka z jaką zostaało kupione.
Zważcie,że "wyłudzenia VAT u" to jedna ze spraw z która pan Ziobro chwali się,że bedzie walczył.Gigantyczne wyłudzenia wybronią się z pomoca najdroższych prawników,a sukces można odgwizdać podając ilość złapanych na "wyłudzeniu".W tym wypadku moga 'Łapać" do 5 lat wstecz.Smile


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - awax - 2016-03-13

lodowyMiś napisał(a):moje biuro podatkowe mi tlumaczylo ze mieszkanie do 150m2 ah prywatny dom do 300m2 fakturujemy 8%, przeciez oni odpowiadaja za to po to ich masz, nie sadze ze biuro z ktorego moja rodzina korzysta ponad 15 lat oni sami ponad 30 lat w branzy ryzykowali, to ze twoi znajomi mieli problemy nie znaczy ze do konca ci prawde mowili, dopoki nie zobacze tu jakiegos rozporzadzenia, ustawy mozecie mi wierzyc, i tez ja nie zmienie zdania Big Grin
wiec nie potrzebne takie rzucanie hasel jak sie nie wie 100 procent kolego

Niestety u nas cały czas URZĘDNIK ma rację ,a SĄDY w 99% przypadków przyznają im rację.W polskich sądach nie liczą się fakty,jak Śędzia powie,że białe jest czarne to nie Masz wyjścia,możesz się nie zgadzać,ale płacić musisz.Smile


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - awax - 2016-03-13

Zamiast odpowiedzi będziesz miał kontrolę i to może być niezapowiedziana,bo takie w określonych przypadkach tez moga prowadzić.Smile


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - Whisky - 2016-03-13

Nie prościej zadzwonić anonimowo i się zapytać jak z ich strony to wygląda? Nieraz tak właśnie robiłem pod pretekstem że chce się dostosować do ich wymagań. Raz byliśmy na dywaniku i poprosiliśmy o samo ukaranie czy jak to się nazywa i po problemie. (Zgłoszenie pomyłki i chęć ukarania siebie).


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - studentpk - 2016-03-13

Polecam wysłać oficjalnie zapytanie do ministra finansów. Taka czynność nie powoduje kontroli skarbowej, a daje jasną interpretację obowiązującego prawa.
Jeśli chodzi o wyłudzenia VAT, o których pisał awax to robi się to rozkrecajac karuzele podatkową, a nie przez sprzedaż klimatyzatora na 8%


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - mg - 2016-03-13

Stosuje vat 8% wobec klientów fizycznych spełniających założenia, klienci podpisują oświadczenie na odwrocie faktury. Ludzie dobrze znają swoje przywileje. Trzymając się kurczowo 23% o wiele mniej miałbym sleceń.


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - DBKlima - 2016-03-14

Jedyna stawka jaką stosujemy to 23%. Tylko że my obsługujemy głównie płatników VAT.

Jak klient przedstawi mi z US pismo że może kupić z montażem klimatyzację na stawkę 8% VAT dla własnego mieszkania/domu (pieczęć i podpis urzędnika) to ja się do tego dostosuje.

Jak do tej pory nikt takiego zaświadczenia nie uzyskał lub nie chciało mu się za swoją sprawą chodzić .
Jakie były przyczyny nie mam pojęcia.


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - lodowyMiś - 2016-03-15

to widze ze kazdy wie czastke Big Grin moze bedzie sie ktoremus chcialo poszukac oficjalnej wersji, albo ktos zadzwoni dopyta i tu wstawi Smile dzieki


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - Whisky - 2016-03-15

lodowyMiś napisał(a):albo ktos zadzwoni dopyta i tu wstawi Smile dzieki

Do odważnych świat należy Big Grin


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - lodowyMiś - 2016-03-16

tzn. ja tak jak mowilem ze wiem ze tym sposobem jak sie metraz bedzie przestrzegac nie bedzie problemow z jakiejkolwiek strony, ale niechce narzucac tu nikomu nic


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - lodowyMiś - 2016-03-16

ale dla swietego spokoju by bylo dobrze jakby ktos zadzwonil Big Grin


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - obser - 2016-03-18

Sprawa rozbija się o skraplacz,który jest poza mieszkaniem i jako tako wyklucza się stosowanie 8%. Były moje próby zapytania się jak montujemy skraplacz na strychu nie ogrzewanym,bo split potrzebny był do grzania, ale jak zobaczyłem miny urzędników, to mi się odechciało, choć oni tak naprawdę nie wiedzieli o co chodzi. To instalator ryzykuje kasą , bo klient płaci mniej, a US zakwestionuje faktury u instalatora i ew,. każe zrobić korektę. U nas na 100% klimatyzator do mieszkania nie przejdzie na 8%- po prostu sprawdzone empirycznie. Ja też w sumie jestem tego zdania,bo ze skraplaczem wychodzimy z mieszkania. Hydraulicymają problem z zewnętrznym przyłączem mediów (gaz,woda,kanaliza). Robią to rzdzielnie,na 23% zewnętrzne,na 8% w środku. Fakt trochę pomanipolują cenami. Współczuję komuś przy drobiazgowej kontroli, która wg wytycznych MF ma 80% kontroli mieć pozytywnych rozliczać inne stawki niż 23%. Ktoś pisze-ja tak rozliczam i nie miałem kontroli-przemyśl to człowieku, US nie widzi w deklaracjach co i jak robisz,możesz w koszy napisać,że masz zły humor dziS i wypisać dowód wewnętrzny na to na 1000 zł i jak nie masz kontroli to przejdzie wszystko. Ale jak przyjdzie ............. ? Intresują mnie przypadki, gdzie była solidna kontrola, która wzięła to zagadnienie do rozpatrzenia i jaki był wynik. Nieraz w trakcie kontroli robią to rachunkowo, a nie merytorycznie i może to przejść, ale ja stoję na stanowisku ,klima 23%, a nawet przenośna też, bo ..... jest przenośna, a nie trwale związana z mieszkaniem, tak jak nawet super dopasowany dywan, nawet oblistwowany, a wykładzina podłogowa. Czytaliście Koledzy wytyczne (były tajne-przeciek) ,że MF nakazało skuteczność 80% kontroli, i biedny urzędnik normę wykonać musi. Jedynym sposobem jest oficjalna indywidualna interpletacja i działa ona tylko dla tego podmiotu do czasu zmiany przepisów, lub odwołania jej przez US. Wiem,że są zakusu na 8%, bo staję się konkurencyny, klienta domowego nie interesuje VAT, tylko suma kasy wydana z portfela. Jak chcecie się podkładać , Wasza sprawa.


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - obser - 2016-03-18

Sorry,za post za postem,dzwonienie ,lub pytanie w US daje tyle jakbym zapytał się 10 letniego synka,nie powoduje skutków prawnych.


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - MichałZRB - 2016-03-21

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 5 marca 2013r. napisał(a):Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż usługi polegające na wykonaniu przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, montaż i wymiana wodomierzy lub urządzeń pomiarowych ścieków może korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146a pkt 2 oraz poz. 140 i 142 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, o ile zostały one w sposób prawidłowy sklasyfikowane przez Wnioskodawcę wg PKWiU odpowiednio do grupowania 36.00.20.0 oraz ex 37

Kolejna interpretacja ws. trwałej zabudowy:

uchwała NSA z dnia 24.06.2013r. napisał(a):W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatkach od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.)



Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - DBKlima - 2016-03-22

... i co ?
Ja tu nie widzę nic, kompletnie nic - co by wskazywało że klimatyzator mam sprzedawać ze stawką 8% .
Stała zabudowa .
Przeprowadzałem się w życiu kilka razy klimatyzatory zabierałem zawsze ze sobą jaka to stała zabudowa ? Żadna . Zakręcam zawory, odkręcam i mam w samochodzie po 10 minutach skraplacz.
Rury, okablowanie to stała zabudowa integralna pod warunkiem że był cały projekt budowy i tak jak prąd, gaz, konstrukcje dachowe pod warunkiem iż zostały w nim zawarte.


Klient zawsze ma rację - niech kupuje ze stawką 8% u konkurencji - będzie jej mniej na rynku bo Urząd Skarbowy jak husaria jest niepokonany, nie zwyciężony, a przestępstwo skarbowe się praktycznie nie przedawnia. To taki stan umysłu .


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - MichałZRB - 2016-03-22

Nie mogę inaczej skomentować jak: Smile


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - elektor - 2016-04-07

Witam Kolegów
Myślę że to powinno pomóc rozwikłać problem 8% czy 23% VAT, artykuł z 09.07.2015 [reklama]

Poniżej cała treść:

Montaż klimatyzacji. Jaka stawka VAT?

Lato w pełni. Wiele osób decyduje się pewnie na zamontowanie klimatyzacji. Ważne, by wiedzieć, jaką stawką VAT trzeba opodatkować montaż urządzenia. Czasem będzie to 23%, a czasem 8%. Zobaczmy kiedy.

Zaznaczmy na początek, że zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Aktualnie podstawowa stawka podatku wynosi 23%. Od tej reguły ustawodawca ustanowił oczywiście pewne wyjątki, tzn. przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na co stawka 8%?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP2/443-602/14-2/BH z 18 sierpnia 2014 r. wyjaśnia, że obniżoną stawkę VAT (8%) stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Czym jest budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym?

Wskazuje się, że przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są natomiast budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy o VAT do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Jaka stawka VAT dla budownictwa?

Jak wyjaśnia organ podatkowy, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity 8-procentową stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Analiza powołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że warunkiem zastosowania 8-procentowej stawki VAT jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą wskazane czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z tych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8-procentowej stawki podatku. Zatem montaż klimatyzatora nie zawsze będzie mógł być opodatkowany obniżoną stawką podatku.

Ważny zakres czynności i miejsce montażu

Organ podatkowy podkreśla, że przy ustaleniu właściwej stawki VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę, oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest dostawa i montaż klimatyzatorów, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Podsumowując, organ podatkowy potwierdził, że jeśli przedsiębiorca wykonuje usługi montażu urządzeń klimatyzacyjnych wraz z dostawą tych urządzeń i montaż odbywa się w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, to ma on prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2.

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się również, że montaż klimatyzatorów można zaliczyć do usług modernizacyjnych, które mają na celu unowocześnienie, trwałe ulepszenie istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej. Przy czym w przypadku gdy w związku z przekroczeniem limitów wskazanych w art. 41 ust. 12b ustawy obiekty budownictwa mieszkaniowego, w których przedsiębiorca będzie wykonywał usługi, nie będą mogły być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, właściwa będzie stawka VAT w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Ważne pojęcia

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze kilka ważnych pojęć. Jak wskazuje bowiem organ podatkowy w omawianej interpretacji, przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęć: budowa, remont modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa. W tym zakresie należy odwołać się zatem do przepisów Prawa budowlanego.

W myśl art. 3 pkt 6 ustawy z 7 lipca 1994 r. ? Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1409, z późn. zm.) przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Z kolei, zgodnie z pkt 7a tego artykuł, przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Definicję remontu zawarto natomiast w pkt 8 wskazanego artykułu. Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Modernizacja zaś to unowocześnienie i usprawnienie czegoś (według internetowego Słownika języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN).


Faktury na 8% VAT za montaż klimatyzacji- Urząd Skarbowy - DBKlima - 2016-04-08

Brawo świetnie to napisałeś ale ja zdania nie zmieniam .
Nadal sprzedaje z VAT23% bo w tym kraju trzeba mieć zgodę na wszystko.
Nasze prawo o VAT do bubel i polega nie na jej wykładni, a na interpretacji .
To znaczy że jak urzędnikowi się chce tak sobie wszystko zinterpretuje .


Szacowny klient jak buduje dom i ma w projekcie klimatyzację od razu wrysowaną i metraż zalicza się do VAT 8% to robić mogę ale wolę sprzedać głównemu wykonawcy, a on rozlicza się z klientem/inwestorem tak jak sobie ustalą.
Obsługujemy głównie i praktycznie same firmy więc nie mam problemu taki jak wy z VAT 8% .
Czasami nasz klient chce w domu ale tacy też wiedzą że my tylko z VAT23% jak się decydują to nie kierują się kasą tylko tym że nas znają i polecają. 99% naszych klientów jest z poczty pantoflowej i z polecenia pozostała część reklama i przetargi.